Reklama

Aspekty

Skwierzyna uczestniczy w dziewięcioletniej nowennie

W 2030 roku przypadnie jubileusz 200-lecia objawień Matki Bożej od Cudownego Medalika. Wiele wspólnot parafialnych oraz grup i ruchów związanych z duchowością Maryjną przygotowuje się do tej szczególnej rocznicy przez wielką, dziewięcioletnią nowennę ku czci Niepokalanej objawiającej Cudowny Medalik. Nie inaczej jest w parafii pw. św. Mikołaja w Skwierzynie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia ta przez charyzmat wincentyński oraz wspólnotę Apostolatu Maryjnego jest włączona w to dzieło. W ramach przygotowania do wielkiego jubileuszu, kościół parafialny pw. św. Mikołaja – a jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej, Patronki Rodzin Przybyłych z Kresów – nawiedziła monstrancja z Niepokalaną Maryją od Cudownego Medalika. Stanowi to okazję do adoracji Jezusa Eucharystycznego i włącza skwierzyńską parafię w wielką rodzinę przygotowującą się do jubileuszu objawienia Matki Bożej od Cudownego Medalika.

Jedną z inicjatyw podjętych w ramach nowenny dziewięcioletniej było ufundowanie peregrynującej monstrancji przez Rodzinę Wincentyńską, a więc Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, trzy Prowincje Polskie Sióstr Miłosierdzia, wspólnoty Apostolatu Maryjnego z całej Polski oraz inne grupy związane ze znakiem Cudownego Medalika. Monstrancja stanowi wotum dla Matki Bożej i ma towarzyszyć różnym parafiom i wspólnotom przygotowującym się do jubileuszu 200-lecia objawień Matki Bożej św. Katarzynie Laboure. Jako przedmiot liturgiczny została wykonana z należytą starannością: jest wykonana ze złota, srebra i drogocennych kamieni szlachetnych. Największą wartością monstrancji jest możliwość umieszczenia w niej Najświętszego Sakramentu. Monstrancja wyobraża postać Niepokalanej od Cudownego Medalika z rozłożonymi dłońmi i promieniami łask, co wynika z wizji św. Katarzyny Laboure. Umieszczenie niejako w sercu Maryi Niepokalanej Świętej Hostii przypomina prawdę o Bożym Macierzyństwie Najświętszej Maryi Panny, która nosiła w sobie wcielonego Syna Bożego. W monstrancji, tak jak na Cudownym Medaliku, zostały umieszczone: Najświętsze Serce Jezusa i Niepokalane Serce Maryi oraz inwokacja Cudownego Medalika, która została nieco zmieniona: „Maria sine peccato concepta ora ad Filium pro nobis”, czyli: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się do Syna za nami”. W tej modlitewnej inwokacji została zmieniona jej druga część. Słowa: „módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy” zostały zastąpione słowami: „módl się do Syna za nami”. To jest uwypuklenie chrystologicznego wymiaru modlitwy adoracyjnej oraz wszelkich modlitw do Matki Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bożena Ratajczak

Jedno z objawień przy Rue du Bac w Paryżu miało miejsce w nocy z 18 na 19 lipca 1830 roku, kiedy to siostrę Katarzynę Laboure, wówczas 24-letnią nowicjuszkę ze Zgromadzenia Córek Miłosierdzia, obudził ze snu mały chłopiec. Powiedział jej, żeby wstała i poszła z nim, bo czeka na nią Matka Boża. Potem poprowadził ją do kaplicy. Po chwili zakonnica usłyszała szelest i zobaczyła Najświętszą Marię Pannę, która pokłoniła się przed tabernakulum i zasiadła na krześle. Wtedy siostra Katarzyna przez dwie godziny klęczała u Jej stóp, słuchając tego, co Maryja mówiła o przyszłości świata i tragicznym losie, jaki czekał Francję. Matka Boża jednocześnie wzywała, aby przychodzić do ołtarza i błagać o łaski, które otrzymają wszyscy proszący z ufnością.

Objawienie Cudownego Medalika nastąpiło 27 listopada 1830 roku. Wtedy Najświętsza Panna ponownie objawiła się siostrze Katarzynie w kaplicy. Najpierw Katarzyna widziała jakby dwa żywe obrazy tworzące pewną całość. Maryja stojąca na kuli ziemskiej. Jej stopy miażdżą węża. Na pierwszym obrazie Matka Boża trzymała w swych dłoniach złoty glob ziemski z małym krzyżykiem, który wznosił ku niebu. Katarzyna usłyszała: „Kula, którą widzisz, przedstawia cały świat, Francję i każdego z osobna”. Na drugim obrazie z otwartych dłoni Maryi wychodziły promienie. S. Katarzyna usłyszała: „Te promienie są symbolem łask, których udzielam tym, którzy Mnie o nie proszą”. Następnie wokół Maryi pojawiają się słowa w kolorze złotym, tworzące owalny napis: „O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Następnie Maryja powiedziała: „Postaraj się o wybicie Medalika na ten wzór. Osoby, które go będą nosić z ufnością, otrzymają wiele łask”. Na koniec obraz się odwrócił i Katarzyna ujrzała drugą stronę Cudownego Medalika, a więc literę „M” zwieńczoną krzyżem. Niżej były dwa serca – jedno otoczone koroną cierniową, a drugie przebite mieczem. Na pamiątkę tej wizji i zgodnie ze słowami Maryi został wybity Cudowny Medalik, który jest noszony z wiarą przez tysiące, a może i miliony katolików na całym świecie.

2023-09-25 21:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

[ TEMATY ]

katecheta

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Pod koniec kwietnia do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zaproponowano w nim uelastycznienie możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

CZYTAJ DALEJ

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

[ TEMATY ]

premier

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Premier wydał we wtorek zarządzenie ws. powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce w latach 2004-2024. Jej szefem będzie szef SKW gen. Jarosław Stróżyk.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję