Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja Generalna

Koncepcja państwa o chrześcijańskiej duszy i obliczu

Podczas audiencji generalnej w Watykanie 26 września Benedykt XVI przypomniał koncepcję państwa głoszoną przez św. Jana Chryzostoma, zgodnie z którą, idealne państwo musi mieć chrześcijańską duszę i oblicze. Mówiąc w katechezie o św. Janie Chryzostomie (ok. 350-407), biskupie Konstantynopola i pisarzu chrześcijańskim uznawanym za największego kaznodzieję Kościoła Wschodu, Papież podkreślił, że stawiał on Kościół pierwszych wieków za wzór organizacji społecznej. Dlatego - zdaniem Benedykta XVI - był on jednym z ojców nauki społecznej Kościoła. Papież zauważył, że złotoustego kaznodzieję cechowała wyjątkowa spójność myśli i działania. Przykładem dla współczesnych może być jego zaufanie Bożemu planowi wobec każdego człowieka. Nawet jeśli jest on niewysłowiony i niezrozumiały - zawsze realizowany jest z miłością - podkreślił Benedykt XVI. W spotkaniu na Placu św. Piotra uczestniczyło 20 tys. wiernych, wśród nich pielgrzymi z archidiecezji lwowskiej, którzy przybyli do Rzymu na święcenia biskupie ks. Mieczysława Mokrzyckiego. Dotychczasowy sekretarz Benedykta XVI, a wcześniej Jana Pawła II, po 11 latach pracy w Watykanie uda się w październiku do Lwowa, by objąć urząd arcybiskupa koadiutora.
Przemawiając po polsku, Papież nawiązał do obecności pielgrzymów z Ukrainy. - Pozdrawiam obecnych tu Polaków i Ukrainę. Św. Jan Chryzostom życiem i nauczaniem dawał świadectwo, że Bóg kocha każdego i każdą z nas i pragnienie zbawienia wszystkich. Niech pobyt w Rzymie pomaga wam z wiarą przeżywać tę prawdę - powiedział Benedykt XVI.

Benedykt XVI w Velletri

Życie jest wyborem między egoizmem i altruizmem

Benedykt XVI przebywał 23 września z dwugodzinną wizytą w podrzymskim mieście Velletri. Przed tamtejszą katedrą odprawił Mszę św. i odsłonił pomnik swego poprzednika - Jana Pawła II. - Życie jest zawsze wyborem: między uczciwością a nieuczciwością, wiernością a niewiernością, między egoizmem a altruizmem, między dobrem a złem - podkreślił Ojciec Święty.
W kazaniu mówił o stosunku chrześcijan do dóbr ziemskich. - Możemy powiedzieć - mówił Papież - że bogactwo symbolizuje bożka, któremu poświęca się wszystko, ażeby osiągnąć swój osobisty sukces. Niezbędne jest więc podjęcie ostatecznej decyzji - wyboru między logiką zysku, jako ostatecznego kryterium naszego działania, a logiką dzielenia się i solidarności. Logika zysku, jeśli bierze górę, pogłębia dysproporcję między biednymi a bogatymi, jak również rujnujące wykorzystanie planety. Kiedy natomiast góruje logika dzielenia się i solidarności, można skorygować kurs i wziąć go na sprawiedliwy rozwój, dla wspólnego dobra wszystkich.
Dwugodzinna wizyta Benedykta XVI w Velletri pod Rzymem to najkrótsza z jego dotychczasowych podróży po Włoszech. Miasteczko to oddalone jest zaledwie o 17,5 km od Castel Gandolfo, skąd Papież przybył około godz. 9.00 i dokąd powrócił przed południem. Przez dziewięć lat - od 1993 do 2002 r. - tytularnym biskupem Velletri był kard. Joseph Ratzinger.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„L’Osservatore Romano” ma nowego redaktora naczelnego

Giovanni Maria Vian jest nowym redaktorem naczelnym nieoficjalnego dziennika Stolicy Apostolskiej „L’Osservatore Romano”. Dotychczasowy szef watykańskiego dziennika Mario Agnes, mianowany na to stanowisko przez Jana Pawła II, pełnił tę funkcję od 1982 r. Giovanni Maria Vian podejmie swe obowiązki 27 października, po podróży Benedykta XVI do Neapolu. Jego zastępcą został watykanista włoskiej agencji informacyjnej ASCA - Carlo Di Cicco.

110. rocznica urodzin Pawła VI

Benedykt XVI złożył hołd duchowi ewangelicznej mądrości, z jakim Paweł VI kierował Kościołem podczas Soboru Watykańskiego II i po nim. Papież przemawiał na zakończenie koncertu, który z okazji 110. rocznicy urodzin Giovanniego Battisty Montiniego odbył się w Pałacu Apostolskim w Castel Gandolfo. Benedykt XVI powiedział, że Paweł VI kierował Kościołem „z ewangelicznym realizmem i optymizmem, które podsycała nieustraszona wiara”. To on miał nadzieję na nadejście „cywilizacji miłości, w przekonaniu, że miłość ewangeliczna stanowi niezbędny element budowy autentycznego i powszechnego braterstwa”.
Wykonawcą koncertu w Castel Gandolfo była orkiestra międzynarodowego Festiwalu im. Arturo Benedetti Michelangeli z Brescii i Bergamo.

Reklama

Benedykt XVI odwiedzi Sardynię

Kard. Tracisio Bertone podtrzymuje nadzieje mieszkańców Sardynii na wizytę Benedykta XVI. W czasie wizyty w Sassari z okazji obchodów 900-lecia tamtejszej bazyliki Matki Bożej Królewskiej watykański sekretarz stanu nie wykluczył wizyty Papieża na tej wyspie w najbliższym czasie. Okazją mogłyby być rozpoczęte 16 września, a zaplanowane na rok uroczystości ku czci Patronki Sardynii, Matki Bożej z Bonaria w Cagliari. Kard. Bertone potwierdził, że Benedykt XVI zamierza kontynuować pielgrzymki do najważniejszych sanktuariów maryjnych w Europie.

Zainteresowanie służbą w Gwardii Szwajcarskiej

Służba w Gwardii Szwajcarskiej cieszy się wielkim zainteresowaniem młodych Szwajcarów. - W tych dniach „próbną służbę” zakończyło 40 młodych mężczyzn, dwukrotnie więcej niż w poprzednich latach, a liczba zainteresowanych była jeszcze większa - powiedział kapitan Gwardii Frowin Bachmann. - Celem zakończonego 27 września kursu było pokazanie potencjalnym gwardzistom konkretnych warunków życia osobistej ochrony papieża, aby nie mieli błędnych wyobrażeń - wyjaśnił.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Geneza, śluby lwowskie króla Jana Kazimierza

CZYTAJ DALEJ

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30

[ TEMATY ]

3 Maja

Zielona Góra

Rokitno

bp Bronakowski

Angelika Zamrzycka

Rokitno

Rokitno

W Uroczystość NMP Królowej Polski w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Tego dnia odbyło się zakończenie pielgrzymki o trzeźwość w rodzinach, która zmierzała w ostatnich dniach ze Szczecina do Rokitna. Eucharystii, która odbyła się w bazylice rokitniańskiej, przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, który jest przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W koncelebrze był też biskup pomocniczy naszej diecezji – bp Adrian Put. Tradycyjnie na zakończenie uroczystości na wzgórzu rokitniańskim wystrzelono salwy armatnie ku czci Matki Bożej Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję