Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Regina Coeli”

Benedykt XVI o swojej majowej pielgrzymce do Polski

O znaczeniu maja jako miesiąca nabożeństw maryjnych i ważnych wydarzeń religijnych, w tym także pielgrzymki papieskiej, mówił Benedykt XVI w krótkim pozdrowieniu po polsku na zakończenie spotkania z okazji modlitwy Regina Coeli 30 kwietnia na Placu św. Piotra w Watykanie. Wcześniej rozważał tekst ewangeliczny mówiący o spotkaniu uczniów z Jezusem na drodze do Emaus, po czym odmówił modlitwę maryjną i udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego.
Oto polski tekst papieskiego przemówienia :
„Jutro rozpoczniemy miesiąc maj. Dla Polaków to miesiąc nabożeństw majowych oraz ważnych religijnych wydarzeń: św. Józefa, Matki Bożej Królowej Polski, św. Stanisława i także pielgrzymki papieskiej. Niech będą one okazją do modlitwy w intencjach Waszej Ojczyzny. Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków”.

Audiencja generalna

Papież wspomina śluby Jana Kazimierza

Swoją środową katechezę 3 maja Ojciec Święty poświęcił apostolskiej Tradycji Kościoła. W spotkaniu na Placu św. Piotra wzięło udział około 60 tys. osób, w tym około 6 tys. naszych rodaków.
Do Polaków Papież powiedział m.in.: „Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów z Polski, tak licznie dziś zgromadzonych. Zarówno dla Kościoła w Polsce, jak i dla całego narodu jest to dzień szczególnie uroczysty. Kościół obchodzi uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. W tym roku minęło 350 lat od nadania Jej tego tytułu przez króla Jana Kazimierza. Równocześnie naród polski wspomina ustanowienie Konstytucji 3 Maja i związane z nią wielkie nadzieje na odnowę życia politycznego i społecznego. Pozdrawiam Episkopat Polski zgromadzony na Jasnej Górze i wszystkich wiernych. Polecając Waszym modlitwom przygotowania do bliskiej już mojej pielgrzymki do Polski, z serca Wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Watykan wzywa do bojkotu filmu „Kod Leonarda Da Vinci”

Do bojkotu filmu według powieści Dana Browna Kod Leonarda da Vinci wezwał sekretarz Kongregacji Nauki Wiary - abp Angelo Amato. Oświadczył on, że jest to „stek obelg, kalumnii oraz błędów historycznych i teologicznych, wymierzonych w Jezusa, Ewangelie i Kościół”. Zdaniem hierarchy, gdyby celem podobnych ataków były Koran czy Holokaust, wywołałoby to światową rewoltę, natomiast gdy chodzi o Kościół katolicki, pozostają one bezkarne.
Przemawiając na sympozjum poświęconym mediom, zorganizowanym w Rzymie przez Uniwersytet Opus Dei „Santa Croce”, abp Amato powiedział, że reklama towarzysząca filmowi Rona Howarda przypomina mu atmosferę, w jakiej wszedł na ekrany kin amerykańskich film Martina Scorsese Ostatnie kuszenie Chrystusa.
„Ten śmiertelnie nudny i nieprawdopodobny film nie tylko był przedmiotem kontestacji, ponieważ wypaczał historię, ale został zbojkotowany przez widzów”, co miało swoje konsekwencje finansowe - przypomniał bliski współpracownik Benedykta XVI.
Według abp. Amato, sukces książki Browna jest również rezultatem braku zdolności katolików do uzewnętrznienia „racji swojej nadziei”, co przejawia się rezygnacją z obrony prawd własnej wiary.

Reklama

Papież przyjął przewodniczącego Komisji Europejskiej

Benedykt XVI przyjął 5 maja na prywatnej audiencji w Watykanie przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso. Po rozmowie w cztery oczy, która trwała około dwudziestu minut i przebiegała w języku francuskim, do Biblioteki Papieskiej poproszono towarzyszące mu osoby, w tym nowego ambasadora UE przy Stolicy Apostolskiej Luisa Ritto. Barroso ofiarował Papieżowi porcelanową figurkę Matki Bożej Fatimskiej.
Po audiencji u Benedykta XVI przewodniczący Komisji Europejskiej rozmawiał z szefem watykańskiej dyplomacji abp. Giovannim Lajolo.
Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls oświadczył, że: „W toku rozmów zatrzymano się w szczególności na założeniach ideowych i obowiązku solidarności, jakie niezbędne są do tego, aby proces integracji europejskiej mógł osiągnąć zamierzone cele, jak również na wkładzie, jaki wnieść do nie go mogą chrześcijanie”.

Reklama

Ojciec Święty nawiedził włoskie sanktuarium

Tegoroczny maj, miesiąc poświęcony Maryi, Benedykt XVI rozpoczął od nawiedzenia sanktuarium Matki Bożej Miłości w miejscowości Castel di Leva pod Rzymem. Przed znajdującym się tam cudownym Obrazem Papież poprowadził modlitwę różańcową, a po niej wygłosił do zebranych przemówienie, w którym m.in. przypomniał kult, jaki żywił do Maryi Jan Paweł II.
„Szczególną radość budzi we mnie myśl, że odnawiam doświadczenie, które było udziałem mego umiłowanego poprzednika Jana Pawła II, który dokładnie 27 lat temu, pierwszego dnia maja 1979 r., złożył swą pierwszą wizytę jako papież w tym sanktuarium” - powiedział Benedykt XVI.
Nawiązując do tytułu Maryi, czczonej w tym podrzymskim sanktuarium, Papież stwierdził, że ukazuje on „więź, jaka łączy Maryję z Duchem Świętym od samego początku Jej egzystencji, kiedy w Jej poczęciu Duch, Miłość przedwiecznego Ojca i Syna, zamieszkała w Niej i zachowała Ją od wszelkiego cienia grzechu; z kolei kiedy tenże Duch zrodził w Jej łonie Syna Bożego; a potem jeszcze przez cały okres Jej życia, w ciągu którego, poprzez łaskę Ducha, wypełniło się słowo Maryi: «Oto Ja, służebnica Pańska»; w końcu kiedy w mocy Ducha Świętego Maryja wraz z całym swym konkretnym człowieczeństwem wzięta została u boku Syna do chwały Boga Ojca”.
Na zakończenie Papież ponowił apel, zawarty w jego encyklice Deus caritas est: „Żyjmy miłością i w ten sposób sprawmy, aby Boże światło dotarło do świata” (n. 39). Wraz z Benedyktem XVI w sanktuarium modlili się kardynał wikariusz Camillo Ruini i biskup pomocniczy południowego Rzymu Paolo Schiavon. Słowo powitania wygłosił rektor sanktuarium ks. Pasquale Silla.

Nowy Rocznik Statystyczny Kościoła

W 2004 r. na świecie było 1,098 mld katolików. Informuje o tym w swym najnowszym wydaniu Annuarium Statisticum Ecclesiae - Rocznik statystyczny Kościoła, zawierający dane na koniec tego właśnie roku. Edycja jest dziełem Centralnego Urzędu Statystyki Kościoła i ukazała się nakładem wydawnictwa watykańskiego LEV.
Punktem odniesienia dla zawartych w niej danych jest rok 1978. Katolików było wtedy blisko 757 mln i stanowili oni prawie 18 proc. ludzkości. Po 26 latach odsetek ten zmniejszył się do nieco ponad 17 proc., ponieważ liczba mieszkańców ziemi wzrosła z 4,2 do 6,4 mld. Dynamika przyrostu liczby katolików wygląda różnie na poszczególnych kontynentach. Nie uległa ona wielkiej zmianie w Europie, w Afryce natomiast potroiła się. Wierni afrykańscy stanowią już blisko 13,6 proc. katolików na świecie.
Liczba biskupów wzrosła w tym czasie z 3714 do 4784, a średnia wieku hierarchów wyniosła w 2004 r. 67,4 lata (w Europie nawet 69). Spadła liczba kapłanów: z ok. 421 tys. w 1978 do niespełna 406 tys. dwa lata temu. Wtedy też było na świecie 32 tys. diakonów stałych, ponad 55 tys. braci zakonnych i 767,5 tys. zakonnic. Zanotowano też stały wzrost kandydatów do kapłaństwa - z niecałych 64 tys. w 1978 do ponad 113 tys. w 2004.

Dekrety dotyczące beatyfikacji i kanonizacji

Podczas audiencji prywatnej dla kard. José Saraivy Martinsa 28 kwietnia w Watykanie Benedykt XVI upoważnił kierowaną przez niego Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do promulgowania 22 dekretów. Dotyczą one łącznie 69 osób z Włoch, Hiszpanii, Meksyku, Francji, Węgier i Niemiec. 4 takie dokumenty dotyczą osób błogosławionych, które staną się w ten sposób świętymi, pozostałe zaś obejmują sługi Boże, w tym 48 męczenników.
Audiencja udzielona przez Papieża prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych potwierdza nową praktykę, jaką wprowadził Benedykt XVI w zakresie załatwiania tych spraw. Za Jana Pawła II zatwierdzanie dekretów odbywało się w jego obecności z udziałem biskupów diecezji, z których pochodzili kandydaci na ołtarze, władz zakonów, z którymi byli oni związani, a często też licznych świeckich, łącznie z dyplomatami z krajów pochodzenia sług Bożych, co sprawiało, że było to duże zgromadzenie, liczące nieraz kilkaset osób. Obecnie jest to wydarzenie kameralne, na którym Papież zatwierdza dokumenty przygotowane wcześniej przez prefekta Kongregacji.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Dowództwo Generalne RSZ: zmarł żołnierz raniony nożem na granicy z Białorusią

2024-06-06 16:08

[ TEMATY ]

zmarły

straż graniczna

żołnierz

Karol Porwich/Niedziela

Żołnierz raniony pod koniec maja na granicy z Białorusią zmarł w czwartek w godzinach popołudniowych w szpitalu w Warszawie – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

"Z przykrością informujemy, że 6 czerwca w godzinach popołudniowych w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, otoczony wsparciem rodziny i żołnierzy, zmarł ugodzony nożem żołnierz 1. Brygady Pancernej" - poinformowało DGRSZ we wpisie na platformie X.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: dopóki życia starczy głosić trzeba Chrystusa

2024-06-07 14:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

jubileusze kapłańskie

dk Dawid Borciuch

– Musimy być świadomi wdzięczności Kościoła za to kim jesteśmy – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 7 czerwca przewodniczył Mszy św. w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Częstochowie, z racji jubileuszy kapłanów obchodzących 65-lecie, 60-lecie, 50-lecie i 25-lecie swoich święceń kapłańskich.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. ks. Tadeusz Zawierucha, dyrektor Domu Księży Emerytów oraz kapłani jubilaci. W uroczystościach wzięli udział m. in. siostry ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia pracujące w Domu Księży Emerytów.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję