Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Księdzu Doktorowi Pawłowi Maciaszkowi,
redaktorowi prowadzącemu „Niedzielę Częstochowską”,
oraz jego Najbliższym
w związku ze śmiercią Ojca -

śp. Apolinarego Maciaszka
wyrazy serdecznego żalu i współczucia
z zapewnieniem o modlitwie za Zmarłego
składa

Ks. inf. Ireneusz Skubiś - Redaktor Naczelny
wraz z Zespołem „Niedzieli”

Prymas Polski przeciwny karze śmierci

Prymas Polski - kard. Józef Glemp opowiedział się przeciwko karze śmierci w orędziu z okazji uroczystości Wszystkich Świętych, które wygłosił za pośrednictwem telewizji publicznej 31 października br.
Nawiązując do sejmowej debaty na temat wprowadzenia w Polsce kary śmierci, Ksiądz Prymas zauważył, że jest to „dawny sposób obrony ładu społecznego przed złoczyńcami”. On sam jest jej przeciwnikiem. Jednocześnie przyznał, że cała dyskusja pokazuje, jak poważnym problemem jest ochrona życia i ładu moralnego przed złoczyńcami, którzy są coraz bardziej zdeprawowani.
Nawiązując do uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, kard. Glemp zachęcił, abyśmy zastanowili się nad myślą: „umierać dla innych, dla kogoś!”. Przypomniał tu powstańców warszawskich, którzy - jak zauważył - ponieśli śmierć „dla przyszłego pokolenia, dla nas”. Przywołał także postać ks. Jerzego Popiełuszki, który „umierał nie dla siebie, ale dla życia narodu w prawdzie i wolności”.
Odnosząc się do inicjatyw zmiany ustawy chroniącej życie, kard. Glemp powiedział, że ochrona życia niewinnych będzie sprawdzianem „odpowiedzialności najwyższych instytucji za formację sumień obywateli, za to, czy żyjemy dla kogoś, czy tylko dla siebie”.

Hospicja - trwa kampania edukacyjna

„Całe społeczeństwo, a nie tylko Kościół czy wąska grupa zapaleńców, powinno być odpowiedzialne za hospicja” - uważa ks. Piotr Krakowiak, krajowy duszpasterz hospicjów. Do końca listopada trwa kampania edukacyjno-informacyjna Hospicjum to też Życie, a jej punktem kulminacyjnym była niedziela 7 listopada.
Ks. Krakowiak podkreśla, że hospicyjni lekarze i wolontariusze opiekują się wszystkimi ludźmi, którzy kończą życie, bez względu na to, jaki jest ich światopogląd, status majątkowy czy historia życia.
W ramach akcji hospicyjnej można przekazywać datki dla hospicjów za pośrednictwem sms-ów (nr 73-34) i audiotele (0-700-45-646).
Akcja ma uczynić pierwszy krok w kierunku przełamania stereotypu myślenia o hospicjach jako ponurych umieralniach.
Inicjatorzy kampanii chcieliby, aby informacja o hospicjach była bardziej dostępna dla społeczeństwa.
Organizatorami akcji są: Fundacja na Rzecz Wspierania Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza i Program 1 Telewizji Polskiej SA.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W Zabawie - otwarcie kaplicy męczenników XX wieku i ofiar przemocy

Kaplica męczenników XX wieku i ofiar przemocy zostanie otwarta 20 listopada br. w Zabawie k. Tarnowa. Znajdzie się ona w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Kaplicę poświęci biskup tarnowski Wiktor Skworc. Trwa zbieranie informacji z całej Polski na temat młodych ludzi, osób do 33. roku życia, które w bestialski sposób zostały zamordowane. Zgłoszone nazwiska zostaną umieszczone w kaplicy na specjalnych tablicach pamiątkowych.
„Celem tej inicjatywy jest ocalenie od zapomnienia młodych ludzi, których życie w sposób brutalny zostało przerwane - tłumaczy kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie - ks. Zbigniew Szostak.
- Przedsięwzięcie ma być też szansą dla pogrążonych w bólu rodzin i przyjaciół, aby przebywając na szlaku męczeństwa Karoliny Kózkówny, próbowali doszukać się sensu śmierci”.
Kaplica męczenników XX wieku i ofiar przemocy w podtarnowskiej Zabawie będzie okazją do zjednoczenia ludzi, których łączy wspólne cierpienie. W przyszłości planowane są spotkania rodzin osób zamordowanych z psychologami, którzy pomagaliby na nowo odnaleźć sens życia i wskazać na możliwości zaangażowania się w służbie drugiemu człowiekowi.

„Polska i Litwa - duchowe dziedzictwo Europy” Sympozjum na KUL

Instytut Teologii Duchowości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego organizuje w dniach 19-20 listopada br. międzynarodowe sympozjum nt. Polska i Litwa - duchowe dziedzictwo Europy. Sympozjum odbędzie się w ramach XXIX Dni Duchowości. Pełny program sympozjum oraz bliższe informacje o możliwościach uczestniczenia w nim można uzyskać, pisząc pod adresem: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Instytut Teologii Duchowości, Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin, Kolegium Jana Pawła II, lub adresem e-mail: inteduch@kul.lublin.pl

Numery rachunków bankowych dla wpłat na stację różańcową „Zmartwychwstanie”

dla wpłat złotówkowych: 32 1600 1097 0002 3405 5050 0152
Klasztor Ojców Paulinów Jasna Góra, ul. Kordeckiego 2, Częstochowa
Tytuł wpłaty: DAROWIZNA - STACJA RÓŻAŃCOWA „ZMARTWYCHWSTANIE”

dla wpłat zagranicznych: PL32 1600 1097 0002 3405 5050 0152
Klasztor Ojców Paulinów Jasna Góra, ul. Kordeckiego 2, Częstochowa
Adres banku: Fortis Bank Polska SA O/ Częstochowa, ul. ks. J. Popiełuszki 2,
SWIFT (BIC): PPABPLPK
Tytuł wpłaty: DAROWIZNA - STACJA RÓŻAŃCOWA „ZMARTWYCHWSTANIE”

Tydzień w Polsce

O darowanie życia i zdrowia porwanej w Iraku Polce Teresie Borcz zaapelowała 31 października br. Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. „Taki gest byłby w okresie świętego miesiąca ramadan wyrazem muzułmańskiej pobożności, o co zwracamy się do porywaczy z Brygad Abu Bakr as Siddik” - podkreślili zgodnie Selim Chazbijewicz, przewodniczący ze strony muzułmańskiej i Zdzisław Bielecki, przewodniczący strony katolickiej. Tymczasem rząd i prezydent RP deklarują, że nie będą negocjować z terrorystami, ale zrobią wszystko, by Polka „wyszła z tego cała i zdrowa”. Terroryści zażądali wycofania naszych wojsk z Iraku i zwolnienia irackich kobiet z amerykańskich więzień, choć część ekspertów uważa, że naprawdę chodzi im o okup.

W Polsce gościł przewodniczący Parlamentu Europejskiego, socjalista Josep Borrell Fontelles (była to pierwsza wizyta nowego szefa PE w nowym kraju członkowskim UE). W wystąpieniu przed polskim Sejmem szef PE opowiedział się za unią polityczną krajów członkowskich opartą na zapisanych w Konstytucji UE „wartościach” i zasadzie solidarności oraz za rozszerzeniem UE o Turcję, Ukrainę i Białoruś. Przemówienie Borrella w Sejmie zbojkotowali posłowie PiS, którzy protestowali przeciw zablokowaniu przez europarlament przyjęcia składu nowej Komisji Europejskiej. Nie było też członków sejmowych kół antyunijnych.

Media przypomniały, że w przeciwieństwie do rządów Irlandii i Malty rząd Marka Belki nie zadbał o zapis w podpisanej niedawno Konstytucji Unii Europejskiej, który chroniłby Polskę przed ingerencją unijnych władz i sądów w sprawy o charakterze moralnym. Tymczasem unijna ustawa zasadnicza może zmusić Polskę m.in. do legalizacji związków homoseksualnych i zabijania poczętych dzieci, sprawy takie bowiem już niedługo mogą znaleźć się w gestii ponadnarodowych struktur w Brukseli.

Sejmowa Komisja ds. Unii Europejskiej poparła w głosowaniu stanowisko rządu dotyczące projektu rozporządzenia Komisji Europejskiej, wprowadzającego nowy podział administracyjny naszego kraju - na 6 wielkich regionów. Opozycja zwróciła się do marszałka Sejmu o wstrzymanie głosowania w tej sprawie w Radzie UE.

Prawo i Sprawiedliwość, które niedawno przegrało sejmowe głosowanie w sprawie przywrócenia kary śmierci, złożyło kolejną propozycję nowelizacji kodeksu karnego, tym razem wprowadzającą bezwzględne dożywocie.

Komisja śledcza badająca aferę Orlenu nie była przez jakiś czas w stanie wezwać najbogatszego Polaka Jana Kulczyka, bo... nie znała jego adresu. Tymczasem biznesmen, który opublikował w prasie płatne ogłoszenie, dementujące informacje z odtajnionych notatek Agencji Wywiadu, zdążył wyjechać z kraju: ponoć przebywa na leczeniu w USA.

Uniwersytety Jagielloński i Warszawski, a także m.in. SGH i Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi zadeklarowały, że przyjmą studentów zlikwidowanego na Białorusi niezależnego od reżimu Aleksandra Łukaszenki Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego.

Pod hasłem Proście o pokój dla Jeruzalem wyruszyła 3 listopada br. z Warszawy 5. Narodowa Pielgrzymka do Ziemi Świętej. Jej organizatorami są franciszkanie z krakowskiej Fundacji „Komisariat Ziemi Świętej”. Pielgrzymce przewodniczy biskup drohiczyński Antoni Dydycz.

Na Podhalu odbyła się międzynarodowa konferencja o góralach i góralszczyźnie - z okazji 100-lecia ruchu regionalnego. Pracownicy naukowi z ośrodków akademickich z całej Polski obradowali w Krakowie, Nowym Targu i Bukowinie Tatrzańskiej o wielu aspektach góralszczyzny i jej obecnym stanie. Wśród ponad 100 odczytów nie zabrakło tematyki związanej z Kościołem; podjęto m.in. temat o sposobach zwracania się do Matki Bożej, Jej nazywania i określania na Podhalu.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

O. Arnold Chrapkowski zauważył, że uroczystość Najświętszej Maryi Panny, 3 maja, jest szczególnym czasem, by na nowo „Bożej Rodzicielce zawierzyć Polskę, naszą najdroższą Ojczyznę”, przynosząc Jej bogactwo historii, przeżywane troski codzienności i nadzieję na przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

abp Tadeusz Wojda

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

- Przychodzimy, aby u Ciebie szukać ukojenia dla naszych serc, umocnienia dla naszych słabnących sił, miłości do kochania innych mimo doznanych trudności, odwagi do dawania żywego świadectwa naszej wiary - mówił abp Wojda.

CZYTAJ DALEJ

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”.

Licznie zgromadzeni wierni mieli okazję wysłuchać homilii poświęconą polskiej pobożności maryjnej. Podkreślone zostały ważne wydarzenia z historii Polski, które miały wpływ na świadomość religijną Polaków i przyczyniły się do wzrostu maryjnej pobożności. Przywołane zostały m.in. ślubu króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 roku, czy 8 grudnia 1953, czyli data wprowadzenia codziennych Apeli Jasnogórskich. I to właśnie do słów apelowych: Jestem, Pamiętam, Czuwam nawiązywał kapłan przywołując słowa papieża św. Jana Pawła II z 18 czerwca 1983 roku. - Wypowiadając swoje “Jestem” podkreślam, że jestem przy osobie, którą miłuję. Słowo “Pamiętam” określa nas, jako tych, którzy noszą obraz osoby umiłowanej w oczach i sercu, a “Czuwam” wskazuję, że troszczę się o swoje sumienie i jestem człowiekiem sumienia, formuje je, nie zniekształcam ani zagłuszam, nazywam po imieniu dobro i zło, stawiam sobie wymagania, dostrzegam drugiego człowieka i staram się czynić względem niego dobro - wskazał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję