Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Wezwanie do adoracji Eucharystii

Eucharystii poświęcone było przemówienie Benedykta XVI przed modlitwą „Anioł Pański” 10 czerwca. Papież podkreślił znaczenie adoracji Eucharystii w życiu Kościoła. „Pan Jezus pozostaje żywy w tabernakulum, dlatego wysławiamy Go w szczególny sposób w adoracji eucharystycznej, o czym przypomniałem w niedawnej posynodalnej adhortacji apostolskiej «Sacramentum caritatis»” - mówił Ojciec Święty, dodając, że „adoracja poza Mszą św. przedłuża i nasila to, co wydarzyło się podczas celebracji liturgicznej, oraz umożliwia prawdziwe i głębokie przyjęcie Chrystusa”.
Benedykt XVI zachęcił następnie do praktykowania adoracji zarówno indywidualnej, jak i wspólnotowej. „W dzisiejszym życiu - kontynuował Ojciec Święty - często hałaśliwym i rozpraszającym, jak nigdy przedtem ważne jest odzyskanie zdolności do wewnętrznego wyciszenia i skupienia. Adoracja eucharystyczna pozwala uczynić to nie tylko wokół własnego «ja», ale w towarzystwie owego «Ty», pełnego miłości, którym jest Jezus Chrystus, «bliski nam Bóg»”.
Papież tradycyjnie pozdrowił pielgrzymów w ich językach. Po polsku powiedział: „Pozdrawiam serdecznie Polaków. Czerwiec jest miesiącem szczególnej czci Serca Pana Jezusa. Uwielbiając Chrystusa obecnego w Eucharystii, pamiętajmy, że Jego Serce jest pełne dobroci, miłości i miłosierdzia. Oddając hołd Bożemu Sercu, rozumiemy lepiej obecną w Nim tajemnicę Odkupienia. Niech Jezus, którego Serce jest hojne dla wszystkich, którzy Go wzywają, udzieli wam obfitych łask i swego błogosławieństwa”.

Kongres Kościelny Diecezji Rzymskiej

Wielki kryzys wychowania

O chrześcijańskim wychowaniu do wiary mówił Benedykt XVI w rzymskiej Bazylice św. Jana na Lateranie 11 czerwca podczas ceremonii otwarcia Kongresu Kościelnego Diecezji Rzymskiej. Hasłem kongresu były słowa: „Jezus jest Panem. Wychowanie do wiary, do pójścia za Chrystusem i do dawania świadectwa”.
Benedykt XVI przypomniał, że wychowanie jest od początku podstawowym zadaniem Kościoła. Zauważył, że można dziś mówić o „wielkim kryzysie wychowania”. Z tego problemu zdają sobie sprawę zarówno szkoła, jak i rodzina. Kryzys ten - powiedział Benedykt XVI - jest nieunikniony w społeczeństwie zdominowanym przez relatywizm, dla którego stał się on wyznaniem wiary i dogmatem. Prowadzi to do braku „światła prawdy, która postrzegana jest jako niebezpieczeństwo i przejaw autorytaryzmu”. W tej sytuacji - dodał Ojciec Święty - wychowanie sprowadza się do przekazywania określonych sprawności, umiejętności i zaspokajania pragnień młodzieży „przez zasypywanie jej przedmiotami konsumpcjonizmu i chwilowego zadowolenia”. Dlatego z wielu stron nasila się pragnienie „autentycznego wychowania i prawdziwych wychowawców”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

7-9 września 2007

Papieska pielgrzymka do Austrii

Benedykt XVI odwiedzi Austrię w dniach 7- 9 września. Wstępny program pielgrzymki ogłoszono 13 czerwca w Wiedniu.
Papież przybędzie do stolicy Austrii przed południem 7 września. Po powitaniu spotka się z wiernymi na wspólnej modlitwie w centrum miasta na placu Am Hof, pod kolumną Matki Bożej. W tym dniu przewidziano jeszcze spotkania z przedstawicielami życia społecznego i politycznego oraz korpusem dyplomatycznym.
8 września Ojciec Święty uda się do Mariazell. Przed południem na placu przed świątynią zostanie odprawiona Msza św. Potem w bazylice będą Nieszpory.
W niedzielę 9 września rano Ojciec Święty odprawi Mszę św. na placu przed katedrą św. Szczepana w Wiedniu. Po południu natomiast przewidziano wizytę Papieża w sanktuarium Krzyża Świętego w Heiligenkreuz, a po powrocie Ojciec Święty spotka się w sali koncertowej Wiednia z wolontariuszami pracującymi w instytucjach świeckich i kościelnych.
Oficjalny program podróży apostolskiej do Austrii Stolica Apostolska ogłosi prawdopodobnie pod koniec lipca.

Dokument końcowy u Papieża

Benedykt XVI otrzymał dokument końcowy V Konferencji Ogólnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów. 11 czerwca wręczyli go Papieżowi trzej przewodniczący tego zgromadzenia: kard. Francisco Javier Errázuriz Ossa, kard. Giovanni Battista Re i kard. Geraldo Majella Agnelo.
Jak informowano już na zakończenie konferencji w Aparecidzie, dokument ma cztery części. Pierwsza nosi tytuł: „Życie naszych ludów” i ukazuje sytuację kontynentu. „Życie Jezusa Chrystusa w jego uczniach misjonarzach” - to druga jego część, o konsekwencjach, jakie ma dla chrześcijanina powołanie do głoszenia Ewangelii. Priorytetów duszpasterskich dotyczy część trzecia, zatytułowana: „Życie Jezusa Chrystusa dla naszych ludów”. Natomiast ostatnią część - „Nasze ludy a kultura” - poświęcono ewangelizacji inkulturowanej.
Publikację zatwierdzonego przez Ojca Świętego tekstu przewiduje się na lipiec lub sierpień.

Reklama

Benedykt XVI wspomina włoskiego dziennikarza

Benedykt XVI przypomniał postać Odoardo Focheriniego - włoskiego dziennikarza, który w latach II wojny światowej uratował we Włoszech od zagłady kilkuset Żydów. W podpisanym przez kard. Tarcisio Bertone orędziu, przesłanym do diecezji Carpi, skąd pochodził mężny dziennikarz, Papież nazwał go „niezapomnianą postacią małżonka chrześcijańskiego, którego mężny przykład nadal przemawia do dzisiejszego Kościoła”. W tym roku mija sto lat od jego urodzin. Obecnie zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego.

Audiencja dla „Populorum Progressio”

W związku z zakończeniem dorocznej narady Fundacji „Populorum Progressio” na rzecz Ameryki Łacińskiej i Karaibów Benedykt XVI przyjął w Watykanie członków jej Rady Administracyjnej. Wskazał, że działalność Fundacji koncentruje się na obronie godności każdego człowieka, walce z ubóstwem oraz pomocy ludności tubylczej, której zwyczaje i tradycje zagrożone zostały przez kulturę postmodernizmu - jak to ujął Jan Paweł II.
Fundacja „Populorum Progressio” została założona 13 lutego 1992 r., w 500. rocznicę rozpoczęcia ewangelizacji kontynentu amerykańskiego, i posiada osobowość prawną. Siedzibą administracji Fundacji jest Bogota, a w skład sekretariatu generalnego wchodzi sześciu biskupów z różnych krajów kontynentu latynoamerykańskiego oraz przedstawiciel Papieskiej Rady „Cor Unum”.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza zatrzymanego przez CBA

2024-04-26 13:00

[ TEMATY ]

oświadczenie

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Kuria Biskupia Warszawsko-Praska informuje o zawieszeniu proboszcza parafii św. Faustyny w Warszawie w wykonywaniu wszystkich obowiązków wynikających z tego urzędu. Jest to związane z działaniami prowadzonymi przez organy wymiaru sprawiedliwości.

Do czasu wyjaśnienia sprawy zarządzanie parafią obejmie administrator, którego najważniejszym zadaniem będzie koordynowanie duszpasterstwa parafii św. Faustyny w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję