Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bułgaria

Nowa konkatedra

Po ponad 60 latach katolicy sofijscy mają nową świątynię. W czwartą rocznicę wizyty duszpasterskiej Jana Pawła II w Bułgarii kard. Angelo Sodano konsekrował w Sofii kościół konkatedralny pw. św. Józefa. „Jest to symbol chrześcijańskiego odrodzenia Bułgarii” - powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
Na uroczystość przybyło około 1500 wiernych z całej Bułgarii, głównie z diecezji sofijsko-płowdiwskiej. Obecni byli trzej metropolici Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego, delegaci stołecznej Wspólnoty Żydowskiej, Związku Muzułmanów w Bułgarii, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz duchowieństwo wszystkich trzech diecezji Kościoła katolickiego w tym kraju.
Kamień węgielny pod nową konkatedrę poświęcił Jan Paweł II w czasie swej wizyty apostolskiej w Bułgarii w maju 2002 r., a położono go 2 lipca tegoż roku. Kościół może pomieścić ponad 1000 osób, z czego prawie 400 miejsc jest siedzących. Obecną świątynię wzniesiono dokładnie na miejscu pierwszego kościoła, zbombardowanego i zniszczonego w wyniku nalotów alianckich na Sofię 30 marca 1944 r.

Ziemia Święta

Jerozolima kluczem

Jerozolima jest kluczem do rozwiązania problemu bliskowschodniego - uważa łaciński patriarcha tego miasta abp Michel Sabbah. W rozmowie dla włoskiej katolickiej agencji misyjnej AsiaNews powiedział, że to Święte Miasto „powinno być otwarte dla wszystkich i zarządzane przez jego obywateli”. Skrytykował przy tym wspólnotę międzynarodową, która opowiada się coraz wyraźniej, również na Bliskim Wschodzie, za muzułmanami, oraz wezwał chrześcijan, aby czuli się nosicielami „cywilizacji i wiary”.
Abp Sabbah ujawnił plan utworzenia najwyższej rady chrześcijańsko-muzułmańsko-żydowskiej, która miałaby koordynować życie wiernych w Świętym Mieście. Jednocześnie zwrócił uwagę, że na ziemiach palestyńskich panuje atmosfera strachu ze względu na nienawiść muzułmanów do chrześcijan, którzy obawiają się swych sąsiadów wyznających islam. Podkreślił znaczenie utrzymania „modelu libańskiego”, który obecnie „jest zagrożony jak nigdy przedtem”. Zauważył, że Liban jest „jedynym krajem arabskim, w którym Kościół może się sprzeciwiać władzy i sam może wysuwać własne stanowisko dzięki istnieniu tam myślicieli chrześcijańskich, zdolnych do przekazu myśli chrześcijańskiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Meksyk

Piłkarze w Guadalupe

Przed wyjazdem na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, które 9 czerwca rozpoczną się w Niemczech, reprezentacja Meksyku modliła się i polecała opiece Patronki tego kraju i całej Ameryki - Matki Bożej z Guadalupe. Mszy św. dla zawodników, trenerów i pozostałych członków ekipy narodowej przewodniczył w tamtejszej bazylice arcybiskup Miasta Meksyk kard. Norberto Rivera Carrera.
Pobyt drużyny narodowej w głównym sanktuarium tego kraju oznacza wydarzenie historyczne dla meksykańskiej piłki nożnej, gdyż jeszcze do niedawna kadra pozostawała z dala od jakichkolwiek związków z religią. Jednocześnie wielu zawodników wyrażało i wyraża publicznie swoją wiarę i przywiązanie do Matki Bożej z Guadalupe.

Ludzie

Kard. Ivan Dias - został mianowany przez Benedykta XVI nowym prefektem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, odpowiedzialnej za działalność misyjną Kościoła. Kard. Dias zastąpił na tym stanowisku kard. Crescenzio Sepe, który z kolei został mianowany metropolitą Neapolu.

Kard. Ivan Dias urodził się 14 kwietnia 1936 r. Święcenia kapłańskie przyjął 8 grudnia 1958 r. W latach 1961-64 kształcił się w Papieskiej Akademii Kościelnej. W 1964 r. pracował w Sekretariacie Stanu, przygotowując historyczną wizytę Pawła VI w Indiach na zakończenie 38. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. W 1982 r. został mianowany arcybiskupem tytularnym i nuncjuszem apostolskim w Ghanie, Togo i Beninie, w latach 1987-91 pełnił ten sam urząd w Korei Południowej i Mongolii i tam w 1991 r. zastała go nominacja na pierwszego w historii nuncjusza apostolskiego w Albanii. 8 listopada 1996 r. Ojciec Święty powołał go na arcybiskupa-metropolitę jego rodzinnego Bombaju, a na konsystorzu 21 lutego 2001 r. wręczył mu biret i pierścień kardynalski.

Ukraina

Sekretariat Prezydenta Ukrainy nie wyklucza, że Wiktor Juszczenko zaprosi Benedykta XVI do odwiedzenia kraju. Okazją do wystosowania takiego zaproszenia mogłyby być zbliżające się obchody 5. rocznicy historycznej wizyty Jana Pawła II na Ukrainie.
Oświadczenie w tej sprawie złożył na spotkaniu z dziennikarzami kierownik Głównej Służby Polityki Humanitarnej Sekretariatu Prezydenta Markijan Łubkiwskyj. „Nie wykluczam, że prezydent zaprosi Papieża do złożenia wizyty na Ukrainie. Wizyta taka byłaby na czasie i logiczna. Sądzę, że odpowiednie zaproszenie zostanie wystosowane” - powiedział Łubkiwskyj.

Reklama

Laos

16 czerwca mają się odbyć w Laosie pierwsze od ponad 30 lat święcenia kapłańskie - przyjmie je 32-letni ks. Sophone Vilavongsy, misjonarz ze Zgromadzenia Oblatów Najświętszej Maryi Panny (OMI). Uroczystość ta miała się odbyć już 8 grudnia ub.r., ale w ostatniej chwili rząd cofnął zgodę na jej przeprowadzenie.

Afganistan

Cztery siostry z założonego przez bł. Matkę Teresę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości rozpoczęły pracę w stolicy Afganistanu - Kabulu. Prowadzą tam ochronkę dla dzieci ulicy. Przełożony utworzonej w 2002 r. misji sui iuris w Afganistanie ks. Giuseppe Moretti poświęcił dom 9 maja, choć został on otwarty już 10 kwietnia. Jego zdaniem, siostry wyróżniające się na ulicy swymi białymi sari nie spotykają się z oznakami wrogości.
W kraju, w którym 99 proc. mieszkańców wyznaje islam, katolickie zakonnice postanowiły pomagać dzieciom, które znajdują się w złej sytuacji - podkreślił ks. Moretti.

Tydzień na świecie

62. rocznicę zdobycia wzgórza klasztornego na Monte Cassino przez II Korpus Polski uczczono Mszą św. na terenie cmentarza na stokach góry. Przewodniczył jej abp Szczepan Wesoły, emerytowany delegat Prymasa Polski ds. opieki nad Polakami na świecie.

ONZ-owski Komitet przeciw Torturom stwierdził w swoim raporcie, że Stany Zjednoczone powinny zamknąć wszystkie tajne więzienia za granicą, w tym w Guantanamo. ONZ utrzymuje, że tworząc tajne więzienia, Waszyngton złamał prawo międzynarodowe.

Ministrowie krajów Unii Europejskiej zatwierdzili decyzję o zamrożeniu aktywów przedstawicieli białoruskiego reżimu na terenie UE. Zgodnie z zapowiedziami, decyzja dotyczy 36 osób, które odpowiadają za represje wobec przedstawicieli białoruskiej opozycji. Na czele listy znajduje się prezydent Aleksander Łukaszenko. Sankcje obejmują praktycznie te same osoby, którym zakazano wjazdu na teren UE.

Międzynarodowy Trybunał Karny nakazał władzom Ugandy aresztowanie przywódcy rebeliantów z Armii Oporu Pana (LRA) Josepha Kony oraz doprowadzenie go przed wymiar sprawiedliwości. Oskarżony jest o liczne zbrodnie wojenne oraz uprowadzanie dzieci i wcielanie ich w szeregi swych bojówek.

W Warnie nad Morzem Czarnym odbyło się XIII Spotkanie Prezydentów Państw Europy Środkowej. Przywódcy kilkunastu krajów brali udział w 2 sesjach plenarnych, których tematem była Teraźniejszość i przyszłość Europy Środkowej.

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę zaostrzającą przepisy imigracyjne. Nowe prawo ułatwia przyjmowanie wykwalifikowanych imigrantów, utrudnia natomiast małżeństwa z obcokrajowcami i procedurę łączenia rodzin. Anuluje jednocześnie przepis umożliwiający automatyczne staranie się o kartę pobytu po 10 latach nielegalnego przebywania na terytorium Francji.

Po 14 tygodniach zakończył się najdłuższy w powojennej historii Niemiec strajk pracowników sektora publicznego, protestujących przeciwko wydłużeniu czasu pracy i domagających się podwyżek wynagrodzeń.

Bundestag uchwalił podniesienie od 1 stycznia 2007 r. podatku VAT z 16 do 19 proc. Niemieckie media oceniają tę decyzję jako największą podwyżkę podatków w powojennej historii Niemiec.

Hiszpański Senat przegłosował większością 3 głosów nowy statut Katalonii, znacznie zwiększający samodzielność polityczną i gospodarczą tej wspólnoty autonomicznej. Kolejnym etapem będzie referendum w sprawie statutu w samej Katalonii, zaplanowane na 18 lipca.

W Europie powstanie nowe suwerenne państwo. Zwolennicy niepodległości Czarnogóry, tworzącej wspólne państwo z Serbią, zwyciężyli (55,4 proc. głosów na „tak”) w referendum, w którym mieszkańcy republiki decydowali, czy chcą pozostać w dotychczasowym luźnym związku z Serbią, czy wejść na drogę prowadzącą do niepodległości. Wysoka, ponad 87-proc. frekwencja oznacza, że wyniki referendum będą wiążące.

Minister spraw wewnętrznych Bułgarii Rumen Petkow w liście opublikowanym na łamach największego bułgarskiego dziennika Trud ujawnił nazwiska dziennikarzy, którzy współpracowali z komunistyczną policją polityczną. Wśród nich znalazł się redaktor naczelny dziennika Trud Toszo Toszew.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Piątek. Dzień postu ścisłego

[ TEMATY ]

post

Wielki Piątek

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Piątek jest dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św., a w kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Tego dnia obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Są jednak osoby, które pościć nie muszą.

– Jeśli Wielki Piątek jest dniem pełnym smutku, to jednocześnie jest najwłaściwszym dniem dla obudzenia na nowo naszej wiary, dla umocnienia naszej nadziei i odwagi niesienia przez każdego swego krzyża z pokorą, ufnością i zdaniem się na Boga, mając przy tym pewność wsparcia przez Niego i Jego zwycięstwa. Liturgia w tym dniu śpiewa: „O Crux, ave, spes unica – Witaj, Krzyżu, nadziejo jedyna!” – tak sens liturgii wielkopiątkowej wyjaśniał w jednej z katechez w minionych latach papież Benedykt XVI.

CZYTAJ DALEJ

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Mistrz Księgi Domowej,

1. Wszelkie „umywanie”, „obmywanie się” lub kogoś albo czegoś kojarzy się ściśle z faktem istnienia jakiegoś brudu. Umywanie to akcja mająca na celu właśnie uwolnienie się od tego brudu. I jak o brudzie można mówić w znaczeniu dosłownym i przenośnym, taki też sens posiada czynność obmywania; jest to oczyszczanie się z fizycznego brudu albo akcja symboliczna powodująca uwolnienie się od moralnego zbrukania. To ten ostatni rodzaj obmycia ma na myśli Psalmista, kiedy woła: „Obmyj mnie całego z nieprawości moich i oczyść ze wszystkich moich grzechów …obmyj mnie a stanę się bielszy od śniegu” (Ps 51, 4-9). Wszelkie „bycie brudnym” sprowadza na nas złe, nieprzyjemne samopoczucie, uwolnienie się zaś od owego brudu przez obmycie przynosi wyraźną ulgę.
Biblia mówi wiele razy o obydwu rodzajach zarówno brudu jak i obmycia, czyli oczyszczenia. W rozważaniach niniejszych zajmiemy się obmyciami z brudu w znaczeniu moralnym.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Bądź dla nas codziennym zmartwychpowstawaniem!

2024-03-28 23:44

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał, lecz każdy z wierzących musi szukać zrozumienia wielkości tej prawdy w swoim życiu i sił, których ona udziela.

Ewangelia (J 20,1 -9)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję