Reklama

Sulęciński plener malarski

Dzieła natchnione

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Malownicze uliczki Sulęcina i piękno bogato ukształtowanego terenu, od siedmiu lat przyciągają artystów szukających natchnienia. W tym roku sulęciński plener malarski trwał od 20-31 sierpnia. Na specjalne zaproszenie przybyło 9 twórców z Polski, Niemiec, Czech i Rosji. Tak jak każdego roku, głównym organizatorem i inicjatorem imprezy był Sulęciński Ośrodek Sportu i Rekreacji. Artyści po rozstawieniu sztalug na ulicy malowali piękne pejzaże, martwą naturę lub abstrakcje. Twórcy sami decydowali o tym, co malują i jakich technik używają. Od trzech lat spotkanie artystów nie ma bowiem komisarza, który nadzorowałby prace; nikt też nie dokonywał selekcji nowo powstałych dzieł. W tegorocznym plenerze malarskim udział wzięli: Aleksy Nowak ­ Sieradz, Arleta Eiben ­ Szamotuły, Małgorzata Lalek ­ Łódź, Iwona Markowicz-Winiecka ­ Gorzów Wlkp., Leonid Pusny ­ Rosja, Oskar Pawlas ­ Czechy, Władysław Ćmiel ­ Czechy, Heinz Rackowitz ­ Niemcy oraz Charlotta Utermohlen ­ Niemcy. Często się zdarza, że stworzone w Sulęcinie dzieła, artyści pozostawiają miastu. Tak było i tym razem. Po zakończeniu pleneru prace zostały przewiezione do Słubic i tam wystawione. Po powrocie będą natomiast eksponowane w nowo powstałej sulęcińskiej Galerii, znajdującej się w Kinie "Znicz". Z pewnością wszystkie prace zasługują na uznanie, jednak szczególnie warto zobaczyć pejzaże Marii Niedźwiedź-Suchońskiej oraz martwe natury Moniki Milerskiej.

Spotkanie Akcji Katolickiej i KSM-u w Sławie

Rozmowy nad jeziorem

W dniach 30 i 31 sierpnia br. w gościnnych progach Domu Rekolekcyjnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Sławie odbyło się zebranie przedstawicieli Akcji Katolickiej i KSM-u z naszej diecezji. Piątkowy wieczór minął pod znakiem konstruktywnych chociaż niepozbawionych od emocji rozmów na temat podjęcia przez oba stowarzyszenia wspólnych inicjatyw o charakterze społeczno-gospodarczym. W sobotę rano podsumowano piątkowe obrady, których owocem stały się konkretne propozycje działań zarówno AK, jak i KSM-u przewidziane na najbliższe miesiące. O poszczególnych inicjatywach i ich realizacji oba stowarzyszenia będą na bieżąco informowały wiernych naszej diecezji. Również tego dnia w godzinach przedpołudniowych odbyło się zebranie zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej (DIAK), na którym omówione zostały aktualne sprawy stowarzyszenia. Jednocześnie spotkanie to zainaugurowało pracę zarządu po wakacyjnej przerwie. Dwudniowym obradom przewodniczyli: asystent kościelny DIAK i KSM-u s. Zbigniew Kucharski oraz prezes zarządu DIAK Stanisław Rzeźniczak.

Waldemar Hass

Konkurs

Jaki piękny jest świat!

Katolickie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych " Tęcza" i Warsztaty Terapii Zajęciowej organizują konkurs fotograficzny dla osób niepełnosprawnych pt. "Jaki piękny jest świat". Jego celem jest szukanie inspiracji w otaczającym świecie, zainteresowanie dzieci, młodzieży i dorosłych fotografiką, jako dodatkową formą rewalidacji, oraz eksponowanie twórczości artystycznej uczestników. W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocowych województwa lubuskiego, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, uczniowie szkół specjalnych oraz twórcy indywidualni. Placówki przekazują dwie prace, uczestnicy indywidualni jedną w formacie min. 15 na 21 cm na papierze błyszczącym w oprawie (przygotowaną do ekspozycji). Przy każdej pracy należy podać: imię, nazwisko i wiek autora oraz nazwę placówki. Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych: dziecięcej: do lat 12, młodzieżowej: 13-18 lat i dorosłej. Termin nadsyłania zdjęć mija 30 września. Należy je wysłać pod adresem: Katolickie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Tęcza", ul. II Armii 30-40, 65-936 Zielona Góra, tel. informacyjny: (68) 323-07-47.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bard.

Caritas

Dzieci z czterech zielonogórskich świetlic Caritas 26 sierpnia br. bawiły się na festynie spędzanym pod hasłem "Świetlicowe radości ­ zdrowo i bezpiecznie". Imprezę zorganizowano przy pomocy finansowej Zarządu Miasta. W konkursach karaoke i "Jaka to melodia" dzieci walczyły o piórniki, plecaki i piłeczki. Wszystkie nagrody przydały się młodym uczniom w nowym roku szkolnym. Dzięki Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w tym roku na wakacje wyjechało 2200 dzieci z naszego terenu. Wypoczywali w ok. 50 miejscach w całej Polsce, ponadto 15 dzieci z całej diecezji wyjechało na odpoczynek za granicę. Dzięki istniejącym świetlicom Caritas dzieci mogły bezpiecznie spędzać wolny czas we własnych miejscowościach i pod czujnym okiem dorosłych. Najwięcej dzieci skorzystało ze świetlicy w miejscowości Gozdnica. Zapełnione podopiecznymi były także placówki w Kożuchowie, Koźli Kożuchowskiej i Gubinie.

Zielona Góra

Spektaklem poetycko-muzycznym "Papusza", który odbył się w ruinach za Teatrem Lubuskim w Zielonej Górze zakończył się V Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyki Kameralnej "Lubuska Camerata 2002". W roli tytułowej wystąpiła Beata Beling. Festiwal rozpoczął się 1 sierpnia br. w Żaganiu. Na terenie Stalgu VIII C wykonano wówczas "Kwartet na koniec czasów". W ramach festiwalu koncerty odbyły się w 17 miejscowościach.

Paradyż

W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Marcina, w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu w ramach festiwalu " Muzyka dawna ­ persona grata" odbyła się sesja nagraniowa. Angielska skrzypaczka Rachel Podger wraz z Polską orkiestrą barokową "Arte dei Suonatori" zarejestrowali w świątyni jeden z cykli koncertowych Antonia Vivaldiego La Stravaganzza. Festiwal trwa cały rok, promując muzykę barokową i klasyczną. W tym czasie prezentowane są koncerty oraz trwają sesje płytowe. W październiku i grudniu "Muzyka dawna ­ persona grata" zawita także w Zielonej Górze.

Reklama

Nowa Sól

Muzeum nowosolskie do końca rześnia prezentuje wystawę poświęconą historii policji na świecie. Na tej wyjątkowej prezentacji można podziwiać oprócz honorowych odznaczeń także mundury i czapki stróżów prawa z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji i Polski. W stałych ekspozycjach muzealnych można zobaczyć XIX-wieczne wnętrza domów. Stare meble przypominają dziś dzieje dawnych mieszkańców Nowej Soli. Zwiedzający podziwiać mogą także wystawę ukazującą przyrodę Doliny Odry.

JEDNYM ZDANIEM

28 sierpnia w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze z racji przypadającej w tym roku 70. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara odbył się koncert w wykonaniu Lubuskiej Symfonietty.

30 sierpnia muzycy z Zielonogórskiej Filharmonii zagrali po raz trzeci koncert plenerowy na terenie zespołu pałacowego w Przytoku.

31 sierpnia w Szczańcu odbyły się uroczystości dożynkowe, które zapoczątkowała Msza św. dziękczynna w kościele pw. św. Anny. W programie uroczystości odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz koncert kapeli koźlarskiej ze Zbąszynka. n 1 września odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych oraz Służby Zdrowia do Pani Cierpliwie Słuchającej. Hasłem przewodnim pielgrzymki była myśl zaczerpnięta z X Światowego Dnia Chorego: " Aby mieli życie i mieli je w obfitości".

1 września w Brodach po Mszy św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się uroczystości dożynkowe. Z tej okazji na zakończenie wakacji zorganizowany został festyn dla dzieci.

ZAPROSZENIA

n Zarząd KSM naszej diecezji zaprasza w dniach 18-20 października na sesję kierownictwa oddziałów i kół KSM, który odbędzie się w Domu Rekolekcyjnym Emaus w Zielonej Górze. 19 października zapraszamy na spotkanie również księży pełniących rolę asystentów oddziałów i kół KSM. Zapraszamy także kandydatów, sympatyków i młodzież, którzy chcą założyć koło KSM, na szkolenie informacyjno-formacyjne w terminach: 27-

-29 września oraz 4-6 października br. Bliższe informacje i zgłoszenia przyjmowane są w biurze KSM, ul. Aliny 7 w Zielonej Górze. Tel. (0-68) 320-72-96, 453-97-71 od godz. 8.00 do 16.00.

n Muzeum Kultury i Techniki Wiejskiej w Bogdańcu zaprasza na wystawę poświęconą historii prania. Można na niej zobaczyć stare balie, wyżymaczki oraz niemiecką pralnię kulistą. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Działu Etnologii oraz Działu Techniki Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp.

n Wspólnota "Pustynia w mieście" zaprasza na nieszpory za miasto, które odbędą się w 28 września o godz. 19.00 w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

n Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej organizuje zbiórkę pieniędzy dla powodzian. Zainteresowani ofiary mogą wpłacać na konto PKO BP SA

64-10205402-117490052 z dopiskiem "powódź".

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

św. o. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

„Misterium miłości. Droga krzyżowa z Ojcem Pio” to rozważania drogi krzyżowej, które proponuje nam br. Błażej Strzechmiński OFMCap - znawca życia i duchowości Ojca Pio. Rozważania każdej ze stacji przeplatane są z fragmentami pism Stygmatyka. Książka wydana jest w niewielkiej, poręcznej formie i zawiera także miejsce na własne notatki, co doskonale nadaje się do osobistej kontemplacji Drogi krzyżowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję