Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 51/2006, str. 12

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mówi dr Wanda Półtawska

Forum, które zostało tutaj zorganizowane, jest spełnieniem moich pragnień, ponieważ cały czas zależy mi na tym, żeby przekazać młodzieży wartości podstawowe. Trzeba umieć przekazać miłość do Ojczyzny następnemu pokoleniu, które nie wie, co to znaczy Ojczyzna, bo nie było zagrożeń. Z miłością do Ojczyzny jest tak jak z powietrzem; jak jest, to się go nie czuje, dopiero gdy go zabraknie, to człowiek zaczyna się dusić. To pokolenie nie ma poczucia, że jest coś takiego, jak Ojczyzna, coś ważnego, i trzeba mu to pokazać. Szkoła w tej sytuacji ma bardzo wielkie możliwości, a nauczyciel jest przewodnikiem dla młodzieży.

Forum szkół katolickich

Umiłowanie Ojczyzny i Narodu

Odbywającemu się w dniach 30 listopada - 2 grudnia 17. Ogólnopolskiemu Forum Szkół Katolickich towarzyszyły słowa: „Myśląc Ojczyzna - zamykam ją w sobie jak Skarb i pytam wciąż, jak go pomnożyć” (z poematu Karola Wojtyły „Myśląc Ojczyzna”). W programie spotkania znalazły się konferencje, m.in.: ks. dr. Andrzeja Sułka, prof. dr hab. Mirosławy Ołdakowskiej-Kuflowej, prof. dr hab. Katarzyny Olbrycht, ks. dr. hab. Grzegorza Rysia; zorganizowano także panel z udziałem Wandy Półtawskiej i Andrzeja Przewoźnika. Msze św. dla uczestników sprawowali: biskup diecezji kaliskiej Stanisław Napierała - asystent Rady Szkół Katolickich, ks. dr Sylwester Jeż - przewodniczący Rady oraz o. dr Józef Płatek, paulin. Podczas spotkania dokonano zawierzenia szkolnictwa katolickiego Matce Bożej. „Miłość Ojczyzny otwiera nas na innych, ma zawsze wymiar uniwersalny; chce dzielić się z innymi tym, co stanowi jej bogactwo, i chce od innych czerpać z ich bogactwa. Tu tkwi klucz do budowania wspólnoty między narodami i państwami; wspólnoty, która rodzi się z wymiany dóbr” - podkreślił bp Napierała. Zwracając się do dyrektorów i nauczycieli, Ksiądz Biskup powiedział: „Musicie mieć odwagę, by się przeciwstawiać błędom hałaśliwego liberalizmu, by mu nie sprzyjać także milczeniem. (...) Przybywając tu, na Jasną Górę, wsłuchujcie się za Janem Pawłem II, jak w sercu naszej Matki i Królowej bije serce Matki Ojczyzny. Maryi zawierzajcie siebie, młodzież i patriotyczne wychowanie w waszych szkołach” - mówił bp Napierała.
W Forum uczestniczyło ok. tysiąca osób. Spotkanie zorganizowała Rada Szkół Katolickich. Poprzedziła je konferencja dyrektorów szkół katolickich.

25. Pielgrzymka Romów

Każdy Rom czuje się chrześcijaninem

Romowie przybyli na swą jubileuszową pielgrzymkę na Jasną Górę 3 grudnia. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło ok. 250 osób. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej została odprawiona uroczysta Msza św. Pielgrzymów powitał o. Marian Lubelski, a Eucharystii przewodniczył ks. Stanisław Opocki - krajowy duszpasterz Romów. „Po raz 25. Romowie «wylewają» przed Matką Bożą swoje serca, swoje łzy, dzielą się swoimi radościami, przeżyciami i strapieniami. Przychodzą tutaj z wiarą, aby przedłożyć Matce Bożej swoje intencje, aby uczcić Czarną Madonnę, którą znają Romowie niemal na całym świecie” - mówił w homilii ks. Opocki.
W modlitwie wiernych pielgrzymi przywoływali imię swojego patrona - bł. Zefiryna, który jest pierwszym w historii Romem wyniesionym na ołtarze.
„Każdy Rom czuje się chrześcijaninem i będzie chrześcijaninem. Nie znam Roma, który byłby innej wiary - powiedział Andrzej Szczerba z Maszkowic. - Od początku, jak uczyli nas rodzice i dziadkowie, staramy się utrzymywać naszą kulturę. Później przekazujemy ją naszym dzieciom. W ten sposób utrzymujemy kontakt z kulturą romską. Dla Romów najważniejsze są zdrowie, później wiara w Boga i rodzina”.
W ramach pielgrzymki zaplanowano spotkanie Romów w Sali Papieskiej oraz Drogę Krzyżową na wałach jasnogórskich. Jak co roku, w czasie Mszy św. zaśpiewała Teresa Mirga - poetka i pieśniarka romska, a w Sali Papieskiej odbył się koncert zespołu „Kałe Bała” (Czarne Włosy).

Krótko

27 listopada rozpoczęła się 2-dniowa pielgrzymka ok. 150 kapłanów z Unii Apostolskiej Kleru. W spotkaniu uczestniczyli: ks. Tomasz Rusiecki - krajowy dyrektor UAK oraz zastępcy: bp Paweł Socha i bp Gerard Bernacki. Konferencje głosili także: bp Kazimierz Ryczan, ks. Krzysztof Pawlina, ks. Andrzej Skiba. Głównym tematem były słowa: „Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu”.

2 grudnia Mszę św. dla 1. Pielgrzymki Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego odprawił bp Marian Zimałek z Sandomierza. Wzięło w niej udział ok. 100 osób - dziewic i wdów konsekrowanych oraz pustelników. Za organizację odpowiadał ks. Jerzy Gołębiewski - przewodniczący Podkomisji ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego.

2 grudnia w ogólnopolskim spotkaniu Rodzin Nazaretańskich wzięło udział ok. 1, 5 tys. osób. Mszę św. dla pielgrzymów sprawował metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. W homilii powiedział: „Dziękując za to dotychczasowe świadectwo, życzę i modlę się wraz z Rodzinami Nazaretańskimi, aby się udawało, żyjąc w świętości rodzinnej, małżeńskiej,według wzoru Rodziny z Nazaretu, przemienić ten świat”.

2 grudnia - „Oto jestem, co mam czynić, Panie?” - te słowa towarzyszyły spotkaniu ok. 300 członków i współpracowników Papieskiej Unii Misyjnej. Spotkanie rozpoczęło się sesją misjologiczną, podczas której prelekcje głosili: ks. Vito del Prete - sekretarz PUM z Rzymu, ks. prof. dr hab. Jan Górski, ks. dr Jan Konior SJ, a także ks. dr Czesław Wojciechowski. W sobotę Mszy św. przewodniczył biskup diecezji tarnowskiej Wiktor Skworc. Mszę św. o północy odprawił biskup diecezji radomskiej Zygmunt Zimowski.

2 grudnia odbył się pierwszy z czterech koncertów w ramach tegorocznych Jasnogórskich Wieczorów Organowych. W czasie koncertu wystąpiło siedem jasnogórskich chórów i zespołów, a na organach zagrał Jarosław Jasiura.

3 grudnia przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek odprawił Mszę św. w intencji nowo wybranych władz Częstochowy. Obecni byli: prezydent Tadeusz Wrona, wiceprezydenci, Rada Miasta i współpracownicy.

4 grudnia prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki przybył z modlitwą na Jasną Górę i zawierzył swoją kadencję prezydencką Matce Bożej. Prezydenta powitał podprzeor o. Sebastian Matecki.

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

www.jasnagora.com

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję