Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielka Brytania

Msza św. dla kombatantów

Kard. Józef Glemp odprawił 21 maja Mszę św. z okazji 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej dla polskich kombatantów w kościele Old Brompton Oratory w Londynie. Świątynia pełniła funkcję kościoła polskiego w czasie wojny i w pierwszych latach po jej zakończeniu.
Podczas Mszy św. przewodniczący Konferencji Biskupów Anglii i Walii - kard. Cormac Murphy-O’Connor podziękował polskim emigrantom za „wiarę i kulturę, która wzbogaciła misję Kościoła” w ich nowym kraju osiedlenia. W homilii Prymas Polski wyraził przekonanie, że „pokój, który stał się udziałem Polski 60 lat temu, nie był ani pełny, ani sprawiedliwy, a jednak opatrznościowy”. Nawiązując do rozliczeń z systemem komunistycznym, powiedział, że „te 42 km teczek tajnych służb zawstydza nas wszystkich, bo pełno w nich złości, nienawiści i przewrotności. Zaznaczył zarazem, że nie jest właściwa sytuacja, w której ujawnia się publicznie tych, którzy byli szantażowani, podczas gdy ci, którzy zawodowo zajmowali się inwigilowaniem i sporządzaniem kompromitujących materiałów, pozostają anonimowi.

Afryka

Wzrost biedy

W ciągu ostatnich 20 lat liczba ubogich w Afryce podwoiła się. W 1981 r. na Czarnym Lądzie w ubóstwie żyło 164 mln ludzi. Obecnie liczba ta wynosi 316 mln - wynika ze studiów przeprowadzonych przez Uniwersytet Kapsztadu w Republice Południowej Afryki. O wynikach badań poinformowała agencja „Misna”.
Wzrosła również liczba osób, które żyją za mniej niż jednego dolara dziennie. Średnio prawie co drugi Afrykańczyk (46 proc.) należy do grupy najuboższych. Paradoksalnie w większości afrykańskich krajów od lat wzrasta z roku na rok produkt krajowy brutto. Niestety, rzadko wiąże się to z poprawą sytuacji najuboższych. Np. w Gwinei Równikowej w zeszłym roku odnotowano 34-procentowy wzrost gospodarczy. Nie wpłynął on jednak w żadnym stopniu na ograniczenie ubóstwa w tym kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

USA

Katolicka kaplica w „strefie 0”

Konsekracji katolickiej kaplicy upamiętniającej ofiary ataku terrorystycznego z 11 września 2001 r. dokonał 22 maja arcybiskup Nowego Jorku - kard. Edward Egan. W kaplicy św. Józefa, położonej w pobliżu World Trade Center, mieścił się po zamachu ośrodek pomocy. Mogli w niej również odpocząć ratownicy niosący pomoc osobom poszkodowanym.
W uroczystości wzięły udział setki katolików. Jak podkreślił kard. Egan, kaplica upamiętniająca ofiary zamachu z 11 września stanowi dar amerykańskich katolików dla Nowego Jorku i dla całego społeczeństwa USA. Przypomniał, że dni po zamachu były czasem „wyjątkowej odwagi, poświęcenia i modlitwy”. „Kaplica przypomina o obecności Boga w miejscu, które jest dowodem wiary wielu ludzi” - powiedział amerykański hierarcha.
Kaplica jest otwarta dla ludzi wszystkich wyznań, którzy odwiedzając „strefę 0”, będą chcieli znaleźć miejsce na chwilę skupienia i modlitwy.
Wśród dzieł umieszczonych w odnowionym i rekonsekrowanym sanktuarium św. Józefa znajdują się prace absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych - Wiktora Szostało. Artysta od 22 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

Niemcy

Dawne mieszkanie kard. Ratzingera w bonn na sprzedaż

Po sprzedaży na internetowej aukcji volkswagena golfa należącego do kard. Josepha Ratzingera teraz przyszła kolej na jego dawne mieszkanie w Bonn. Obecny Papież Benedykt XVI mieszkał w nim w latach 1959-1963. Był wtedy profesorem teologii fundamentalnej na Wydziale Teologii Katolickiej Wyższej Szkoły w Bonn.
Na sprzedaż wystawiony został cały dom wielorodzinny z 1959 r. przy ulicy Wurzerstraße 11 w bońskiej dzielnicy Bad Godesberg.
Sprzedaż mieszkania proponuje sklep internetowy eBay Deutschland.

Ludzie

Bp Elio Sgreccia - przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i jeden z najbardziej cenionych ekspertów bioetyki po raz kolejny skrytykował klonowanie ludzkich embrionów. Jego zdaniem, podobne praktyki świadczą o „moralnym upadku świata nauki”? Nie wykluczył także, że prawdziwym motorem takich działań podejmowanych przez ośrodki badawcze są pieniądze. „Bardzo możliwe, że laboratoria, które robią najwięcej hałasu, ściągają więcej środków na działalność badawczą” - powiedział Hierarcha.
Bp Elio Sgreccia urodził się w 1928 r. we Włoszech.Od ponad 12 lat jest biskupem. Napisał pierwszy we Włoszech podręcznik bioetyki.

Reklama

Włochy

W Rzymie zaraz po śmierci Papieża powstała „Fundacja Jana Pawła II”. Jej celem jest uczczenie pamięci Ojca Świętego przez dzieła charytatywne, a szczególnie pomoc rodzinom i dzieciom. Fundacja ma podobną nazwę, co ustanowiona 16 października 1981 r., na mocy dekretu Jana Pawła II, polska instytucja religijna i charytatywna z siedzibą w Watykanie.
Fundacja założona przez włoskich przedsiębiorców z regionu Rzymu i Kalabrii gromadzi obecnie środki na realizację dwóch projektów. Pierwszym jest stworzenie biblioteki im. Jana Pawła II w wiosce Ikondo w Tanzanii, drugim - otoczenie opieką 90 dzieci, sierot po ofiarach AIDS, w innej tamtejszej wiosce Mtwango. Na obie te inicjatywy potrzeba ok. 15 tys. euro.

Meksyk

Episkopat Meksyku zdecydowanie potępił propozycję prawa mającego w tym kraju zalegalizować eutanazję. Projekt poddała pod dyskusję Izby Deputowanych Partia Rewolucji Demokratycznej. Biskupi ostrzegli, że zwolennicy eutanazji promują wizję życia, w której nie ma miejsca na słabość i cierpienie. „Człowiek liczy się dla nich tylko wówczas, gdy jest zdrowy, produktywny i przynosi społeczeństwu określone korzyści”.

Francja

Jury Ekumeniczne 58. Festiwalu Filmowego w Cannes przyznało swoją nagrodę filmowi Caché (Ukryty) w reżyserii Michaela Haneke. Film powstał w koprodukcji francusko-austriacko-niemiecko-włoskiej i opowiada o pracowniku telewizji, któremu ktoś podrzucił kasety, na których od lat rejestrowano jego życie rodzinne i zawodowe. Bohater filmu Caché czuje się zagrożony, lecz policja odmawia mu swojej pomocy. Reżyser filmu pokazał, jak złożone mogą być sytuacje, w których człowiek jest odpowiedzialny wobec własnej przeszłości i wobec historii pisanej wielką literą.

Indie

Kampanię na rzecz pozbawienia chrześcijan funkcji publicznych rozpoczęto w indyjskim stanie Orissa, który już w przeszłości niechlubnie dał się poznać jako miejsce prześladowania chrześcijan. Kampanię promuje Światowe Zgromadzenie Hinduizmu (Vishwa Hindu Parishad). Organizacja ta jest religijnym odłamem sprzyjającej fundamentalistom hinduskim Partii Bharatiya Janata.

Tydzień na świecie

24 maja w wieku 70 lat zmarł w Warszawie emerytowany nuncjusz apostolski - abp Marian Oleś. Przez 36 lat pracował on w dyplomacji stolicy Apostolskiej, ostatnią jego placówką była nuncjatura w Słowenii, obejmująca również Macedonię.

Kościół w Hiszpanii wezwał wszystkich katolików do protestów przeciwko reformie obowiązującego kodeksu cywilnego, która wprowadziłaby tzw. małżeństwa homoseksualne wraz z możliwością adopcji dzieci. Jednocześnie hiszpańska Federacja Stowarzyszeń Profesjonalistów na rzecz Etyki zainicjowała kampanię przeciw tej reformie, pod hasłem: Dzieci mają prawa. Akcje protestacyjne mają być prowadzone we wszystkich dużych miastach kraju.

Denis Viénot został nowym przewodniczącym Caritas Internationalis - największej katolickiej organizacji charytatywnej.

Senat USA przyjął rezolucję, w której domaga się od rządu Rosji uznania bezprawnej okupacji Litwy, Łotwy i Estonii i przeproszenia za nią.

Prezydent USA George W. Bush zapowiedział, że zawetuje przyjęcie wszelkich ustaw, które zezwalałyby na pozyskiwanie komórek macierzystych z embrionów ludzkich. Jego oświadczenie było odpowiedzią na ogłoszenie przez naukowców południowokoreańskich i brytyjskich (z Uniwersytetu w Newcastle) wiadomości o udanej próbie sklonowania człowieka w celu pozyskania komórek macierzystych.

Prowadząca śledztwo w sprawie ONZ-owskiego programu „Ropa za żywność” Komisja Senatu USA ustaliła, że rosyjscy politycy byli wynagradzani przez Saddama Husajna intratnymi kontraktami, umożliwiającymi im kupno ropy naftowej po niższej cenie. Wyżsi urzędnicy Kremla zarobili na odsprzedawaniu ropy miliony dolarów. Husajn rewanżował się im za polityczne poparcie okazywane mu przez Rosję na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdzie zabiegał o zniesienie sankcji nałożonych na Irak.

W Wielkiej Brytanii miał miejsce 24-godzinny strajk pracowników brytyjskiej korporacji radiowej i telewizyjnej BBC, w proteście przeciw planom masowych zwolnień w przedsiębiorstwie.

Izba Deputowanych parlamentu Belgii zaaprobowała konstytucję Unii Europejskiej.

Przewodniczący Ziomkostwa Prus Wschodnich Wilhelm von Gottberg oskarżył o „ludobójstwo” kraje odpowiedzialne za przymusowe wysiedlenie Niemców po II wojnie światowej. Głównym celem jego ataku stała się Polska.

Minister spraw wewnętrznych RFN Otto Schily, prezentując w Berlinie raport Urzędu Ochrony Konstytucji o stanie państwa, stwierdził m.in., że aktywność organizacji neonazistowskich to główne zagrożenie dla Niemiec.

Czeczenia jest wzburzona decyzją sądu o uniewinnieniu Rosjan, którzy 3 lata temu zamordowali 6 czeczeńskich cywilów.

Partie popierające obecnego prezydenta Tajwanu Chen Shui-biana zwyciężyły w wyborach do Zgromadzenia Narodowego, które ma przeprowadzić zmiany w konstytucji kraju. Zdaniem obserwatorów, wyniki wyborów są policzkiem dla Pekinu, który zaangażował się w promowanie polityków i partii opozycyjnych wobec prezydenta Chena (Chen sprzeciwia się chińskiej inicjatywie uregulowania wzajemnych stosunków na zasadzie „jeden kraj, dwa systemy”).

W wyniku zamachu zginął główny koordynator antyterrorystycznych działań irackiego rządu - gen. Wael al-Rubaj.

Za „zbrodnicze działanie” uznał metropolita Bulawayo w Zimbabwe - abp Pius Ncube odrzucenie przez rząd tego kraju międzynarodowej pomocy żywnościowej. W chwili obecnej blisko 2 mln mieszkańców Zimbabwe pilnie potrzebuje pomocy, m.in. w postaci żywności.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

W maju w większości parafii w Polsce dzieci z klas trzecich szkół podstawowych przystępować będą do Pierwszej Komunii św. W przygotowanie uczniów zaangażowane są trzy środowiska: parafia, szkoła i rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Życie bez łaski to życie bez radości

2024-05-05 19:16

Marzena Cyfert

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

W kościele św. Karola Boromeusza przeżywano odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin. Tym samym rozpoczęło się przygotowanie do jubileuszu 30. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Eucharystii przewodniczył bp Maciej Małyga, który udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Goh: wizyta papieża w Singapurze ma być "duchowym doświadczeniem"

2024-05-06 10:36

[ TEMATY ]

papież Franciszek

kard. Goh

Wikipedia

Singapur. Widok z Marina Bay

Singapur. Widok z Marina Bay

Katolicka wspólnota w Singapurze z niecierpliwością i nadzieją oczekuje wizyty papieża Franciszka w dniach 11-13 września. Obecność głowy Kościoła powinna być przede wszystkim doświadczeniem duchowym, cytuje watykański serwis misyjny Fides arcybiskupa Singapuru, kardynała Williama Goha.

W niedawnym liście kard. Goh wezwał wiernych do wspólnego przygotowania się na przyjazd papieża i żarliwej modlitwy o jego zdrowie i bezpieczeństwo. "Jako wspólnota módlmy się za Ojca Świętego i prośmy Pana, aby ta wizyta była znacząca i pełna łaski" - napisał purpurat. Kard. Goh ma nadzieję, że wizyta papieża Franciszka będzie bodźcem do odnowienia "gorliwości w wierze i że zainspiruje misję i duchowe nawrócenie wśród wspólnot katolickich w Singapurze".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję