Reklama

Niedziela Wrocławska

50 lat temu rozpoczęto budowę kościoła w Siechnicach

Świątynia, którą komuniści pozwolili wybudować jedynie na obrzeżach wsi, bo takie pozwolenie wydano, wolą Opatrzności Bożej znalazła się w samym centrum miasta – mówił abp Józef Kupny w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

Marzena Cyfert

Eucharystia w 50. rocznicę rozpoczęcia budowy kościoła parafialnego

Eucharystia w 50. rocznicę rozpoczęcia budowy kościoła parafialnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita wrocławski przewodniczył Eucharystii z okazji 50 lat od rozpoczęcia budowy kościoła parafialnego. – Dzisiaj na patenie z białą Hostią chcemy złożyć naszą radość ze świętowania odpustu, Dni Siechnic i jubileuszu 50-lecia od rozpoczęcia budowy kościoła – mówił w homilii pasterz Kościoła wrocławskiego.

Przypomniał historię budowy parafialnej świątyni. Już w czerwcu 1945 osiedli tutaj mieszkańcy przymusowo wysiedleni przez władze sowieckie. Miejscowość nie była zniszczona, ale nie posiadała świątyni. Kiedy 20 sierpnia 1945 r. przybył do Świętej Katarzyny ks. Józef Garbicz, przystąpił do organizacji polskiej parafii. Ale dopiero w maju 1963 r., a więc 60 lat temu, złożone zostało pierwsze podanie do władz o zgodę na budowę kościoła. Niestety, takiej zgody proboszcz nie uzyskał. Późniejsze starania o budowę kościoła w Siechnicach kończyły się odmowną decyzją władz. W tej sytuacji, na mocy prawa kanonicznego, 23 kwietnia 1965 r. erygowano w Siechnicach parafię pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Pierwszym jej administratorem został ks. Emil Pagacz, który natychmiast rozpoczął systematyczne zabiegi o pozwolenie na budowę. Determinacja mieszkańców zmusiła władze do ustępstw. 23 lutego 1971 r. ks. Emil Pagacz otrzymał pisemną zgodę na budowę kościoła w Siechnicach. Miesiąc później władze wyraziły zgodę na jego lokalizację przy dzisiejszej ul. Kościelnej. Była to pierwsza zgoda na budowę kościoła na terenie Dolnego Śląska od czasów zakończenia II wojny światowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Ale to nie koniec kłopotów. Kolejnym było zatwierdzenie projektu przez władze. Dopiero nowo mianowany proboszcz ks. Stanisław Danicki rozpoczął budowę w 1973 r.Dzisiaj świętujemy 50-lecie tego ważnego dla całej społeczności wydarzenia. Trzeba jeszcze dodać, że główny ciężar budowy tego kościoła dźwigali parafianie. Dzisiaj, kiedy wszystko budowane jest przez firmy wyłaniane w przetargu, trzeba powiedzieć, głównie młodemu pokoleniu, że wtedy inaczej budowano kościoły – robiono to systemem gospodarczym. Duża liczba parafian uczestniczyła czynnie we wznoszeniu tego kościoła, wspierała jego budowę finansowo i modlitewnie – mówił metropolita wrocławski i przypomniał kolejną ważną dla parafii datę – uroczystą konsekrację kościoła 25 października 1981 r., której dokonał bp Tadeusz Rybak.

Reklama

– Dziś Wasz kościół stoi w sąsiedztwie rynku i ratusza. Świątynia, którą komuniści pozwolili wybudować jedynie na obrzeżach wsi, bo takie pozwolenie wydano, wolą Opatrzności Bożej znalazła się w samym centrum miasta. Dzisiaj w 50. rocznicę rozpoczęcia budowy kościoła z wdzięcznością myślimy o duszpasterzach, którzy podejmowali trud uzyskania pozwolenia na budowę kościoła i realizację przygotowanego projektu architektonicznego. Z wdzięcznością myślimy o tych, którzy systemem gospodarczym wykonywali prace, którzy nie szczędzili ofiar pieniężnych, na kolanach wznosili modlitwy za dzieło budowy kościoła. Z wdzięcznością myślimy o architektach, projektantach, o tych wszystkich, którzy przyczynili się do budowy tej świątyni. Ich imiona zapisane są w niebie, zapisane są w parafii i w waszych sercach – mówił ksiądz arcybiskup i podziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie parafialnej świątyni.

Nawiązując do przeżywanej uroczystości Trójcy Świętej podkreślił, że słowo Boże kieruje dziś naszą uwagę na jedną z największych tajemnic naszej wiary. Przytoczył fragment z Ewangelii według św. Jana, opisujący mowę pożegnalną Jezusa: „Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. (…) Wszystko, co ma Ojciec, jest moje”, to znaczy Syna.

– Rozważając ten i podobne teksty, znajdujemy uzasadnienie dla naszej wiary w Boga w Trójcy Jedynego. Nie od razu było nam dane poznać tajemnicę Trójcy Przenajświętszej. Odbywało się to w następujących po sobie etapach historii – mówił ksiądz arcybiskup, podkreślając, że najpierw objawił siebie Ojciec, co wiemy z kart Pisma Świętego. Wcielenie Jezusa pozwoliło z kolei poznać ludzkości Syna Bożego a przez Niego w sposób doskonalszy Ojca. I Jezus zapowiedział zesłanie Ducha Świętego.

Reklama

– Najpełniej prawda o Trójcy Świętej została nam objawiona przez Chrystusa. To On objawiał Ojca i Ducha Świętego. Od Niego przyjęliśmy naukę o Ojcu, Synu i Duchu Świętym. Na pewno mamy trudność w jej zrozumieniu, bo przerasta nasze wyobrażenie. Ale trudność w zrozumieniu jest argumentem za tą prawdą. Bo przecież żaden człowiek, zdany na samego siebie, nigdy nie wymyśliłby podobnego misterium – przekonywał hierarcha, podkreślając, że Bóg, który istnieje, musi być właśnie taki – Jeden w Trzech Osobach.

– Nie może być miłości inaczej, jak tylko między dwiema lub więcej osobami. Jeżeli mówimy: „Bóg jest miłością”, to właśnie dlatego. Miłości nie może być, gdyby to była tylko jedna osoba. Jeśli więc Bóg jest miłością, to musi być w Nim Ktoś, kto kocha, kto jest kochany i musi być miłość, która ich łączy. Bóg jest jeden, ale nie samotny. Kogo by kochał Bóg, który by był absolutnie sam? Czyż nie siebie samego? Ale wówczas nie byłaby to miłość, lecz egoizm – tłumaczył ksiądz arcybiskup.

Rozważając tajemnicę Trójcy Świętej, odniósł ją do naszego życia.

– Ta tajemnica jest najwyższą afirmacją równości i różnorodności między ludźmi. Jesteśmy równi pod względem godności i różni co do cech. To znaczy, że można się różnić kolorem skóry, kulturą, płcią, rasą, religią. A jednak cieszyć się równą godnością jako osoba. I ta świadomość powinna nam towarzyszyć. Musimy w drugim widzieć osobę, która jest godna naszego szacunku – mówił abp Kupny.

Reklama

Podkreślił, że ta zasada równości i różnorodności znajduje pierwsze zastosowanie w rodzinie, która powinna być odbiciem Trójcy Świętej. Rodzina składa się z osób różnych pod względem płci, wieku – ze wszystkimi konsekwencjami, jakie z tych różnic wynikają. Z różnymi zdolnościami, upodobaniami.

– Taka jest rodzina. Powodzenie małżeństwa i rodziny zależy od tego, w jakim stopniu ta odmienność będzie umiała dążyć do wyższej jedności, jedności miłości, jedności zamiarów, jedności wspólnoty – nauczał metropolita wrocławski.

Zaznaczył, że tajemnica Trójcy nie jest daleka od naszego życia. Zostaliśmy bowiem stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, na obraz Trójjedynego Boga.

– Nosimy w sobie ten obraz i jesteśmy wezwani, by urzeczywistniać w naszym życiu syntezę jedności i różnorodności. Nie musimy się kłócić o poglądy polityczne, nie musimy się z tego powodu nienawidzić, nie musimy z tego powodu atakować księży, nie musimy ich bić, nie musimy bić drugiego człowieka – apelował metropolita wrocławski i przypomniał modlitwę Jezusa: „Ojcze spraw, aby byli jedno”.

– Łamiąc się chlebem eucharystycznym, stanowimy jedno. Wszyscy spożywamy ten sam chleb. I dlatego proszę, kochani, trwajmy w jedności, nie dajmy się skłócić. I pozwólmy się ogarnąć tajemnicy Trójcy Przenajświętszej. Niech ta tajemnica w nas dojrzewa, kształtuje nasze myślenie o wzajemnych relacjach. Niech tajemnica Trójcy Świętej zachęca nas do tego, abyśmy żyli we wzajemnej miłości – życzył abp Kupny.

Pod koniec Eucharystii ksiądz arcybiskup wręczył Medale św. Jadwigi Śląskiej zasłużonym parafianom.

Parafianie złożyli życzenia arcybiskupowi Józefowi z okazji 40. rocznicy święceń kapłańskich i 10. rocznicy ingresu a także proboszczowi ks. Stanisławowi Stelmaszkowi z okazji 15 lat probostwa w Siechnicach.

Po Mszy św. grupy parafialne wraz z duszpasterzami zaprosiły wszystkich obecnych na agapę, będącą wyrazem wdzięczności za miejsce kultu i radości ze wspólnoty parafialnej.

2023-06-04 22:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Meksyk: Porwanie biskupa słynącego z prób mediacji między kartelami narkotykowi

2024-04-30 09:24

[ TEMATY ]

Meksyk

Episkopat Flickr

Emerytowany biskup rzymskokatolicki, który zasłynął z prób mediacji między kartelami narkotykowymi w Meksyku, został porwany – poinformowała w poniedziałek Meksykańska Rada Biskupów.

Przywódcy kościoła w Meksyku powiedzieli, że ks. Salvador Rangel zaginął w sobotę i w oświadczeniu wezwali porywaczy do jego uwolnienia.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

W maju w Kościele katolickim w Polsce odprawiane są nabożeństwa majowe, podczas których śpiewa się Litanię do Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

BBN: prezydent mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych

2024-04-30 19:02

[ TEMATY ]

wojsko

Andrzej Duda

Jakub Szymczyk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformowało we wtorek wieczorem Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Akty mianowania zostaną wręczone 3 maja.

Jak przekazało BBN na platformie X, na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych mianowany został gen. broni Marek Sokołowski, czasowo pełniący obowiązki dowódcy generalnego RS.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję