Reklama

Pod patronatem medialnym „Niedzieli”

Europa zjednoczona w Chrystusie według bł. Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z bł. Janem Pawłem II nieodłącznie związane są takie terminy, jak Akt Europejski, Nieszpory Europejskie czy Apel do mieszkańców Europy. Z tymi terminami zaś kojarzą się historyczne wizyty Ojca Świętego w Santiago de Compostela czy w Wiedniu. Dorobek papieskiej myśli poświęcony wspólnej Europie nie obejmuje jednak tylko tych najbardziej popularnych traktatów - jest dużo bogatszy, niż nam się to na co dzień wydaje. Dobrze więc się stało, że Biały Kruk przygotował antologię tekstów Jana Pawła II, wymownie zatytułowaną „Europa zjednoczona w Chrystusie”.

Korzenie Europy

Książka zawiera komplet 82 wypowiedzi nowego Błogosławionego na temat wspólnej Europy i jej chrześcijańskich korzeni, wygłoszonych lub napisanych od czerwca 1979 do lipca 2002 r. Dopóki starczyło sił, Jan Paweł II wołał o ponowne zakorzenienie europejskiego życia duchowego oraz ludzkich serc i umysłów w Panu Bogu. Czynił to konsekwentnie od pierwszych dni swego pontyfikatu, proroczo dostrzegając już wówczas symptomy niebezpiecznych zmian, jakie zaczynały zachodzić w tożsamości mieszkańców Starego Kontynentu. Przemawiał nie tylko w Watykanie, ale także podczas swych podróży po kontynencie europejskim czy w czasie różnych wystąpień na międzynarodowych forach, jak choćby Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy czy Parlamentu Europejskiego.
Swoje stanowisko na temat dawnej i nowej Europy, jej roli w świecie politycznym oraz w życiu każdego mieszkańca kontynentu Jan Paweł II sformułował po raz pierwszy w czasie pierwszej apostolskiej pielgrzymki do Polski, w obszernej homilii wygłoszonej w Gnieźnie 3 czerwca 1979 r. Mówił wówczas nie tylko do Polaków: „Czyż Chrystus tego nie chce, czy Duch Święty tego nie rozrządza, ażeby ten Papież Polak, Papież Słowianin właśnie teraz odsłonił duchową jedność chrześcijańskiej Europy, na którą się składają dwie wielkie tradycje: Zachodu i Wschodu?”.
Podstawowym dziełem Jana Pawła II w tym zakresie jest wspomniany na wstępie Akt Europejski, ogłoszony 9 listopada 1982 r. w Santiago de Compostela, w katedrze, gdzie złożone są szczątki św. Jakuba Apostoła. Ojciec Święty z całą mocą nawoływał wtedy: „(...) kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie. Tchnij życie w te autentyczne wartości, które sprawiały, że twoje dzieje były pełne chwały, a twoja obecność na innych kontynentach dobroczynna”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Chrześcijańskie orędzie

Niecały rok później, 10 września 1983 r., podczas Nieszporów Europejskich w Wiedniu, Jan Paweł II przekonywał: „Kulturalna wspólnota kontynentu europejskiego - trwająca nadal, mimo wszelkich kryzysów i podziałów - nie jest zrozumiała bez treści chrześcijańskiego orędzia. Ono, wspaniale połączone z duchem starożytnym, tworzy wspólne dziedzictwo, któremu Europa zawdzięcza swoje bogactwo i swoją siłę, kwitnący rozwój sztuki, wiedzy, oświaty i badań naukowych, filozofii i kultury ducha. W kręgu dziedzictwa wiary chrześcijańskiej kulturę europejską szczególnie ukierunkował chrześcijański obraz człowieka”.
Ponawiając z Watykanu 7 września 1986 r. Apel do mieszkańców Europy, Ojciec Święty napisał m.in.: „Panno Najświętsza, która zajmujesz pierwsze miejsce wśród odkupionej ludzkości, pomagaj Europie w tym, by była godna swych historycznych zadań; wspieraj ją w stawianiu czoła wyzwaniom, które czekają ją w przyszłości”.

Zjednoczeni wokół Krzyża

Dziś, kiedy na Starym Kontynencie bezpardonowo walczy się z Krzyżem, kiedy islam wdziera się we wszystkie dziedziny życia, a jego przedstawiciele żądają nawet oddania im chrześcijańskich świątyń, słowa Błogosławionego powinny stać się dla Europejczyków, a przede wszystkim dla Polaków, najpewniejszym drogowskazem. Antologia „Europa zjednoczona w Chrystusie” daje każdemu z nas kompendium wiedzy i umacnia postawy katolickie. Papież udziela nam m.in. odpowiedzi na pytania: Co to znaczy być w Europie? Do czego prowadzi zjednoczenie Europy? Jaka jest w nim rola chrześcijanina? Jaka jest w nim rola Polaka? Przede wszystkim jednak Papież wyjaśnia nam jednoznacznie, że jesteśmy zobowiązani jednoczyć się wokół Chrystusa i wokół Krzyża, a odcięcie się Europy od jej chrześcijańskich korzeni oznacza zagładę naszego kontynentu.

Reklama

Aktualność myśli Jana Pawła II

Książka „Europa zjednoczona w Chrystusie” prezentuje w układzie chronologicznym całość myśli Jana Pawła II na temat Europy. Każdy czytelnik ma tu możliwość obcowania z autentycznym i nieprzefiltrowanym przekazem Ojca Świętego. Podkreślam to szczególnie, albowiem akurat ten obszar myślicielskiej i pisarskiej działalności Papieża Polaka nader często poddawany był, i nadal bywa, manipulacjom. Co jakiś czas wyrywane z kontekstu zdania służą to jednemu, to drugiemu ugrupowaniu politycznemu dla poparcia przeróżnych tez, nieraz zupełnie niezgodnych z duchem nauczania Jana Pawła II.
Niektóre teksty Jana Pawła II zostały specjalnie na potrzeby tej książki przetłumaczone z języka włoskiego. Wprost zdumiewa wnikliwość, z jaką Jan Paweł II patrzy na historię Europy oraz zmiany zachodzące dziś na naszym kontynencie. Mimo upływu lat myśli Jana Pawła II nie straciły nic ze swej aktualności. Wręcz przeciwnie - niektóre obawy były i są wręcz prorocze.
Odbiór zamieszczonych w antologii tekstów ułatwiają wynotowane na marginesach ważniejsze myśli oraz bardzo przejrzysty układ książki, która opatrzona została indeksami najważniejszych pojęć, osób oraz instytucji. Publikacja, wzbogacona kilkunastoma zdjęciami papieskimi, cieszy także staranną szatą graficzną i formą, jakże godną osoby nowego Błogosławionego.

„Europa zjednoczona w Chrystusie”, antologia tekstów Jana Pawła II; wydawnictwo Biały Kruk, koncepcja wydawnicza i grafika: Leszek Sosnowski, wybór tekstów: Leszek Sosnowski, Gabriel Turowski; zdjęcia: Adam Bujak, Arturo Mari; s. 432, 16,7 x 23,5 cm, papier offsetowy, 100 g; oprawa twarda, tłoczenia, złocenia. Cena detaliczna: 59 zł brutto.

Prezent dla czytelników „Niedzieli”!

Dla Czytelników „Niedzieli” mamy specjalny rabat - 10 proc. przy zakupie 1 egz. książki „Europa zjednoczona w Chrystusie” oraz 15 proc. przy zakupie 2 lub więcej egz. Przy zamówieniu powyżej 120 zł koszty wysyłki (12 zł) pokrywa wydawnictwo. Ale to nie wszystko! Każdego dnia (oprócz sobót i niedziel) pierwszych pięciu Czytelników, którzy o godz. 10 zadzwonią do wydawnictwa Biały Kruk, aby zamówić książkę „Europa zjednoczona w Chrystusie”, otrzyma egzemplarze z autografami autorów antologii: Leszka Sosnowskiego i prof. Gabriela Turowskiego.
Zamówienia można składać pod numerami tel.: (12) 260-32-90, (12) 254-56-21, (12) 254-56-26, (12) 260-32-40. Można też wysłać fax: (12) 254-56-00 lub handlowy@bialykruk.pl.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzór pracowitości i pobożności

Niedziela sosnowiecka 18/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Zyta

Piotr Lorenc/Niedziela

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Święta Zyta jest znana w diecezji z przepięknego ołtarza w sosnowieckiej bazylice katedralnej, którego konserwacja jest właśnie na ukończeniu.

Neobarokowy, drewniany ołtarz św. Zyty jest polichromowany i złocony. Między dwoma kolumnami znajduje się obraz św. Zyty. W środku zwieńczenia nastawy jest ozdobny kartusz z monogramem Matki Bożej. Po bokach są ustawione dwie figury: św. Barbary i św. Łucji. Ołtarz jest dziełem Pawła Turbasa i powstał w latach 1904–1906. – Od ponad roku ołtarz przechodzi kapitalny remont. Zdemontowane elementy snycerki trafiły do krakowskiej pracowni Aleksandra Piotrowskiego „Rearte”, gdzie zostały poddane gruntownej konserwacji. Natomiast mensa ołtarza pozostała w katedrze i była odnawiana na miejscu. Mieliśmy takie założenie, że remont miał być zakończony na Wielkanoc 2020 r., ale z powodu pandemii i kwarantanny, którą przechodzili kolejni pracownicy, tempo prac uległo nieznacznemu opóźnieniu – wyjawia kulisy renowacji ks. Jan Gaik, proboszcz parafii katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

2024-04-26 23:45

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz był przez 39 lat najbliższym współpracownikiem Karola Wojtyły, najpierw jako sekretarz arcybiskupa krakowskiego, a następnie osobisty sekretarz Ojca Świętego. Jako metropolita krakowski w latach 2005 – 2016 pełnił rolę strażnika pamięci Jana Pawła II i inicjatora wielu dzieł jemu poświęconych. Zwieńczeniem jego posługi była organizacja Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, które zgromadziły 2, 5 mln młodych z całego świata.

W Rabie Wyżnej i w Krakowie

CZYTAJ DALEJ

Kosowo: Premier zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci

2024-04-27 17:07

[ TEMATY ]

LGBT

Kosowo

Adobe Stock

Premier Kosowa Albin Kurti zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci - przekazał w sobotę portal Klix.

"Kosowo dołoży wszelkich starań, aby wkrótce stać się drugim po Czarnogórze krajem Bałkanów Zachodnich, który gwarantuje swoim obywatelom prawo do związków partnerskich osób tej samej płci. Będziemy ciężko pracować, aby osiągnąć (ten cel) w najbliższej przyszłości" - powiedział Kurti, dodając, że do zmiany w kosowskim prawie może dojść już w maju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję