Reklama

Z Polski


Niedziela Ogólnopolska 17/2009, str. 9

Mateusz Banaszkiewicz

Dzieje się

Eurowybory

Tylko co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej zamierza głosować w wyborach do europarlamentu. Najgorsza frekwencja, według Eurostatu, zapowiada się w Polsce. Tylko 17 proc. wyborców zamierza pójść do urn.
Ludzi zniechęcają małe kompetencje instytucji, która na dodatek coraz więcej kosztuje europejskiego podatnika. Rażą też przywileje eurodeputowanych, w tym bardzo wysokie pensje. Na dodatek europarlamentarzyści są zazwyczaj mało rozpoznawalni, bo prawdziwą politykę robi się w parlamentach krajowych.
Wyjątkowego charakteru nabiorą tegoroczne wybory w Polsce. Partie rzuciły do walki najbardziej rozpoznawalnych polityków. PiS, w którym początkowo był zakaz kandydowania obecnych parlamentarzystów (z wyjątkiem Zbigniewa Ziobry), bojąc się słabego wyniku, w ostatniej chwili wstawił na swoje listy znanych posłów. Dla partii Jarosława Kaczyńskiego eurowybory będą poważnym testem w rywalizacji z PO. Dadzą rzeczywistą odpowiedź na pytanie, jaka odległość dzieli dwie dominujące partie polskiej sceny politycznej. Sondaże wskazują, że odległość ta, mimo marketingowych kampanii Pis-u, jest nadal spora, ale politycy PiS-u podkreślają, że partia Donalda Tuska jest zwykle przeszacowana w sondażach i na potwierdzenie tych tez wskazują wyniki wyborów prezydenckich w Olsztynie czy wyniki wyborów uzupełniających do Senatu na Podkarpaciu.
Dla PiS-u niższa frekwencja może okazać się korzystniejsza, bo oznaczać będzie, że do urn pójdzie twardy elektorat. Platformie z kolei zależałoby, żeby elekcja - tak jak w przypadku ostatniej parlamentarnej elekcji - przemieniła się w anty-pis-owski plebiscyt, bo wtedy jej szanse rosną.
O inną stawkę grają mniejsze partie. SLD musi wyraźnie zwyciężyć z Centrolewicą, bo gra idzie o przyszłość Grzegorza Napieralskiego na fotelu przewodniczącego
SLD oraz dominację na lewej stronie sceny politycznej. PSL, marząc z kolei o przekroczeniu 5-proc. progu, rzuciła do gry wszystko, co ma najlepsze.
Ważnym graczem może okazać się także LPR. Partia, która po poprzednich wyborach znalazła się na aucie, podnosi głowę. Ma w ręku poważny atut, jakim jest TVP. Komentatorzy twierdzą, że taka sytuacja jest na rękę PO, bo ewentualne głosy zdobyte przez LPR będą oznaczały odebranie ich PiS-owi, a telewizja to poważne narzędzie, dzięki któremu można robić kampanię wyborczą bez pieniędzy.
Do urn pójdziemy 7 czerwca. Wybierać będziemy 50 europarlamentarzystów.

Tomasz Musiał

Lednica

Brewiarz dla młodych

Do tej pory o. Jan Góra OP zebrał 200 tys. zł, czyli połowę potrzebnej sumy pieniędzy na druk 100 tys. egzemplarzy brewiarza, który chce rozdać w czerwcu uczestnikom Spotkania Młodzieży na Lednicy.
„Niestety, potrzebuję drugie 200 tys. zł. Dlatego zachęcam wszystkich do wpłat, bo obawiam się, że może zabraknąć mi pieniędzy” - apeluje pomysłodawca lednickich spotkań. O. Góra wyraża radość, że jego akcję poparli polscy biskupi, którzy podczas marcowej Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie zebrali 7 tys. zł. Niektórzy hierarchowie, a także zwykli księża wpłacili również indywidualnie pieniądze na druk brewiarza. - Nie powinniśmy szczędzić grosza na tak drogocenną rzecz. Dzięki brewiarzowi młodzież, która już wyrosła z dziecięcego pacierza jak z krótkich spodenek, będzie uczyła się relacji do Boga i do ludzi na psalmach - zapewnia o. Góra.
Pieniądze na druk brewiarza można wpłacać na konto: II Odział PKO BP SA w Poznaniu, numer: 79 1020 4027 0000 1002 0363 1173. Tytuł wpłaty: „Brewiarz”.

Reklama

Ponad milion podpisów

Święto Trzech Króli

Ponad milion podpisów popierających projekt przywrócenia dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli zebrali członkowie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. 17 kwietnia zweryfikowane podpisy trafiły do marszałka Sejmu.
Podczas konferencji prasowej w siedzibie Komitetu na ścianie pojawiły się trzy kartony, na których Jerzy Kropiwnicki granatowym sprayem napisał liczbę: „1.036.000”. Tyle podpisów dotarło do Komitetu do chwili ogłoszenia ich liczby.
To już druga próba ustawowego przywrócenia dnia wolnego w święto Trzech Króli. Poprzednia, również podjęta przez społeczny komitet, upadła w Sejmie. Wtedy udało się złożyć u marszałka ponad 500 tys. podpisów. Projekt został odrzucony 17 października 2008 r. już w pierwszym czytaniu.
Akcja zbierania podpisów trwała trzy miesiące. Włączyło się w nią wiele środowisk, m.in. NSZZ „Solidarność”, Chrześcijański Ruch Samorządowy, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Liga Krajowa, Wspólnota Samorządowa, Stowarzyszenie Polskich Chrześcijańskich Demokratów i Łódzkie Porozumienie Obywatelskie.

Krótko

W pożarze budynku mieszkalnego w Kamieniu Pomorskim spaliło się ponad 20 osób. Ostateczna liczba ofiar nie jest jeszcze ustalona. Ogień wybuchł tuż po północy 13 kwietnia. Momentalnie objął starą, łatwopalną konstrukcję budynku. Gdy przyjechała straż, nie było już praktycznie czego ratować. Ci, którzy nie wyskoczyli przez okna, spalili się żywcem. Biskup szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga odwołał zaplanowany na 13 kwietnia ingres do konkatedry w Kamieniu Pomorskim.

Abp Józef Michalik zwrócił się z prośbą do biskupów o przeprowadzenie zbiórki w diecezjach na rzecz ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech. Pieniądze w części zostaną przeznaczone na utworzenie funduszu zapomogowego przy Caritas Polska, który wesprze poszkodowanych w pożarze w Kamieniu Pomorskim.

500 spotkań z wyborcami na 500 dni rządzenia. Taki jest pomysł PO na kampanię wyborczą do Europarlamentu. Spotkania rozpoczęły się 14 kwietnia. Politycy PO chwalą się osiągnięciami rządu.

Były poseł Samoobrony, obnoszący się w Sejmie swym bogactwem, autor kilku skandali, został skazany za oszustwa podatkowe. Sąd orzekł rok pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz 500 tys. zł grzywny.

Staraliśmy się jednak o pieniądze z zagranicy. 20 mld dolarów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Taką linię kredytową wynegocjował rząd. Ma nam pomóc przy ewentualnych atakach na polską walutę.

Bardzo złe notowania Lecha Kaczyńskiego. Tylko 23 proc. badanych przez CBOS dobrze ocenia pracę prezydenta, za to aż 68 proc. źle. To najgorszy wynik od początku kadencji.

Aż 1444 pijanych kierowców zatrzymano w okresie świątecznym na polskich drogach. To największa liczba od trzech lat. W wypadkach samochodowych zginęło 25 osób, a 406 zostało rannych.

Na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyła się 15 kwietnia uroczystość pożegnania czterech lotników, którzy zginęli 31 marca w katastrofie samolotu Bryza. Mszy św. przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski.

Wraca sprawa finansowania kampanii wyborczej Janusza Palikota. Przypomnijmy, chodzi o to, że studenci i emeryci wpłacali na konto kampanii kilkunastotysięczne sumy. Śledztwo umorzono, ale prokuratura ma się nią zająć na nowo. „Gazeta Polska” opublikowała szokujące nagranie rozmowy z radnym PO z Lublina Dariuszem Piątkiem, który odsłonił kulisy funkcjonowania partii w regionie i rolę w tym Janusza Palikota.

Bp Dec o zabójstwie Pawła Adamowicza: nie przypisujemy winy Bogu

2019-01-17 17:09

ako / Świdnica (KAI)

- To nie jest czyn Pana Boga tylko ludzi, którzy są Bogu nieposłuszni, dlatego nie przypisujemy winy Bogu za to, co się stało, to człowiek jest winny. Ale Pan Bóg dopuszcza zło, czasem potrafi z tego wyprowadzić dobro. Skoro Pan Bóg dopuścił, by w naszym narodzie się to wydarzyło, to trzeba zadać sobie pytanie, co nam przez to chce powiedzieć. Odpowiedzi trzeba szukać na modlitwie - mówił bp Dec 16 stycznia w Świdnicy, podczas spotkania świąteczno-noworocznego z przedstawicielami Organizacji Kombatanckich i Żołnierskich.

BP KEP
Bp Ignacy Dec

- Jesteście synami i córkami zniewolenia wojennego, ale też tego powojennego, które było bardzo trudne. Było dla was przyczyną wielkich cierpień, dlatego składam szacunek Kościoła katolickiego wszystkim wam, kombatantom, którzy walczyliście o wolność Ojczyzny, o godność dla Polaków. Serdeczne wyrazy uznania - mówił bp Dec do przedstawicieli organizacji kombatanckich i żołnierskich.

W okolicznościowym przemówieniu pasterz diecezji świdnickiej mówił również o wydarzeniach, które są przed nami. Jak zaznaczył bp Dec, w tym roku odbędą się uroczystości z okazji 15-lecia powołania diecezji, a także w 13-14 czerwca kolejne zebranie Konferencji Episkopatu Polski w Świdnicy.

Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele organizacji kombatanckich i żołnierskich działających na terenie miasta i okolic Świdnicy. W spotkaniu uczestniczyli ponadto: Tytus Czartoryski, przewodniczący Komisji Kultury, Nauki i Edukacji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Julian Golak, szef Solidarności Polsko-Czeskiej.

Tytus Czartoryski wręczył odznaczenie odznaczenie "Zasłużony dla Dolnego Śląska" majorowi Bogdanowi Zdrojewskiemu – jednemu z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych oraz Prezesa Zw.Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i prezesa Oddziału Zachodniego Zrzeszenia WiN.

Na spotkaniu został wręczony w imieniu organizacji kombatanckich i żołnierskich obraz z podziękowaniem za 15 lat posługi dla bp Ignacego Deca, który został wykonany przez świdnickiego malarza Roberta Kuklę.

W okresie świąteczno-noworocznym pasterz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec co roku uczestniczy w około 40 spotkaniach opłatkowych przed i po świętach. Pasterz diecezji świdnickiej spotyka się z przedstawicielami różnych grup społecznych m. in. z służbami mundurowymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Panamska sesja zdjęciowa młodej pary Trzebini

2019-01-17 21:41

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

Łukasz Muzyka/archidiecezja krakowska

Dziś Martyna i Jakub z Trzebini, którzy wstąpili w związek małżeński podczas dni w diecezjach w ramach ŚDM w Panamie, otrzymali niezwykły prezent od mieszkańców Monagrillo goszczących pielgrzymów z archidiecezji krakowskiej. Para, która poznała się, zakochała podczas ŚDM w Krakowie a właśnie przypieczętowała swoją miłość ślubem, wpisała się na trwałe w historię panamskiego miasta. Ślub był nadzywczaj uroczysty a na weselu bawili się razem krakowscy młodzi pielgrzymi i mieszkańcy gościnnej miejscowości. Nazajutrz młode małżeństwo dostało w prezencie od mieszkańców sesję zdjęciową w tradycyjnych weselnych strojach panamskich. Udało nam się zrobić pierwsze fotografie, które prezentujemy.

Zobacz zdjęcia: Panamska sesja zdjęciowa młodej pary
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Koncert kolęd 2019 300x300 nowy termin

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem