Reklama

Jestem od poczęcia

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 17/2009, str. 7

Komentarz

Upadek gwiazdy

Hollywoodzka ikona konserwatywnej, religijnej Ameryki rozwodzi się. Po 28 latach małżeństwa Mel Gibson, reżyser „Pasji”, ogłosił w Wielkanoc, że jego żona Robyn złożyła pozew rozwodowy. Przy okazji wyszło na jaw, że małżonkowie już od 2006 r. żyli w separacji, do której doszło tuż po zatrzymaniu Gibsona, prowadzącego samochód pod wpływem alkoholu.
Gibson był w hollywoodzkim świecie gwiazd jednym z nielicznych celebrytów, który przyznawał się głośno do wiary. Z motywów religijnych nakręcił monumentalną „Pasję”, przedstawiającą bardzo realistycznie mękę i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wybudował nawet prywatny kościół, nazywany powszechnie katolickim. Nazwa jest o tyle myląca, że w Kościele rzymskokatolickim nie ma czegoś takiego, jak prywatna świątynia. Gibson należy do grupy ultrakonserwatystów odrzucających nauczanie Soboru Watykańskiego II, w tym reformę liturgiczną.
Trudno podejrzewać, że religijny - w bardzo tradycyjnym odcieniu - wizerunek Gibsona był tylko marketingową sztuczką. Gibson wierzy pewnie szczerze i nie na pokaz. Co więc się stało, że aktor, który tak często mówił o wartościach rodziny, konieczności poświęcenia, dozgonnej miłości, zaprzeczył dużej części swojego życia?
Status celebryty, szczególnie w takim miejscu, jak Hollywood, naraża człowieka na niezliczoną wprost ilość pokus. Nie wiem, czy Gibson do nich się odnosił, kształtując sceny kuszenia Chrystusa w swym filmie. Gibson opierał się im, z lepszym lub gorszym skutkiem, przez lata. Wreszcie uległ. Pewnie poczuł się zbyt pewny, zawładnęła nim pycha. Po prostu zabrakło w jego życiu Boga.

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Portugalia

Orędownik w kryzysie

Historycznym wzorem na czasy kryzysu nazwali biskupi Portugalii bł. Nuno (Noniusza) Álvaresa Pereirę, który zostanie kanonizowany 26 kwietnia. Z tej okazji tamtejszy Episkopat wydał specjalną notę duszpasterską o tym XV-wiecznym karmelicie, będącym równocześnie portugalskim bohaterem narodowym. W dokumencie przypomniano, że przyszły święty był mężem stanu stawiającym na pierwszym miejscu nie własne interesy, ale dobro narodu. W trudnych dla ojczyzny czasach z odwagą i nadzieją podejmował stojące przed rodakami wyzwania społeczne i polityczne. Nie wykorzystywał posiadanych tytułów i bogactw, by żyć zbytkownie, ale służył ubogim i potrzebującym.
Biskupi portugalscy zwracają uwagę, że żyjemy w czasach globalnego kryzysu, u którego źródeł stoi zatrata wartości moralnych. - W tym kontekście świadectwo życia nowego świętego pomoże budować sprawiedliwość i braterstwo, promując bardziej umiarkowany i solidarny styl życia - czytamy w nocie duszpasterskiej.
Urodzony w 1360 r. Nuno Álvares Pereira pochodził z bogatego rodu rycerskiego. Jako wódz naczelny obronił Portugalię przed naporem sił kastylijskich. Po śmierci żony wstąpił do karmelitów, zmarł w Lizbonie w 1431 r. Do końca życia na własne życzenie pozostał bratem zakonnym.

Włochy

Odnaleziona bulla papieska

Bulla papieża Celestyna V z 1294 r. została odnaleziona w gruzach pałacu Margherita w L’Aquili, w dziewięć dni po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło to włoskie miasto. Dokument, przechowywany w jednej z wież pałacu, przyznawał odpust zupełny tym, którzy po odbyciu spowiedzi i pokuty przekroczą „drzwi święte” bazyliki Santa Maria di Collemaggio 28 i 29 sierpnia. Strażacy wydobyli z gruzów również klucz do słynnych drzwi, a także kij z drzewa oliwnego należący do św. Celestyna V. Pochodzący z XIII wieku kościół jest miejscem pielgrzymek, gdyż spoczywają tam relikwie „papieża pustelnika” Celestyna V. Zostały one wyniesione przez strażaków 10 kwietnia i umieszczone w bezpiecznym miejscu po tym, jak zawaliła się część dachu świątyni.

Reklama

Ludzie

Douglas Kmiec

Profesor prawa Douglas Kmiec, związany przez lata z obozem republikańskim, przed ostatnimi wyborami do Białego Domu wsparł demokratycznego kandydata Baracka Obamę. W obozie Obamy miał za zadanie przekonywać katolików, wbrew oczywistym faktom, że czarnoskóry kandydat jest „pro life”. - To szczególny rodzaj samohipnozy, moralnej konfuzji albo czegoś gorszego - komentował postawę Kmieca abp Charles Chaput z Denver.
O Kmiecu zrobiło się ostatnio głośno, gdyż - jak twierdziły niektóre gazety - był sondowany jako kandydat do objęcia fotelu ambasadora przy Stolicy Apostolskiej. Oficjalnie Stolica Apostolska zaprzeczyła podawanym przez media informacjom.
Nie ulega jednak wątpliwości, że dla administracji Obamy obsadzenie watykańskiej placówki stanowi kłopot, bo w szeregach Demokratów trudno znaleźć osoby, które opowiadałyby się za życiem nienarodzonych.

Cudzysłów

Ważne, żeby uczyć się solidarności w zwykłych przypadkach, bez czekania na tragiczne wydarzenia.
Mariano Crociata, emerytowany biskup Noto, o manifestacjach solidarności po trzęsieniu ziemi w L’Aquili

Jest jasne, że Uniwersytet Notre Dame nie zrozumiał, co znaczy być uniwersytetem katolickim, wysyłając zaproszenie do prezydenta USA.
Kard. Francis George o zaproszeniu Baracka Obamy

Każdy, kto go zna, oraz młodzi ludzie, którzy go widzieli celebrującego wielką Mszę św., wiedzą, że nie jest sztywny. Czasem może wydawać się powściągliwy, ale jest bardzo przyjacielski i uprzejmy. W najlepszym tego słowa znaczeniu jest kulturalnym chrześcijańskim dżentelmenem. Jest nadzwyczaj dobrze poinformowany. Myślę, że to najlepszy żyjący teolog katolickim.
Kard. George Pell o Benedykcie XVI

Krótko

Wielkie zamieszki w stolicy Tajlandii - Bangkoku. Ogromny tłum demonstrantów wyszedł na ulice, domagając się ustąpienia premiera Vejiajiva i powrotu na stanowisko oskarżanego o korupcję byłego szefa rządu Shinawatry. Wojsko dostało pozwolenie na używanie broni przeciw demonstrantom.

Niepokoje w Gruzji. Opozycja coraz głośniej domaga się rezygnacji prezydenta Micheila Saakaszwilego, zarzucając mu nieudolność i sprowokowanie sierpniowej wojny z Rosją.

Rosja zakończyła oficjalnie wojnę w Czeczenii. 16 kwietnia Moskwa ogłosiła zakończenie „reżimu operacji antyterrorystycznej”. Tym samym władza formalnie przeszła w ręce prezydenta Romana Kadrowa.

Prezydent Kuby Raul Castro oświadczył, że jego kraj jest gotów do rozpoczęcia dialogu ze Stanami Zjednoczonymi na wszystkie tematy na zasadzie równości i „niepodważania” suwerenności Kuby.

Koreańczycy z Północy znowu straszą świat bronią nuklearną. Przywódca dyktatury Kim Dzong Il zawiesił sześciostronne rozmowy i zagroził wznowieniem programu atomowego. Kim Dzong Ila rozwścieczyło oświadczenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, potępiające próbę rakiety balistycznej dalekiego zasięgu z 5 kwietnia.

Nowym premierem Węgier został Gordon Bajani. Zastąpił on Ferenca Gyurcsányego. Parlamentarnemu głosowaniu towarzyszyła wielotysięczna manifestacja opozycji, która oskarża rządzącą lewicę o brak kompetencji i złą wolę. Nowy premier znany jest na Węgrzech z tego, że doprowadził do bankructwa największą w kraju fermę hodowlaną.

Tylko co trzeci Europejczyk ma zamiar wziąć udział w wyborach do Europarlamentu. Najgorsza frekwencja, według badań Eurostatu, będzie w Polsce. Dlaczego ludzie nie chcą głosować? Są przekonani, że te wybory nie mają większego wpływu na ich życie.

Irlandia zaostrzy warunki dostępu do swego rynku pracy dla pracowników z zagranicy w odpowiedzi na wzrost bezrobocia z powodu recesji. Nowe zasady, które obejmują zmianę kryteriów przyznawania zezwolenia na pracę, mają wejść w życie 1 czerwca 2009 r.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

USA: subkultura homoseksualna źródłem spustoszenia w Kościele

2018-08-19 18:36

st (KAI/CNA) / Madison

Zdaniem biskupa Roberta Morlino Kościół katolicki musi się odnowić, aby nazwać grzech po imieniu i go odrzucić, oraz przyznać, że kultura homoseksualna wśród niektórych duchownych wyrządziła jemu wielką szkodę. Ordynariusz diecezji Madison, w stanie Wisconsin reagując na doniesienia medialne, które pojawiły się w minionych dniach, wezwał katolików, aby podjęli akty zadośćuczynienia za grzechy diakonów, kapłanów i biskupów.

geralt/pixabay.com

W liście pasterskim wydanym 18 sierpnia bp Morlino zwrócił uwagę, że zbyt długo pomniejszano rzeczywistość grzechu - „nie uznaliśmy grzechu za grzech - i usprawiedliwialiśmy grzech w imię błędnego pojęcia miłosierdzia. Pragnąc być otwartymi na świat, zbyt chętnie porzucaliśmy Drogę, Prawdę i Życie” – napisał amerykański hierarcha. Zauważył, że często oferowano ludziom pozory miłosierdzia i ludzkiego pocieszenia. Wskazał, że w Kościele jedynym miejscem na grzech jest konfesjonał.

Odnosząc się do raportu z Pensylwanii oraz doniesień o zarzutach podnoszonych przeciw emerytowanemu arcybiskupowi Waszyngtonu, Theodor’owi McCarrickowi, ordynariusz diecezji Madison prosi ofiary, które przez wiele lat znosiły i nadal znoszą cierpienia z powodu tych przestępstw o przebaczenie. Zwraca uwagę, że zdecydowana większość tych dewiacji miała charakter homoseksualny, dotyczyła także propozycji składanych przez księży, biskupów i kardynałów. „Mówimy o aktach i działaniach, które nie tylko są pogwałceniem świętych przyrzeczeń złożonych przez te osoby, krótko mówiąc, świętokradztwem, ale które naruszają także naturalne prawo moralne obowiązujące wszystkich. Nazywanie tego czymkolwiek innym byłoby oszustwem i ignorowaniem dalej tego problemu” – pisze amerykański hierarcha.

Bp Morlino zauważa, że podjęto wiele starań, aby oddzielić akty, które należą do kategorii akceptowanych obecnie kulturowo aktów homoseksualnych, od publicznie godnych ubolewania aktów pedofilii. Mówiono wyłącznie o problemie pedofilii - pomimo oczywistych dowodów, że chodzi o aktywność homoseksualną. Dodał, że Kościół nie akceptuje ani aktów pedofilii, ani aktów homoseksualnych, ani też aktów seksualnych poza małżeństwem. Przypomniał, że homoseksualistów nie można święcić na kapłanów. Zachęcił księży, by przeżywali swoje kapłaństwo jako świętą posługę, jako ludzie czyści i szczęśliwi. Wezwał seminarzystów, by natychmiast powiadamiali go o ewentualnych przypadkach molestowania seksualnego. „Zajmę się tym szybko i energicznie. Nie będę tego tolerował w mojej diecezji ani w żadnym innym miejscu, gdzie posyłam ludzi do formacji” – napisał. Zwrócił się również do księży, aby powiadomili go o molestowaniu lub niemoralności seksualnej, gdyby się o nich dowiedzieli.

Ordynariusz diecezji Madison poprosił katolików świeckich, by informowali go o wszelkich przypadkach molestowania przez osoby duchowne i pomogli w zwalczaniu postaw niemoralnych. Biskup zakończył swój list wezwaniem do świętości i modlitwy. „Proszę was wszystkich, abyście przyłączyli się do mnie i całego duchowieństwa diecezji Madison w podejmowaniu publicznych i prywatnych aktów zadośćuczynienia Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi za wszystkie grzechy deprawacji seksualnej, popełniane przez członków kleru i episkopatu”- napisał. Dodał, że będzie sprawował Mszę św. w intencji zadośćuczynienia za te grzechy, a w dniach 19, 21 i 22 września będzie pościł w tych intencjach. Przypomniał, że „Ten rodzaj złych duchów wyrzuca się tylko modlitwą i postem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kalendarz pielgrzyma 2019

Zakopane: górale z całego świata modlili się o pokój na świecie

2018-08-19 21:08

jg / Zakopane (KAI)

Mszą św. z udziałem górali z całego świata rozpoczął się korowód przez miasto na rozpoczęcie 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, który potrwa do 26 sierpnia.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Eucharystii w kościele św. Krzyża w Zakopanem przewodniczył ks. dr Władysław Zarębczan. Celebrans w czasie homilii poprosił, aby każda delegacja zespołu przyłączyła się do apelu o pokój na świecie. Członkowie poszczególnych zespół odczytali jego fragmenty.

Na końcu głos zabrali polscy górale. - My, artyści z różnych stron świata, pragniemy przyczyniać się do budowania pokoju poprzez muzykę, śpiew i taniec, które są językiem piękna. Chcemy być posłannikami dobra, prawdy i pokoju, które są w sercu każdego człowieka. Niech Bóg towarzyszy nam, abyśmy stawali się twórcami radości i nadziei dla tych, którzy są z nami - mówili polscy górale.

Wszystkich gości pozdrowił ks. proboszcz Mariusz Dziuba. Świątynia była pełna przedstawicieli zespołów góralskich z całego świata, m.in. z Indii, Rosji, Stanów Zjednoczonych, czy Hiszpanii i Bułgarii. Wszyscy mieli ubrane stroje charakterystyczne dla swojego regionu. W czasie Mszy św. pieśń na wejście zaśpiewali Hiszpanie, intencje w czasie modlitwy wiernych odczytali przedstawiciele różnych zespołów. Była też procesja z darami, które do ołtarza przynieśli górale z całego świata.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz miasta na czele z burmistrzem Zakopanego Leszkiem Dorulą. On też pozdrowił wszystkich zgromadzonych, życzył dobrego pobytu pod Tatrami. Liturgię uświetnili także członkowie Związku Podhalan. Była obecna delegacja z pocztem sztandarowym tej największej organizacji zrzeszającej górali polskich na całym świecie.

Po liturgii przyszedł czas na korowód ulicami miasta. Zespoły ciągle się zatrzymywały w różnych miejscach i prezentowały krótko swoje tańce, a do tego śpiew. Najdłuższy przystanek był tradycyjnie przy tzw. oczku wodnym na Krupówkach.

Historia festiwalu sięga 1962 r. kiedy to ówczesna Miejska Rada Narodowa z inicjatywy Krystyny Słobodzińskiej chciała przedłużyć "sezon" w Zakopanem. - Przez lata festiwal rozwijał się i wciąż ewaluował. Przybywało kolejnych wydarzeń. Przez 50 lat zachowana została jego formuła konkursowa. I pomimo kilku zmian w regulaminie, nadal jest to wydarzenie organizowane z udziałem międzynarodowego jury i rywalizujących o ciupagi zespołów - złote, srebrne i brązowe - mówi Joanna Staszak z zakopiańskiego magistratu.

W historię festiwalu wpisuje się Święto Gór - wydarzenie, które w 1935 r. zjednoczyło wszystkich górali II Rzeczypospolitej, przybyłych do Zakopanego od Czeremoszu aż po Olzę, by zaprezentować bogactwo swoich tradycji. W 1962 roku właśnie na wzór tego święta zaczęto organizować „Jesień Tatrzańską”, która w 1968r. przerodziła się w Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

Od wielu lat organizator, a jest nim zakopiański magistrat, współpracuje z tatrzańskimi parafiami. W ramach festiwalu wiele punktów odbywa się w parafiach. Już jutro o godz. 16 w ramach Roztańczonego Zakopanego - wspólnej zabawy i tańców z turystami zespoły nawiedzą kościół Miłosierdzia Bożego na Cyrhli i sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem