Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Badania GUS

Przyrost ludności dodatni

W końcu 2008 r. w Polsce przyrost naturalny był dodatni - wynika ze statystyk udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny. Pod koniec ubiegłego roku ludność naszego kraju wynosiła 38 mln 135 tys. osób, czyli o 20 tys. więcej niż w 2007 r. Miniony rok był pierwszym od 11 lat, w którym odnotowano dodatni przyrost rzeczywisty ludności. W 2008 r. zawarto 257 tys. nowych związków - o ponad 8 tys. więcej niż rok wcześniej.
Nadal jednak poziom reprodukcji nie gwarantuje prostej zastępowalności pokoleń - utrzymuje się obserwowany od 1989 r. okres depresji urodzeniowej. Współczynnik dzietności w 2007 r. wyniósł 1,31 - zastępowalność gwarantowana jest przy współczynniku 2,1-2,15. Przyrost naturalny w 2008 r. wyniósł 35 tys. Przeciętnie na każde 10 tys. ludności przybyło 9 osób (dla porównania w 2007 r. - 3 osoby, a na początku lat 90. XX wieku - ponad 40 osób). Przesunął się wiek, w którym kobiety decydują się na dzieci: z grupy wiekowej 20-24 lata na grupę 25-29 lat, znaczący wzrost płodności odnotowano też w grupie 30-34 lata.
Na dzietność kobiet w istotnym stopniu wpływa liczba zawieranych małżeństw. Zdecydowana większość dzieci rodzi się w rodzinach tworzonych przez związki małżeńskie (w 2007 r. ponad 80 proc.), przy czym ponad połowa dzieci rodzi się w pierwszych trzech latach trwania związku. Jednocześnie od kilkunastu lat rośnie systematycznie odsetek urodzeń pozamałżeńskich: na początku lat 90. wynosił 6-7 proc., a w ostatnich latach - 17-20 proc.
Wśród nowo zawartych związków ok. 85 proc. stanowią małżeństwa „pierwsze” - kawalera z panną. Małżeństwa wyznaniowe, zawierane w kościele i jednocześnie rejestrowane w urzędzie stanu cywilnego, stanowią ok. 70 proc. W 2007 r. było 8 mln 931 tys. małżeństw.
Według GUS, systematycznie rośnie liczba rozwodów. W 2008 r. rozwiodło się 66 tys. par małżeńskich - podobnie jak w roku poprzednim (najwięcej rozwodów odnotowano w 2006 r. - 72 tys., dla porównania w latach 1995-2002 orzekano 40-45 tys. rozwodów rocznie).

Konferencja w Toruniu

Oblicza słowa

W dniu wspomnienia św. Franciszka Salezego - 24 stycznia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja naukowa nt. „Oblicza słowa”. Konferencję otworzył o. Tadeusz Rydzyk, który nawiązał do tematu tegorocznego Dnia Środków Społecznego Przekazu, zawierającego się w haśle: „Dzieci i środki komunikowania - wyzwanie dla edukacji”. Pierwsza część sympozjum - z udziałem abp. Henryka Hosera, przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, oraz członków tego gremium: ks. prof. dr. hab. Franciszka Longchamps de Berier, kierownika Zakładu Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz lek. med. Macieja Barczentewicza, prezesa Fundacji Instytutu Leczenia Niepłodności Małżeńskiej im. Jana Pawła II w Lublinie - przebiegała pod hasłem: „Mity i manipulacje w przekazach informacyjnych o in vitro”. Spotkanie panelowe poprowadził o. dr Krzysztof Bieliński, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Padły na nim ważkie słowa, by obszaru, gdzie w grę wchodzi ludzkie życie, nie pozostawiać działaniom niekontrolowanym. Brak jasnej kontroli prawnej otwiera szerokie pole do wykorzystywania tej sfery także w sensie biznesowym.
W drugiej części konferencji bp Adam Lepa, członek Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, mówił o przyczynach dewaluacji słowa i zanikaniu odpowiedzialności za nie. Podkreślił m.in., iż środki masowego przekazu przez manipulację starają się kształtować poglądy, postawy, zachowania lub emocje bez naszej wiedzy i woli. W natłoku informacyjnym coraz trudniej odróżnić prawdę od manipulacji, dokonać własnej oceny czy selektywnego oglądu rzeczywistości.
Prof. dr hab. Bogusław Wolniewicz podjął temat godności w propagandzie politycznej. Prof. Krystyna Czuba, kierownik Katedry Pedagogiki Mediów w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wygłosiła referat na temat odpowiedzialności za słowo w ujęciu Jana Pawła II.

Michał Kramek

Krótko

Naukowcy prezentujący wyniki badań ekshumowanych szczątków gen. Władysława Sikorskiego uznali, że śmierć nastąpiła wskutek obrażeń wielonarządowych. Badania radiologiczne wykazały m.in. połamaną czaszkę, żebra, kręgi oraz kości prawej ręki i prawej nogi. - Uszkodzenia szczątków są typowe dla ofiar wypadków komunikacyjnych - stwierdzili. Odrzucono hipotezy śmierci przez uduszenie, postrzał lub zadanie ran ciętych. Nie stwierdzono także podwyższonej zawartości toksycznych substancji.

Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii zainaugurowało 26 stycznia akcję profilaktyczno-edukacyjną pod hasłem: „Dopalacze mogą cię wypalić”, która będzie trwała do maja 2009 r. Jednym ze sposobów informowania o szkodliwym wpływie „dopalaczy” jest utworzona strona internetowa www.dopalaczeinfo.pl.

Czarne chmury zbierają się nad szefem MON-u Bogdanem Klichem. Najpierw na jaw wyszła dziura budżetowa w ministerstwie, potem „Rzeczpospolita” odkryła, że firmy związane z przemysłem zbrojeniowym finansowały Instytut, którym kieruje jego żona. Nieoficjalnie mówi się, że w niedługim czasie Klich może zostać zdymisjonowany.

W wieku 69 lat zmarła Anna Radziwiłł - była wiceminister edukacji.

Premier Donald Tusk ogłosił, że kraj czekają trudne czasy w związku z kryzysem ekonomicznym. Najpewniej czeka nas nowelizacja budżetu. Premier zapowiedział, że ministrowie zostali zobowiązani do znalezienia 17 mld oszczędności w swoich resortach.

Konsternację opinii publicznej wywołały rodzinne kłopoty byłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza, które sam sprzedał tabloidom. Premier Tusk zapowiedział, że Marcinkiewicz nie będzie twarzą PO w wyborach do europarlamentu.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski usłyszał zarzuty prokuratorskie. Sprawa zaczęła się ponad pół roku temu, kiedy biznesmen Sławomir Julke ujawnił nagranie korupcyjnej propozycji Karnowskiego. Za prezydenta Sopotu poręczyło kilka osób publicznych. Broni go też Platforma Obywatelska. Z przecieków wynika, że to nie koniec aresztowań w tej sprawie.

Najpóźniej do 20 kwietnia Komitet Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o przywróceniu dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli musi zebrać 100 tys. podpisów i przekazać je Marszałkowi Sejmu RP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

- Jasna Góra jest wyjątkowym miejscem, które Matka Boża sama sobie wybrała. Tutaj przybywają wierni, aby oddawać Jej cześć. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski cały naród pragnie powtarzać słowa Aktu Milenijnego Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi. W tym miesiącu do Pani Jasnogórskiej pielgrzymują szczególnie dzieci pierwszokomunijne, ale także nowo wyświęceni kapłani, aby zawierzyć swoje życie, posługę i podziękować za sakramenty - mówił o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

[ TEMATY ]

okno życia

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić swoje nowonarodzone dziecko. Zlokalizowane jest zawsze w dostępnym, a zarazem dyskretnym miejscu, otwartym przez całą dobę. Jest ostatecznością w tych wypadkach, gdzie nie doszło do zrzeczenia się praw rodzicielskich i przekazania dziecka do adopcji drogą prawną. Z jednej strony ma zapobiegać porzuceniom niemowląt, a z drugiej, być nieustannym głosem za życiem oraz alternatywą dla wyboru śmierci i aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję