Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski Komentuje List otwarty Lecha Wałęsy

W nawiązaniu do Listu Otwartego Pana Prezydenta Lecha Wałęsy do Biskupów i Wiernych Kościoła katolickiego w Polsce Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski informuje:
1. Radio Maryja jest jednostką organizacyjną Warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Ojców Redemptorystów. Działa w oparciu o własny statut nadany przez przełożonego prowincji oraz stosowne przepisy prawa polskiego, któremu podlega.
2. Bezpośredni nadzór nad działalnością Radia Maryja (treścią audycji, dyskusji etc.) sprawuje właściwa władza zakonna. Celem wypracowania założeń działalności Radia Maryja w sprawach doktrynalnych, duszpasterskich i społecznej nauki Kościoła został powołany przez Konferencję Episkopatu Polski Zespół Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.
3. Wyrażamy nadzieję, że zatwierdzone przez watykańską Kongregację ds. Biskupów normy Konferencji Episkopatu Polski, dotyczące występowania duchownych i osób zakonnych w mediach, przekazane Sekretariatowi KEP na początku lutego br., które będą jednym z punktów obrad najbliższego zebrania plenarnego biskupów polskich (8-9 marca 2005 r.), przyczynią się do uporządkowania zagadnień związanych z mediami katolickimi w Polsce, także w odniesieniu do Radia Maryja.

Ks. Józef Kloch - rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 23 lutego 2005 r.

Ojciec Święty dziękuje Częstochowie za współpracę z Betlejem i Nazaretem

Jan Paweł II podziękował Częstochowie za inicjatywę współpracy z Betlejem i Nazaretem. Prezydent miasta Tadeusz Wrona otrzymał list od abp. Leonardo Sandriego - substytuta Sekretariatu Stanu, który w imieniu Ojca Świętego podziękował za wiadomość o zawarciu umów o współpracy Częstochowy z tymi dwoma miastami Ziemi Świętej.
W przesłanym z Watykanu liście czytamy m.in.: „Ojciec Święty życzy, aby współpraca w dziedzinach: turystyki pielgrzymkowej, edukacji i wymiany młodzieży, a także kultury przyniosła obfite owoce duchowe. Niech przyczyni się do wzrostu kontaktów między ośrodkami wiary i tradycji chrześcijańskiej, budowania przyjaźni między społecznościami lokalnymi i do wzmacniania dialogu międzyreligijnego”.
Częstochowa podpisała umowy z Betlejem i Nazaretem na początku grudnia 2004 r. W specjalnym liście prezydent miasta Tadeusz Wrona powiadomił o tej inicjatywie Jana Pawła II.
Stolica duchowa Polski - jak często określa się Częstochowę - w ciągu jednego tygodnia zawarła umowy o współpracy z najważniejszymi dla chrześcijan miastami. Przewidują one utrzymywanie z nimi stałych kontaktów, wymianę doświadczeń między ich wspólnotami oraz działanie na rzecz wzajemnego poznania i zrozumienia.
Wcześniej, w ciągu minionych kilkunastu lat, Częstochowa podpisała umowy o współpracy z europejskimi ośrodkami pielgrzymkowymi: Lourdes, Fatimą, Altötting, Loreto i Mariazell. Od roku tworzą one Stowarzyszenie Miast Sanktuariów Europy „Shrine of Europe” - powołane m.in. do pozyskiwania środków unijnych na wspólne projekty, mające poprawić infrastrukturę turystyczną w tych miastach. Obecnie wspólnie realizowany jest już projekt „Coesima”, na który Unia przeznaczyła 1,6 mln euro - ma on zidentyfikować potrzeby pielgrzymów w poszczególnych ośrodkach, biorących udział w programie.
Stowarzyszenie czyni starania, by przyjąć do swojego grona Santiago de Compostela - największy ośrodek pielgrzymkowy w Hiszpanii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Skok w... sutannie - konkurs narciarski

Ponad 700 osób zgromadził turniej skoków narciarskich o Puchar św. Rozalii, który odbył się 23 stycznia w Podszklu na Orawie. Jednym z zawodników był ksiądz, który wykonał swój skok w... sutannie. Rozgrywki dedykowano Janowi Pawłowi II.
Najdłuższy, 24-metrowy skok udało się oddać Krzysztofowi Moniakowi z Piekielnika k. Nowego Targu. Największym uznaniem cieszył się jednak skok ks. Mirosława Lenarta z Lipnicy Małej, który wykonał go w sutannie. „Dlaczego nie uświęcić tej pięknej i dającej tyle radości dyscypliny sportowej” - żartował ks. Lenart po wylądowaniu.
Inicjatorem zawodów był proboszcz tamtejszej parafii - ks. Tadeusz Mraz. „Na pomysł wpadłem w ubiegłym roku, widząc, iż ten rodzaj sportu jest bardzo popularny na Orawie. Tu lubią skakać, a każdy z tych młodych ludzi chciałby zostać Małyszem, dlatego należy im pomagać” - mówi ks. Mraz.
Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody, a wszyscy zawodnicy - pamiątkowy dyplom z wizerunkiem św. Rozalii, patronki parafii w Podszklu na Orawie. Organizatorzy zapowiadają cykliczne organizowanie podobnej imprezy. Mają nadzieję, że zainteresowanie zawodami o Puchar św. Rozalii z roku na rok będzie wzrastać.

„Dni otwarte” Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie

12 marca br. Niższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej - Liceum Ogólnokształcące zaprasza wszystkich zainteresowanych na „Dni otwarte”.
Seminarium przyjmuje chłopców po ukończeniu gimnazjum, pragnących rozpoznać swoje powołanie do życia kapłańskiego lub rodzinnego. Jest to 3-letnia szkoła średnia z rozszerzonym programem nauczania języka polskiego i historii. Młodzież uczy się tu języków obcych: angielskiego, francuskiego i łaciny.
Prosząc o przyjęcie do szkoły, kandydat składa m.in.: podanie, życiorys, 3 zdjęcia, świadectwo ukończenia gimnazjum, świadectwo chrztu, odpis aktu urodzenia, świadectwo moralności od księdza proboszcza.
W jednym z kolejnych numerów Niedzieli zamieszczona zostanie prezentacja częstochowskiego NSD.
Kontakt: Niższe Seminarium Duchowne - Liceum Ogólnokształcące, ul. Piotrkowska 17, 42-200 Częstochowa, tel. (0-34) 324-11-09, fax: (0-34) 324-55-94, e-mail: nsd@niedziela.pl. Więcej informacji - na stronie internetowej: www.nsd.niedziela.pl

Tydzień w Polsce

Na wiadomość o chorobie Ojca Świętego i ponownym przewiezieniu go do szpitala - 24 lutego Przeor Jasnej Góry o. Marian Lubelski wezwał do „pospolitego ruszenia” modlitewnego w intencji Jana Pawła II.

Minister zdrowia Marek Balicki podał się do dymisji, jednak premier Marek Belka nie przyjął jej. Decyzja min. Balickiego była spowodowana odrzuceniem w Sejmie ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Tymczasem w placówkach zdrowia nadal wrze. Nie wszystkie protesty zawieszono. Większość pracowników służby zdrowia, ze zrzeszonymi w NSZZ „Solidarność” na czele, oczekuje spełnienia pozostałych postulatów.

Wiesław Zapędowski został nowym wiceministrem rolnictwa. Ma on nadzorować pracę Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej oraz Departamentu Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych. Do jego zadań będą należały m.in. kontrola realizacji w kraju unijnej Wspólnej Polityki Rolnej oraz uczestnictwo w pracach organów Unii Europejskiej i w innych organizacjach międzynarodowych.

Rząd skierował do Sejmu projekt nowej ustawy w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności, które ma przysługiwać nie tylko osobom fizycznym, ale i prawnym. Nabycie własności będzie jednak odpłatne. Oprócz tego projektu w Sejmie są jeszcze dwa - autorstwa PiS-u i Senatu. Na ich bazie posłowie mają wypracować jeden projekt.

Rząd powinien na drodze sądowej unieważnić umowę prywatyzacyjną PZU, zawartą z Eureko - zaapelowała Liga Polskich Rodzin. Zdaniem przedstawicieli LPR, „jest wiele dokumentów, które świadczą o tym, że umowa została zawarta w złej wierze zarówno z jednej, jak i z drugiej strony”. Według ministra skarbu, nie ma żadnych powodów, dla których umowa mogłaby być unieważniona.

B. senator SLD Maria Szyszkowska przygotowała projekt ustawy przewidującej możliwość legalnego dokonania eutanazji osób śmiertelnie chorych. Opozycja, środowiska medyczne i organizacje prorodzinne są oburzone tym pomysłem, który określają jednoznacznie jako barbarzyński.

IPN musi w trybie decyzji administracyjnej szczegółowo informować daną osobę, z jakiego powodu odmawia jej statusu pokrzywdzonego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (NSA). IPN będzie musiał wyjaśniać, czy odmowa jest dlatego, że nie zachowały się żadne akta na jej temat, czy też dlatego, że osoba ta była agentem służb specjalnych PRL.

Jedno z najbardziej prestiżowych i priorytetowych śledztw prowadzonych przez prokuraturę IPN, dotyczące ok. 100 zabójstw, m.in. działaczy opozycji i księży w latach 80., może stanąć w martwym punkcie. Władze policyjne odwołały ostatniego funkcjonariusza, który wraz z prokuratorem Andrzejem Witkowskim z lubelskiego Oddziału IPN rozpracowywał przestępczą strukturę istniejącą w resorcie bezpieczeństwa w czasach PRL-u.

Zbiory znakomitego historyka - prof. Tomasza Strzembosza wzbogaciły zasób Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Zawierają one dokumenty osobiste i archiwalia dotyczące Polskiego Państwa Podziemnego.

21 lutego br. został zamordowany w swoim mieszkaniu w Warszawie wybitny artysta Zdzisław Beksiński. Ustalono, że zginął z rąk 19-letniego Roberta K. - syna dobrego znajomego malarza. Zabójca przyznał się do popełnienia zbrodni. Areszt tymczasowy został zastosowany również wobec jego 16-letniego kolegi.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Świątek zrewanżowała się Sabalence za ubiegłoroczną porażkę w finale w Madrycie. To było ich 10. spotkanie i siódma wygrana Polki.

CZYTAJ DALEJ

Lubartów. Powołani do służby

2024-05-05 12:27

Ks. Krzysztof Podstawka

Alumni: Mateusz Budzyński z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie, Karol Kapica z parafii św. Wita w Mełgwi, Bartłomiej Kozioł z parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku, Bartosz Starowicz z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie oraz Wojciech Zybała z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Lubartowie - klerycy 5. roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, przyjęli święcenia diakonatu z rąk bp. Artura Mizińskiego 4 maja w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję