Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 10/2005

Grzegorz Gałązka

Spotkanie w prywatnej bibliotece papieskiej z premierem Chorwacji

Spotkanie w prywatnej bibliotece papieskiej z premierem Chorwacji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z papieżem

20 lutego Jan Paweł II osobiście poprowadził niedzielną modlitwę Anioł Pański. W rozważaniach przed modlitwą mówił o znaczeniu Eucharystii oraz o podstawowym zadaniu jego pontyfikatu, jakim jest „służba na rzecz jedności Kościoła”. Oto tekst rozważań Ojca Świętego:
„Ćwiczenia duchowe, rekolekcje wielkopostne, w których wziąłem udział wraz z licznymi moimi współpracownikami z Kurii Rzymskiej, zakończyły się wczoraj uroczystą Eucharystią, a następnie adoracją Najświętszego Sakramentu.
Eucharystia jest źródłem, z którego komunia łącząca członki mistycznego Ciała Chrystusa czerpie ciągle nową siłę. W tej perspektywie nabiera pełnej wymowy szczególne zadanie powierzone Piotrowi i jego następcom: posługa Piotrowa jest zasadniczo służbą na rzecz jedności Kościoła. «Ty jesteś Piotr [czyli Opoka] i na tej opoce zbuduję Kościół mój» (Mt 16, 18). Z tą obietnicą Pana współbrzmią inne Jego budujące słowa: «Ja prosiłem za tobą, żeby nie ustała twoja wiara. Ty ze swej strony utwierdzaj twoich braci» (Łk 22, 32). «Paś baranki moje. Paś owce moje» (J 21, 15.16.17). Szczególnie żywo odczuwam w sercu to zaproszenie Jezusa, kiedy kontempluję Tajemnicę eucharystyczną. Jemu, Dobremu Pasterzowi, powierzam cały Lud Boży w wielkopostnej pielgrzymce ku Wielkanocy.
W tradycyjnej modlitwie Anioł Pański prosimy o wsparcie Maryję, Matkę Kościoła”.

Audiencja dla premiera Chorwacji

21 lutego Jan Paweł II przyjął w Watykanie premiera Chorwacji Ivo Sandera.
Spotkanie w cztery oczy trwało 10 minut. Według komunikatu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, premier Sander zapewnił Papieża, że naród chorwacki modli się o jego zdrowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uniwersyteckie kursy nt. satanizmu

18 lutego na prestiżowym Uniwersytecie Papieskim „Regina Apostolorum” rozpoczął się dwumiesięczny kurs poświęcony zagadnieniom satanizmu, egzorcyzmów i tzw. modlitw o wyzwolenie. Władze uczelni prowadzonej przez Legionistów Chrystusa poinformowały, że w ramach seminarium przedstawione zostaną aspekty biblijne, historyczne, teologiczne i duszpasterskie związane z problematyką satanizmu, a także historia satanizmu, praktyczne arkana psychologii i prawa.
Poszczególne tematy będą omawiali fachowcy z każdej z tych dyscyplin. Będzie też uwzględniona problematyka muzyki rockowej, czasopism młodzieżowych, gier wideo i stron internetowych. Na zakończenie kursu dwaj zakonnicy włoscy będą mówili o egzorcyzmie w duszpasterstwie.
Satanizm to „filozofia i praktyka życia” nastawione na zniszczenie wszystkich wrodzonych wartości człowieka oraz zmierzające do swego rodzaju antyspołeczeństwa bez żadnych zasad moralnych - powiedział w Radiu Watykańskim włoski egzorcysta, o. Francesco Bamonte. Jego zdaniem satanizm przedstawia zło jako dobro i na odwrót. Nieprzypadkowo satanizm stosuje znak odwróconego krzyża - stwierdził włoski ekspert. Podkreślił, że celem satanizmu jest całkowite odwrócenie wszystkich uniwersalnych wartości, takich jak pokój, braterstwo czy nadzieja.

Reklama

Publiczne poparcie dla listu papieskiego nt. mass mediów

Najnowszy list apostolski Jana Pawła II Il rapido sviluppo (Szybki rozwój) na temat mediów wzbudził duże zainteresowanie i spotkał się z poparciem ze strony wielu włoskich polityków. „W pełni podzielam pragnienie prawdy, wyrażone przez Papieża” - oświadczył b. premier Włoch i b. przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi.
Prodi zgadza się z Ojcem Świętym, iż „zadaniem środków przekazu jest mówienie i opowiadanie prawdy”. A zwracając się do rozmawiających z nim dziennikarzy, premier Włoch stwierdził: „Papież znalazł i dla Was dobre słowo, czego chcieć więcej?”.
Apel Jana Pawła II o „kodeks moralny” w dziedzinie środków przekazu popiera także włoski minister łączności Maurizio Gasparri. Jego zdaniem, nie ma żadnej sprzeczności między „innowacjami w dziedzinie technologii a moralnością (...). Jeżeli już, to można mówić o ryzyku ewolucji bez kontroli. Dokument papieski przywrócił nadzieję tym wszystkim, którzy obawiali się, że moralność nie będzie mogła nadążyć za rozwojem mediów” - oświadczył minister.
„Nie demonizowanie i demagogia, lecz uznanie szczytnej roli wychowawczej i moralnej, jaką gwarantuje technika. Innowacje mogą poprawić nasze życie, ale mogą je także zubożyć: do nas, do tych, którzy odpowiadają za te procesy, należy, by przyświecały im moralność i godność” - powiedział członek rządu Silvio Berlusconiego, będącego właścicielem imperium multimedialnego, w tym trzech kanałów telewizyjnych.
Za list apostolski dziękuje Janowi Pawłowi II również zbliżone do Episkopatu Włoch stowarzyszenie telewidzów AIART. „Dziękujemy Waszej Świątobliwości za list skierowany do wszystkich odpowiedzialnych za środki społecznego przekazu. W pełni podzielamy to swego rodzaju ojcowskie napomnienie, zachętę i apel. Pluralizm w dziennikarstwie, a szerzej w mass mediach, jest kodem genetycznym każdej demokracji” - stwierdził w oświadczeniu wydanym z tej okazji przewodniczący stowarzyszenia Luca Borgomeo.

Reklama

15 maja 2005 - Beatyfikacja Karola de Foucauld

Sługa Boży Karol de Foucauld (1858-1916), urodzony w arystokratycznej rodzinie w Strasburgu i zamordowany w Algierii jako pustelnik i misjonarz, będzie beatyfikowany 15 maja br., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Niemiecka Agencja Katolicka KNA poinformowała 21 lutego z Rzymu, że w najbliższym czasie Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej ogłosi odpowiedni dokument w tej sprawie.
Według tej informacji, Watykan uzgodnił termin beatyfikacji o. de Foucauld z władzami Algierii. Nie chciano bowiem, by w czasie uroczystości powróciła pamięć o francusko-algierskich konfliktach okresu kolonialnego. Na duchowe dziedzictwo Karola de Foucauld powołuje się ok. 20 różnych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych na świecie. Najbardziej znane z nich to Mali Bracia i Małe Siostry od Jezusa.

Papieska Akademia Życia ostrzega przed „religią zdrowia”

Przed tzw. religią zdrowia i jej zgubnymi skutkami ostrzega Papieska Akademia Życia. Jej członek - niemiecki psychiatra Manfred Lütz omówił to zjawisko 17 lutego br. podczas konferencji prasowej w Watykanie.
„Nie Pan Bóg, lecz zdrowie jednostki urasta do roli niepodlegającego dyskusji «najwyższego dobra»” - stwierdził Lütz. Dodał, że według tego sposobu myślenia zbawienie i odkupienie ma nastąpić nie gdzieś „na drugim świecie”, lecz tu i teraz. Od medycyny oczekuje się wieczności, od psychoterapii - wiecznego szczęścia i niepostrzeżenie przekonania religijne przelane zostały na służbę zdrowia. „Lekarze są traktowani niemal jak półbogowie, mamy także miejsca pielgrzymek, herezje, ruchy ascetyczne, obrzędy i kampanie misyjne na rzecz zdrowia, dotowane przez państwo. Zdrowie, które jest dobrem, jak niemal wszystko w naszym społeczeństwie, postrzegane jest jako coś, co można wyprodukować: trzeba coś zrobić dla zdrowia, nic nie bierze się z niczego, a ten, kto umiera, sam jest sobie winien” - analizował zjawisko niemiecki psychiatra. Zwrócił przy tym uwagę na skutki takiej postawy: „Jeżeli zdrowie stanowi najwyższą wartość, to prawdziwym człowiekiem jest człowiek zdrowy. A kto nie jest zdrów, a zwłaszcza jeśli nie jest w stanie powrócić do zdrowia, staje się po cichu człowiekiem drugiej czy trzeciej kategorii. Można by powiedzieć, że chcąc uniknąć śmierci, ludzie zabierają sobie niepowtarzalny czas życia i dopiero na łożu śmierci zadają sobie pytania, czy nie należało spędzić więcej czasu z żoną, z dziećmi, z przyjaciółmi, zamiast w siłowni, czy nie można było zrobić czegoś dla innych” - ostrzegał dr Lütz.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

O ile wcześniej papieże przewodniczyli procesjom Bożego Ciała na placu św. Piotra, to Paweł VI przewodniczył im w poszczególnych parafiach Rzymu. Natomiast św. Jan Paweł II wprowadził zwyczaj ich odbywania w czwartek Bożego Ciała na trasie między bazylikami św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję