Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Pozdrowienia dla uczestników Kongresu Eucharystycznego w Warszawie

Podczas modlitwy Anioł Pański 19 czerwca Benedykt XVI pozdrowił uczestników III Krajowego Kongresu Eucharystycznego w Warszawie. W przemówieniu poprzedzającym modlitwę nawiązał też do obchodzonego Światowego Dnia Uchodźców. Papież powiedział m.in.:
„Jutro, 20 czerwca, obchodzimy Światowy Dzień Uchodźców, ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu zwrócenia uwagi na problemy tych, którzy zmuszeni są do opuszczenia swej ojczyzny. Temat tegorocznych obchodów - Odwaga bycia uchodźcą - kładzie nacisk na moc ducha, jakiej wymaga porzucenie wszystkiego, czasem wręcz i rodziny, ażeby uciec przed poważnymi trudnościami i niebezpieczeństwem. Wspólnota chrześcijańska czuje się bliska z tymi, którzy znaleźli się w tym bolesnym położeniu; stara się ich wspierać i na różne sposoby okazuje im swoje zainteresowanie i swą miłość, która przekłada się na konkretne gesty solidarności, ażeby ten, kto znajduje się z dala od swojego kraju, odczuwał Kościół jako swoją ojczyznę, w której nikt nie jest cudzoziemcem”.
Do Polaków Ojciec Święty skierował następujące słowa:
„Dzisiaj kończy się w Warszawie Kongres Eucharystyczny w Polsce. Podczas uroczystej koncelebry w poczet błogosławionych wpisani zostali trzej synowie tego szlachetnego Narodu: ks. Władysław Findysz, ks. Bronisław Markiewicz i ks. Ignacy Kłopotowski. Życzę, aby to znamienne wydarzenie kościelne przyczyniło się do umocnienia ducha braterskiego pojednania, będącego niezbędnym fundamentem budowy komunii tych wszystkich, którzy uczestniczą w jednej i tej samej uczcie Chrystusa. W ten sposób Odkupiciel pozostanie na zawsze w naszych rodzinach, jak powiedziano w temacie Kongresu: Pozostań, Panie, w naszych rodzinach. Niech Bóg Wam błogosławi!”.
Dwa ostatnie zdania Papież powiedział po polsku.

Audiencja Generalna

Papież zawierzył Polaków nowym polskim błogosławionym

22 czerwca, podczas audiencji generalnej w Watykanie, Benedykt XVI zawierzył Polaków nowym polskim błogosławionym: ks. Władysławowi Findyszowi, ks. Bronisławowi Markiewiczowi i ks. Ignacemu Kłopotowskiemu.
Pozdrawiając Polaków, Benedykt XVI powiedział po polsku: „Serdecznie witam obecnych tu Polaków. Bogu dziękuję za nowych polskich błogosławionych. Zawierzam Was i Wasze rodziny ich opiece. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.
W grupie ok. tysiąca pielgrzymów z Polski byli m.in.: księża z archidiecezji warszawskiej i szczecińsko-kamieńskiej, wierni z Radomia, Żnina, Caritas z Włocławka oraz Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Papież będzie w kolonii na ŚDM

Watykan oficjalnie potwierdził wizytę Papieża Benedykta XVI na Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii w sierpniu 2005 r.
Według organizatora podróży papieskich, bp. Renato Boccardo, swoją pierwszą podróż zagraniczną Papież Benedykt XVI ograniczy do Kolonii, gdzie spotka się z uczestnikami XX Światowych Dni Młodzieży.
Planowane jest też spotkanie Papieża z prezydentem Niemiec Horstem Köhlerem.
Szczegółowy program wizyty Papieża w Kolonii zostanie ogłoszony prawdopodobnie pod koniec lipca. Benedykt XVI przybędzie do Kolonii na zaproszenie Konferencji Biskupów Niemieckich oraz prezydenta Niemiec.

Kongres nt. wyzwolenia kobiet ulicy

„Kościół apeluje do instytucji o przestrzeganie ustaw broniących kobiet przed prostytucją i ściganie winnych wszelkich form ich wyzysku” - powiedział kard. Stephen Fumio Hamao, przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych, podczas kongresu poświęconego wyzwoleniu kobiet ulicy. Wzięło w nim udział ponad 50 osób z 24 krajów.
Zdaniem kard. Hamao, prostytucja jest wynikiem „niesprawiedliwego systemu, na którym oparte jest nasze społeczeństwo”. Skrytykował „niewłaściwe wykorzystywanie wizerunku kobiety”. Zwrócił uwagę na „fałszywe przedstawianie jej tożsamości w lansowanych wzorach”, co prowadzi zarówno do „niekończącej się plagi prostytucji”, jak i do nowych form niewolnictwa, takich jak „handel kobietami czy odrażający przemysł turystyki seksualnej”. „Wszystko to jest obrazą kobiety i łamaniem podstawowych praw człowieka” - podkreślił kard. Hamao.
Do zabrania głosu poproszeni zostali księża i zakonnice zajmujący się na co dzień pomocą kobietom zmuszanym do nierządu. Zadaniem kongresu było wytyczenie pewnych wskazówek duszpasterskich, które pozwolą na przygotowanie specjalnych programów działania.
Według posiadanych przez Papieską Radę danych, problem prostytucji dotyczy co roku około miliona osób (łącznie z handlem żywymi ludźmi), pochodzących z krajów rozwijających się, przede wszystkim kobiet i dzieci.

Reklama

Kard. Kasper z wizytą w Moskwie

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan - kard. Walter Kasper przebywał od 20 czerwca z czterodniową wizytą w Moskwie. Jak poinformował rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls, celem wizyty była kontynuacja dialogu z patriarchatem prawosławnym, zapoczątkowanego przy okazji uroczystej inauguracji pontyfikatu Papieża Benedykta XVI. Program wizyty nie przewidywał jednak spotkania z Aleksym II - patriarchą Moskwy i Wszechrusi.
Zdaniem obserwatorów, wizyta niemieckiego kardynała w Moskwie była kolejnym krokiem ku poprawie stosunków Stolicy Apostolskiej z moskiewskim patriarchatem od czasu, kiedy na stolicy Piotrowej zasiadł Benedykt XVI. Przypomina się, że następca Jana Pawła II już kilkakrotnie zapewnił, że zaangażowanie Kościoła katolickiego w ekumenizm jest nieodwracalne, podkreślając jednocześnie że bardziej mu zależy na konkretnych inicjatywach, aniżeli na deklaracjach dobrej woli.
W czasie pontyfikatu Jana Pawła II stosunki między Watykanem a Rosyjskim Kościołem Prawosławnym były chłodne, a nawet uległy na pewien czas zamrożeniu, szczególnie po ustanowieniu przez Papieża w lutym 2002 r. katolickich diecezji w Rosji. W tym czasie wydalono z kraju bądź odmówiono wizy pobytowej wielu katolickim duchownym, w tym pochodzącemu z Polski bp. Jerzemu Mazurowi. Rosyjski Kościół Prawosławny cały czas zarzuca katolikom prowadzenie prozelityzmu na jego kanonicznym terytorium.
Za ważny krok w zbliżeniu obu Kościołów uznano również wizytę kard. Kaspera w sierpniu 2004 r. w Moskwie, w trakcie której przekazał on w imieniu Jana Pawła II ikonę Matki Bożej Kazańskiej.

Reklama

Kompendium Katechizmu

18 czerwca Benedykt XVI otrzymał pierwszy egzemplarz Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego, przygotowanego przez specjalną komisję, na której czele stał on sam jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Publikacja powstała na życzenie Jana Pawła II, który powołał tę komisję w 2003 r., czyli jedenaście lat od ukazania się nowego katechizmu.
Kompendium, liczące ok. 150 stron, ofiarowali Papieżowi przedstawiciele wydawnictwa watykańskiego LEV i włoskiej Edycji Paulińskiej, które wspólnie przygotowały włoską wersję książki. Przekładami na inne języki zajmą się poszczególne Konferencje Episkopatu.
Oficjalna prezentacja Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego odbyła się 28 czerwca br.

Prezentacja książki Papieża

„Europa św. Benedykta w obliczu kryzysu kultury”

Opinię, że Kościół nigdy się nie pogodzi z „małymi morderstwami”, jakimi są przypadki aborcji, wyraził przewodniczący Episkopatu Włoch - kard. Camillo Ruini 21 czerwca podczas prezentacji książki kard. Josepha Ratzingera Europa św. Benedykta w obliczu kryzysu kultury.
Jest to pierwsza książka, którą autor podpisuje jako dzieło Benedykta XVI, choć powstała przed 19 kwietnia 2005 r. Książka dotyczy - zdaniem Benedykta XVI - sprawy najważniejszej dla naszej epoki i dla przyszłych pokoleń. „Doprowadzona do skrajności próba ukształtowania spraw ludzkich”, obywając się całkowicie bez Boga, prowadzi nas coraz bardziej na skraj otchłani, ku całkowitemu zepchnięciu na dalszy plan człowieka. Powinniśmy więc odwrócić aksjomat illuministów i powiedzieć: także ten, kto jest w stanie znaleźć drogi do akceptacji Boga, winien starać się żyć i wieść swoje życie si Deus daretur, jak gdyby był Bóg. Tę radę już Pascal dawał swym przyjaciołom niewierzącym; tę radę chcielibyśmy i my dać naszym przyjaciołom, którzy nie wierzą. W ten sposób nikt nie jest ograniczony w swej wolności, wszystkie zaś nasze sprawy znajdują wsparcie i kryterium, którego tak pilnie im potrzeba” - czytamy w książce Ojca Świętego Benedykta XVI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Jezus Miłosierny

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to papież Jan Paweł II odwiedził Filipiny, przyszły kapłan obiecał sobie, że przyjedzie do Polski. Dziś ks. Tadeo pracuje jako przełożony we wspólnocie zgromadzenia zakonnego kanosjanów w Padwie.

CZYTAJ DALEJ

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Spotkanie na Jasnej Górze rozpocznie się o godz. 12 modlitwą Anioł Pański - poinformowało w niedzielę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

KUL. Przez litanię do serca Maryi

2024-05-06 06:05

KUL

Maj w polskiej tradycji nierozerwalnie wiąże się z nabożeństwami majowymi odprawianymi nie tylko w kościołach, ale też pod kapliczkami z figurą Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję