Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 9/2005

Krzysztof Świertok

W Środę Popielcową na Jasnej Górze

W Środę Popielcową na Jasnej Górze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początek Wielkiego Postu

9 lutego br., w Środę Popielcową, o godz. 9.00 ojcowie i bracia konwentu jasnogórskiego wzięli udział we Mszy św. w Bazylice, której przewodniczył przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. W homilii o. Albert Oksiędzki - definitor generalny Zakonu Paulinów podkreślił, że „Wielki Post jest drogą wyrażającą się i wyznaczoną konkretnymi rzeczami. Na tę drogę składa się post, modlitwa i jałmużna. Oto droga życia - mówił o. Albert. - Oto droga do zmartwychwstania dla nas i dla innych”. Po homilii miał miejsce obrzęd posypania głów popiołem.
Środę Popielcową poprzedziło 40-godzinne nabożeństwo ku czci Najświętszego Sakramentu. Nieszporom połączonym z procesją na zakończenie nabożeństwa 8 lutego przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy.

Modlitwa Sybiraków

10 lutego br., w 65. rocznicę masowej zsyłki Polaków na Syberię i do Kazachstanu, modlono się w intencji wszystkich rodaków - zmarłych i żyjących ofiar sowieckich.
Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. „Naszym szczęściem i łaską jest, że możemy właśnie stąd, od Ołtarza Ojczyzny, podnieść apel o aktualne oczyszczenie sumień - powiedział ks. prof. Franciszek Dylus, duszpasterz Sybiraków. - Nie tylko otworzenie małych teczek ma spotkać się z prawdą, przywołać do rachunku sumienia, ale otworzenie «wielkiej teki historii», tak bardzo ciągle zakłamanej i zakłamywanej, i wskazanie prawdziwych współsprawców ludobójstwa i strasznej pożogi II wojny światowej”. W homilii Ojciec Przeor podkreślił, że „w duchu chrześcijańskiej miłości mówimy: «przebaczamy», ale nie zapominamy o tych zbrodniach i o tych, którzy zginęli śmiercią męczeńską w okropnych warunkach”.
Honorową odznakę Sybiraka wręczył Ojcu Przeorowi Franciszek Borkowski - prezes Związku Sybiraków w Częstochowie. Ocaleni zesłańcy i ich rodziny złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Sowieckich przy Kaplicy Pamięci Narodu. W uroczystości udział wzięli: Tadeusz Wrona - prezydent Częstochowy, Ireneusz Kozera - naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta, kombatanci z pocztami sztandarowymi i Sybiracy. W latach 1940-41 represją wysiedleń z ziem II Rzeczypospolitej zostało dotkniętych ponad 1,5 mln Polaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

13. Światowy Dzień Chorego

11 lutego br., we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, odprawiona została Msza św. w intencji chorych. Dziękowano także za powrót Ojca Świętego z kliniki Gemelli do Watykanu oraz modlono się o dalsze zdrowie i siły dla Papieża. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Kamil Szustak. W homilii podkreślił, że „człowiek chory, stary jest błogosławieństwem od Pana Boga. Jest wielkim darem dla ludzkości. Jest także wielką szansą dla tych wszystkich, którzy zbliżają się do tajemnicy ludzkiego cierpienia”. We Mszy św. uczestniczyło ok. 500 osób, większość z nich przyjęła sakrament chorych. Po Eucharystii miało miejsce nabożeństwo lurdzkie, czyli indywidualne błogosławieństwo chorych Najświętszym Sakramentem. Wśród grup zorganizowanych obecni byli członkowie Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem oraz Fundacji na rzecz Chorych na Stwardnienie Rozsiane im. bł. Anieli Salawy z Krakowa.

Dyrektorzy Szkół Katolickich

W dniach 11-12 lutego odbywała się Konferencja Plenarna Dyrektorów Szkół Katolickich w Polsce. Spotkanie przebiegało pod hasłem: Komu jest potrzebny katecheta w szkole katolickiej. W obradach wzięło udział ponad 150 osób, m.in.: bp Gerard Kusz - członek Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, ks. Sylwester Jeż - przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Szkół Katolickich w Polsce oraz o. Józef Płatek OSPPE.

Pielgrzymka górali

Tradycyjnie w sobotę przed pierwszą niedzielą Wielkiego Postu, 12 lutego, w pielgrzymce przybyło 250 górali z Zakopanego. „Jest to nasza ślubowana pielgrzymka z Podhala, w czasie której pragniemy pokazać naszą solidarność i jedność z Jasną Górą - powiedział ks. Mirosław Drozdek SAC, proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. „Nigdy nie można zmienić drogowskazu, jakim jest ten prowadzący ku Jasnej Górze. Wszystkie sanktuaria polskie są w promieniach tej stolicy duchowej narodu polskiego”.
Ks. Drozdek przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, na początku której pielgrzymów powitał przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. Eucharystię uświetniła kapela góralska z Krzeptówek i nowicjusze księży pallotynów. Ojciec Przeor przekazał sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej kopię Jasnogórskiej Ikony. Szczególną intencją pielgrzymki była modlitwa za Ojca Świętego. 8 lutego górale odwiedzili Jana Pawła II w rzymskiej klinice Gemelli.

W skrócie

12 lutego na Jasną Górę przybyło ponad 3,7 tys. maturzystów diecezji pelplińskiej wraz z nauczycielami, wychowawcami i 46 duszpasterzami. Hasłem pielgrzymki było wezwanie: Naucz mnie chodzić drogą Twojej prawdy. Z młodzieżą modlili się: biskup diecezji - Jan Bernard Szlaga, diecezjalny duszpasterz młodzieży - ks. Arkadiusz Ćwikliński, organizator, oraz dyrektor Wydziału Duszpasterskiego - ks. Andrzej Szopiński.

13 lutego zakończyły się trzydniowe rekolekcje Jasnogórskiej Sodalicji Mariańskiej. Rozważania głosił o. Anzelm Frączek - moderator JSM.
- Tego dnia również zakończyła się III seria Jasnogórskich Dni Skupienia, w których uczestniczyło 27 osób. Trzydniowe spotkania prowadził podprzeor Jasnej Góry - o. Nikodem Kilnar. Organizatorem był o. Dariusz Szuba.

Zapowiedzi

28 lutego - Pielgrzymka Maturzystów z Gniezna i Elbląga

1 marca - Pielgrzymka Maturzystów z Wrocławia

4-6 marca - 21. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych

4-6 marca - Jasnogórskie Dni Skupienia

4 marca - Rekolekcje Maturzystów z Radomia

5 marca - Pielgrzymka Maturzystów z Gdańska, Sandomierza, Torunia

5/6 marca - Pielgrzymka Ruchu Szensztackiego

Więcej wiadomości na stronie internetowej
www.jasnagora.com

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

W kazaniu abp Wojda, przywołując obranie Matki Chrystusa za Królową narodu polskiego na przestrzeni naszej historii, od króla Jana Kazimierza do św. Jana Pawła II i nas współczesnych, podkreślił że nasze wielowiekowe złączenie z Maryją nie ogranicza się jedynie do wymiaru historycznego a jego wymowa jest znacznie głębsza i „mówi o więzi miedzy Królową i Jej poddanymi, miedzy Matką a Jej dziećmi”. Wskazał, że dla nas „doświadczających słabości, niemocy, kryzysów duchowych i ludzkich, Maryja jest prawdziwym wzorem wiary, mamy więc prawo i potrzebę przybywania do Niej”.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi ze Słowacji

2024-05-04 22:26

Małgorzata Pabis

    Już po raz 17. do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła doroczna pielgrzymka katolików ze Słowacji organizowana przez „Radio Lumen”.

    Uroczystej Eucharystii, sprawowanej na ołtarzu polowym w sobotę 4 maja, przewodniczył bp František Trstenský, biskup spiski. W pielgrzymce wzięło udział ponad 10 tysięcy Słowaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję