Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ukraina

Wierni powitali abp. Mokrzyckiego

Archidiecezja lwowska uroczyście powitała arcybiskupa koadiutora Mieczysława Mokrzyckiego, który 29 września w Watykanie przyjął sakrę z rąk Benedykta XVI. Z tej okazji odprawiono uroczystą Eucharystię. W liturgii uczestniczyli polscy i ukraińscy biskupi łacińscy, hierarchowie greckokatoliccy oraz ponad 2 tys. wiernych.
W homilii metropolita lwowski kard. Marian Jaworski przypomniał posługę ks. Mokrzyckiego, począwszy od Lubaczowa, gdzie był on wikariuszem i sekretarzem biskupa, a skończywszy na pełnieniu funkcji sekretarza Papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Po Mszy św. słowa życzliwości hierarcha przyjął od przedstawicieli dzieci, młodzieży, rodzin, ruchów katolickich, sióstr zakonnych oraz władz miejskich i obwodowych. Abp Mokrzycki podziękował obecnym oraz powierzył się modlitwom i opiece ludzi, a także Matki Bożej Łaskawej.

Wielka Brytania

Aborcja to wybór między życiem a śmiercią

Aborcja jest zawsze wyborem między życiem a śmiercią - napisali angielscy biskupi w liście w związku z 40. rocznicą uchwalenia w Wielkiej Brytanii ustawy aborcyjnej. Hierarchowie wyrazili nadzieję, że nawet bez zmian w prawodawstwie uda się tak odmienić serca i umysły, by liczba zabiegów przerywania ciąży na Wyspach Brytyjskich znacząco zmalała.
„Aborcja okrada społeczeństwa z ich przyszłości. Wierzymy, że mamy inny wybór: pozwolić narodzić się życiu” - czytamy w liście angielskich biskupów.
Hierarchowie wezwali, by naciskać rządzących w kwestii zmiany obecnie obowiązującej ustawy, a jednocześnie wspierać kobiety w ciąży, edukować młodzież do odpowiedzialnego rodzicielstwa i szanować decyzje tych pracowników służby zdrowia, którzy odmawiają wykonywania lub asystowania przy zabiegach przerywania ciąży.
Uchwalona w 1967 r. przez brytyjski parlament ustawa aborcyjna jest jedną z najbardziej liberalnych w Europie. Każdego roku w Wielkiej Brytanii dokonuje się ok. 200 tys. zabiegów przerywania ciąży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Austria

W katedrze wiedeńskiej

Polonia mieszkająca w Wiedniu ufundowała tablicę ku czci Papieża Polaka, która upamiętnia trzykrotny pobyt Ojca Świętego w stolicy Austrii. Uroczyste odsłonięcie tablicy miało miejsce 16 października w katedrze pw. św. Szczepana. Z tej okazji ok. 3 tys. Polaków zgromadziło się w głównym kościele Wiednia, by wziąć udział w koncelebrowanej przez 20 kapłanów Eucharystii pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji wiedeńskiej Franza Scharla. Kazanie wygłosił bp Ryszard Karpiński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji.
W Mszy św. uczestniczyli również przedstawiciele Ambasady RP, organizacji polonijnych w Austrii, a także dzieci i nauczyciele ze szkoły polskiej im. Jana III Sobieskiego. Rektor Polskiej Misji Katolickiej - ks. Zygmunt Waz CR wyraził wdzięczność za życzliwość i wsparcie proboszczowi katedry wiedeńskiej - ks. Antonowi Faberowi i członkom Komitetu Honorowego fundacji tablicy pamiątkowej, który tworzyli kard. Christoph Schönborn, kard. Józef Glemp, kard. Stanisław Dziwisz oraz abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Tablicę z materiału pochodzącego z kamieniołomów, w których pracował młody Karol Wojtyła, wykonał Zbigniew Kulas ze Strzegomia.

Reklama

Ks. Jan Kaczmarek CR

Ziemia Święta

Zamknięcie telewizji

Z dniem 1 listopada br. jedyna w Palestynie chrześcijańska stacja telewizyjna Al-Mahed (Boże Narodzenie) przestaje działać. Jej dyrektor i właściciel Samir Qumsieh ogłosił, że stacja ma wielkie zadłużenie, sięgające 800 tys. dolarów.
Stacja powstała w 1996 r. i miała siedzibę w Betlejem. Stała się szybko nie tylko głosem chrześcijan z całego Bliskiego Wschodu, lecz również miejscem spotkania wyznawców trzech wielkich religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Jako jedyna w świecie arabskim transmitowała Msze św. i nabożeństwa, nadawała przez cały tydzień programy chrześcijańskie, wiadomości i audycje służące zrozumieniu między religiami. Ponadto w piątki transmitowała modły muzułmańskie.
Ponad rok temu agencja prasowa włoskiego Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych AsiaNews podała, że stacji grozi zamknięcie, gdyż założyciel stacji Qumsieh, który należy do Kościoła prawosławnego (greckiego), nieustannie otrzymuje pogróżki, co z kolei powoduje ustanie zamówień i reklam, i tym samym wzrasta zadłużenie stacji.

Ludzie

Abp Angelo Bagnasco

Przewodniczący Episkopatu Włoch abp Angelo Bagnasco stwierdził w wywiadzie dla miesięcznika „Il consulente RE”, że „ludziom przejadły się ataki mediów na tradycyjne wartości, związane z tożsamością Włochów, jak rodzina, życie, miłość, religia i troska o dobro wspólne”. Jest przekonany, że sarkazm, z jakim wielu odnosi się do Kościoła, przegra ze zdrowym rozsądkiem większości obywateli. Obecny klimat przypomina arcybiskupowi Genui to, co działo się w XIX wieku, gdy powszechnie ośmieszano Kościół.
Zdaniem włoskiego hierarchy, ataki można interpretować jako gwałtowną reakcję na niepodważalną konstatację, że Kościół dla wielu osób stanowi w pewnych momentach historii nieodzowny punkt odniesienia. Tak jest we Włoszech i w Europie. Oto więc Kościół, ten „ostatni bastion”, próbuje się zburzyć, uciekając się do wszystkich środków, jakie się ma do dyspozycji, także do XIX-wiecznego sarkazmu - powiedział w wywiadzie abp Bagnasco.

Krótko

Po raz pierwszy w statucie Komunistycznej Partii Chin pojawiło się słowo „religia”. Poprawkę przyjęto na zakończenie zjazdu chińskich komunistów. Znaczy ona tyle, że religia będzie traktowana mniej wrogo.

Niemieccy politycy, w tym Erica Steinbach, wyrazili zadowolenie z wyników polskich wyborów. W podobnym tonie pisała prasa rosyjska.

W 51. rocznicę węgierskiego października na ulicach Budapesztu znowu było gorąco. Opozycja, choć mniej licznie niż rok temu, protestowała przeciwko rządom socjalistycznego premiera Ferenca Gyurcsánya. Interweniowała policja.

Koniec października upłynął w Kalifornii pod znakiem ogromnych pożarów, które zmusiły władze do ewakuacji 500 tys. ludzi. To największa taka operacja w USA od czasu tragicznego w skutkach huraganu Katrina przed dwoma laty. Pożary były efektem splotu trzech czynników: suszy, bardzo wysokich temperatur i silnych wiatrów.

Po zamachu na Benazir Bhutto, w którym zginęło ponad 100 osób, al Kaida nie daje za wygraną. Czołowa polityk Pakistanu dostaje pogróżki od terrorystów. To zemsta za proamerykańską postawę byłej premier.

Koniec palenia papierosów w miejscach publicznych w całej UE? Całkiem prawdopodobne. Nawet gdyby jakieś państwa opierały się takiemu zakazowi, wprowadzi je odgórnie Unia Europejska. Kiedy? Możliwe, że za dwa lata.

Turcy zaatakowali 21 października bazy kurdyjskich separatystów w północnym Iraku. 23 października żołnierze powrócili na terytorium Turcji. Poważniejszą ofensywę Turków starają się powstrzymać władze USA i Iraku.

Najbardziej znany rosyjski więzień Michaił Chodorkowski uzyskał formalne prawo do przedterminowego zwolnienia. Władze rosyjskie nie zamierzają go jednak wypuścić z zakładu karnego, w którym spędził już cztery lata.

USA ogłosiły nałożenie kolejnych sankcji gospodarczych na Iran. Wymierzone są one szczególnie w Gwardię Rewolucyjną i elitarne brygady Al Kuds. Sankcjami zostało objętych 20 osób i instytucji, w tym banki. Jeżeli ten krok nie zmusi reżimu ajatollahów do rezygnacji z programu nuklearnego, ryzyko konfliktu militarnego ogromnie wzrośnie.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

[ TEMATY ]

KRRiT

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Krajowa Rada ukarała Tok FM za sformułowania znieważające, poniżające i naruszające godność najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej. KRRiT ukarała kwotą 80 tys. złotych tę samą rozgłośnię za pełne nienawiści wypowiedzi na temat podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i Teraźniejszość”. Pracownik stacji stwierdził na antenie, że książkę „czyta się jak podręcznik dla Hitlerjugend”. Autor tych słów pracuje obecnie w TVP info.

CZYTAJ DALEJ

„Przysięga Ireny”. Zmieniaj świat swoją odwagą!

2024-04-19 08:14

[ TEMATY ]

film

Mat.prasowy

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Premiera w polskich i amerykańskich kinach już 19 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję