Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

„Niczego nie stawiać ponad miłość Chrystusa”

O św. Benedykcie z Nursji - patronie Europy w przededniu jego święta liturgicznego mówił 10 lipca w Watykanie Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański. Wyjaśnił, że Święty ten jest mu szczególnie drogi, czego można się domyślić z dokonanego przez niego wyboru imienia. Przypomniał główne dokonania św. Benedykta, a zwłaszcza wypracowanie głównej zasady życia mniszego, jaką jest szukanie wszędzie Boga. Ojciec Święty powiedział m.in.: „Istnieje pewien typowy aspekt jego duchowości, który chciałbym dzisiaj szczególnie podkreślić. Benedykt nie założył instytucji monastycznej, mającej na celu głównie ewangelizację narodów barbarzyńskich, jak inni wielcy mnisi misjonarze tamtych czasów, lecz wskazał swym uczniom jako główny, co więcej - jedyny cel istnienia: szukanie Boga - Quaerere Deum”. Wiedział jednak, że kiedy wierzący nawiązuje głęboką relację z Bogiem, nie może zadowolić się przeciętnym życiem pod znakiem etyki minimalistycznej i powierzchownej pobożności.
W tym świetle lepiej można zrozumieć wyrażenie, które Benedykt zapożyczył od św. Cypriana i które streszcza w jego Regule (IV, 21) program życia mnichów: „Nihil amori Christi praeponere - «Niczego nie stawiać ponad miłość Chrystusa». Na tym polega świętość, propozycja dotycząca każdego chrześcijanina, która stała się prawdziwą palącą potrzebą duszpasterską w naszych czasach, w których odczuwa się potrzebę zakorzenienia życia i historii w trwałych odniesieniach duchowych”.
Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu zgromadzonym błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty nawiązał do niedawnych zamachów bombowych w Londynie, wzywając do odrzucenia w Imię Boga myśli o zabijaniu ludzi.
Ojciec Święty oznajmił, że udaje się do Doliny Aosty, gdzie spędzi „krótki okres wypoczynku” w domu, który wielokrotnie gościł Jana Pawła II. Podziękował wszystkim, którzy będą mu towarzyszyć w tym czasie modlitwami, i na zakończenie dodał: „Do zobaczenia!”.
Po Polsku powiedział: „Pozdrawiam pielgrzymów polskich. Serdeczną myślą ogarniam Waszych bliskich, a szczególnie osoby starsze i chorych. Dzieciom i młodzieży życzę dobrych wakacji”.

Reklama

Apel do terrorystów

„Powstrzymajcie się w imię Boże!”

10 lipca, po odmówieniu modlitwy Anioł Pański z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra, Benedykt XVI nawiązując do zamachów w Londynie - zapewnił o swej modlitwie za zabitych i rannych, ale także za zamachowców.
„Odczuwamy wszyscy głęboki ból z powodu okrutnych zamachów terrorystycznych w Londynie w ubiegły czwartek - powiedział. - Modlimy się za zabitych, rannych i ich najbliższych. Modlimy się jednak także za zamachowców: aby Pan poruszył ich serca. Tym, którzy podżegają do nienawiści, i tym, którzy dopuszczają się tak odrażających akcji terrorystycznych, powiadam: Bóg miłuje życie, które stworzył, a nie śmierć. Powstrzymajcie się w imię Boże!” - apelował Benedykt XVI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papieskie Audiencje

8 lipca Papież Benedykt XVI przyjął na osobnych audiencjach kardynałów Karla Lehmanna z Niemiec i George’a Pella z Australii. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej nie poinformowało, co było przedmiotem tych rozmów. Prawdopodobnie kard. Pell przekazał Ojcu Świętemu zaproszenie na kolejny Światowy Dzień Młodzieży w 2008 r., do Australii, a audiencja dla kard. Lehmanna była również związana ze Światowym Dniem Młodzieży, który już za miesiąc odbędzie się w Kolonii.
Kard. Lehmann powiedział w rozmowie dla Radia Watykańskiego, że Papież cieszy się na spotkanie z młodymi z całego świata. Podkreślił, że po zamachach terrorystycznych w Londynie również organizatorzy XX ŚDM muszą rozważyć zaostrzenie środków bezpieczeństwa, choć i przed zamachami pieczołowicie te środki przygotowywali.

Benedykt XVI na wakacjach w Alpach

11 lipca Benedykt XVI rozpoczął wypoczynek w regionie Doliny Aosty we włoskich Alpach. Papież spędzi go w miejscowości Les Combes na wysokości 1400 m n.p.m., w domku zbudowanym 5 lat temu specjalnie dla Jana Pawła II, który przebywał tam łącznie dziesięć razy (ostatni raz w 2004 r.). Ojcu Świętemu towarzyszą m.in.: osobisty sekretarz - ks. Georg Gänswein i rzecznik prasowy Watykanu Joaquin Navarro-Valls.
Z Rzymu do miasta Aosta Benedykt XVI przyleciał samolotem, dalszą drogę do Les Combes odbył samochodem osobowym. Na miejscu witały go m.in. dzieci, które przygotowały program artystyczny, część w języku niemieckim. Obecni byli też przedstawiciele władz regionu oraz biskup Aosty - Giuseppe Anfossi.
W momencie przyjazdu Papieża w górach świeciło słońce. Doskonale widoczny był masyw Mont Blanc, który Benedykt XVI podziwiać może z okna swego pokoju. Dom otoczony jest gęstym lasem, a tuż za nim powstał ogród warzywny, z którego korzystać będzie papieska kuchnia.
Następca Jana Pawła II przebywać będzie w górach do 28 lipca. Następnie przeniesie się do podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo.

Reklama

Przed synodem biskupów nt. Eucharystii

O konieczności przezwyciężania uchybień w sprawowaniu Mszy św. i przyjmowaniu Komunii św. oraz o potrzebie podkreślania znaczenia tego sakramentu w Kościele mówiono 7 lipca podczas prezentacji w Watykanie tzw. instrumentum laboris przed XI Synodem Biskupów nt. Eucharystia źródłem i szczytem życia oraz misji Kościoła, który odbędzie się w dniach 2-23 października br. Dokument ten przedstawili i omówili abp Nikola Eterović - sekretarz generalny Synodu Biskupów i ks. prał. Fortunato Frezza - podsekretarz tego gremium.
Instrumentum laboris, czyli dokument roboczy przyszłego spotkania biskupów, jest owocem konsultacji wśród episkopatów całego świata, które nadesłały odpowiedzi na tzw. lineamenta - kwestionariusz zawierający pytania na temat tego, co, ich zdaniem, zasługuje na największą uwagę przy omawianiu tego tematu. Jest też w jakimś sensie najbardziej aktualnym obrazem Kościoła na świecie.
Na pierwszych stronach Instrumentum laboris znajdujemy dane statystyczne dotyczące liczby katolików na świecie (1 086 mld w 2003 r.), liczby diecezji i innych jednostek administracji kościelnej (2 893) i liczby kapłanów (405 450). Dość szczegółowo omówiono w dokumencie uchybienia i nadużycia związane z poczuciem sacrum w Eucharystii. Wiele uwagi poświęcono też sprawie śpiewu liturgicznego, postulując m.in., „by wierni znali najważniejsze pieśni chorału gregoriańskiego”. Dokument nie pochwala użyczania kościołów do celów świeckich („na koncerty czy przedstawienia teatralne”), przypominając, że „wspólnota oddaje świątynię Panu w wyłączne posiadanie i dlatego nie można jej używać do innych celów” (n. 64). „Eucharystia jest także źródłem kultury przebaczenia, które dziś jest tak trudne”, czytamy w punkcie 70. dokumentu, który przypomina, że „Dzień Pański jest również dniem solidarności, dzielenia się z ubogimi, ponieważ Eucharystia jest więzią braterstwa i źródłem komunii”.

70 dziennikarzy w papieskim samolocie do Kolonii

Siedemdziesięciu dziennikarzy, w tym dwóch Polaków, towarzyszyć będzie Benedyktowi XVI w samolocie podczas jego podróży na XX Światowe Dni Młodzieży do Kolonii. Wybrano ich spośród 121 osób, które zgłosiły się do udziału w pierwszym „locie papieskim” Następcy Jana Pawła II.
Na liście przyszłych pasażerów papieskiego samolotu znalazły się dwa polskie nazwiska: Adama Bujaka - artysty fotografika, reprezentującego Wydawnictwo Biały Kruk, i Grzegorza Gałązki, pracującego dla zachodnich agencji fotograficznych.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Majowy Męski Różaniec na ulicach Piotrkowa

2024-05-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Maciej Hubka

W sobotę, 4 maja, ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przeszedł Męski Publiczny Różaniec. W wydarzeniu, które odbyło się po raz 62., udział wzięło ponad 60 mężczyzn.

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Od środy zapraszamy na uroczyste obchody Oktawy Uroczystości św. Stanisława. W kolejne dni Oktawy, Mszom Świętym o godz. 19.00 połączonej z procesją wokół Sadzawki św. Stanisława przewodniczyć będą: w środę – Księża Kanonicy, w czwartek – Ojcowie Karmelici z kościoła Na Piasku; w piątek – Ojcowie Reformaci; w sobotę – Ojcowie Bernardyni; w niedzielę – Nieszpory pod przewodnictwem Ojców Augustianów o godz. 16.30, w poniedziałek - Księża Misjonarze; we wtorek - Ojcowie Franciszkanie Conv. i w środę na zakończenie Oktawy - Ojcowie Dominikanie.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Jest to jedna z czterech tras pątniczych, którymi od połowy maja podążać będą wierni, aby w połowie lipca dotrzeć na wspomniane wydarzenie religijne w stolicy stanu Indiana. Trasy te liczą one łącznie ok. 6,5 tys. mil i obejmują następujące szlaki: Maryjny (Droga Północna), św. Elżbiety Seton (Droga Wschodnia), św. Jana Diego (Droga Południowa) i Sierra (Droga Zachodnia).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję