Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bruksela

Niedziela wymaga ochrony

W Brukseli Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) stwierdziła: - Jest rzeczą godną pożałowania, iż z powodów proceduralnych posłowie do Parlamentu Europejskiego nie będą mogli wypowiedzieć się na temat ustanowienia w krajach UE niedzieli dniem wolnym od pracy. Komisja opublikowała komunikat w związku z decyzją przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Pötteringa o niedopuszczeniu do dyskusji na ten temat w ramach debaty o unijnej dyrektywie w sprawie organizacji czasu pracy w krajach UE.
Zdaniem sekretarza generalnego COMECE ks. Piotra Mazurkiewicza, decyzja przewodniczącego Parlamentu Europejskiego jest o tyle dziwna, że celem dyrektywy w sprawie organizacji czasu pracy w krajach UE jest pogodzenie pracy i życia rodzinnego. Przypomina on, że dwie poprawki, których celem było wprowadzenie w całej Unii niedzieli jako dnia wolnego od pracy, wniosła grupa ponad czterdziestu posłów z różnych stronnictw politycznych. Poparły ją Kościoły, stowarzyszenia na rzecz ochrony niedzieli oraz związki zawodowe z różnych krajów Unii.
Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej apeluje do Kościołów, związków zawodowych i organizacji społecznych o dalszą mobilizację i wspólne zabieranie głosu w krajach członkowskich, zwłaszcza gdy w grę wchodzą podstawowe prawa człowieka.

Włochy

Przełom w walce o życie Eluany Englaro

Dzięki interwencji ministra zdrowia i opieki społecznej we Włoszech nastąpił przełom w dramatycznej sytuacji znajdującej się w stanie śpiączki Eluany Englaro. Ojciec Eluany, na podstawie uzyskanej niedawno zgody Sądu Najwyższego, stara się doprowadzić do jej odłączenia od sztucznego odżywiania.
Wszystko było już gotowe do przewiezienia jej do szpitala w Udine, gdzie miała umrzeć w najbliższych dniach z głodu i pragnienia, gdy minister wydał rozporządzenie przypominające pracownikom wszystkich szpitali i klinik, że przerwanie karmienia i podawania napojów osobom niepełnoprawnym stanowi dyskryminację. Minister Maurizio Sacconi powołał się na orzeczenie włoskiego komitetu bioetyki z 2005 r. w tej sprawie, na artykuł 32. konstytucji Republiki Włoskiej, gwarantujący obywatelom prawo do zdrowia i poszanowanie godności osoby, oraz ONZ-owską konwencję dotyczącą praw niepełnosprawnych.
Okólnik ministra zdrowia oznacza, że wykonanie tego, co opinia publiczna, a zwłaszcza Kościół, uznała za „wyrok śmierci” i eutanazję, nie będzie możliwe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kanada

Oblaci zwrócili Order Kanady

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej 8 grudnia 2008 r. oficjalnie zwrócili Order Kanady. W ten sposób zaprotestowali przeciwko przyznaniu tego odznaczenia Henry’emu Morgentalerowi, który przyczynił się do zniesienia prawa antyaborcyjnego w Kanadzie i założenia wielu klinik aborcyjnych. - Jego wątpliwe zasługi dla społeczeństwa - stwierdzili oblaci - podważyły prestiżowy dotychczas charakter orderu.
To najwyższe cywilne odznaczenie zostało przyznane o. Antoniemu Sylli i o. Michałowi Smithowi. Pierwszy z nich poświęcił swoje życie duchowemu umacnianiu i wspomaganiu emigrantów na kanadyjskich preriach w początkach XX wieku, drugi zaś znany był z zasług dla zagwarantowania godności osób w podeszłym wieku, z podkreślania wartości życia małżeńskiego i rodzinnego, a także z utworzenia największej kasy oszczędnościowej powstałej na gruncie wspólnoty parafialnej.
Oprócz Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów na znak protestu odznaczenie odesłali do biura Gubernatora Kanady: arcybiskup Montrealu kard. Jean-Claude Turcotte, gubernator z Nowego Brunszwiku Gilbert Finn, ks. Lucien Larré z Brytyjskiej Kolumbii oraz wspólnota Madonna House.

Francja

Zamknięte sanktuarium

Paryskie sanktuarium Matki Bożej Cudownego Medalika będzie zamknięte od 5 stycznia do 5 kwietnia 2009 r. z powodu remontu - ogłosiła archidiecezja paryska. Ta niewielka kaplica upamiętnia objawienia maryjne z 1830 r., jakie otrzymała św. Katarzyna Labouré, jest jednym z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na świecie, odwiedzanym w ciągu roku przez ok. 1,5 mln pielgrzymów ze wszystkich kontynentów.
Kaplica Matki Bożej Cudownego Medalika przy ulicy Bac 140 znajduje się na terenie domu macierzystego Zgromadzenia Sióstr Szarytek, założonego przez św. Wincentego à Paulo i św. Ludwikę de Marillac. Katarzyna zmarła w opinii świętości. Jej pokryte woskiem ciało spoczywa dziś w szklanym sarkofagu obok głównego ołtarza kaplicy. W 1933 r. została beatyfikowana, a w1947 r. ogłoszona świętą. W 1980 r. sanktuarium Matki Bożej Cudownego Medalika odwiedził podczas swej pierwszej pielgrzymki do Francji Papież Jan Paweł II.

Ludzie

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

Metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz, komentując sprawę wydalenia trzech księży z Białorusi, powiedział, że oficjalnym powodem tego jest nieprzedłużenie wiz, jednak o szczegółach incydentu nie chciał się wypowiadać. - Istnieje tendencja, by pracowali tam wyłącznie księża miejscowi. Można to zrozumieć, jednak wciąż potrzebujemy księży z zagranicy, w tym z Polski, bez nich jeszcze długo nie będziemy mogli normalnie pracować. Powołania wśród miejscowej ludności są, ale do wykształcenia kapłanów potrzeba czasu - stwierdził abp Kondrusiewicz.
Zaznaczył, że nie chodzi o niechęć władz wyłącznie do księży z Polski. Prosił też, niestety bezskutecznie, m.in. o pozwolenie na pobyt księży z Litwy. - To normalne, że każdy kraj chce mieć jak najwięcej swoich księży. Kościół na Białorusi nie jest winien tego, że ich nie ma - nie było ich i nie mogło być przez 70 lat prześladowania wiary - wyjaśniał.

Krótko

95 dziennikarzy zginęło od początku roku w 32 krajach, wykonując swój zawód - podała w swym raporcie Presse Emblème Campagne (PEC), pozarządowa organizacja broniąca praw dziennikarzy.

Amerykańskie media powiadomiły, że Indie w odwecie za atak terrorystyczny w Bombaju przygotowują się do wojny z Pakistanem. Indyjscy politycy zdementowali te informacje, choć przyznali, że stosunki z sąsiadem znalazły się w impasie.

Na Ukrainie Blok premier Julii Tymoszenko, Blok Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona i Blok przewodniczącego parlamentu Wołodymyra Łytwyna podpisały umowę o powołaniu koalicji w ukraińskiej Radzie Najwyższej. Nową koalicję skrytykował prezydent Juszczenko.

W wybuchu gazu w wigilijną noc 24 grudnia w bloku mieszkalnym w Eupatorii na Krymie zginęło 27 osób, w tym 3 dzieci. Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, który odwiedził ofiary eksplozji, oznajmił, że osoby, które straciły dom, będą miały zapewnione nowe mieszkania. Prezydent zapewnił o pomocy ze strony państwa - rząd ma zagwarantować opiekę tym, którzy stali się bezdomni, i wyciągnąć wnioski z przyczyn tragedii.

Białoruskie władze nie przedłużyły pozwolenia na pobyt trzem polskim kapłanom, którzy od lat duszpasterzowali na Białorusi. Jako powód decyzji urzędnicy podali, że polscy księża „nie władają językami państwowymi obowiązującymi w Republice Białoruś”.

Polski konsul w Kanadzie spowodował stłuczkę samochodową, będąc pod wpływem alkoholu. Tłumaczył, że wypił zbyt dużo ze złości po wyroku kanadyjskiego sądu, który postanowił nie stawiać zarzutów funkcjonariuszom odpowiedzialnym za śmierć na kanadyjskim lotnisku Roberta Dziekańskiego. Polski MSZ zapowiedział surowe konsekwencje wobec dyplomaty.

Francuski prezydent Nicolas Sarkozy nie ustaje w pouczaniu polskiego prezydenta. Po raz kolejny wezwał Lecha Kaczyńskiego do podpisania Traktatu Lizbońskiego. Dostało się także Czechom.

Wykształcona w poznańskiej Akademii Medycznej dr Maria Siemionow, pracująca obecnie w klinice w Cleveland, jako czwarty lekarz na świecie dokonała przeszczepu niemal całej skóry twarzy. Część środowiska krytykuje jednak takie zabiegi, argumentując, że nie ratują one zdrowia.

Barack Obama naraził się amerykańskim homoseksualistom, gdy poprosił znanego z antygejowskich poglądów pastora Ricka Warrena, aby to on wygłosił inwokację na styczniowym zaprzysiężeniu prezydenta elekta.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców Warszawy

2024-05-27 10:31

[ TEMATY ]

krzyż

wobroniekrzyza.pl

W odpowiedzi na zarządzenie Rafała Trzaskowskiego zakazujące eksponowania symboliki religijnej w budynkach warszawskich urzędów, mieszkańcy stolicy, wspierani przez Instytut Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny, zainaugurowali obywatelską inicjatywę uchwałodawczą „Stań w obronie Krzyża!”.

Oświadczenie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej zostało już złożone w Biurze Rady Miasta Stołecznego Warszawy, co oznacza oficjalne rozpoczęcie zbiórki podpisów pod projektem uchwały. Zbiórka będzie trwała przez najbliższe tygodnie. Na stronie internetowej inicjatywy: wobroniekrzyza.pl od dzisiaj można wypełnić specjalny formularz umożliwiający pobranie projektu uchwały, list do zbiórki podpisów oraz regulaminu zbiórki. Podpisywać się pod projektem mogą tylko mieszkańcy Warszawy - czyli osoby posiadające prawo głosowania w wyborach do stołecznej Rady Miasta.

CZYTAJ DALEJ

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Maryja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Upokarzany, okłamywany i wyszydzany – tak wyglądał okres więzienia Prymasa Polski. Pomimo wielkich prób, nie ugiął się. Pozostał wierny Bogu. Na dniach odbędzie się jego beatyfikacja. Jaka jest prawdziwa twarz Prymasa Wyszyńskiego? Czego może nas dziś nauczyć? Odpowiedzi udziela Milena Kindziuk w reporterskiej biografii „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Polski”.

Władze państwowe pozbawiły Wyszyńskiego wszelkich praw. Został uwięziony, nie wiadomo na jak długo, bez wyroku, bez aktu oskarżenia. Był jak więzień obozu koncentracyjnego, lecz jego dramat rozgrywał się na oczach całej Europy. Nieustannie dopominał się więc Prymas pozwolenia napisania listu wyjaśniającego do władz państwowych. Uważał, że jego milczenie mogłoby być odczytane jako zgoda na zaistniałą sytuację lub lekceważenie postawionych mu zarzutów.

CZYTAJ DALEJ

Piemont: beatyfikowano księdza zamordowanego przez faszystów

Dzień po dniu stawał się coraz bardziej proboszczem wszystkich, proboszczem każdego, proboszczem ubogich; w końcu proboszczem męczennikiem - mówił w niedzielę 26 maja kard. Marcello Semeraro podczas Mszy beatyfikacyjnej ks. Giuseppe Rossiego. Celebracja miała miejsce w katedrze w Novarze, stolicy diecezji, na terenie której pracował zamordowany przez faszystów kapłan. Uczestniczyło w niej ok. 1500 wiernych i 150 prezbiterów.

Ks. Rossi zginął zaledwie w wieku 32 lat po 8 latach posługi kapłańskiej. Większość tego czasu był proboszczem w górskiej piemonckiej wiosce Castiglione d'Ossola. Podczas II wojny w tym regionie trwały walki partyzanckie. 26 lutego 1945 r. do wioski wkroczyły oddziały faszystowskie, mszcząc się po tym, jak garibaldowskie oddziały zabiły dwóch z ich kompanów. Prowadzili przesłuchania, podpalili niektóre domy, oskarżyli ks. Rossiego o danie znaku miejscowym bojownikom poprzez dzwony kościelne. Pomimo tego ostatecznie zostawili duchownego na wolności, a on poświęcił się niesieniu pocieszenia przerażonej ludności i spowiadaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję