Reklama

Klukowo

"Bardziej patrzeć niż mówić"

Ks. Paweł Bejger
Edycja łomżyńska 37/2002

"Cieszymy się, że Pan Bóg pozwolił nam dożyć takiej chwili, kiedy nasza świątynia będzie konsekrowana" - mówił przed uroczystościami jeden z wiernych parafii Klukowo. "Nikt chyba z nas nie spodziewał się, że tak szybko ta chwila przyjdzie" - dodał kolejny. "My daliśmy pracę swoich rąk, czas i siły, proboszcz przede wszystkim nadzieję, że sprostamy temu wymaganiu, a Ten najważniejszy pobłogosławił. I tak powstał nowy kościół w Klukowie" - skomentował jeszcze jeden rozmówca. "Dzisiaj w Klukowie trzeba więcej patrzeć aniżeli mówić" - powiedział w przemowie powitalnej proboszcz parafii - ks. kan. Ryszard Niwiński.

Aby się udało

Wolno wjeżdżamy do parafii. Jest 25 sierpnia br. Jutro, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, w Klukowie będzie miała miejsce konsekracja kościoła. W towarzystwie sierpniowego słońca, błękitnego nieba i upału patrzymy na wieże kościoła, unoszące się ku niebu. Zakończone krzyżami, smukłe, można powiedzieć idealnie komponują z pozostałą bryłą kościoła. Przyglądam się otoczeniu sąsiadującemu świątyni. Ujmuje mnie czystość i porządek. Niedzielne popołudnie, czas obiedni skupił mieszkańców w rodzinnych domach. Tylko kilka dzieciaków, trzymając w dłoniach białe kartki, nerwowo chodzi po kościelnym placu, coś tam sobie powtarzając. Wchodzimy do wnętrza świątyni. Wita nas przyjemny chłód i czystość pomalowanych ścian oraz prostota wnętrza. Nade wszystko wita nas Matka Boża Częstochowska znajdująca się w obrazie umieszczonym w miejscu centralnym prezbiterium. Krótka modlitwa w wygodnych ławkach, na których porozkładane są teksty modlitw i pieśni. Później szczegółowe zwiedzanie. Podziwiamy świecący, perfekcyjnie wyczyszczony marmur, ten w prezbiterium i ten znajdujący się w całym kościele. Spoglądamy na chór, gdzie trwają prace przygotowawcze chyba do zbliżającej się próby, bo i dzieciaków coraz więcej. To z ich ust słyszymy słowa: " aby się jutro udało".

Przyszedł upragniony dzień 26 sierpnia, uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, odpust w parafii Klukowo, dzień konsekracji parafialnego kościoła. W godzinach południowych na Jasnej Górze Prymas Polski jeszcze raz zawierzył polski naród Matce Bożej. Media podały, że na Jasnogórskim Szczycie zgromadziło się ok. 200 tys. wiernych. W godzinach popołudniowych, w Klukowie zaczyna tętnić niejako nowe życie. Służby porządkowe postawione na baczność, ostatnie próby orkiestry dętej, ze świątyni dochodzą głośne śpiewy maryjnych pieśni. Na frontowej ścianie świątyni umieszczono duży napis: "Mój Dom będzie domem modlitwy" . W miarę zbliżania się godz. 16.00 w świątyni i przed nią gromadzi się coraz więcej wiernych. W ustawionych na zewnątrz konfesjonałach księża jednają ludzi z Bogiem. Na wąskiej dróżce prowadzącej z plebanii do świątyni dostrzegam Księdza Proboszcza. Trzyma w dłoniach kartki, powtarza sobie, przypomina, jak to było. Szuka spokoju, skupienia na ostatnią przed uroczystością refleksję. Przez głośniki słyszę znajomy głos. To ks. prał. Jan Sołowianiuk komentuje dzisiejszą uroczystość. Z małym opóźnieniem rozpoczyna się Eucharystia. W procesji liturgicznej idą m.in.: bp Stanisław Stefanek, bp Tadeusz Zawistowski, ks. inf. Lucjan Świeczkowski z Warszawy, kapłani z diecezji łomżyńskiej, drohiczyńskiej, siedleckiej, ełckiej. Goście powitani zostali wierszem Jana Lechonia Matka Boska Częstochowska w wykonaniu miejscowych dzieci. "Ta świątynia jest wyrazem, odbiciem pragnień wnętrza parafii" - powiedział w słowie powitalnym Ksiądz Proboszcz, po czym przedstawił historię pobudowanej świątyni.

Reklama

Trochę historii

Prace związane z budowaniem świątyni rozpoczęto 1 września 1996 r. 20 września gotowe były już fundamenty pod nowy kościół. Pierwszą akcją na szerszą skalę związaną z budową była zbiórka drewna budowlanego. Zgromadzono je przy współpracy z innymi parafiami. Lata 1997-98 to budowanie dwóch wież, okładanie ścian klinkierem, wykończenia granitowe. W 1999 r. pokryto budynek blachą dachówkową, wieże - blachą miedzianą. Kolejne miesiące, to praca wewnątrz świątyni: położenie posadzki granitowo-marmurowej, stolarka z dębu parafialnego (prawie każda rodzina ofiarowała na świątynie swój dąb), chodniki. "Chcieliśmy, aby nasza świątynia była w najwyższym wykonaniu, bo to nie ludzki, ale Boży dom" - powiedział ks. Ryszard.

Konsekracja świątyni

Uroczystej Mszy św., podczas której konsekrowano kościół parafialny w Klukowie, przewodniczył bp Stanisław Stefanek, który wygłosił także homilię. Ponad tysięczna rzesza wiernych mogła usłyszeć z ust Księdza Biskupa, że każdy człowiek na wzór Maryi powinien mieć otwarte oczy i uszy na wołanie Jezusa. Biskup Stanisław wtrącił również w homilię swój osobisty wątek, swoje wspomnienie: "Ilekroć przejeżdżałem przez Klukowo, a widziałem już wznoszące się wieże, snułem takie rozważanie: Nasza ziemia mazowiecka, podlaska, kurpiowska ma takie wieżyce, które zazwyczaj wzniosły się na początku XX w. Wieżyce w Klukowie wyniosły się ku niebu na początku XXI w. (...) Wtedy, jak i dzisiaj było również mnóstwo problemów, kłopotów, biedy. Ale wtedy i dzisiaj nasi wierni wiedzieli, że drogą do rozwoju społecznego, gospodarczego jest droga przez wieżyce". Zdaniem Księdza Biskupa, "wieżyce" nie pozwolą na zamykanie szkół, przedszkoli, szpitali, bo nigdy nie zgodzą się na to, aby godność ludzka była zastąpiona "jakąś chwilową fascynacją świata, która szybko przeminie i pozostawi pustkę w życiu człowieka" .

Trwające około trzech godzin uroczystości zakończyły się w godzinach wieczornych.

Puste Noce za duszę śp. Pawła Adamowicza

2019-01-16 18:34

dg / Warszawa (KAI)

W piątek, wieczorem przed pogrzebem śp. Pawła Adamowicza, w Gdańsku i Warszawie odbędą się tradycyjne kaszubskie obrzędy Pustych Nocy. Aleksandra Dulkiewicz, zastępczyni śp. Pawła Adamowicza, w poruszającym wspomnieniu o Zmarłym napisała: "Jest w tradycji Pomorza, w tradycji Kaszub, coś takiego jak Pusta Noc. Kiedy jest się przy zmarłym. Trwa przy nim. Bądźmy przy naszym Prezydencie tej nocy".

TVP INFO

– Pusta noc to niezwykły i wciąż żywy na Kaszubach obyczaj. Jest to ostatnia noc przez pogrzebem zmarłego, która się odbywa w domu nieboszczyka. Przybyłe osoby rozpoczynają obrzęd różańcem po czym odmawiają modlitwy w intencji zmarłego. Po odmówieniu modlitw zgromadzeni nie odchodzą do swoich domów, tylko pozostają w domu żałoby, aby śpiewać nabożne pieśni pustonocne. Śpiewom tym przewodził śpiewak lub też grupa śpiewaków, którzy przejmowali swoją rolę z ojca na syna, parając się tym wręcz zawodowo. Rodzina nieboszczyka przygotowywała zaś poczęstunek dla czuwających przy nim uczestników Pustej Nocy. Dawniej takie spotkania odbywały się nad trumną zmarłego, przechowywaną w domu. Obecnie Pustą Noc przenosi się do salek, kaplic lub kościołów, a czuwanie skrócono do kilku godzin. Pusta Noc ma przede wszystkim na celu godne pożegnanie zmarłego. Zwyczaj pełnił także funkcję integracyjną. Wzmacniał więzi lokalnej społeczności skupionej wokół bliskiego zmarłego – wyjaśnia w rozmowie z KAI Łukasz Richert, dyrektor Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Aleksandra Dulkiewicz, zastępczyni śp. Pawła Adamowicza, w poruszającym wspomnieniu o Zmarłym napisała: "Jest w tradycji Pomorza, w tradycji Kaszub, coś takiego jak Pusta Noc. Kiedy jest się przy zmarłym. Trwa przy nim. Bądźmy przy naszym Prezydencie tej nocy: modlitwą, myślą, wspomnieniem, postanowieniem na przyszłość ale i uśmiechem".

W piątek, 18 stycznia, o godz. 20 w Centrum św. Jana przy ul. Świętojańskiej 50 w Gdańsku odbędzie się obrzęd Pustej Nocy za duszę śp. Pawła Adamowicza, na który zaprasza Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. "Niech nasza obecność będzie dowodem wdzięczności dla Niego za wszystko, co zrobił dla kaszubsko-pomorskiej społeczności. Zapraszamy do wspólnego czuwania i modlitwy" - piszą organizatorzy.

Pustonocne śpiewy zabrzmią również w Warszawie.

– Dzięki życzliwości ks. Aleksandra Seniuka, rektora kościoła sióstr wizytek przy Krakowskim Przedmieściu, będziemy mogli włączyć się w pustonocne czuwanie. Od 18:30 będziemy śpiewać ze Śpiewnika Pelplińskiego dawne pieśni eschatologiczne, za dusze czyśćcowe, w wariantach melodycznych z różnych rejonów kraju. Przygotuję dla zebranych wydrukowane teksty. Pieśni są raczej długie, więc po kilku zwrotkach każdy będzie mógł śmiało dołączyć się do wspólnego śpiewania – mówi inicjator wydarzenia, Dawid Gospodarek, dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezydent Duda weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych Prezydenta Pawła Adamowicza

2019-01-16 19:41

maj, aw / Gdańsk (KAI)

Prezydent RP Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych tragicznie zmarłego Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Pozostaje w związku z tym w stałym kontakcie z Premierem oraz Urzędem Miasta Gdańska - informuje Kancelaria Prezydenta RP.

KPRM

Pogrzeb zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę 19 stycznia. Eucharystia, której będzie przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź rozpocznie się o godz. 12.00. Szczątki Zmarłego zostaną złożone w Bazylice Mariackiej.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek 14 stycznia wskutek ciężkich ran odniesionych poprzedniego wieczora po ataku nożownika podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miał 53 lata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem