Reklama

Z Polski


Niedziela Ogólnopolska 25/2005


O. Nikodem Gdyk OFM

Abp Dziwisz w Polsce

8 czerwca abp Stanisław Dziwisz przybył do Krakowa, aby spotkać się z kard. Franciszkiem Macharskim i pracownikami Kurii Metropolitalnej.
Na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupów Krakowskich czekali na niego biskupi pomocniczy Józef Guzdek i Jan Szkodoń, siostry, księża i świeccy pracownicy Kurii. Abp. Dziwisza witano wiązankami kwiatów, serdecznymi słowami i łzami wzruszenia.
Silnych emocji nie krył także nowy Metropolita Krakowski, który mieszkał na Franciszkańskiej 3 jako kapelan kard. Karola Wojtyły i wracał tu wielokrotnie jako papieski sekretarz. Tym razem także zatrzymał się w swoim starym mieszkaniu. Abp Dziwisz udał się najpierw na modlitwę do kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich, a następnie spotkał się z kard. Franciszkiem Macharskim. Klęknął przed nim i poprosił o ojcowskie błogosławieństwo. To samo uczynił kard. Macharski, powtarzając tym samym słynny uścisk Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia. W Kurii Krakowskiej zorganizowane zostało również spotkanie nowego Metropolity z dziennikarzami.
Przed przybyciem do Krakowa abp Dziwisz zatrzymał się w swej rodzinnej miejscowości, w Rabie Wyżnej, a także w sanktuarium w Kalwarii Zbrzydowskiej.
W Krakowie Łagiewnikach nawiedził sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie modlił się na różańcu, który miał przy sobie Ojciec Święty Jan Paweł II w ostatnich chwilach życia.

Nowy kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Na kongresie kapitulnym, który odbył się w Krakowie w siedzibie Prowincjalatu Ojców Bernardynów w dniach 3-4 czerwca 2005 r. pod przewodnictwem o. Dymitra Żeglina OFM, wizytatora generalnego i prezesa kapituły, dokonano zmian personalnych w sanktuarium kalwaryjskim. Nowym kustoszem sanktuarium i gwardianem klasztoru pw. Matki Bożej Anielskiej został o. dr Damian Muskus OFM. W ponad 400-letniej historii sanktuarium o. Damian jest 113. gwardianem (przełożonym). Natomiast wikariuszem klasztoru został o. Nazariusz Popielarski OFM.

Reklama

Ojcowie Bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej

Nowy prowincjał zakonu braci mniejszych - reformatów

O. Nikodem Gdyk OFM, komisarz Ziemi Świętej w Polsce, został wybrany nowym prowincjałem franciszkańskiej Prowincji Matki Bożej Anielskiej.
O. Nikodem Gdyk urodził się w Jarosławiu w 1962 r. Zakonne śluby wieczyste złożył w 1986 r. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Krakowie i w Międzynarodowym Seminarium Teologicznym w Jerozolimie, gdzie 29 czerwca 1988 r. z rąk patriarchy łacińskiego Michela Sabbaha otrzymał święcenia kapłańskie.
W 1995 r. o. Nikodem objął funkcję komisarza Ziemi Świętej w Polsce, redaktora naczelnego kwartalnika Ziemia Święta i sekretarza prowincji ds. ewangelizacji misyjnej. Jest wykładowcą archeologii biblijnej w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu w Krakowie, organizatorem biura pielgrzymkowego przy Komisariacie Ziemi Świętej w Krakowie i przewodnikiem grup pielgrzymkowych do Ziemi Świętej i innych krajów biblijnych. Brał udział w wyprawach archeologicznych na górę Nebo. Był wizytatorem generalnym franciszkańskich kustodii na Ukrainie, Białorusi i w Gruzji. Wizytował misjonarzy w Togo, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Australii oraz Papui-Nowej Gwinei. Reaktywował Międzynarodowe Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Świętej. Jest twórcą Muzeum Misyjnego w Krakowie.
Prowincja Matki Bożej Anielskiej jest jedną z pięciu polskich prowincji Zakonu Braci Mniejszych i ma swoją siedzibę w Krakowie przy ul. Reformackiej 4.

TAJ

Papieskie błogosławieństwo dla sanktuarium w Gidlach

28 lutego 2005 r., na kilka dni przed pójściem do szpitala, Ojciec Święty Jan Paweł II skierował i osobiście podpisał szczególne błogosławieństwo dla sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, życząc Kustoszowi, wszystkim odwiedzającym je pielgrzymom, w szczególności chorym proszącym o łaskę zdrowia, obfitości łask Bożych.
Gorącym orędownikiem Matki Bożej Gidelskiej i pośrednikiem między klasztorem Ojców Dominikanów a Ojcem Świętym był metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak, który 5 czerwca br. podczas nabożeństwa dziękczynno-błagalnego odczytał podpisany drżącą ręką przez Jana Pawła II dokument. Msze św. w intencji chorych będą odtąd odprawiane w sanktuarium w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Uroczystość zakończyło indywidualne błogosławieństwo chorych Najświętszym Sakramentem.

W. M.

Tydzień w Polsce

Papież Benedykt XVI mianował ks. prał. Romualda Kamińskiego, dotychczasowego kanclerza Kurii Warszawsko-Praskiej, biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, przydzielając mu stolicę tytularną Agunto.

Polska będzie musiała dopłacić 269 mln euro do budżetu UE w ramach składki za obecny rok. Komisja Europejska wyjaśniła, że kwotę tę należy wpłacić z powodu korekty wynikającej ze zmiany kursu euro wobec złotówki.

„Polska dyplomacja jest na Białorusi szkalowana jak żadna inna; największym wrogiem jest Polska” - powiedziała m.in. szefowa Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys na spotkaniu z sejmową Komisją Łączności z Polakami za Granicą. Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister spraw zagranicznych Jakub Wolski podkreślił, że MSZ prowadzi intensywne przygotowania do podjęcia kroków politycznych wobec władz Białorusi, które będą stosowane w zależności od rozwoju sytuacji wokół ZPB. Nie ujawnił, jakie to będą działania, ale zapewnił, że będą skuteczne.

Strona polska osiągnęła porozumienie z władzami ukraińskimi w sprawie oficjalnego otwarcia Cmentarza Orląt Lwowskich. Jednak Rada Miejska Lwowa krytycznie oceniła porozumienie stron w sprawie cmentarza i ostateczną decyzję oddaliła w czasie.

Senat przyjął sprawozdanie KRRiT za 2004 r. Oznacza to, że członkowie KRRiT zachowają swoje stanowiska.

Przewodniczącej KRRiT Danucie Waniek grozi postawienie przed Trybunałem Stanu. Poddała ona pod głosowanie Rady uchwałę o wygaśnięciu mandatu Marka Ostrowskiego - szefa rady nadzorczej TVP, wkrótce zastąpionego przez powiązanego z lewicą Krzysztofa Czeszejko-Sochackiego. Tymczasem obowiązuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 1995 r., iż członkowie rad nadzorczych mediów publicznych są nieodwoływalni przed końcem kadencji, a o ewentualnym wygaśnięciu mandatu może zdecydować jedynie sąd.

Sejm znowelizował ustawę o ustroju Warszawy. Nowelizacja m.in. zakazuje łączenia funkcji członka zarządu dzielnicy i mandatu radnego. Prezydent Warszawy Lech Kaczyński powiedział m.in., że nowelizacja ogranicza kompetencje prezydenta stolicy, w związku z czym rozważa rezygnację z urzędu.

Sejm zaostrzył prawo karne, m.in. drastycznie podnosząc kary za przestępstwa seksualne, a także wprowadzając obostrzenia wobec pedofilów przebywających po wyroku na wolności. Sejm wydłużył o 5 lat okres przedawnień przestępstw zagrożonych karą do 25 lat więzienia.

Nowymi kandydatami na prezydenta RP zostali: Henryka Bochniarz (Partia Demokratyczna) i Maciej Giertych (LPR).

Prof. Andrzej Rzepliński, działacz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, jest jedynym kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich; kadencja prof. Andrzeja Zolla dobiega końca.

Prezes IPN Leon Kieres i szefowa niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Akt Stasi Marianne Birthler podpisali umowę o współpracy, która zakłada wzajemne udostępnianie archiwaliów służb specjalnych PRL i NRD oraz współpracę naukową.

Arcybiskup Panamy o ŚDM: 258 tys. pielgrzymów ze 155 państw

2018-12-11 18:50

pb (KAI/SIR/vidanuevadigital.com) / Panama

Na Światowe Dni Młodzieży zapisało się ponad 250 tys. młodych ludzi ze 155 państw świata. Poinformował o tym szef lokalnego komitetu organizacyjnego abp José Domingo Ulloa Mendieta na konferencji prasowej w Rzymie. Dodał, że we Mszy św. kończącej ŚDM 27 stycznia spodziewany jest udział 800 tys. ludzi, w tym wielu mieszkańców miasta.

Mazur/Episkopat

Spośród 258 tys. osób, które nadesłały wstępne zgłoszenia, 47 tys. jest już zapisanych, a kolejne 168 tys. w trakcie tej procedury. Towarzyszyć im będzie 400 biskupów. Pomocą służyć będzie 37 tys. wolontariuszy, zaś relacjonować ŚDM ma 1700 akredytowanych dziennikarzy.

Koszty organizacji ŚDM wyniosą 54 mln dolarów (205 mln zł). Pokryją je zarówno sami uczestnicy, jak też sponsorzy. Z kolei władze cywilne zapewnią infrastrukturę i bezpieczeństwo uczestnikom tego światowego spotkania młodych katolików z papieżem Franciszkiem.

Na ponad miesiąc przed rozpoczęciem ŚDM (22-27 stycznia 2019) abp Ulloa zapewnił, że Panama jest gotowa na przyjęcie młodych pielgrzymów. Ma on świadomość, że do zapisanych mogą jeszcze dołączyć licznie osoby niezgłoszone. W Mszy św. kończącej ŚDM 27 stycznia spodziewany jest udział 800 tys. ludzi, w tym wielu mieszkańców miasta. Organizatorzy podejmują starania, by większość uczestników mogła być zakwaterowana w rodzinach.

Hierarcha ujawnił, że wśród pielgrzymów będą katolicy z Palestyny, Kuby (450 osób) i Chin (243), a także tysiące młodych należących do ludności tubylczej, którzy przed ŚDM spotkają się w Soloy w panamskiej diecezji David.

Abp Ulloa podziękował w sposób szczególny wolontariuszom, spośród których najwięcej pochodzi z Kolumbii, Brazylii, Kostaryki, Hondurasu, Meksyku, Francji i Polski. Część z nich już pracuje w Panamie przy organizacji ŚDM.

Według metropolity Panamy, jednym z głównych celów najbliższego ŚDM jest „wzbudzenie nadziei wśród młodych ludzi” z Ameryki Środkowej, doświadczających trudnych zjawisk: emigracji, handlu narkotyków, przemocy. - Staramy się, by środkowoamerykańska młodzież podczas ŚDM przeżyła wyjątkowe doświadczenie życiowe - stwierdził hierarcha. Dodał, że papież Franciszek przyjedzie do Panamy, by zapalić ten „płomień nadziei”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przewodniczący KEP napisał list do Ministra Zdrowia

2018-12-12 17:22

Fundacja SMA, pgo / Warszawa (KAI)

„Szanowny Panie Ministrze, w imieniu własnym oraz społeczności chorych na rdzeniowy zaniki mięśni w Polsce, proszę o możliwe jak najszybsze doprowadzenie do refundacji leku oraz o wsparcie dla wszystkich chorych na SMA, którzy czekają na leczenie” – napisał w liście przesłanym 12 grudnia do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

BP KEP
Abp Stanisław Gądecki

Abp Gądecki napisał, że ze smutkiem przyjął wiadomość od przedstawicieli Fundacji SMA w Polsce o śmierci 9-letniego Kuby oraz dwojga innych dzieci, które w minionych miesiącach przegrały walkę z rdzeniowym zanikiem mięśni.

Jak informują członkowie Fundacji, historia Kuby i wielu innych mogłaby zakończyć się inaczej. „Dzieci mógł uratować lek, na który chorzy w Polsce czekają od ponad półtora roku. Pozostajemy jednym z ostatnich państw europejskich, w których mimo postępów medycyny setki chorych na SMA stoją przed widmem nieubłaganej niepełnosprawności i śmierci, doświadczając ciągłego, bezpowrotnego pogarszania się stanu zdrowia” – napisał Przewodniczący KEP.

„Szanowny Panie Ministrze, w imieniu własnym oraz społeczności chorych na rdzeniowy zaniki mięśni w Polsce, proszę o możliwe jak najszybsze doprowadzenie do refundacji leku oraz o wsparcie dla wszystkich chorych na SMA, którzy czekają na leczenie” – dodał metropolita poznański.

13 grudnia w Ministerstwie Zdrowia odbędą się negocjacje pomiędzy producentem leku, a przedstawicielami MZ w tej sprawie.

Pojawienie się pierwszego leku na SMA nazywane jest przełomem. Dlatego na całym świecie chorzy i ich bliscy toczą nieustanną walkę o lek. Większość batalii znalazła swój pozytywny finał, ale nadal wielu chorych nie może skorzystać z możliwości leczenia. Polska jest jednym z ostatnich krajów, który nie refunduje leku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem