Reklama

„Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko”

Ks. Sylwester Łącki CSMA
Niedziela Ogólnopolska 27/2010, str. 19

Beatyfikacja męczennika ks. Jerzego Popiełuszki przeszła już do historii Kościoła katolickiego i Polski. Jest to wielki dar dla naszego narodu, którego księga świętości wzbogaciła się o kolejną - szczególną i jakże wyrazistą w swej wymowie - kartę. Jak napisał w „Słowie wstępnym” do albumu abp Kazimierz Nycz - beatyfikacja Księdza Jerzego „stała się okazją do moralnej oceny systemu komunistycznego, który zniewalał swoją ideologią miliony ludzi”.
Wiek XX naznaczony został aktami heroicznej postawy świętych, wśród których nie brakowało męczenników, oraz wydarzeniami i czynami, które okazały się najczarniejszymi kartami w historii ludzkości. Ponad 25 lat temu z niezwykłym okrucieństwem zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę, aby zabić w narodzie polskim ducha walki o wolność i prawdę, a Kościołowi zadać cios, po którym miał zamilknąć i podporządkować się komunistycznym władzom PRL. Jednak to Bóg kieruje losami świata i z każdego zła potrafi wyprowadzić dobro.
Album „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko” jest hołdem złożonym temu Kapłanowi oraz wszystkim, którzy pokazali swoim życiem, że w każdych warunkach i czasach należy czynić dobro, nie poddając się lękowi i złu - nawet za cenę śmierci. Zawiera on archiwalne zdjęcia przypominające drogę przyszłego Błogosławionego do kapłaństwa i męczeństwa. Współczesne fotografie Grzegorza Gałązki ukazują dom rodzinny Księdza Jerzego, jego rodziców, różne dokumenty i listy, a także własnoręcznie pisane kazania. Zobaczymy też kościoły (widok dzisiejszy), w których pracował.
Znaczna część albumu poświęcona jest kościołowi św. Stanisława Kostki na Żoliborzu: zobaczymy wnętrze świątyni i Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także obrazy z niektórych rocznicowych uroczystości przy grobie Męczennika. W albumie znajdują się zdjęcia z uroczystości pogrzebowych Księdza Jerzego, a także fotografie przedstawiające Ojca Świętego Jana Pawła II, który modlił się przy grobie Męczennika w 1987 r. Kilka stron poświęconych zostało obchodom 25. rocznicy męczeństwa ks. Popiełuszki, które odbyły się przy tamie we Włocławku oraz na Żoliborzu, z udziałem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego - przyznał on wtedy Księdzu Jerzemu pośmiertnie Order Orła Białego.
Ostatnia część albumu pokazuje uroczystości beatyfikacyjne na placu Piłsudskiego w Warszawie 6 czerwca 2010 r. - z udziałem Mamy i Rodzeństwa ks. Popiełuszki - którym przewodniczył legat Ojca Świętego Benedykta XVI abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
O kapłańskiej posłudze, zmaganiach z chorobami, o działalności religijno-patriotycznej i Mszach św. za Ojczyznę, o represjach reżimu komunistycznego w Polsce wobec Kościoła i Księdza Jerzego opowiada ks. Zygmunt Malacki - proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Daje on świadectwo o tym, jak jego kolega - obecnie Błogosławiony - zło dobrem zwyciężał i jak z tej ofiary nieustannie wyrasta dobro: jak zrodził się kult, jak przebiegał proces beatyfikacyjny, jak w podziemiach parafialnej świątyni na Żoliborzu powstawało „sanktuarium sumienia” i Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Album „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko” (format 32 cm x 25 cm, oprawa twarda, szyta i klejona, 160 stron) można zamówić pod adresem:
Wydawnictwo „Michalineum”
ul. J. Piłsudskiego 248/252
05-261 Marki,
tel. (22) 781-14-20;
fax (22) 771-36-15
wydawnictwo@michalineum.pl
www.michalineum.pl

W najbliższą niedzielę papież pobłogosławi „Bambinelli”

2018-12-11 17:26

st (KAI/il sismografo) / Rzym

W najbliższą niedzielę 16 grudnia Ojciec Święty po modlitwie „Anioł Pański” pobłogosławi figurki Dzieciątka Jezus - „Bambinelli” przyniesione przez dzieci Wiecznego Miasta. Zostaną one umieszczone następnie w żłóbkach w każdym z kręgów rodzinnych.

Bożena Sztajner/Niedziela

Uroczystość, zainicjowaną przez św. Pawła VI organizuje od wielu lat Centrum Oratoriów Rzymskich. Przed spotkaniem na placu św. Piotra dzieci, młodzież, rodzice i opiekunowie wezmą udział we Mszy św. celebrowanej przez kard. Angelo Comastriego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kalendarz pielgrzyma 2019

Kraków: biskup nominat Franciszek Ślusarczyk zrezygnował z przyjęcia święceń

2018-12-12 17:27

tk, pgo, md / Kraków (KAI)

Biskup-nominat Franciszek Ślusarczyk, "po refleksji i modlitwie zdecydował o nieprzyjmowaniu święceń biskupich i złożył na ręce Ojca Świętego dymisję z tego urzędu" – poinformował dziś metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. 60-letni ks. Ślusarczyk Od 2014 roku jest rektorem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Mieczysław Pabis
Ks. prał. Franciszek Ślusarczyk

Informację o nominacji przez papieża Franciszka dwóch krakowskich biskupów pomocniczych podano 12 grudnia. Drugim obok ks. prałata Ślusarczyka duchownym mianowanym na ten urząd jest ks. Janusz Mastalski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Ostatecznie więc tylko on przyjmie 5 stycznia 2019 święcenia biskupie.

Informując o tym abp Marek Jędraszewski dodał, powołując się na rozmowę z nuncjuszem apostolskim w Polsce, że dymisja ks. Ślusarczyka z urzędu Biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej została przyjęta przez papieża Franciszka.

Po ogłoszeniu nominacji, 12 grudnia, biskup nominat mówił dziennikarzom, że przeżywa wielką radość, bo posługa wobec ludu Bożego zawsze wiąże się z radością dzielenia Dobrą Nowiną, która człowiekowi współczesnemu jest bardzo potrzebna. Podkreślił, że każdy kapłan jest przede wszystkim sługą Bożego Miłosierdzia.

Wskazywał też, że miejscem kapłana jest konfesjonał, ołtarz i szkoła, i wszędzie tam kapłani są przede wszystkim sługami Bożego Miłosierdzia. Przyznawał, iż ma świadomość, iż zadania, do których został powołany, przerastają go. „Nikt nie jest godzien, by je podejmować, ale nasza nadzieja jest w miłosierdziu Boga” – powiedział.

„Ta tajemnica jest mi szczególnie bliska. Pełnię posługę jako misjonarz miłosierdzia. Brama Miłosierdzia ciągle jest w Łagiewnikach otwarta. Pielgrzymi przez nią przechodzą i mogą tego miłosierdzia doświadczyć poprzez sakrament spowiedzi, posługę Słowa i ufną modlitwę w kaplicy Wieczystej Adoracji” – podsumował.

Franciszek Ślusarczyk urodził się 26 lipca 1958 roku w Dobczycach. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1984 roku z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Przez pierwsze lata kapłaństwa posługiwał jako wikariusz najpierw w Żywcu-Zabłociu (1984-1988), a następnie w Wieliczce (1988-1989). Rok później zamieszkał w parafii w Gaju. Od 1990 r. pełnił funkcję prefekta w krakowskim Seminarium Duchownym, a w latach 1997-2002 był jego wicerektorem.

Był pracownikiem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, wieloletnim adiunktem w Katedrze Homiletyki, jest doktorem teologii.

Od 2002 r. ks. Ślusarczyk jest związany z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, a od 2014 r. jest jego kustoszem. W 2005 r. papież Benedykt XVI mianował go kapelanem Ojca Świętego. Decyzją papieża Franciszka od 2016 r. jest misjonarzem miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem