Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kraje arabskie

Ciężka dola kobiet

Formalnie państwa arabskie gwarantują kobietom coraz więcej praw, ale w praktyce kwestia równouprawnienia pozostaje nadal nierozwiązana. Tak wynika z raportu ogłoszonego 7 grudnia przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).
W krajach arabskich notuje się najwyższy na świecie stopień analfabetyzmu wśród kobiet. Ponad 50 proc. Arabek nie umie czytać ani pisać. Jeżeli chodzi o udział Arabek w życiu politycznym, generalnie mają one zagwarantowane prawo do głosowania, oprócz Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nadal jednak większość decyzji politycznych podejmują wyłącznie mężczyźni. Autorzy raportu podkreślają, iż należy oczekiwać konkretnych zmian w wyniku reform prawa cywilnego. Ostatnio Egipcjanki otrzymały np. prawo do samodzielnego podróżowania, a kobiety w Jordanii - prawo do posiadania paszportu, bez uprzedniej zgody męża. Pilne są także reformy prawa rodzinnego. Chodzi głównie o przyznanie kobietom arabskim prawa do dziedziczenia i opieki nad dziećmi.

Rosja

Oskarżenia z Moskwy

Kard. Tarcisio Bertone odrzucił wysunięte niedawno przez prawosławnego patriarchę Aleksego II oskarżenia o katolicki prozelityzm w krajach byłego ZSRR. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że stosunki między Patriarchatem Moskiewskim a Stolicą Apostolską są dobre, o czym świadczą częste spotkania ich przedstawicieli - poinformowała włoska agencja ANSA.
Aleksy II oświadczył 5 grudnia, że „misja katolicka wśród osób ochrzczonych w prawosławiu w Rosji i w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw jest kontynuowana, podobnie jak skrajnie nieprzyjazna polityka grekokatolików wobec kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego”. Oskarżenia o prozelityzm, wysuwane od dawna przez Patriarchat Moskiewski pod adresem Kościoła katolickiego, były jedną z głównych przyczyn, że nie doszła do skutku wizyta Jana Pawła II w Rosji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Białoruś

Polscy duchowni muszą opuścić Białoruś

Siedmiu księży i pięć sióstr zakonnych musi opuścić Białoruś. 2 grudnia ordynariusz diecezji grodzieńskiej bp Aleksander Kaszkiewicz otrzymał negatywną odpowiedź z Państwowej Rady ds. Religii i Mniejszości Narodowych w Mińsku w związku z odwołaniem od decyzji dotyczącej przedłużenia wiz polskim duchownym pracującym na terenie diecezji.
W zamian bp. Kaszkiewiczowi zaproponowano zaproszenie siedmiu nowych księży i pięciu sióstr z Polski. W piśmie zaznaczono, że duchowni przed otrzymaniem wiz będą musieli podpisać zobowiązanie, że w wypadku otrzymania odmowy przedłużenia wizy nie będą składać protestów.
Decyzję o nieprzedłużaniu zgody duchownym z Polski na kontynuowanie pracy w diecezji grodzieńskiej władze państwowe Białorusi podjęły 20 września br. Polscy księża i siostry muszą opuścić Białoruś do końca grudnia.

Reklama

Austria

Nowenna przed papieską wizytą

Omodlitwę w intencji pomyślnego przebiegu pielgrzymki Benedykta XVI do Mariazell w 2007 r. oraz planowanych na marzec wyborów do rad parafialnych wezwali wiernych biskupi Austrii.
Episkopat zaprosił wszystkich do udziału w spotkaniu z Ojcem Świętym 8 września 2007 r. Zachęcił parafie, wspólnoty zakonne, ruchy odnowy chrześcijańskiej i wszystkich wiernych do aktywnego udziału w rozpoczynającej się 8 grudnia br. 9-miesięcznej nowennie modlitewnej przed spotkaniem z Papieżem.
W roku jubileuszowym 850-lecia sanktuarium w Mariazell biskupi szczególnie zachęcali, aby pielgrzymować do Królowej Austrii. Przedstawili wiele inicjatyw duszpasterskich.

Ludzie

S. Eufrazja Eluvathingal

S. Eufrazja Eluvathingal jest piątą osobą należącą do obrządku syromalabarskiego wyniesioną do chwały ołtarzy. Postulator w procesie beatyfikacyjnym - ks. George Nedungatt mówi, że w osobies. Eufrazji zafascynowała go „jej wielka mistyka”. „Ona całkiem oddała się Jezusowi, który był zarazem jej Oblubieńcem, Królem i Bogiem. Wiele czasu spędzała na adoracji Najświętszego Sakramentu. Nie rozstawała się z różańcem. Współsiostry często nazywały ją chodzącym tabernakulum, natomiast ludzie świeccy - modlącą się matką” - podkreśla ks. Nedungatt.
S. Eufrazja urodziła się w 1877 r. w Katturze w indyjskim stanie Kerala jako Róża Eluvathingal. Pod wpływem pobożnej matki od wczesnych lat chciała zostać świętą. Za wzór stawiała sobie swą patronkę - św. Różę z Limy. Mając 9 lat, złożyła ślub czystości. Trzy lata później została aspirantką Zgromadzenia Matki Karmelu, w którym przyjęła imię Eufrazja. W zgromadzeniu pełniła funkcje m.in. przełożonej oraz mistrzyni nowicjatu. Zmarła 29 sierpnia 1952 r., a 35 lat później rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny.

Krótko

Niemiecki „Tageszeitung” znowu zaatakował niewybredną satyrą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tym razem nie było reakcji polskiej strony.

Francuską wizję świata będzie promować nowy globalny kanał informacyjny. France 24 ruszyła 6 grudnia. Program jest nadawny w dwóch językach: francuskim i angielskim. Francuzi pozazdrościli Amerykanom, Niemcom i Arabom własnych kanałów informacyjnych.

Doszedł do skutku szczyt Trójkąta Weimarskiego. W niemieckim Mettlach spotkali się przywódcy Francji, Niemiec i Polski. Spotkanie, jak zapewniali jego uczestnicy, było udane. - Jestem zadowolony z przyjaznej atmosfery - mówił prezydent Lech Kaczyński - choć tematy, o których rozmawiamy, są trudne.

Okazało się, że na niedawnym szczycie NATO w Rydze z przywódcą białoruskiej opozycji Aleksandrem Milinkiewiczem spotkał się jeden z doradców Władimira Putina. Może to być znak, że Kreml ma już dość białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

„Egzamin z brytyjskości” wprowadza od przyszłego roku angielski rząd. Dotyczyć on będzie wszystkich, którzy będą chcieli na stałe zamieszkać na Wyspach. Kandydaci będą musieli zdać egzamin z języka angielskiego i z brytyjskiego stylu życia. Chodzi nam o lepszą integrację imigrantów w naszym społeczeństwie - tłumaczą urzędnicy.

Brytyjscy specjaliści prowadzący śledztwo w sprawie śmierci Aleksandra Litwinienki są przekonani, że za otruciem rosyjskiego dysydenta stoją służby specjalne Rosji. Tymczasem w Rosji został otruty środkiem radioaktywnym znajomy Litwinienki Dmitrij Kowtun.

Benedykt XVI ustanowił 6 grudnia w Brazylii nową diecezję - Sâo José dos Pinhais, wyodrębniając ją z archidiecezji Kurytyba i włączając ją w skład tejże metropolii. Na pierwszego rządcę nowej jednostki kościelnej Papież powołał dotychczasowego biskupa pomocniczego w Kurytybie - Ladislau Biernaskiego CM.

Z wizytą w USA przebywał ukraiński premier Wiktor Janukowycz. Za oceanem powtórzył, że Ukraina nie jest gotowa, aby wstąpić do NATO, choć nie zamknął ostatecznie furtki, tłumacząc, że potrzebne są rozmowy obydwu stron.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: uroczystości pogrzebowe poety Leszka Długosza

2024-03-27 19:12

[ TEMATY ]

pogrzeb

PAP/Łukasz Gągulski

- Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie uroczystości pogrzebowych śp. Leszka Długosza w kościele Świętego Krzyża w Krakowie. Doczesne szczątki artysty spoczęły na Cmentarzu Rakowickim.

- Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja, a także często poezja śpiewana - stwierdził abp Marek Jędraszewski na początku Mszy św. pogrzebowej w kościele Świętego Krzyża w Krakowie. Zwrócił uwagę na zbiór wierszy „Ta chwila, ten blask lata cały”. - Ten zbiór mówi wiele o miłości pana Leszka Długosza do życia; do tego, by tym życiem umieć się także upajać - dodawał metropolita krakowski cytując fragmenty poezji, wśród których był wiersz „Końcowa kropka”. - Odejście pana Leszka Długosza jest jakąś kropką, ale tylko kropką w jego wędrówce ziemskiej - mówił abp Marek Jędraszewski. - Głęboko wierzymy, że dopiero teraz zaczyna się pełne i prawdziwe życie; że z Chrystusem zmartwychwstałym będziemy mieć udział w uczcie cudownego życia bez końca. Tym życiem będziemy mogli się upajać i za nie Bogu dziękować i wielbić - dodawał metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na własne oczy rozdarło mi serce

2024-03-26 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny2024

Archidiecezja Krakowska

Film "Unplanned – Nieplanowane" był prawdziwym ciosem dla Planned Parenthood - największej sieci klinik aborcyjnych w USA.

W każdą środę Wielkiego Postu chcemy zachęcać Was do wielkiej modlitwy za dzieci zagrożone aborcją oraz ich matki, a także za nienarodzonych i ofiary aborcji.

CZYTAJ DALEJ

USA: nowy program nauczania uniwersyteckiego – studiowanie dorobku św. Jana Pawła II

2024-03-28 19:24

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Jan Paweł II w Łodzi

Jan Paweł II w Łodzi

Katolicki Uniwersytet Św. Tomasza w Houstonie w stanie Teksas rozpoczyna 30-godzinny cykl wykładów online, poświęcony życiu św. Jana Pawła II i jego nauczaniu o „godnosci osoby ludzkiej w nawiązaniu do innych ludzi i ostatecznie w odniesieniu do Boga”. Uwieńczeniem kursu będzie uzyskanie stopnia magisterskiego (Master of Arts). Celem nowego programu jest też poznawanie „ojczyzny świętego: kultury i historii Polski”. Na zakończenie przewidziano dwutygodniowy pobyt w naszym kraju, po którym przewodnikami mają być polscy naukowcy, badający dzedzictwo świętego papieża.

Nowy kierunek studiów przeznaczony jest zwłaszcza dla formatorów w różnych zakonach, nauczycieli szkół katolickich i innych specjalistów. Do poznawania życia i dorobku Ojca Świętego zachęca kard. Daniel DiNardo - metropolita Galvestonu-Houstonu, archidiecezji, na której terenie znajduje się uniwersytet. Podkreślił on, że „program ten stwarza wspaniałą okazję do badania spuścizny po świętym Janie Pawle II, głoszonej przezeń obrony godności człowieka i wartości tego, czym jest wolność religijna”. Swoje poparcie dla nowego programu studiów wyrazili też m.in emerytowany arcybiskup Filadelfii Charles Chaput i George Weigel - znany na całym świecie autor książek o papieżu Wojtyle.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję