Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” w Bressanone

Benedykt XVI wspomina Pawła VI

Wniedzielę 3 sierpnia Benedykt XVI odmówił „Anioł Pański” w Bressanone, na północy Włoch, gdzie przebywa na wakacjach. Witając Papieża po niemiecku, włosku i w miejscowym dialekcie ladyńskim, bp Wilhelm Egger przypomniał słowa św. Katarzyny ze Sieny, która nazywała Biskupa Rzymu „słodkim Chrystusem na ziemi”, i wezwał do wsłuchania się w jego słowa.
Ojciec Święty przypomniał, że 6 sierpnia mija 30. rocznica śmierci Pawła VI. Prowadził on Kościół do kontemplacji oblicza Chrystusa, co było też jednym z głównych celów nauczania Soboru Watykańskiego II i Jana Pawła II, zwłaszcza w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
Benedykt XVI wskazał na żarliwą miłość Pawła VI do Kościoła i człowieka, a także na jego wielkie, niemal nadludzkie wysiłki w doprowadzeniu do końca obrad Soboru Watykańskiego II i kierowaniu Kościołem w okresie jego posoborowej odnowy. - Łaska Boża nie była w nim nadaremna - stwierdził Ojciec Święty. Wezwał do traktowania nauczania Pawła VI jako skarbu w życiu Kościoła.
Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” Papież pozdrowił uczestników rozpoczynających się 8 sierpnia w Pekinie igrzysk olimpijskich. Następnie pozdrowił zgromadzonych wiernych w języku: francuskim, angielskim, hiszpańskim, polskim, dialekcie ladyńskim oraz ponownie po włosku i niemiecku.

W 30. rocznicę śmierci papieża

Kard. Re przypomina prorocze nauczanie papieskie

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Giovanni Battista Re powiedział, że Paweł VI pozostawił po sobie prorocze nauczanie, świadectwo i owocne przesłanie. Kardynał przewodniczył 6 sierpnia w Bazylice św. Piotra w Rzymie Mszy św. w intencji Papieża, w 30. rocznicę jego śmierci. Przypomniał, że kard. Montini przybrał po wyborze na najwyższy urząd w Kościele imię Pawła, gdyż - jak to sam wyjaśnił podczas Mszy św. na rozpoczęcie pontyfikatu w 1963 r. - to właśnie ten Apostoł „przede wszystkim umiłował Chrystusa oraz w najwyższym stopniu pragnął i czynił wysiłki, aby zanieść Ewangelię Chrystusową wszystkim narodom i z miłości do Chrystusa złożył w ofierze swoje życie”.
Kard. Re zwrócił uwagę na prorocze nauczanie Ojca Świętego Pawła VI, który „żył wiarą i głosił ją z niezmordowaną troską oraz dostrzegał wartość obrony jej całości i czystości”. Wykorzystywał wszelkie sposobności do zapoznawania innych ze Słowem Bożym i myślą Kościoła.
Przypomniał, że gdy 21 czerwca 1963 r. wybrano ówczesnego arcybiskupa Mediolanu na papieża, dla Urzędu Nauczycielskiego i zarządzania Kościołem były to trudne lata kontestacji. Paweł VI musiał trzymać mocno ster nawy Piotrowej, podejmując przy tym cenny wysiłek obrony depozytu wiary. Kard. Re zauważył, że w 1967 r., gdy mijało 19 stuleci od męczeństwa Apostołów Piotra i Pawła, Paweł VI ustanowił Rok Wiary, który zakończył się w 1968 r. wygłoszeniem przezeń słynnego Credo Ludu Bożego. - Ujął w nim skierowane do teologów i całego Kościoła podstawowe punkty wiary, od których nie wolno się oddalać, oraz potwierdził uroczyście podstawową prawdę chrześcijaństwa - powiedział włoski Kardynał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kard. Bertone zachęca do zgłębiania myśli Pawła VI

Do łączenia modlitwy o rychłą beatyfikację Pawła VI z poznawaniem jego nauczania zachęcał kard. Tarcisio Bertone w homilii wygłoszonej 6 sierpnia wieczorem w kościele parafialnym w Castel Gandolfo. Paweł VI zmarł 30 lat temu, 6 sierpnia 1978 r., w letniej rezydencji papieskiej. - Z perspektywy 30 lat łatwiej dziś uznać z podziwem jego ludzkie zalety. Pamiętamy jego przenikliwy wzrok, sięgający aż do serca, wzbudzający przyjaźń i cześć - mówił kard. Bertone. Zdaniem watykańskiego sekretarza stanu, łatwiej dziś docenić wagę pewnych proroczych wyborów, które czasem, jak po ogłoszeniu słynnej encykliki „Humanae vitae”, sprawiały, że Paweł VI był osamotniony, niezrozumiany, nawet niesłusznie atakowany przez dominującą opinię publiczną. Podejmując tak delikatny temat ludzkiej miłości w małżeństwie, nie wahał się kierować głosem Bożym dla prawdziwego dobra mężczyzny i kobiety - podkreślił kard. Bertone.
Przypomniał, że Paweł VI podobną stanowczość wykazywał przy różnych innych okazjach, kierowany autentycznym pragnieniem prawdy i miłości do Boga i do ludzi. Podejmował palące tematy doktrynalne i moralne. Mówił o posłudze kapłańskiej, roli kobiety w Kościele, kwestii społecznej, o której wydał encyklikę „Populorum progressio”.

Reklama

W sanktuarium misjonarza z Chin

Przebywający na wakacjach Benedykt XVI nawiedził 5 sierpnia sanktuarium św. Józefa Freinademetza znajdujące się nieopodal domu, w którym urodził się święty. Na Papieża czekało ponad 4 tys. osób, które w większości dotarły tam pieszo szlakiem Drogi Krzyżowej. Ojciec Święty odwiedził najpierw dom-muzeum św. Józefa Freinademetza, werbisty, który na przełomie XIX i XX wieku przez 30 lat pracował na misjach w Chinach. Z domu świętego misjonarza Benedykt XVI przeszedł do pobliskiego sanktuarium na modlitwę i spotkanie z mieszkańcami, do których skierował słowo pozdrowienia. - Dziękujemy Bogu, który dał nam tego wielkiego świętego. Ukazuje on nam drogę życia i jest również znakiem dla przyszłości Kościoła - powiedział Papież. Zauważył, że Chiny stają się coraz ważniejsze w życiu politycznym, gospodarczym, a także w sferze myśli. Istotne jest - dodał Benedykt XVI - by ten wielki kraj otworzył się na Ewangelię.

Benedykt XVI przyjął byłego prezydenta Włoch

Papież podjął obiadem w Bressanone 7 sierpnia byłego prezydenta Włoch Francesco Cossigę. Dożywotni senator Republiki Włoskiej od lat spędza wakacje w górach Południowego Tyrolu. Prywatne spotkanie z Benedyktem XVI związane jest z niedawnym jubileuszem prezydenta, który skończył 80 lat - wyjaśnił dyrektor watykańskiego Biura Prasowego, o. Federico Lombardi. - Prezydent Cossiga tradycyjnie przyjeżdża na wakacje do Górnej Adygi. W tym czasie przebywa w Val Gardena - powiedział ks. Lombardi. Dodał, że również w 2004 r. włoski polityk odwiedził seminarium w Bressanone, aby spotkać się z kard. Josephem Ratzingerem. Można więc powiedzieć, że miejsce to jest mu znane, gdyż obaj już się tu spotkali.

Reklama

Honorowe obywatelstwo

Benedykt XVI został wyróżniony honorowym obywatelstwem Bressanone. Rada gminy wraz z burmistrzem wręczyła Papieżowi to zaszczytne wyróżnienie 9 sierpnia. - Honorowe obywatelstwo przyznawane jest bardzo rzadko i z konkretnych racji. Dotychczas jest tylko dwóch żyjących honorowych obywateli Bressanone. Papież będzie trzecim - wyjaśnił o. Lombardi.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze Świętym Pawłem

Wy zaś, bracia, nie zniechęcajcie się w czynieniu dobrze
(2 Tes 3,13).

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24

[ TEMATY ]

Rzym

św. bp Józef Sebastian Pelczar

100. rocznica

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Pani Sylwia Łabińska urodziła się w Szczecinie. Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, w Hanowerze. To tu skończyła szkołę, a następnie rozpoczęła pracę w hotelarstwie. Jej rodzina nigdy nie była zbytnio wierząca. Kobieta więc przez wiele lat żyła tak, jakby Boga nie było. – Do kościoła chodziłam jedynie z babcią, to było jeszcze w Szczecinie, potem już nie – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Krajowe Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca

2024-04-20 14:07

[ TEMATY ]

Jasna Góra

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

„Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich” to słowa i gorące pragnienie bł. Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiana Wiary i Żywego Różańca, a także hasło Krajowego Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca, które trwa na Jasnej Górze. To pierwsze takie spotkanie, którego celem jest zachęcenie ludzi świeckich do jeszcze głębszego zaangażowania w dzieło różańcowe.

Abp Wacław Depo, delegat KEP ds. Żywego Różańca podkreślił, że różaniec jest ocaleniem dla świata i ludzkich wartości. Przypomniał, że św. Jan Paweł II określił go darem i skarbem, bo wypływa z Kościoła. - Rozważnie poszczególnych tajemnic pokazuje, że mamy być mocnymi wiarą w Chrystusa. Tajemnice, które Maryja i Jezus przeżywali kiedyś, dziś są naszym udziałem i w każdej rozważanej tajemnicy możemy odnaleźć siebie - powiedział delegat KEP. Zauważył, że św. Jan Paweł II pozostawił nam piękne kompendium wiedzy a jest nim List Apostolski Rosarium Virginis Mariae, który dziś jest bardzo aktualny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję