Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 36/2010, str. 6

BPJG/Marek Kępiński

Spotkanie z mediami

Spotkanie z mediami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowe ciało KEP

Chodzi o godne upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, jak co roku, była okazją do spotkania biskupów Kościoła w Polsce. 25 sierpnia po raz pierwszy zebrała się na Jasnej Górze Rada Biskupów Diecezjalnych, która jako nowe ciało Konferencji Episkopatu Polski została powołana w październiku 2009 r.
Tematem obrad była m.in. kwestia rozwiązania konfliktu wokół krzyża spod Pałacu Prezydenckiego. - Spełnienie postulatu godnego upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej jest warunkiem rozwiązania problemu krzyża przed Pałacem Prezydenckim - powiedział abp Kazimierz Nycz podczas spotkania z dziennikarzami na zakończenie obrad. Metropolita warszawski zauważył, że jeśli zostaną spełnione wszystkie warunki, które dadzą gwarancję na upamiętnienie ofiar tej katastrofy, wtedy będzie to dobry moment na rozwiązanie sporu, „czyli przeniesienie krzyża w godne miejsce, do kościoła św. Anny lub w inne miejsce, gdzie ludzie będą mogli się modlić”.
W komunikacie z obrad biskupi przypominają, że krzyż, na którym Chrystus dokonał zbawienia, jest dla chrześcijan świętym znakiem wiary, godnym najwyższej czci i szacunku. „Wyznawców Chrystusa krzyż nie powinien nigdy dzielić ani być narzędziem używanym dla osiągania nawet najszczytniejszych ludzkich celów” - napisali. Ich zdaniem, media, relacjonując wydarzenia z Krakowskiego Przedmieścia, powinny unikać jednostronności oraz sensacji.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik skierował osobisty list do najważniejszych osób w państwie w sprawie konfliktu o krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego - poinformował rzecznik KEP ks. Józef Kloch. Wyraził też zdumienie z powodu wypowiedzi rzecznika rządu Pawła Grasia. - Jeśli komunikat biskupów diecezjalnych przypomina rzecznikowi rządu zaniechanie działań ze strony Episkopatu, to znaczy, że poruszamy się na różnych poziomach racjonalności. Jestem zdumiony wypowiedzią rzecznika rządu - podkreślił ks. Kloch. Jego zdaniem, porozumienie, oświadczenie i komunikat pokazują drogi wyjścia z impasu. - Postulat zbudowania pomnika upamiętniającego wszystkie ofiary jest słuszny, a powstanie komitetu w tej sprawie może uspokoić sytuację. Stąd apel do najważniejszych osób w państwie o powołanie grupy, która zrealizowałaby ideę wzniesienia pomnika - zaznacza ks. Kloch.
W komunikacie z obrad biskupów znalazło się także wspomnienie 30. rocznicy podpisania umów sierpniowych. - To wydarzenie zapoczątkowało procesy, które doprowadziły do powstania „Solidarności” - napisali. - Zmieniły one historię Polski i Europy. Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za tamte wydarzenia. Rocznica ta przypomina o obowiązku wierności ideałom, z których ruch „Solidarności” wyrósł i dzięki którym odniósł zwycięstwo. Cały komunikat „Niedziela” publikuje na stronie 2.

Reklama

Uroczystości odpustowe

Jasnogórskie Śluby Narodu nadal aktualne

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej - 25 sierpnia ulicami Częstochowy przeszła procesja maryjna, w duchu wynagradzającym za zniewagę krzyża Chrystusowego oraz jako wyraz wdzięczności za obecność Ikony Jasnogórskiej w dziejach miasta i Kościoła. Przed wyruszeniem na ulice miasta w archikatedrze odprawiono uroczyste Nieszpory Maryjne, podczas których homilię wygłosił bp Jan Wątroba.
Uroczysta Suma na Szczycie Jasnogórskim z udziałem Episkopatu Polski to główny punkt przypadającej 26 sierpnia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
Eucharystii przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Uroczystości rozpoczęło przypomnienie pozdrowienia Papieża Benedykta XVI, które w przeddzień odpustu skierował do Polaków z Castel Gandolfo, polecając Jasnogórskiej Maryi wszystkich Polaków, Kościół i cały naród.
Witając zgromadzonych, generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski mówił m. in. o Jasnogórskich Ślubach Narodu, których autorem jest kard. Stefan Wyszyński. - Śluby są aktualne i dzisiaj, kiedy zagraża nam bezduszny styl życia, jakby Boga nie było, jakby nie obowiązywały nas złożone przed Maryją ślubowania: wierności Bogu, Kościołowi, krzyżowi i świętej polskiej tradycji - podkreślił o. Matuszewski i zachęcał, by polscy katolicy wzięli sobie ślubowania do serca, zakorzenili w sumieniach, aby byli przez słowa i czyny odważnymi świadkami Jezusa Chrystusa na polskiej ziemi. Podczas Mszy św. tradycyjnie ponowiono Jasnogórskie Śluby Narodu.
Homilię wygłosił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. (Tekst homilii drukujemy w całości na następnych stronach „Niedzieli”). Podczas Mszy św. śpiewał Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza, który obchodził tego dnia 90. urodziny.
Na program jasnogórskiego odpustu złożyły się jeszcze m.in.: Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich, Różaniec, procesja eucharystyczna. Jak co roku, wieczornej Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim, w patronalne święto miasta Częstochowy, przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

Przyszli w pielgrzymkach

Na odpust Matki Bożej Częstochowskiej, w dniach od 16 do 25 sierpnia, na Jasną Górę dotarło 86 pielgrzymek pieszych. Podążało w nich 36278 osób. Przybyło także: 6 pielgrzymek rowerowych i pielgrzymka na rolkach. 25 sierpnia dotarła na Jasną Górę m.in. 28. Piesza Pielgrzymka Tarnowska, była to najliczniejsza grupa piesza, wędrująca w tym sezonie pielgrzymkowym do Częstochowy. Przyszło w niej 9650 osób (o 713 pątników więcej niż w roku ubiegłym). Kolejne według wielkości pielgrzymki, które w tym czasie przyszły na Jasną Górę, to 34. Pielgrzymka Diecezji Opolskiej - 2700 osób, 85. Pielgrzymka Łódzka - 2700 osób, 364. Pielgrzymka Gliwicka - 1739 osób.
Ogółem od 22 maja br., czyli od początku sezonu pieszego pielgrzymowania, w 243 pieszych pielgrzymkach dotarło na Jasną Górę 136294 pątników. Kolejna fala pielgrzymów dotrze na Jasną Górę na 8 września - święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Krótko

22 sierpnia miała miejsce 25. Pielgrzymka Energetyków, Elektryków, Elektroników, w której uczestniczyło ok. 10-12 tys osób.

23 sierpnia pielgrzymi z diecezji Pécs na Węgrzech dziękowali na Jasnej Górze za 1000 lat istnienia diecezji.

24 sierpnia odbyła się Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich. Spotkanie poświęcono przygotowaniu do nowego roku szkolnego.

Zapowiedź

10-11 września - Pielgrzymka Legionu Maryi

10-11 września - Pielgrzymka Harcerzy

10-12 września - 54. Dni Modlitwy Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”

11 września - 12. Pielgrzymka Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych

11 września - 28. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych

12 września - Pielgrzymka Kombatantów

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz Lityński wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji. Życzenia otrzymali również księża, którzy obchodzą w tym roku jubileusze kapłańskie.

Pełna lista nominacji, odznaczeń i jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

2024-03-27 08:03

[ TEMATY ]

spowiedź

Magdalena Pijewska

Skąd wzięła się spowiedź w Kościele? Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem? Na czym polega dobrze przeżyta spowiedź? Na te i inne pytania odpowiada nowa książka „Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” wydana nakładem Wydawnictwa Serafin.

„Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” to książka wielu autorów. Bogata jest w teksty doświadczonych duchownych: ks. Przemysława Artemiuka, ks. Mariusza Rosika, o. Kazimierza Fryzła CSSR, br. Adama Gęstwy OFMCap, br. Błażeja Strzechmińskiego OFMCap, br. Luisa Dri OFMCap. Nie zabrakło także spojrzenia osoby świeckiej - swoim doświadczeniem podzieliła się publicystka Magdalena Urbańska. Poniżej przedstawiamy fragment książki:

CZYTAJ DALEJ

USA: nowy program nauczania uniwersyteckiego – studiowanie dorobku św. Jana Pawła II

2024-03-28 16:55

[ TEMATY ]

USA

studia

św. Jan Paweł II

Adam Bujak/Biały Kruk

Katolicki Uniwersytet Św. Tomasza w Houstonie w stanie Teksas rozpoczyna 30-godzinny cykl wykładów online, poświęcony życiu św. Jana Pawła II i jego nauczaniu o „godnosci osoby ludzkiej w nawiązaniu do innych ludzi i ostatecznie w odniesieniu do Boga”. Uwieńczeniem kursu będzie uzyskanie stopnia magisterskiego (Master of Arts). Celem nowego programu jest też poznawanie „ojczyzny świętego: kultury i historii Polski”. Na zakończenie przewidziano dwutygodniowy pobyt w naszym kraju, po którym przewodnikami mają być polscy naukowcy, badający dzedzictwo świętego papieża.

Nowy kierunek studiów przeznaczony jest zwłaszcza dla formatorów w różnych zakonach, nauczycieli szkół katolickich i innych specjalistów. Do poznawania życia i dorobku Ojca Świętego zachęca kard. Daniel DiNardo - metropolita Galvestonu-Houstonu, archidiecezji, na której terenie znajduje się uniwersytet. Podkreślił on, że „program ten stwarza wspaniałą okazję do badania spuścizny po świętym Janie Pawle II, głoszonej przezeń obrony godności człowieka i wartości tego, czym jest wolność religijna”. Swoje poparcie dla nowego programu studiów wyrazili też m.in emerytowany arcybiskup Filadelfii Charles Chaput i George Weigel - znany na całym świecie autor książek o papieżu Wojtyle.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję