Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

W trosce o człowieka

O wypracowanie konkretnych rozwiązań ułatwiających legalną migrację zaapelował do wspólnoty międzynarodowej Benedykt XVI. W rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” na Placu św. Piotra w Watykanie Papież podkreślił, że osoba ludzka i jej godność zawsze powinny być w centrum integracji migrantów w krajach, które ich przyjmują. Zdaniem Ojca Świętego, migranci powinni być postrzegani nie tylko jako problem, ale także jako wielki potencjał.
Nawiązując do swojego orędzia na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, Benedykt XVI wskazał na Świętą Rodzinę z Nazaretu jako ikonę każdej rodziny, także tej osłabionej i doświadczonej przez życie. W dramacie Świętej Rodziny uciekającej do Egiptu Papież dostrzega bolesny los wielu rodzin migrujących, które często cierpią niedostatek i upokorzenia.
Ojciec Święty powołał się na dane ONZ, według których na świecie jest 200 mln migrantów z powodów ekonomicznych, 9 mln uchodźców i 2 mln studentów na wymianie międzynarodowej, nie licząc migracji wewnątrz państw i migracji nielegalnych. - Za każdym takim migrantem stoi rodzina - stwierdził Papież.
Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” Benedykt XVI pozdrowił w kilku językach pielgrzymów zebranych na Placu św. Piotra. Po polsku powiedział: - Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dzisiaj modlimy się za emigrantów i uchodźców. We Mszy św. wspominamy cud Jezusa w Kanie Galilejskiej i polecenie Matki Bożej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). Niech Jej słowa będą zachętą dla rodzin emigrantów, uchodźców i dla nas wszystkich, zwłaszcza w trudnych chwilach życia, gdy szukamy prawdy i Bożej pomocy. Niech Bóg wam błogosławi.

Orędzie Benedykta XVI

„Rodzina migrująca”

Do zagwarantowania praw i godności rodzinom migrantów oraz zapewnienia im mieszkania odpowiadającego ich potrzebom wezwał Benedykt XVI w orędziu na 93. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jednocześnie Papież podkreślił, że trzeba wymagać od migrantów „postawy pozytywnej i otwartej wobec społeczeństwa, które ich przyjmuje”, oraz gotowości do zaangażowania się w budowanie wspólnego domu.
Ojciec Święty przypomniał, że Jezus, Maryja i Józef po ucieczce przed prześladowaniami króla Herodabyli rodziną uchodźców w Egipcie. Jej dramat pozwala nam przeczuwać „trudności każdej rodziny migrantów”, jej ogołocenie, upokorzenie i kruchość.
Wspominając o Międzynarodowej Konwencji dotyczącej ochrony praw migrujących pracowników i członków ich rodzin, która weszła w życie 1 lipca 2003 r., Benedykt XVI zachęcił do ratyfikacji wszelkich narzędzi prawa międzynarodowego, mających na celu obronę praw migrantów, uchodźców i ich rodzin. Podobnie konieczne jest przyjmowanie przez państwa zapisów prawnych ułatwiających integrację nowo przybyłych imigrantów. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy wzrasta liczba migrujących kobiet, które zamiast podjęcia spodziewanej pracy zawodowej stają się ofiarami handlu ludźmi i prostytucji. Zdaniem Papieża, warunki życia rodzin uchodźców pogorszyły się w ostatnich latach. Dotyczy to nie tylko trudności logistycznych w obozach dla uchodźców czy związanego z opuszczeniem swojego kraju stresu emocjonalnego, ale także łączenia rodzin. Dlatego konieczna jest „uważna obecność duszpasterska”, która da migrantom wsparcie wspólnoty chrześcijańskiej - podkreślił Benedykt XVI.
Papież zwrócił szczególną uwagę na problemy studentów zagranicznych, którym grozić może nawet kryzys tożsamości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Apel do Boliwijczyków

Potrzebna obywatelska zgoda

Benedykt XVI wezwał Boliwijczyków do dialogu po krwawych starciach, do jakich doszło w mieście Cochabamba. Spowodowały one 11 stycznia śmierć dwóch osób, a setki zostały ranne. 13 stycznia Papież zaapelował o zachowanie „obywatelskiej zgody i pokojowego współżycia” oraz o „szczery i pełen szacunku dialog w celu przezwyciężenia ewentualnych rozdźwięków”.
Zwolennicy socjalistycznego prezydenta Evo Moralesa domagają się ustąpienia prefekta tamtejszego departamentu. Manfredo Reyes Villa, należący do opozycji, zabiega o przyznanie boliwijskim departamentom większej niezależności od władz centralnych kraju. Prefekt zaproponował referendum w sprawie autonomii departamentu Cochabamba, jednak 12 stycznia ostatecznie zrezygnował z tego pomysłu.

Reklama

Serdeczne zaproszenie

Jesteśmy gotowi przyjąć Benedykta XVI w Jerozolimie - powiedział przebywający w Rzymie główny rabin Izraela Yona Metzger. W rozmowie z dziennikarzami przysłuchującymi się zorganizowanej przez Wspólnotę św. Idziego konferencji na temat wiary Izraela tamtejszy przywódca religijny oświadczył: - Kiedykolwiek Papież zechce przyjechać, podejmiemy go gorąco. Rabin Metzger stwierdził, że obecne stosunki żydowsko-chrześcijańskie są doskonałe. - Nie było w całej historii tak doskonałego i znaczącego momentu - podkreślił.
Do odwiedzenia Izraela zaprosił Benedykta XVI premier Ehud Olmert podczas ostatniej wizyty w Watykanie 13 grudnia ub.r.

Potwierdzone spotkanie

Premier Wietnamu Nguyen Tan Dung spotka się z Papieżem Benedyktem XVI - ogłosiło wietnamskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Informację tę potwierdził ustnie dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi. Będzie to pierwsza w historii wizyta na tak wysokim szczeblu, gdyż Wietnam i Stolica Apostolska nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Konkretna data spotkania nie została ujawniona. Wiadomo jedynie, że Nguyen Tan Dung przybędzie do Rzymu 25 stycznia.
Od kilku lat Watykan i Wietnam pracują nad nawiązaniem stosunków dyplomatycznych. Poprzednia wizyta delegacji wietnamskiej w Watykanie miała miejsce w styczniu 2005 r.

Przesłanie dla Afryki

Benedykt XVI zachęcił biskupów Afryki i Madagaskaru do rozbudzania wśród powierzonych im wiernych ducha misyjnego. Słowa te znalazły się w przesłaniu do uczestników rozpoczętego 16 stycznia w stolicy Tanzanii Kongresu Episkopatów Czarnego Lądu. Watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone zapewnił, że Papieżowi szczególnie leży na sercu właściwe przygotowanie kandydatów do kapłaństwa i życia konsekrowanego, dlatego poleca biskupom zwrócenie uwagi na ich formację ludzką, duchową i intelektualną.

Były rzecznik Watykanu - komentatorem prasowym

W rozmowie z dziennikiem „La Repubblica” Joaquin Navarro-Valls mówi, że jeszcze za wcześnie na spisanie wspomnień związanych z pontyfikatem Jana Pawła II. Były rzecznik prasowy Watykanu (w latach 1984-2006) jest od 16 stycznia br. prezesem Rady Doradczej Uniwersytetu Biomedycznego Opus Dei w Rzymie.
Joaquin Navarro-Valls zapowiedział, że to nowe zajęcie nie przeszkodzi mu nadal współpracować z mediami, przede wszystkim właśnie z rzymską „Repubblicą”, na której łamach komentował już m.in. ubiegłoroczną wizytę Benedykta XVI w Turcji i sprawę abp. Stanisława Wielgusa.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

złoty Krzyż Zasługi

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Manuela Tulli i ks. Paweł Rytel-Andrianik są autorami książki o rodzinie Ulmów „Zabili nawet dzieci” opublikowanej po włosku i angielsku. Wersje polska, hiszpańska, portugalska i chińska są w przygotowaniu. Pozycja spotkała się z uznaniem odbiorców w różnych krajach. Jest ona wspólnym spojrzeniem Włoszki i Polaka na historię rodziny Ulmów w kontekście historycznym. Powstała i została wydana we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Ojczyzna - dom dla wszystkich

2024-05-03 12:54

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, a zarazem w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, została odprawiona w sandomierskiej bazylice katedralnej Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w intencji Ojczyzny.

We wspólnej modlitwie w intencji Ojczyzny uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, obecne były służby mundurowe, delegacje różnych instytucji i szkół, rycerstwo a także liczni turyści.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję