Reklama

Sklep sakralny

Z Polski


Niedziela Ogólnopolska 17/2009, str. 9

Mateusz Banaszkiewicz

Dzieje się

Eurowybory

Tylko co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej zamierza głosować w wyborach do europarlamentu. Najgorsza frekwencja, według Eurostatu, zapowiada się w Polsce. Tylko 17 proc. wyborców zamierza pójść do urn.
Ludzi zniechęcają małe kompetencje instytucji, która na dodatek coraz więcej kosztuje europejskiego podatnika. Rażą też przywileje eurodeputowanych, w tym bardzo wysokie pensje. Na dodatek europarlamentarzyści są zazwyczaj mało rozpoznawalni, bo prawdziwą politykę robi się w parlamentach krajowych.
Wyjątkowego charakteru nabiorą tegoroczne wybory w Polsce. Partie rzuciły do walki najbardziej rozpoznawalnych polityków. PiS, w którym początkowo był zakaz kandydowania obecnych parlamentarzystów (z wyjątkiem Zbigniewa Ziobry), bojąc się słabego wyniku, w ostatniej chwili wstawił na swoje listy znanych posłów. Dla partii Jarosława Kaczyńskiego eurowybory będą poważnym testem w rywalizacji z PO. Dadzą rzeczywistą odpowiedź na pytanie, jaka odległość dzieli dwie dominujące partie polskiej sceny politycznej. Sondaże wskazują, że odległość ta, mimo marketingowych kampanii Pis-u, jest nadal spora, ale politycy PiS-u podkreślają, że partia Donalda Tuska jest zwykle przeszacowana w sondażach i na potwierdzenie tych tez wskazują wyniki wyborów prezydenckich w Olsztynie czy wyniki wyborów uzupełniających do Senatu na Podkarpaciu.
Dla PiS-u niższa frekwencja może okazać się korzystniejsza, bo oznaczać będzie, że do urn pójdzie twardy elektorat. Platformie z kolei zależałoby, żeby elekcja - tak jak w przypadku ostatniej parlamentarnej elekcji - przemieniła się w anty-pis-owski plebiscyt, bo wtedy jej szanse rosną.
O inną stawkę grają mniejsze partie. SLD musi wyraźnie zwyciężyć z Centrolewicą, bo gra idzie o przyszłość Grzegorza Napieralskiego na fotelu przewodniczącego
SLD oraz dominację na lewej stronie sceny politycznej. PSL, marząc z kolei o przekroczeniu 5-proc. progu, rzuciła do gry wszystko, co ma najlepsze.
Ważnym graczem może okazać się także LPR. Partia, która po poprzednich wyborach znalazła się na aucie, podnosi głowę. Ma w ręku poważny atut, jakim jest TVP. Komentatorzy twierdzą, że taka sytuacja jest na rękę PO, bo ewentualne głosy zdobyte przez LPR będą oznaczały odebranie ich PiS-owi, a telewizja to poważne narzędzie, dzięki któremu można robić kampanię wyborczą bez pieniędzy.
Do urn pójdziemy 7 czerwca. Wybierać będziemy 50 europarlamentarzystów.

Tomasz Musiał

Lednica

Brewiarz dla młodych

Do tej pory o. Jan Góra OP zebrał 200 tys. zł, czyli połowę potrzebnej sumy pieniędzy na druk 100 tys. egzemplarzy brewiarza, który chce rozdać w czerwcu uczestnikom Spotkania Młodzieży na Lednicy.
„Niestety, potrzebuję drugie 200 tys. zł. Dlatego zachęcam wszystkich do wpłat, bo obawiam się, że może zabraknąć mi pieniędzy” - apeluje pomysłodawca lednickich spotkań. O. Góra wyraża radość, że jego akcję poparli polscy biskupi, którzy podczas marcowej Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie zebrali 7 tys. zł. Niektórzy hierarchowie, a także zwykli księża wpłacili również indywidualnie pieniądze na druk brewiarza. - Nie powinniśmy szczędzić grosza na tak drogocenną rzecz. Dzięki brewiarzowi młodzież, która już wyrosła z dziecięcego pacierza jak z krótkich spodenek, będzie uczyła się relacji do Boga i do ludzi na psalmach - zapewnia o. Góra.
Pieniądze na druk brewiarza można wpłacać na konto: II Odział PKO BP SA w Poznaniu, numer: 79 1020 4027 0000 1002 0363 1173. Tytuł wpłaty: „Brewiarz”.

Reklama

Ponad milion podpisów

Święto Trzech Króli

Ponad milion podpisów popierających projekt przywrócenia dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli zebrali członkowie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. 17 kwietnia zweryfikowane podpisy trafiły do marszałka Sejmu.
Podczas konferencji prasowej w siedzibie Komitetu na ścianie pojawiły się trzy kartony, na których Jerzy Kropiwnicki granatowym sprayem napisał liczbę: „1.036.000”. Tyle podpisów dotarło do Komitetu do chwili ogłoszenia ich liczby.
To już druga próba ustawowego przywrócenia dnia wolnego w święto Trzech Króli. Poprzednia, również podjęta przez społeczny komitet, upadła w Sejmie. Wtedy udało się złożyć u marszałka ponad 500 tys. podpisów. Projekt został odrzucony 17 października 2008 r. już w pierwszym czytaniu.
Akcja zbierania podpisów trwała trzy miesiące. Włączyło się w nią wiele środowisk, m.in. NSZZ „Solidarność”, Chrześcijański Ruch Samorządowy, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Liga Krajowa, Wspólnota Samorządowa, Stowarzyszenie Polskich Chrześcijańskich Demokratów i Łódzkie Porozumienie Obywatelskie.

Krótko

W pożarze budynku mieszkalnego w Kamieniu Pomorskim spaliło się ponad 20 osób. Ostateczna liczba ofiar nie jest jeszcze ustalona. Ogień wybuchł tuż po północy 13 kwietnia. Momentalnie objął starą, łatwopalną konstrukcję budynku. Gdy przyjechała straż, nie było już praktycznie czego ratować. Ci, którzy nie wyskoczyli przez okna, spalili się żywcem. Biskup szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga odwołał zaplanowany na 13 kwietnia ingres do konkatedry w Kamieniu Pomorskim.

Abp Józef Michalik zwrócił się z prośbą do biskupów o przeprowadzenie zbiórki w diecezjach na rzecz ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech. Pieniądze w części zostaną przeznaczone na utworzenie funduszu zapomogowego przy Caritas Polska, który wesprze poszkodowanych w pożarze w Kamieniu Pomorskim.

500 spotkań z wyborcami na 500 dni rządzenia. Taki jest pomysł PO na kampanię wyborczą do Europarlamentu. Spotkania rozpoczęły się 14 kwietnia. Politycy PO chwalą się osiągnięciami rządu.

Były poseł Samoobrony, obnoszący się w Sejmie swym bogactwem, autor kilku skandali, został skazany za oszustwa podatkowe. Sąd orzekł rok pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz 500 tys. zł grzywny.

Staraliśmy się jednak o pieniądze z zagranicy. 20 mld dolarów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Taką linię kredytową wynegocjował rząd. Ma nam pomóc przy ewentualnych atakach na polską walutę.

Bardzo złe notowania Lecha Kaczyńskiego. Tylko 23 proc. badanych przez CBOS dobrze ocenia pracę prezydenta, za to aż 68 proc. źle. To najgorszy wynik od początku kadencji.

Aż 1444 pijanych kierowców zatrzymano w okresie świątecznym na polskich drogach. To największa liczba od trzech lat. W wypadkach samochodowych zginęło 25 osób, a 406 zostało rannych.

Na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyła się 15 kwietnia uroczystość pożegnania czterech lotników, którzy zginęli 31 marca w katastrofie samolotu Bryza. Mszy św. przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski.

Wraca sprawa finansowania kampanii wyborczej Janusza Palikota. Przypomnijmy, chodzi o to, że studenci i emeryci wpłacali na konto kampanii kilkunastotysięczne sumy. Śledztwo umorzono, ale prokuratura ma się nią zająć na nowo. „Gazeta Polska” opublikowała szokujące nagranie rozmowy z radnym PO z Lublina Dariuszem Piątkiem, który odsłonił kulisy funkcjonowania partii w regionie i rolę w tym Janusza Palikota.

Tajemnice bolesne

Ks. Robert Strus
Edycja zamojsko-lubaczowska 42/2003

Aktim/pixabay.com

1. Modlitwa w Ogrójcu

Przyszedł z nimi do ogrodu, zwanego Getsemani i rzekł do uczniów: „Usiądźcie tu, Ja tymczasem odejdę tam i będę się modlił”. Potem przyszedł do uczniów i zastał ich śpiących. Rzekł więc do Piotra: „Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe” (Mt 26, 36-40).
Pan Jezus prosił Apostołów, aby pozostali z nim i modlili się. Dzisiaj do nas kieruje tę prośbę: „Czuwajcie i módlcie się”. Czasy obecne to czasy działania, aktywizmu, czynu. Trudno nam jest docenić wartość modlitwy. Tymczasem to na modlitwie dokonują się rzeczy najważniejsze i przez modlitwę można zrobić najwięcej.

2. Biczowanie Pana Jezusa

Wówczas uwolnił im Barabasza, a Jezusa kazał ubiczować i wydał na ukrzyżowanie (Mt 27, 26). Był tam jeden, zwany Barabaszem, uwięziony z buntownikami, którzy w rozruchu popełnili zabójstwo. (...) Piłat chcąc zadowolić tłum uwolnił im Barabasza, Jezusa zaś kazał ubiczować i wydał na ukrzyżowanie (Mk 15, 6-15).
Ewangelie mówią o tym wydarzeniu bardzo krótko. Relacjonują, że Piłat kazał ubiczować Jezusa. Można zauważyć pewną dysproporcję między ogromem cierpienia spowodowanego biczowaniem a znikomością słów je opisujących. Nie trzeba bowiem wiele mówić o cierpieniu. Wystarczy je zauważyć, być blisko cierpiących, pomagać im i modlić się za nich.

3. Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa

Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni, włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: „Witaj, Królu Żydowski!” I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: „Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy”. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: „Oto człowiek” (J 19, 1-5).
Piłat wskazał na Jezusa ubiczowanego, umęczonego, z cierniową koroną na głowie - oto człowiek. Jak bardzo ten ideał człowieka różni się od obrazu człowieka propagowanego przez świat współczesny. Dzisiejszy ideał człowieka bowiem to człowiek młody, zdrowy, piękny, wysportowany. Patrząc na Jezusa z koroną cierniową na głowie, nie zapominajmy, że człowiek nawet przez cierpienie, starość, chorobę nie traci swej godności i swego człowieczeństwa.

4. Dźwiganie krzyża

A gdy Go wyszydzili, zdjęli z Niego purpurę i włożyli na Niego własne Jego szaty. Następnie wyprowadzili Go, aby Go ukrzyżować. I przymusili niejakiego Szymona z Cyreny, ojca Aleksandra i Rufusa, który wracając z pola właśnie przechodził, żeby niósł krzyż Jego. Przyprowadzili Go na miejsce Golgota, to znaczy miejsce Czaszki. Tam dawali Mu wino zaprawione mirrą, lecz On nie przyjął (Mk 15, 20-22).
Pan Jezus obarczony krzyżem wkroczył na drogę. Była to trudna droga, nieraz na niej upadał. Nasze życie też jest drogą, nierzadko drogą krzyżową. Nieraz brakuje nam sił, nieraz upadamy. Prośmy Chrystusa dźwigającego krzyż, abyśmy tak jak On potrafili podnosić się z naszych upadków, zwątpień, załamań i iść do przodu drogą naszego życia.

5. Ukrzyżowanie Pana Jezusa

Gdy Go ukrzyżowali, rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając o nie losy. I siedząc, tam Go pilnowali. A nad głową Jego umieścili napis z podaniem Jego winy: To jest Jezus, Król żydowski. (…) Od godziny szóstej mrok ogarnął całą ziemię, aż do godziny dziewiątej. Około godziny dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: „Eli, Eli, lema sabachthani?” to znaczy Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił? (Mt 27, 35-46).
Podczas ukrzyżowania mrok ogarnął całą ziemię. Nasz Zbawiciel doświadczył takiego mroku i opuszczenia, że skierował do Ojca modlitwę słowami Psalmu 22: „Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił”. I wtedy dokonało się nasze zbawienie. My również, kiedy doświadczamy krzyża, cierpienia, choroby, samotności, doświadczamy mroku i ciemności. Prośmy Chrystusa, abyśmy nie zapominali, że w takich momentach dokonuje się nasze zbawienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Kraków: ruszają 22. Międzynarodowe Targi Książki

2018-10-23 18:05

led / Kraków (KAI)

"Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę" - to motto przewodnie 22. Międzynarodowych Targów Książki, które 25 października rozpoczną się w Krakowie. Ich gościem honorowym będzie Szwecja. Wydarzeniu tradycyjnie towarzyszyć będzie Salon Wydawców Religijnych.

Pixabay.com

Krakowskie targi to wydarzenie zarówno dla branży, jak i dla miłośników literatury, którzy w hali EXPO Kraków mogą spotkać swoich ulubionych autorów. W tym roku na zwiedzających czeka oferta 615 wystawców z 20 krajów m. in. Hiszpanii, Francji, Włoch, USA oraz ponad 780 autorów i bogaty program towarzyszący.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej, że Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie są firmowym znakiem miasta, strefą promocji dobrej książki, miejscem spotkań, wymiany myśli i dyskusji. - Kraków jest Miastem Literatury UNESCO i ma ogromny potencjał jeśli chodzi o literaturę i historię. Nie ma się co dziwić, że największe Targi Książki odbywają się w Krakowie - podkreślił prezydent.

Mottem tegorocznych Targów, które potrwają od 25 do 28 października, będą słowa Arturo Pereza-Reverte z powieści "Królowa Południa": "Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę". Do Krakowa przyjadą m.in. Elisabeth Asbrink, Thomas Erikson, Mons Kallentoft czy Martin Widmark. Zwiedzający będą mogli spotkać się także z wnuczką Astrid Lindgren, jednej z najpopularniejszych autorek literatury dziecięcej.

- Zwiedzający będą mieli okazję wejść w świat literatury dziecięcej, która jest jednym z filarów literatury szwedzkiej. Z myślą o najmłodszych zaplanowano także warsztaty o wolności słowa i spotkania o tym jak odróżniać prawdę od fałszu - mówiła konsul honorowa Szwecji Lidia Wiszniewska.

Targom towarzyszyć będzie tradycyjnie Salon Wydawców Religijnych. Zaplanowano m.in spotkanie z o. Leonem Knabitem, spotkanie autorskie i prezentację albumu ikon "Po śladach" br. Marcina Świądra OFMCap, a także premierę Biblii Piastów na 100. rocznicę niepodległości Polski. W trakcie Targów Przemysław Wilczyński podpisywał będzie książkę "Jan Kaczkowski. Życie pod prąd", Ludwik Wiśniewski OP publikację "Nigdy nie układaj się ze złem". Zwiedzający będą mogli spotkać także o. Grzegorza Kramera SJ, Piotra Żyłkę i Łukasza Wojtusika, czyli autorów książki o wierze i zaangażowaniu w Kościół – „Łobuzy. Grzesznicy mile widziani”.

Ponadto zaplanowano spotkanie z ks. Michałem Olszewskim SCJ, znanym duszpasterzem, dyrektorem Grupy Medialnej Profeto, który będzie podpisywał m. in. swoją najnowszą książkę pt. "Dekalog. Proste słowa o miłości". Natomiast dla najmłodszych przygotowano Salon Książki Dziecięcej i Młodzieżowej oraz Dziecięcą Strefę Warsztatową dla maluchów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się najbardziej popularni polscy autorzy, między innymi Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Jakub Małecki, Anna Dymna, Marek Krajewski, Mariusz Szczygieł, Beata Pawlikowska i Katarzyna Bonda.

Tradycyjnie podczas wydarzenia odbędzie się Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, którego celem jest nagrodzenie dzieł o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki.

W Targach biorą udział przedstawiciele wszystkich środowisk rynku książki w Polsce, są przedsięwzięciem promującym czytelnictwo, miejscem spotkań i dyskusji o literaturze. Przyciągając od lat dziesiątki tysięcy odwiedzających, wpisały się na stałe w kalendarz najważniejszych krakowskich wydarzeń kulturalnych. W ubiegłym roku w ciągu czterech dni Targi odwiedziło blisko 70 tys. osób.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to cykliczna, dedykowana branży wydawniczo-księgarskiej impreza, organizowana od 1997 r. w Krakowie przez Targi w Krakowie Sp. z o.o. Targi. Ze względu na duże zainteresowanie w tym roku zwiększono przestrzeń poprzez wybudowanie nowej hali, zmieniono też lokalizację stoisk cieszących się największą popularnością. Zwiedzający będą mogli zakupić bilety on-line. Podobnie jak przed rokiem do hali EXPO Kraków będą kursowały specjalne busy targowe, będą też zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej.

Organizatorzy rozważają także ewentualność limitowania wejść na Targi, szczególnie w sobotę w godzinach popołudniowych. Zachęcają jednocześnie do odwiedzenia Targów w czwartek lub piątek. Jak dodają, osoby, które będą uczestniczyć w wydarzeniu w weekend, muszą liczyć się z nieco większymi kolejkami do kas lub stoisk.

Szczegółowe informacje na temat organizacji ruchu oraz wydarzenia można znaleźć na stronie www.targi.krakow.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem