Reklama

Rozpoznaj czas!

Benedykt XVI do lednickiej młodzieży: „Wybierzcie Chrystusa, abyście w każdej chwili życia - radosnej i trudnej - mieli wewnętrzną pewność, że On wspiera Was mocą Ducha Świętego i łaską”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prawie 100 tys. młodych ludzi z całej Polski i z zagranicy wzięło udział w XIII Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych na polach lednickich. W tym roku mottem spotkania był czas i po raz pierwszy miało ono charakter międzynarodowy.

Lednickie oczyszczenie

Już od wczesnych godzin porannych ku Bramie Rybie zmierzały setki młodych ludzi, przybyłych z różnych zakątków naszego kraju autokarami, pociągami, samochodami. Z południa Polski wyruszył specjalny pociąg „Święty Jacek”, a z Warszawy autokarowy ekspres „Święty Wojciech”, które także dowiozły pielgrzymów na spotkanie. Młodzi korzystali z ładnej pogody, uczestniczyli w sakramencie pojednania na polu spowiedzi, gdzie w ciszy, wśród zieleni mogli porozmawiać z kapłanami. Dla wielu z nich była to pierwsza spowiedź od dłuższego czasu. Kto chciał, mógł w ciszy i skupieniu adorować Najświętszy Sakrament w kaplicy, a także porozmawiać z ewangelizatorami Lednicy oraz z członkami wspólnot modlitewnych. Zespół „Siewcy Lednicy” uczył zebranych nowej pieśni „Ty jesteś, Panie”, skomponowanej na tegoroczne spotkanie. O godz. 15 zebrani odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a zaraz po niej - uroczyste Nieszpory. Każdy uczestnik spotkania, wchodząc na pole lednickie, otrzymał egzemplarz Lednickiej Liturgii Czasu, w której znajduje się skrócona wersja Jutrzni, Nieszporów i Komplety. O. Jan Góra - pomysłodawca lednickich spotkań - od kilku miesięcy zbierał fundusze na wydrukowanie lednickiego brewiarza i praktycznie w ostatniej chwili udało mu się sprawić, że każdy wyjechał z Lednicy z modlitewnikiem w ręce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Misterium o czasie

Uroczysta procesja po Drodze III Tysiąclecia z udziałem zaproszonych gości rozpoczęła spotkanie. Przybyli m.in.: Prymas Polski kard. Józef Glemp, metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński, metropolita lubelski abp Józef Życiński, były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss, prezydent Poznania Ryszard Grobelny oraz rektorzy wyższych uczelni. Wniesione zostały relikwie św. Wojciecha i obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, które zawsze towarzyszą młodzieży nad Lednicą. Ojcowie franciszkanie u stóp wzgórza lednickiego złożyli wielką replikę krzyża św. Franciszka, którego miniaturkę otrzymali uczestnicy. Szewach Weiss odmówił modlitwę i zaśpiewał psalm w języku hebrajskim. Po uroczystych powitaniach uczestników i gości spotkania balet Opery Poznańskiej rozpoczął Misterium o czasie, w którym przy recytacji i śpiewie wniesione zostały symbole przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Taniec to nieodłączny element każdego spotkania nad Lednicą. Tuż po nim na Drodze III Tysiąclecia pojawiła się procesja aniołów, która stanowiła wstęp do najważniejszego punktu spotkania - uroczystej Eucharystii. Pod przewodnictwem Prymasa Polski koncelebrowało kilkunastu biskupów i setki księży przybyłych na Lednicę wraz z młodzieżą. W homilii abp Józef Życiński powiedział: - Dziękuję za tę wspólnotę, którą tworzycie, dając wyraz Waszej więzi z wartościami, Waszego duchowego otwarcia. Równocześnie kiedy patrzy się na różnorodność środowiska reprezentowanego w tej wspólnocie, także na tych, którzy przybyli spoza granic Polski, uświadamiamy sobie, że my, jako świadkowie prawdy o Trójcy Osób, która jest w Bogu Miłości, jesteśmy w szczególny sposób zobowiązani do budowania wspólnoty, jedności, duchowej więzi. Pragnę Wam życzyć, ażeby owocem tych lednickich spotkań było Wasze świadectwo wspólnoty, jedności i miłości. W świecie, który będzie ukazywał inne wzorce, pamiętajcie, że imieniem Boga jest miłość. Nie sukces. Chrystus nie był człowiekiem sukcesu. Został skazany na śmierć w tym okresie, kiedy mógł tak wiele działać i przemieniać. Ale z perspektywy czasu jego pozorna przegrana okazała się zwycięstwem. I on jest z nami po wszystkie dni, aż do skończenia świata (…). Dlatego życzę Wam, byście umocnieni przeżyciem tej wspólnoty zaopatrzyli się w duchowe walkmany, gdzie będziecie słyszeć Bożą melodię. Na zakończenie Eucharystii na pola lednickie wbiegł V Maraton Lednicki, który kilka godzin wcześniej wyruszył spod Poznańskich Krzyży.

Reklama

Europejski wybór Chrystusa

W tym roku Lednica po raz pierwszy miała charakter międzynarodowy. Delegacje kilkunastu krajów w procesji, w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego i w obecności Prymasa Polski, dokonały wyboru Chrystusa w swoim ojczystym języku. Byli wśród nich młodzi m.in. z: Francji, Włoch, Litwy, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Ukrainy, Rosji oraz delegacja z Polski. Słowa roty wyboru Chrystusa wypowiedziało prawie 100 tys. młodych Polaków, którzy już w strugach deszczu wybrali Chrystusa na swojego Pana. Zła pogoda nie przeszkodziła młodzieży w dobrej zabawie. Nadal tańczyli i śpiewali, a o godz. 21.37 w ciszy i zadumie wspomnieli osobę Jana Pawła II. Podczas transmisji telewizyjnej, w łączności z całą Polską, młodzi ze świecami w dłoniach zaśpiewali pieśń „Niech zstąpi Duch Twój…”, upamiętniającą słynne słowa wypowiedziane na pl. Zwycięstwa w Warszawie przez Papieża Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Prymas Polski dokonał aktu „Wielkiego Bierzmowania Dziejów”, zaś młodzież odmówiła Psalm 91.

Reklama

Przesłanie Benedykta XVI i Prezydenta Polski

Tak jak Jan Paweł II, także Benedykt XVI co roku kieruje swoje słowo do młodzieży zgromadzonej nad brzegami Jeziora Lednickiego. Słowa Ojca Świętego odczytał abp Henryk Muszyński: „Drodzy Młodzi Przyjaciele, zostaliście wybrani, abyście szli do Waszych bliskich, do szkół i uczelni, do Waszych środowisk, i byście byli świadkami Bożej miłości objawionej w Chrystusie. Wybierzcie Chrystusa, abyście w każdej chwili życia - radosnej i trudnej - mieli wewnętrzną pewność, że On wspiera Was mocą Ducha Świętego i łaską. Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie Wasze życie przyniesie owoc i ten owoc będzie trwał” - napisał Papież Benedykt XVI. Do wspólnej modlitwy z młodymi nad Lednicą chciał także włączyć się Prezydent RP Lech Kaczyński, jednak ze względu na wybory do Parlamentu Europejskiego i w celu uniknięcia „politycznego akcentu Lednicy” odwołał swoją wizytę i obiecał młodzieży, że pomodli się z nimi za rok. W swoim słowie Prezydent RP nawiązał do 20. rocznicy pokojowo wywalczonej wolności. „«Już za chwilę wylecimy z gniazda» - śpiewacie w pieśni będącej swoistym znakiem rozpoznawczym i hymnem młodzieży lednickiej. Życzę Wam, by ten Wasz lot był długi i jak najpiękniejszy. Jestem przekonany, że pozostaniecie wierni chrześcijańskiej Dobrej Nowinie oraz rodzimej kulturze i tożsamości polskiej. Są one naszym skarbem, który wnosimy do europejskiej wspólnoty. Jednocząc się z innymi narodami, nie możemy zapominać, kim sami jesteśmy. Pozostajemy dumni z naszej polskiej historii i dziedzictwa” - napisał Lech Kaczyński. Prezydent przekazał także kielich z wizerunkiem Orła Białego jako dar dla polskiej młodzieży.

Duch Święty na Lednicy

Obecni na polach lednickich ojcowie franciszkanie przedstawili postać Założyciela swojego zgromadzenia, a następnie kreślili znak krzyża na czołach uczestników spotkania. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu zapadła absolutna cisza i słychać było tylko coraz mocniej padający deszcz. Wymownym znakiem był fakt, że deszcz zaczął padać w trakcie powtórnego śpiewu pieśni „Niech zstąpi Duch Twój…” i dla wielu był on widocznym znakiem obecności Ducha Świętego wśród zebranych. Ostatnim akcentem spotkania było wniesienie Lednickiej Księgi Psalmów, którą przepisywali młodzi z całej Polski. Ojciec Jan zachęcił młodych, by korzystali z danego im czasu, nie tracili go i ofiarowali go innym. Dziękując młodym za obecność, o. Jan Góra zaprosił ich już na następną Lednicę - 5 czerwca 2010 r., której motywem przewodnim ma być postać kobiety. Tegoroczne spotkanie, jak zawsze, zakończyło uroczyste przejście przybyłej młodzieży przez Bramę Rybę.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 1-6.

Piątek, 26 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Caritas pomogła znaleźć pracę 70 tys. bezrobotnym w 2023 roku

2024-04-26 19:05

[ TEMATY ]

Caritas

bezrobotni

Hiszpania

Adobe.Stock.pl

W 2023 roku Caritas pomogła 70 tys. bezrobotnych znaleźć zatrudnienie, wynika z szacunków kierownictwa tej organizacji. Zgodnie z jej danymi w ubiegłym roku Caritas na rozwijanie programów wsparcia zatrudnienia wydała 136,8 mln euro, czyli o 16,4 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dyrekcja organizacji sprecyzowała, że z kwoty ten ponad 100 tys. euro zostało przeznaczonych na rozwój inicjatyw w ramach tzw. ekonomii społecznej. Działania te polegały przede wszystkim na prowadzeniu szkoleń zawodowych służących usamodzielnieniu się na rynku pracy, w tym podjęciu aktywności zawodowej na podstawie samozatrudnienia.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję