11 marca 1936 r., w 72. roku życia i 49. roku kapłaństwa, po długiej chorobie zmarł ks. Stanisław Suchcicki, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, proboszcz parafii Świedziebnia. Syn Walentego i Praksedy z Kwiatkowskich. Urodził się 7 kwietnia 1864 r. w miejscowości Chróśnice, w parafii Czerwin. Święcenia kapłańskie przyjął w 1887 r. w Płocku. Był wikariuszem w parafiach: Płońsk, przy katedrze płockiej, Wyszogród, Gójsk i Pniewo, administratorem w parafii Mochowo, proboszczem w parafiach: Bożewo, Żałe, Wyszyny i Świedziebnia. Pochowany został w Świedziebni.
(+) 12 marca 1943 r., w 24 roku życia, zamordowany został w obozie koncentracyjnym w Stutthof kleryk Tadeusz Malinowski, alumn II roku Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Syn Andrzeja i Magdaleny z Matiasików. Urodził się 14 września 1919 r. w miejscowości Wąpielsk, w parafii Radziki. Aresztowany został 1 stycznia 1943 r. Przetrzymywany był w Grudziądzu. Więziony był w obozie koncentracyjnym w Stutthof.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
14 marca 1940 r., w 61. roku życia i 39. roku kapłaństwa, zmarł ks. Józef Górnicki, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, proboszcz parafii Sochocin. Syn Józefa i Jadwigi Górnickich. Urodził się 15 kwietnia 1879 r. w Wyszogrodzie. Święcenia kapłańskie przyjął 15 sierpnia 1901 r. w Płocku z rąk bp. Jerzego Józefa Elizeusza Szembeka. Był wikariuszem w parafiach: Brok, Krzynowłoga Wielka, Andrzejewo, Lekowo, rektorem kościoła poklasztornego w Ratowie, rektorem kościoła poklasztornego w Przasnyszu, rektorem kościoła poklasztornego w Ciechanowie, wikariuszem przy katedrze płockiej, administratorem parafii Imielnica, proboszczem w parafiach: Krzynowłoga Wielka i Sochocin. Był promotorem Diecezjalnego Koła Misjonarzy Parafialnych. W czasie wojny dwukrotnie był aresztowany. Przetrzymywany był w więzieniu w Płońsku. Pochowany został w Sochocinie.
19 marca 1930 r., w 63. roku życia i 35. roku kapłaństwa, zmarł ks. Wiktor Adam Pęski, kandydat teologii, prałat Jego Świątobliwości, kanonik gremialny Kapituły Katedralnej Płockiej, redaktor Miesięcznika Pasterskiego Płockiego. Syn Stanisława i Karoliny z Klejstów. Urodził się 22 grudnia 1867 r. w Płocku. Student Akademii Duchownej w Petersburgu. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1895 r. Był sekretarzem konsystorza generalnego, wikariuszem przy katedrze płockiej, członkiem Rady Towarzystwa Dobroczynności, wicerektorem i profesorem Seminarium Duchownego w Płocku, obrońcą Węzła Małżeńskiego w Sądzie Biskupim Płockim, rektorem kościoła poreformackiego w Płocku, redaktorem naczelnym tygodnika Mazur, redaktorem Encyklopedii Kościelnej, redaktorem Miesięcznika Pasterskiego Płockiego, pracownikiem Kurii Diecezjalnej, sekretarzem generalnym Związku Misyjnego Kleru. Pochowany został w Płocku.
19 marca 1935 r., w 79. roku życia i 55. roku kapłaństwa, zmarł ks. Wiktor Mieczkowski, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, proboszcz parafii Wyszków n. Bugiem. Syn Franciszka i Magdaleny z Trzasków. Urodził się 16 października 1856 r. w miejscowości Piotrowo, w parafii Piski. Święcenia kapłańskie przyjął w 1880 r. w Płocku. Był wikariuszem przy kolegiacie pułtuskiej, proboszczem w parafiach: Klukowo, Dłutowo, Sarbiewo, Płońsk i Wyszków n. Bugiem. Pochowany został w Wyszkowie n. Bugiem.