Reklama

Sport

Trzeci dzień Zimowych Igrzysk Olimpijskich za nami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trzecim dniu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi rozdano 5 kompletów medali. Krążki z najcenniejszego kruszcu powędrowały do Niemiec, Holandii, Francji i dwukrotnie do Kanady. W klasyfikacji medalowej na prowadzeniu Norwegów zmienili Kanadyjczycy, którzy podobnie jak Holendrzy i wspomniani Norwegowie mają na koncie już 7 krążków, ale wypadają najlepiej pod względem ich wartości, zdobyli bowiem po trzy złote i srebrne oraz jeden brązowy medal.

W centrum curlingowym „Ledianoj” kub zaczęły się rozgrywki curlerów, które potrwają przez 12 najbliższych dni (20 lutego odbędą się finał i mecz o brązowy medal kobiet, 21 lutego – finał i mecz o 3. miejsce mężczyzn).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do igrzysk zakwalifikowało się 10 drużyn męskich i 10 kobiecych (zadebiutują wśród nich reprezentacje Rosji – męska i Korei Południowej – żeńska), które od dziś rywalizują w systemie każdy z każdym. Do półfinałów awansują po cztery najlepsze reprezentacje wyłonione na podstawie bilansu wygranych i przegranych spotkań. Wyniki dzisiejszych meczów prezentują się następująco:

mężczyźni, sesja 1.:
Rosja – Wielka Brytania 4:7
Szwajcaria – Szwecja 5:7
Dania – Chiny 4:7
Niemcy – Kanada 8:11

mężczyźni, sesja 2.:
Szwecja – Wielka Brytania 8:4
Kanada – Szwajcaria 4:5
Dania – Rosja 11:10
USA – Norwegia 4:7

kobiety, sesja 1.:
Chiny – Kanada 2:9
Szwajcaria – USA 7:4
Rosja – Dania 7:4
Szwecja – Wielka Brytania 6:4

W ośrodku narciarskim „Roza Chutor” narciarki alpejskie rywalizowały w superkombinacji (łożonej ze zjazdu i slalomu). Zjazd wygrała Julia Mancuso z USA przed Larą Gut (Szwajcaria) i Tiną Maze (Słowenia), Polka Karolina Chrapek była 28. Pierwszej konkurencji nie ukończyło pięć zawodniczek, wobec czego na mecie zameldowały się trzydzieści cztery. W slalomie najlepsza okazała się Sarka Strachova z Czech, ale jako że w zjeździe była dopiero 25., nie udało jej się znaleźć w czołówce (superkombinację zakończyła na 9. miejscu). W ostatecznym rozrachunku, z czasem 2:34.62, najlepsza okazała się obrończyni tytułu olimpijskiego z Vancouver Niemka Maria Hoefl-Riesch (5. w zjeździe i 3. w slalomie), srebrny medal zdobyła Austriaczka Nicole Hosp, która do liderki straciła 40 setnych sekundy (w zjeździe była 8., w slalomie – 4.), brąz przypadł Julii Mancuso, która mimo znakomitego zjazdu w slalomie była dopiero 13. (łączna strata do Hoefl-Riesch – 0.53 s). Drugiej konkurencji nie ukończyło aż 12 spośród 34 zawodniczek, które do niego przystąpiły (w tym druga po zjeździe Lara Gut). Karolina Chrapek z ostateczną stratą 7.18 s do liderki zakończyła zawody na 17. miejscu.

Reklama

W ramach short tracku zawodnicy mierzyli się dziś w trzech konkurencjach: biegu na 1500 m mężczyzn, eliminacjach biegu na 500 m kobiet (finał odbędzie się w czwartek) i w eliminacjach sztafety kobiet na 3000 m (finał – 18 lutego).

Złotym medalistą w wyścigu na 1500 m mężczyzn został, z czasem 2:14.985, Kanadyjczyk Charles Hamelin (przed czterema laty zawodnik ten został mistrzem olimpijskim w biegu na 500 m). Drugie miejsce zajął Tianyu Han z Chin (2:15.055), trzecie – reprezentant gospodarzy Victor An (2:15.062).

Jedyna Polka, która wystąpiła w eliminacjach biegu na 500 m – Patrycja Maliszewska – nie zdołała zakwalifikować się do ćwierćfinałów.

W turnieju hokejowym kobiet mecze rozegrały dziś zawodniczki z grupy A. Amerykanki (srebrne medalistki igrzysk w Vancouver) rozgromiły Szwajcarki 9:0. Finki natomiast (brązowe medalistki sprzed czterech lat) uległy obrończyniom tytułu, reprezentantkom Kanady 0:3. Jutro odbędą się mecze grupy B kobiet (Niemcy – Szwecja i Rosja – Japonia), rywalizację rozpoczną również hokeiści – w grupie C Czesi zmierzą się ze Szwedami, a Łotysze podejmą Szwajcarów.

Reklama

Kolejną konkurencją olimpijską rozgrywaną w ramach biathlonu był dziś bieg na dochodzenie mężczyzn na 12,5 km (panowie strzelali czterokrotnie: 2 razy na leżąco, 2 razy na stojąco). Biegacze rozpoczynali zawody w kolejności, w jakiej zakończyli sobotni sprint – jako pierwszy na trasę wyruszył więc Norweg Ole Einar Bjoerndalen.

Złotym medalistą biegu na dochodzenie z czasem 33.48.6 został Martin Fourcade. Lider Pucharu Świata wybiegł na trasę jako szósty, 12 sekund później niż Bjoerndalen. Na 20 strzałów Francuz oddał tylko 1 niecelny. Drugi był Czech Ondrej Moravec (strzelał bezbłędnie, a do lidera stracił 14.1 s). Brąz wywalczył rodak zwycięzcy, 25-letni Jean Guillaume Beatrix (podobnie jak Fourcade spudłował jeden raz – również podczas pierwszego strzelania w pozycji stojącej). Mistrz olimpijski w sprincie, Ole Einar Bjoerndalen, mimo trzech pudeł na strzelnicy zajął miejsce tuż za podium ze stratą zaledwie 1.7 s do trzeciego na mecie Francuza. Piąte miejsce przypadło reprezentującemu gospodarzy Evgenyowi Ustyugovowi. W biegu na dochodzenie nie startowali Polacy.

Łyżwiarze szybcy – wśród nich dwaj Polacy, Artur Waś i Artur Nogal – rywalizowali na dystansie 500 m. Po pierwszym przejeździe Waś z czasem 35.01 s zajmował wysoką, 8. pozycję, Nogal – złoty medalista Mistrzostw Świata Juniorów z Moskwy (2010) w tej właśnie konkurencji – był 38. W ostatecznej klasyfikacji Polacy zajęli odpowiednio 9. i 36. miejsce.

Medale rozdzielili między sobą Holendrzy (podobnie jak to miało miejsce w sobotę na dystansie 5000 m). Złoto przypadło Michelowi Mulderowi, srebro – Janowi Smeekensowi (do mistrza olimpijskiego stracił... jedną setną sekundy), brąz natomiast – Ronaldowi Mulderowi, czyli bratu bliźniakowi zwycięzcy. Biegi pań w tej samej konkurencji odbędą się jutro.

Po konkursie jedynek saneczkarzy, którego finał nastąpił wczoraj, przyszedł czas na rywalizację kobiet – dziś olimpijki walczyły o jak najwyższe pozycje w pierwszym i drugim przejeździe (3. i 4., po którym zostaną rozdane medale, odbędą się jutro). Na półmetku rywalizacji najbliżej złotego medalu jest Niemka, 26-letnia Natalie Geisenberger, która z czasem 1:39.814 prowadzi w konkursie. Druga, ze stratą 766 tysięcznych sekundy do liderki jest jej rodaczka Tatjana Huefner (obrończyni tytułu z Vancouver), trzecia – Amerykanka Erin Hamlin. Polska zawodniczka, Natalia Wojtuściszyn, ze stratą 2.579 s zajmuje na razie 18. miejsce, Ewa Kuls natomiast jest na półmetku rywalizacji 20.

Ostatnią dyscypliną, w której wyłoniono dziś mistrza olimpijskiego, było narciarstwo dowolne, w ramach którego rozegrano finał jazdy po muldach mężczyzn. Złoty medal, z wynikiem 26.31 pkt., wywalczył Kanadyjczyk Alex Bilodeau (który tym samym obronił tytuł z Vancouver), drugi był jego Rodak Mikael Kingsbury (24,71 pkt.), brąz natomiast powędrował do Rosjanina Alexandra Smyshlyaeva (24,34).

2014-02-10 21:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historyczny dzień dla Polski w Soczi

[ TEMATY ]

Soczi

Olimpiada

Igrzyska

djtomdog / Foter / CC BY-SA

Przedostatni dzień olimpiady w Soczi przeszedł do historii. Polacy startowali dziś niemal we wszystkich dyscyplinach – począwszy od narciarstwa alpejskiego, przez biathlon, biegi narciarskie, snowboarding, bobsleje i łyżwiarstwo szybkie. Do 4 złotych medali biało-czerwoni dołożyli dwa (a właściwie siedem): srebrny i złoty.

Narciarze alpejscy stanęli dziś na starcie slalomu. Do zawodów zgłoszonych było 117 zawodników. Pierwszego przejazdu nie ukończyło 38 z nich (w tym jeden z trzech biało-czerwonych, Maciej Bydliński), 2 w ogóle nie przystąpiło do rywalizacji. Na półmetku zawodów najlepszy był 34-letni Austriak Mario Matt, który ostatecznie triumfował w całych zawodach. Srebrny medal wywalczył jego rodak Hirscher, aktualny mistrz świata w tej konkurencji (Matt zajął w nich 3. miejsce), który po pierwszym przejeździe zajmował dopiero 9. pozycję, ale znakomicie zaprezentował się w swoim drugim starcie. Trzecie miejsce na podium zajął Norweg Henrik Kristoffersen. W drugim przejeździe zdecydowanie najlepiej zaprezentował się Słowak Adam Zampa, jednak ponieważ pierwszy start dał mu dopiero 26. miejsce, ostatecznie został sklasyfikowany jako 6. Najlepszy z Polaków, Michał Jasiczek, zakończył slalom na 23 pozycji (na półmetku był 44.). Mateuszowi Garniewiczowi nie udało się dotrzeć do mety w drugim przejeździe, podobnie jak 29 innym alpejczykom (wśród nich znaleźli się m.in obrońca tytułu z Vancouver Giuliano Razzoli i brązowy medalista, André Myhrer). 5 zostało zdyskwalifikowanych.

Biathloniści, podobnie jak panie wczoraj, rywalizowali dziś w biegu sztafetowym (4 x 7,5 km). Za największych faworytów do zwycięstwa uchodzili Norwegowie, mistrzowie świata. Dobrego wyniku spodziewano się również po drużynie gospodarzy, Rosjanie bowiem byli najlepsi w Soczi w próbie przedolimpijskiej przed rokiem. Na starcie biegu stanęło 19 drużyn, w tym Polacy – kolejno: Krzysztof Pływaczyk (najstarszy), Łukasz Szczurek, Łukasz Słonina i Rafał Lepel. Nasi reprezentanci nie będą jednak zbyt dobrze wspominać tych zawodów, bo zostali zdublowani i z jednym z najgorszych wyników strzeleckich (12 dobranych nabojów, 2 karne rundy – gorzej strzelali tylko Amerykanie i Estończycy) zajęli ostatnie miejsce. Za największych pechowców sztafety mogą uważać się bez wątpienia Norwegowie, którzy prowadzili przez większość zawodów, a swoje szanse na medal zaprzepaścili – a w zasadzie zrobił to biegnący na ostatniej zmianie Emil Hegle Svendsen – gdy przyszło im biec karną rundę. Triumfatorami zawodów zostali Rosjanie (0 karnych rund, 8 dobranych nabojów), przed Niemcami (0+2) i Austriakami (0+7).

Na półmetku konkursu czwórek bobslejowych (po 1. i 2. ślizgu, pozostałe dwa – jutro) na prowadzeniu są Rosjanie (Alexander Zubkov, Alexey Negodaylo, Dimitry Trunenkov, Alexey Voevoda), przed czwórką Łotyszy (ich strata wynosi zaledwie 4 setne sekundy) i Niemców. Czas Polaków (Dawid Kupczyk, Daniel Zalewski, Michał Kasperowicz i Paweł Mróz) po dwóch ślizgach dał im dopiero 27. pozycję (wyprzedzili tylko Brazylijczyków, drugą czwórkę Korei Południowej i trzecią Kanady).

Biegaczkom narciarskim przyszło dziś walczyć w ostatniej konkurencji – biegu na 30 km. Do rywalizacji przystąpiło 57 zawodniczek, w tym cztery Polki: Justyna Kowalczyk, Paulina Maciuszek, Sylwia Jaśkowiec i Kornelia Kubińska. Pierwszej z nich, obrończyni tytułu z Vancouver, nie udało się powalczyć o drugi medal w Soczi – przegrała z doskwierającym jej urazem stopy i musiała zejść z trasy po ok. 12 kilometrach.

CZYTAJ DALEJ

Poświęcone sprawom życia. Niemal 30 lat posługi Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino w Polsce

2024-04-17 07:18

fot. archiwum Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino

W lutym przyszłego roku minie 30 lat, od momentu pojawienia się Polsce Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino. Założona przez Sługę Bożego ks. Franciszka della Madonna wspólnota posługę w diecezji drohiczyńskiej rozpoczęła w 1995 roku, później rozwijając ją w Legionowie. O historii zgromadzenia i jego dziełach na polskiej ziemi Vatican News - Radiu Watykańskiemu opowiedziała s. Laura Boschi, Pełnomocniczka Zgromadzenie Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino na Polskę.

Najważniejszym, jak podkreśla siostra Laura dziełem, jest utworzone w 2006 roku Centrum Promocji Życia im. Jana Pawła II w Legionowie. W jego ramach działa Dom Samotnej Matki i Dziecka. „Przyjmujemy do domu wszystkie potrzebujące kobiety, również te, które są jeszcze w ciąży, ponieważ dziecko jest dzieckiem od samego poczęcia. Przyjmujemy też dziewczyny, które były w domu dziecka, bądź rodzinie zastępczej, ale chcą się usamodzielnić" - zaznacza siostra Laura. W domu panuje regulamin, jednak najważniejsza jest rodzinna atmosfera, która wynika z charyzmatu urszulanek. „Patrzymy przede wszystkim na osobę" - podkreśla siostra Boschi.

CZYTAJ DALEJ

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

2024-04-17 18:28

[ TEMATY ]

Watykan

chór

Vatican News

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

Biskup drohiczyński Piotr Sawczuk wraz z Chórem Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego pielgrzymuje do Rzymu. Po środowej audiencji generalnej chór koncertował na placu św. Piotra w obecności Ojca Świętego.

Po Audiencji Generalnej bp Piotr Sawczuk miał okazję do rozmowy z Papieżem Franciszkiem. Chór wykonał koncert w obecności Papieża. W wydarzeniu uczestniczyli również właściciele i reprezentanci firmy Suempol z Bielska Podlaskiego, który jest patronem chóru.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję