Reklama

Komentarze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed nim trudne wyzwania

Marek Jurek, marszałek Sejmu RP

Bardzo się cieszę z tej nominacji. Abp Wielgus jest wybitnym uczonym, osobą znaną w życiu publicznym. Jego doroczne listy jako rektora KUL-u były zawsze głosem w obronie cywilizacji chrześcijańskiej i ładu moralnego.
Ćwierćwiecze prymasostwa kard. Glempa przypadło na bardzo ważny okres historyczny. Dzięki Prymasowi Kościół stale wspierał dążenia narodowe lat 80., a jednocześnie utrzymał pozycję publiczną umożliwiającą występowanie wobec władz w obronie praw narodu. Na początku lat 90. kard. Glemp jako prymas odegrał wybitną rolę w kształtowaniu charakteru ustrojowego odzyskanego państwa, występując na rzecz obecności wartości katolickich w życiu publicznym. I jestem pewien, że nadal pozostanie ważnym autorytetem i uczestnikiem życia publicznego.
Abp Wielgus stanie przed podobnymi wyzwaniami, przed jakimi prymas Glemp stał na początku lat 90. Dziś na nowo definiujemy charakter naszego życia publicznego. I obrona katolickich zasad w życiu społecznym jest dziś równie ważna, jak u progu III Rzeczypospolitej.

(Milena Kindziuk)

Człowiek szerokich horyzontów

Prof. Andrzej Stelmachowski, prezes Stowarzyszenia Wspólna Polska

W Kościele, jak i wszędzie, co pewien czas odbywa się wymiana warty. Nastąpiła ona i tutaj. Ja byłem do prymasa Glempa bardzo przywiązany, ale zdawałem sobie sprawę z tego, że zmiana warty nieuchronnie musi nastąpić. Arcybiskupa Wielgusa znam. Dobrze, że przychodzi ktoś, o kim można powiedzieć, iż jest człowiekiem szerokich horyzontów. To na pewno. Miejmy nadzieję, że będzie dobrze sterował Kościołem warszawskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(Alicja Dołowska)

To dobra wiadomość dla każdego katolika

Marek Suski, poseł PiS

Informację o tym, że abp Stanisław Wielgus został metropolitą warszawskim, przyjąłem z radością. Abp Wielgus jest bardzo dobrze oceniany, gdyż jest osobą znaną i szanowaną. Podkreślam jednak, że jest to, oczywiście, wyłącznie decyzja Kościoła, nie parlamentarzystów, my nie mamy na ten wybór wpływu. Ale ja się z tej decyzji i z tego wyboru autentycznie cieszę. To jest dobra wiadomość dla każdego katolika.

(Alicja Dołowska)

Piękny prezent pod choinkę

Stanisław Szwed, poseł PiS

Abp. prof. Stanisława Wielgusa dobrze pamiętam ze spotkania jubileuszowego, zorganizowanego z okazji dziesięciolecia powstania Akcji Katolickiej w diecezji bielsko-żywieckiej, z której pochodzę. Wystąpił wówczas z wykładem pt. „Refleksja nad nową ideologią zła na kanwie książki Jana Pawła II «Pamięć i tożsamość»”. Wykład ten bardzo głęboko zapadł mi w pamięć. Miałem też okazję poznawać jego coroczne listy pasterskie, które pisał do wiernych jako rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, tłumacząc głęboki sens i potrzebę wspierania tej wyjątkowej uczelni. Jego nauki bardzo do mnie przemawiają w warstwie teologicznej i społecznej. Sądzę, że nominacja abp. Wielgusa na metropolitę warszawskiego to wybór jak najbardziej trafny. Jest dobrą nowiną dla Warszawy i pięknym prezentem Stolicy Apostolskiej dla warszawiaków pod choinkę.

Reklama

(Alicja Dołowska)

Kontynuator Prymasa

Marcin Przeciszewski, prezes KAI

Dotychczasowe dokonania bp. Wielgusa wskazują, że jest on dobrze przygotowany do nowych obowiązków, jakie zostały mu powierzone. Wydaje się, że posługa nowego metropolity warszawskiego nie będzie się zasadniczo różnić od posługi Prymasa Glempa.
Z wypowiedzi abp. Wielgusa wynika, że bardzo zależy mu na podniesieniu poziomu duszpasterstwa. Można przyjąć, że będzie to jeden z priorytetów. Przecież to on podjął wiele wysiłków zmierzających do pogłębienia religijności wiernych, jak chociażby wprowadzenie katechez dla dorosłych.
Jako wybitnemu intelektualiście, nowemu ordynariuszowi będzie zależeć na dobrych kontaktach ze światem nauki i kultury. Myślę, że do tego będzie przywiązywał duże znaczenie. I bardzo dobrze, ponieważ Warszawa jest największym skupiskiem ludzi kultury, sztuki i nauki w całym kraju.
Abp Wielgus od ponad roku przewodniczy komisji rządowo-kościelnej. Jest odpowiedzialny ze strony Episkopatu za rozmowy z rządem. Dlatego też właśnie na styku tych dwóch płaszczyzn, kościelnej i rządowej, powinna zaistnieć dobra współpraca, która będzie nacechowana prawidłową kościelnością, czyli z poszanowaniem autonomii obu stron.
Abp Wielgus jest erudytą i świetnie czuje się wśród ludzi nauki. W tym względzie ma naturę trochę przypominającą obecnego Ojca Świętego Benedykta XVI.
Można się spodziewać, że w stosunkowo niedługim czasie abp Wielgus przyjmie kapelusz kardynalski, bowiem ta godność jest związana z metropolią warszawską.

Reklama

(Artur Stelmasiak)

Abp Wielgus nie lubi rozgłosu

Ks. prof. Wojciech Góralski, wykładowca w Seminarium w Płocku

Abp. Wielgusa znam jeszcze z czasów KUL-u, kiedy był tam rektorem. Do dziś wspominam jego przystępność, rzeczowość i skromność. Te cechy uwidoczniły się później w Płocku. Pokazał, że jest biskupem, który nie lubi rozgłosu, nie ubiega się o jakiś poklask. A wręcz przeciwnie - jest człowiekiem niezwykle mądrym, zintegrowanym, o głębokiej duchowości. Bez wątpienia to wybitny intelektualista. Ale nie taki, który dystansuje innych, jest bowiem niezwykle bezpośredni w kontaktach z ludźmi. Także niesamowicie dowcipny, stwarza dobry klimat w rozmowie. Abp Wielgus jest również erudytą, cieszy się ogromnym autorytetem zarówno wśród duchownych, jak i świeckich. Jest bardzo pryncypialny, trzyma się zasad. W posłudze biskupa płockiego jego domeną była sfera nauczania. Mówił świetne kazania, znakomicie opracowane, oryginalne, wydane drukiem w kilku tomach. Umiał się dzielić władzą. Nie był, mówiąc kolokwialnie, zazdrosny o władzę. Zresztą władzę traktował zawsze jako posługę. Znakomicie współpracował ze swoim biskupem pomocniczym. Abp Wielgus zawsze się dystansował od spraw, w których nie był kompetentny, które nie należały do niego, np. od polityki. Nie odżegnywał się natomiast od wyrażania swoich poglądów dotyczących wartości. Został wybrany na przewodniczącego Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, której ja też jestem członkiem.

(Remigiusz Malinowski, pch)

Tytan pracy

Ks. Ryszard Jurak, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Lublinie

Abp Stanisław Wielgus mieszkał na plebanii mojej parafii od 1987 r., pełniąc w tym czasie obowiązki profesora i rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To przede wszystkim tytan pracy, bardzo systematyczny. Zawsze o tej samej porze odprawiał w naszej domowej kaplicy Mszę św. Kiedy był jeszcze profesorem na KUL-u i miał nieco mniej zadań, wspomagał nas w pracy duszpasterskiej w parafii. Później jako rektor miał tego czasu dużo mniej, ale zawsze w okresie świąt mogliśmy liczyć na jego pomoc.
Kiedyś, gdy jeszcze nie posługiwał się komputerem, lecz pisał na maszynie, mówiliśmy, że ta maszyna była codziennie rozgrzana do czerwoności. Pisał do późnej nocy. Jestem przekonany, że skoro Boża Opatrzność skierowała go na stanowisko metropolity warszawskiego, to tak jak wszędzie, również i w Warszawie zda egzamin życiowy ze swojej posługi biskupiej. Warszawa na pewno bardzo dużo na tym zyska.

(Remigiusz Malinowski)

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: na Błoniach zakończył się Marsz Nadziei

2024-04-25 07:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasna Góra

„Każde Życie jest Ważne”, „Pomagamy, Wspieramy, dajemy Nadzieję” - z takimi hasłami i przesłaniem zakończył się na jasnogórskich Błoniach Marsz Nadziei. To w ramach ogólnopolskiej kampanii Pola Nadziei, która zwraca uwagę na działalność hospicjów i wszystkich pacjentów dotkniętych niepełnosprawnościami i chorobą nowotworową. Uczestnicy przy figurze Niepokalanej pomodlili się i złożyli kwiaty.

W Marszu wzięli udział uczniowie częstochowskich przedszkoli i szkół, mieszkańcy miasta, a także pacjenci hospicjum. - Od czterech lat korzystam z pomocy hospicjum. Jestem pacjentem onkologicznym, a moi bliscy już nie żyją. Pracownicy dali mi wsparcie i opiekę, są dla mnie jak rodzina. Czuję się jakby podarowano mi drugie życie - powiedział pan Dariusz, pacjent częstochowskiego hospicjum. Dodał, że Marsz jest dla niego manifestacją i apelem, że „osoby chore też mają prawo do normalnego funkcjonowania”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję