Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 27/2005

Jerzy Walczak

Podczas czuwania z Ojcem Pio w sanktuarium w Łagiewnikach

Podczas czuwania z Ojcem Pio w sanktuarium w Łagiewnikach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W centrum Łodzi przeciwko aborcji

Na ulicznej wystawie przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi stanęło 20 czerwca kilkanaście gigantycznych plansz ze wstrząsającymi zdjęciami. Obok - najpopularniejszy deptak w mieście, dwa duże domy handlowe i multipleks.
Na planszach zestawiono obrazy śmierci ze zdjęciami usuniętych płodów. Obok zmasakrowanych zwłok zamordowanych w czasie wojny w byłej Jugosławii zdjęcie dokumentujące aborcję w ósmym tygodniu ciąży. Podpis: „Różne metody. Różne motywy. Rezultat ten sam”. Pokrwawiony, usunięty płód zestawiono ze zdjęciem strażaka niosącego rozszarpane przez bombę dziecko. Obrazy masakry w Ruandzie sąsiadują z urwaną głową płodu.
Pomysłodawcą wystawy jest Łukasz Wróbel z Izabelina. Ma 24 lata, studiuje nauki polityczne w Collegium Civitas w Warszawie. Działa w konserwatywno-liberalnym młodzieżowym stowarzyszeniu KoLiber. Wystawa jest legalna. Władze miasta wydały zgodę, aby plansze stały przez miesiąc.

Wielkich dzieł Boga nie zapominajcie

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w specjalnym komunikacie wyraziło wdzięczność Bogu i ludziom za uroczystości związane z III Krajowym Kongresem Eucharystycznym. Wspominając Kongres, wyniesienie na ołtarze trzech polskich księży oraz akt pojednania Polaków i Ukraińców, członkowie prezydium KEP zachęcają: „owoce wszystkich tych wydarzeń należy utrwalić zwłaszcza poprzez modlitewną refleksję nad własnym życiem Eucharystią oraz nad odniesieniem do naszych braci Ukraińców i Łemków, a także do wszystkich sąsiednich narodów”.
W komunikacie czytamy m.in.:
„Dokonując głębokiego rachunku sumienia i przebaczając winy oraz prosząc o wybaczenie grzechów, narody ukraiński i polski starają się wypełnić wolę Jezusa Chrystusa zawartą w Modlitwie Pańskiej; wykonują także życzenie Ojca Świętego Jana Pawła II wyrażone w czasie pamiętnej pielgrzymki w 2001 r. na Ukrainę oraz w przesłaniu w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu. Niech przebaczenie i pokój zagoszczą w sercu każdego Polaka i Ukraińca, a pojednanie niech pozwoli nam spojrzeć na teraźniejszość i przyszłość w nowym duchu”. Tę samą postawę biskupi greckokatoliccy Ukrainy oraz rzymskokatoliccy Polski proponują społeczności świeckiej, zachęcając do pojednania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Modlitwa z Ojcem Pio

Trzecie Ogólnopolskie Czuwanie z Ojcem Pio zgromadziło w nocy z 11 na 12 czerwca br. w łagiewnickim sanktuarium ponad 3 tys. osób. Pielgrzymowały Grupy Modlitwy Ojca Pio z blisko 80 miejscowości na terenie całego kraju. Opiekun sanktuarium - ks. Franciszek Ślusarczyk, witając przybyłych w imieniu kustosza - bp. Jana Zająca, przypomniał historyczne słowa z homilii Ojca Świętego Jana Pawła II, wygłoszonej podczas konsekracji nowej świątyni 17 sierpnia 2002 r.: „W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście!”.
Czuwanie modlitewne tradycyjnie rozpoczął Apel Jasnogórski, który prowadził o. Kamil Szustak, paulin z Jasnej Góry. Przewodni temat czuwania: Ojciec Pio - kierownik dusz został nakreślony w konferencji wygłoszonej przez o. Błażeja Strzechmińskiego, kapucyna z Krakowa. Drugą konferencję nt. Dlaczego trudno się dziś spowiadać? wygłosił o. Piotr Jordan Śliwiński, również kapucyn z Krakowa.
Kulminacyjny punkt Trzeciego Ogólnopolskiego Czuwania z Ojcem Pio stanowiła Eucharystia, której przewodniczył o. Waldemar Korba, prowincjał Krakowskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów. W koncelebrowanej Liturgii uczestniczyło 30 kapłanów oraz kilku ojców kapucynów.
Nocne czuwanie w łagiewnickim sanktuarium zakończyło rano uczczenie relikwii św. Ojca Pio przez ucałowanie relikwiarza. To szczególne wydarzenie poprzedziła modlitwa uwielbienia, prowadzona przez Grupę Modlitwy Ojca Pio z Nowego Sącza.

Jerzy Walczak

Nowi członkowie Zakonu Bożogrobców

Inwestytura, czyli przyjęcie nowych członków do Zakonu Rycerskiego Grobu Świętego w Jerozolimie, odbyła się 18 i 19 czerwca br. w Białymstoku.
Pierwszą częścią inwestytury było uroczyste czuwanie w obecności relikwii Krzyża Świętego. Czuwaniu w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Szymecki. Przyjął on ślubowanie 16 nowych kandydatów do Zakonu (w tym dwóch duchownych i dwie damy) oraz poświęcił dystynktoria i płaszcze zakonne - odmienne dla duchownych, kawalerów i dam Zakonu. Obrzęd zakończyło błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego.
Następnego dnia, 19 czerwca, Zwierzchnik Zakonu w Polsce - prof. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski przedstawił decyzję kard. Carlo Furno - Wielkiego Mistrza Zakonu - o przyjęciu w poczet Zakonu nowych kawalerów i dam. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Skucha z Sosnowca, komandor Zakonu. Podczas ceremoniału przyjmowania do Zakonu, który nawiązuje do czasów rycerskich, używa się m.in. ostróg, których dotyka kawaler, i miecza, którym biskup dotyka do prawego ramienia rycerza, nakładając dystynktoria zakonne. Zwierzchnik Zakonu w Polsce odziewa płaszczem zakonnym, a damom wręcza jeszcze czarny koronkowy welon-mantylkę.
W 1995 r., po przywróceniu polskiego zwierzchnictwa Zakonu Bożogrobców, Wielkim Przeorem mianowano kard. Józefa Glempa. W następnym roku odbyła się pierwsza inwestytura. Dziś zwierzchnikiem Zakonu w Polsce jest prof. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski. Zakon liczy w kraju ponad 100 kawalerów i dam. Na świecie jest ich ok. 19 tys.

Tydzień w Polsce

W Warszawie podczas 332. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski Prymas Polski kard. Józef Glemp i arcybiskup większy Lwowa kard. Lubomyr Huzar uroczyście podpisali list biskupów Polski i Ukrainy o wzajemnym przebaczeniu i pojednaniu.

W Krakowie, w kościele św. Józefa Sióstr Bernardynek, zakończył się etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej Matki Marii od Krzyża Ludwiki Morawskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Postulatorem diecezjalnym był biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Marian Buczek. Mszy św. przewodniczył metropolita lwowski - kard. Marian Jaworski i członkowie trybunału.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźców bp Edward Janiak, delegat KEP ds. imigracji, poinformował, że obecnie w Polsce jest ponad 60 tys. imigrantów, spośród których niecałe 9 tys. ubiega się o status uchodźcy. „To dla nas nowa rzeczywistość. Wciąż się jej uczymy” - powiedział hierarcha.

Nad problemami Duszpasterstwa Akademickiego debatowała w Koszalinie Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski (po raz pierwszy w nowym składzie), pod przewodnictwem bp. Kazimierza Nycza.

W katedrze św. Wojciecha w Ełku ks. prał. Romuald Kamiński przyjął 23 czerwca sakrę biskupią podczas Mszy św., której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski oświadczył po spotkaniu Grupy Refleksyjnej, że przeprowadzenie w październiku br. referendum w sprawie konstytucji UE jest „nierealne”. Dodał, że referendum powinno się odbyć, ale wobec decyzji unijnych przywódców o daniu „czasu na refleksję” termin takiego referendum jest niejasny.

Sprawa oskarżenia premiera Marka Belki o współpracę z SB była przedmiotem jego niespodziewanego wystąpienia w Sejmie. Część opozycji zażądała nawet dymisji premiera. Tymczasem IPN poinformował, że „teczka” Belki została uznana za jawną; z aktami mogą zapoznawać się dziennikarze i historycy.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wkroczyli do gmachu Sejmu, by sprawdzić, którzy członkowie sejmowej komisji śledczej ds. afery Orlenu korzystali z materiałów przekazanych im przez IPN (m.in. z teczki premiera Belki). ABW i prokuratura prowadzą już 26 śledztw w sprawie „przecieków” z komisji.

Senat przyjął nowelizację tzw. ustawy warszawskiej, która teraz czeka już tylko na podpis prezydenta. Ogranicza ona dotychczasowe kompetencje prezydenta stolicy na rzecz burmistrzów, których będą wybierały rady dzielnic.

Jeden z obrońców Józefa Oleksego w procesie lustracyjnym zrezygnował z funkcji. Sprawa znów została odroczona. To kolejny krok na drodze odwlekania procesu lustracyjnego b. przewodniczącego SLD.

W Warszawie odbyła się zorganizowana przez Młodzież Wszechpolską „Parada Normalności”.

Policja aresztowała kolejnego skorumpowanego sędziego w I lidze piłkarskiej.

System Monitoringu i Osłony Kraju - dzięki któremu prognozy i ostrzeżenia przed powodziami i innymi groźnymi zjawiskami będą mogły być wystarczająco szybko przekazywane mieszkańcom całej Polski - został oficjalnie uruchomiony w siedzibie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Poważnych obrażeń w wypadku samochodowym doznał poseł Parlamentu Europejskiego z ramienia LPR Filip Adwent. Śmierć poniosła jego 19-letnia córka oraz ojciec; hospitalizowane zostały jego matka i druga, 18-letnia córka.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Filip Apostoł

Niedziela Ogólnopolska 39/2006, str. 3

pl.wikipedia.org

Filip Apostoł

Filip Apostoł

Audiencja generalna, 6 września 2006 r.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

[ TEMATY ]

Matka Boża Łaskawa

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Papież Innocenty X ustanowił święto Mater Gratiarum Varsaviensis na drugą niedzielę maja.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: dojrzałość to mądrość życiowa

2024-05-06 07:53

[ TEMATY ]

maturzyści

Bp Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Znakiem piękna Kościoła są żywe parafie, wspólnoty, w których rodzą się inicjatywy duszpasterskie, gdzie ludzie się jednoczą, a nie dzielą – mówił bp Krzysztof Włodarczyk

Znakiem piękna Kościoła są żywe parafie, wspólnoty, w których rodzą się inicjatywy duszpasterskie, gdzie ludzie się jednoczą, a nie dzielą –
mówił bp Krzysztof Włodarczyk

„Dojrzałość to mądrość życiowa, dzięki której mogę dokonywać wyborów zgodnych z Bożym planem” - mówił bp Krzysztof Włodarczyk, błogosławiąc maturzystom z diecezji bydgoskiej.

Msza św. w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy była miejscem modlitwy dla zdających w tym roku egzamin dojrzałości. - Matura z pewnością jest jednym z tych momentów, o których mówimy, że są najważniejszymi w naszym życiu, ale czy na pewno? Powiem przekornie: Pan Jezus nie mówi o tym egzaminie nic - mówił ks. Henryk Stippa, który przewodniczył modlitwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję