Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Synteza wiary Kościoła

Do ogłoszonego 28 czerwca br. w Watykanie Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego nawiązał Papież Benedykt XVI w rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański 3 lipca. Ojciec Święty powiedział, że jest to synteza zasadniczych elementów nauki katolickiej.
Dodał, że od wielu lat odczuwano potrzebę opracowania takiego krótkiego katechizmu, który streściłby w sposób prosty, lecz pełny wszystkie zasadnicze elementy nauki Kościoła. Zauważył, że „zrządzeniem Opatrzności Bożej plany te urzeczywistniły się w tym samym dniu, w którym rozpoczął się proces beatyfikacyjny umiłowanego Jana Pawła II - Papieża, który nadał mu decydujący impuls”.
Benedykt XVI podkreślił, że jest ogromna potrzeba, aby „na początku trzeciego tysiąclecia cała wspólnota chrześcijańska głosiła, nauczała i dawała świadectwo w sposób pełny prawd wiary, nauki i moralności katolickiej w sposób jednomyślny i zgodny”.
Papież wyraził nadzieję, że Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego przyczyni się do pożądanej odnowy katechezy i ewangelizacji.

Papieski apel w związku ze szczytem G-8

3 lipca br. Papież Benedykt XVI wyraził nadzieję na oddłużenie najbiedniejszych krajów świata i wdrożenie programów służących likwidacji ubóstwa w tych krajach. Po odmówieniu w obecności pielgrzymów zgromadzonych na Placu św. Piotra modlitwy Anioł Pański, Papież przypomniał, że wiodącym tematem obrad grupy G-8, czyli szefów państw i rządów ośmiu najbogatszych krajów świata, jest Afryka. Szczyt rozpoczął się 6 lipca w Szkocji.
„Z serca życzę pełnego powodzenia w dzieleniu w solidarności kosztów redukcji zadłużenia, wcielenia w życie konkretnych posunięć służących wykorzenieniu ubóstwa i krzewieniu autentycznego rozwoju Afryki” - powiedział Benedykt XVI.
W telegramie wysłanym w imieniu Papieża do arcybiskupa Edynburga, kard. Keitha Michaela Patricka O’Briena, watykański sekretarz stanu kard. Angelo Sodano zwraca się do uczestników wiecu, który odbył się pod hasłem: Wyrzucić nędzę na śmietnik historii.
Zdaniem Benedykta XVI, uczestnicy wiecu dali dowód troski o miliony naszych braci i sióstr cierpiących skrajne ubóstwo. Papież nawiązał do konstytucji duszpasterskiej II Soboru Watykańskiego Gaudium et spes przypominając, że „Bóg przeznaczył ziemię wraz ze wszystkim, co się na niej znajduje na użytek wszystkich ludzi i narodów”. Dlatego ludzie z bogatych krajów powinni wziąć współodpowiedzialność za redukcję długów najbardziej zadłużonych krajów świata. Ojciec Święty skierował jednocześnie do liderów G-8 apel o wypełnienie zobowiązania do redukcji ubóstwa, szczególnie w Afryce, do roku 2015.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna

Radość z otwarcia procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II

Radość z rozpoczętego procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II wyraził Benedykt XVI w krótkim przemówieniu do Polaków, obecnych na audiencji generalnej 6 lipca w Watykanie. Polecił też ten proces ich modlitwom.
Oto wypowiedź Ojca Świętego po polsku:
„Pozdrawiam obecnych tu Polaków. Raduję się z Wami otwartym przed tygodniem procesem beatyfikacyjnym sługi Bożego Drogiego Jana Pawła II. Ten proces polecam Waszym modlitwom. Z serca Wam błogosławię”.
Była to ostatnia audiencja generalna przed wyjazdem Ojca Świętego Benedykta XVI na urlop, który spędza we włoskich Alpach, jak jego poprzednik Jan Paweł II.

Polski werbista biskupem w Boliwii

Benedykt XVI mianował 30 czerwca polskiego werbistę o. Krzysztofa Białasika biskupem Oruro w Boliwii. Będzie on trzecim biskupem pochodzenia polskiego w tym kraju.
Biskup nominat urodził się w 1958 r. w Zbąszyniu (obecnie diecezja zielonogórsko-gorzowska). Święcenia kapłańskie przyjął w seminarium duchownym werbistów w Pieniężnie w 1985 r.
Wkrótce potem wyjechał na misje do Boliwii. W 1986 r. został wikariuszem w parafii w Laja (diecezja El Alto), a w latach 1986-98 był tam proboszczem. Jednocześnie był dyrektorem Instytutu Teologiczno-Duszpasterskiego Aymara i odpowiadał za formację katechistów wiejskich w swej diecezji.
W latach 1998-2001 przez dwie kadencje był przełożonym regionalnym Werbistów.
Jest licencjatem w zakresie pedagogiki po studiach na Uniwersytecie św. Tomasza w La Paz. Był dyrektorem wyższej szkoły katolickiej w Laja, w której wykładał prawo kanoniczne i liturgikę. W 1998 r. powierzono mu stanowisko sekretarza ds. duszpasterstwa boliwijskiej Konferencji Episkopatu.

Reklama

Bp Skworc członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów

1 lipca Benedykt XVI mianował bp. Wiktora Skworca, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misyjnych członkiem watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów.
Bp Skworc odczytuje ten wybór jako wyraźne oczekiwanie Kongregacji Ewangelizacji Narodów na dalsze wspieranie przez Polskę misji w różnych częściach świata. „Kościół w Polsce powinien ciągle i w jeszcze większym stopniu pomagać misjom personalnie i materialnie - powiedział.
- Mamy w naszym kraju potencjał ludzki, który należy wykorzystać” - dodał.
Kongregacja Ewangelizacji Narodów jest jednym z najstarszych urzędów Stolicy Apostolskiej. Na jej czele stoi kard. Crescenzio Sepe. Sekretarzem pomocniczym tej kongregacji jest Polak, abp Henryk Hoser.

Delegat Watykanu ds. uchodźców z Iraku w Europie

Stolica Apostolska utworzyła pierwsze struktury dla chaldejskich katolików w Europie. Papież Benedykt XVI mianował 4 lipca rezydującego w Rzymie delegata patriarchatu chaldejskiego - o. Philipa B. Najima wizytatorem apostolskim dla wiernych jego Kościoła w Europie. Związani unią z Rzymem, chaldejczycy stanowią największą grupę chrześcijańską w Iraku.
Dotychczas - zgodnie z prawem Kościołów tradycji wschodniej - o. Najim miał tytuł prokuratora patriarchatu przy Stolicy Apostolskiej. Jako wizytator, o. Najim będzie oficjalnie sprawował opiekę duszpasterską nad katolikami obrządku chaldejskiego rozproszonymi w różnych częściach Europy.

W Rzymie będzie kościół pw. bł. Matki Teresy z Kalkuty

Błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty będzie miała swój kościół w Wiecznym Mieście. Jedna z siedemnastu świątyń, jakie powstaną niebawem na peryferiach Rzymu, otrzyma za patronkę albańską zakonnicę ze Skopje, założycielkę Zgromadzenia Misjonarek Miłości, zmarłą w 1997 r. i sześć lat później wyniesioną na ołtarze przez Jana Pawła II.
Kościół stanie na przedmieściu Lunghezza, w parafii, na której terenie mieszka 5 tys. osób. Umowę w sprawie jego budowy podpisały już władze komunalne i Wikariat Rzymu.

Rozmowy z patriarchatem moskiewskim

„W najbliższym czasie Stolica Apostolska rozmawiać będzie z patriarchatem moskiewskim na temat prymatu Papieża oraz o jego stosunkach z Kościołem greckokatolickim” - ujawnił kard. Walter Kasper. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan podsumował przed mikrofonami Radia Watykańskiego swoją niedawną wizytę w stolicy Rosji.
Kard. Kasper podkreślił, że jego wizyta miała na celu wysondowanie nastrojów, aby zrozumieć perspektywy „niełatwych stosunków” z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. „Dlatego - dodał niemiecki Kardynał - nie przewidziano w ogóle spotkania z Aleksym II”.
Kard. Kasper rozmawiał jedynie z metropolitą Cyrylem, a klimat tych spotkań określił jako „serdeczny i nacechowany uprzejmością”. Mowa była o sferach współpracy w dziedzinie społecznej i kulturalnej, „aby dać wspólne chrześcijańskie świadectwo w obliczu rozprzestrzeniającego się sekularyzmu”.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zapowiedział, że patriarchat moskiewski weźmie udział w pracach Katolicko-Prawosławnej Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego i ujawnił, że tematem tych rozmów będą m.in. sprawy prymatu papieża oraz Kościoła greckokatolickiego. „Nie będzie to dyskusja łatwa, ale nareszcie podejmiemy w sposób szczery istniejące między nami problemy” - zakończył kard. Kasper.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

[ TEMATY ]

Matka Boża

3 Maja

Krzysztof Świertok

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Nawiązuje do istotnych faktów z historii Polski - ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, zawierzenia Polski Matce Bożej na Jasnej Górze przez prymasa Wyszyńskiego oraz nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej, którego dokonał obecny przewodniczący KEP z okazji 1050-lecia chrztu Polski - abp Stanisław Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję