Reklama

Spotkanie młodzieży różnych kultur w duchu św. Jana Bosko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wychowawcy Collegium Salesianum w Bydgoszczy od lat organizują wymianę młodzieży z różnymi miejscowościami poza granicami kraju, a szczególnie w Niemczech. Doceniają bowiem fakt, iż spotkania ludzi różnych kultur i środowisk są zazwyczaj ciekawym, rozwijającym doświadczeniem, które uczy otwarcia na innych ludzi i rozumienia ich. W tym roku z inicjatywy ks. Jerzego Soboty i Grażyny Bogacz doszło do spotkania młodzieży przynależącej do Polskiej Misji Katolickiej w Wuarzburgu i grupy uczniów salezjańskiego gimnazjum i liceum. Bydgoskiej młodzieży towarzyszyli Marzena Jurgowiak, ks. Grzegorz Sobota i ks. Jarosław Klusak, salezjanin.

Młodzież z Bydgoszczy poznawała przez ponad tydzień historię i kulturę południowej części Niemiec, podziwiała piękno doliny Menu i miejscowości położonych niedaleko Wuarzburga. Już pierwszego dnia wymiany uczestnicy zwiedzili centrum miasta, kontemplując piękno katedry, modląc się przy relikwiach św. Kiliana w sąsiednim kościele ( Neumuanster). Ponieważ miały to być wakacje z Panem Bogiem, nie zabrakło szukania Jego obecności w każdej sytuacji, którą było dane przeżyć uczestnikom wymiany. Wspaniałym przeżyciem było odśpiewanie kanonu Ubi caritas... w podziemiach katedry, gdzie szczególnie dobra akustyka nadawała głosom głębię i podniosłość. Chętni wsłuchali się w południe w słowa medytacji przy muzyce organowej, co pozwoliło wyciszyć się, a przede wszystkim otworzyć się na głos Boga i podziękować Mu za szczęśliwe przybycie do tego ciekawego zakątka Europy. Przy grobie Walthera von der Vogelweide, któremu zakochani mieszkańcy Bawarii powierzają wraz z bukietami czerwonych róż swoje miłosne zawody, odbyła się króciutka lekcja literatury powszechnej. Młodzież wysłuchała ciekawych informacji o tym trubadurze i kanoniku.

Spacer nad Menem i po najstarszym moście z widokiem na Festung Marienberg i Kaappele, zwiedzanie Marienkapelle ze słynnymi freskami Tilmana Riemenschneidera dopełniły program tego pierwszego, dającego przedsmak wrażeń czekających jeszcze na uczestników, dnia. Późniejsza wieczorna wyprawa do miejsca, w którym miało miejsce wiele cudów za wstawiennictwem Matki Bożej, chwila modlitwy przy stacjach Drogi Krzyżowej były pięknym darem od Pana Boga.

Wuarzburg nocą wygląda jak miasto z bajki. Wspaniale oświetlone kościoły, a szczególnie właśnie Kaappele, wyraźnie odbijająca się od ciemnego tła wzgórz porosłych winną latoroślą, jasne pręgi światła na Menie w pobliżu mostów - to widok, który rozciąga się z twierdzy Marienberg. Radość obcowania z pięknem była przedłużona dzięki zejściu dłuższą drogą wśród winnic okalających wzgórze. Najtrudniejszy odcinek zejścia w zupełnych ciemnościach wzbudził zrozumiałe emocje wśród młodzieży, która posuwała się krok za krokiem, trzymając się za ręce. Poznając Wuarzburg, nie wolno ominąć rezydencji i przyległych do niej utrzymanych w angielskim stylu ogrodów z roślinami przycinanymi w geometrycznych kształtach. Najciekawsze w pałacu książąt - biskupów są chyba freski G. B. Tiepolo, w mistrzowski sposób wpisane w otaczającą je przestrzeń tak, iż zacierają się granice między tym, co namalowane, i tym, co tworzy rzeźbioną ramę. Duże zainteresowanie wzbudziły również dzieła sztuki użytkowej, także dzięki opowieściom księdza Jerzego, który pomógł swoim podopiecznym przenieść się w wyobraźni w lata największej świetności oglądanego obiektu.

Trudno wymienić wszystko, co cieszyło oczy i zapisywało się w sercach i umysłach młodych ludzi. Warto jeszcze wspomnieć o starym budynku uniwersytetu, na którym widnieje dedykacja "Veritati", co człowiek wierzący może odczytać jako poświęcenie tego przybytku wiedzy Jezusowi - największej Prawdzie. Do namysłu nad powołaniem do zgłębiania prawdy w służbie innym skłoniło młodych ludzi bliższe poznanie sylwetki Roentgena, o którym film obejrzeli w muzeum jemu poświęconym.

Jeden dzień zajęła uczestnikom wymiany wyprawa do Bambergu. W tym miasteczku można znaleźć ślady różnych stylów architektonicznych i epok historycznych, począwszy od prawdopodobnie mylnie wiązanej z tym państwem figurą jeźdźca na koniu w katedrze. Symboliczne znaczenie ma grób cesarskiej pary - Henryka II i Kunegundy, przy którym grupa biorących udział w wymianie zatrzymała się na krótką modlitwę. Młodzi ludzie wspięli się na wzgórze, na którym, wśród wspaniałej zieleni, znajduje się klasztor św. Michała. W nim, wypowiadając w swych sercach intencje, przeszli przez niszę w grobie św. biskupa Ottona. Zwiedzających miasto zaskoczył widok uliczki z domami z pruskiego muru nad wodą, przypominającej weneckie zakątki oraz pachnące różane ogrody. Uczniowie salezjańskiej szkoły bardzo chwalili gościnność i otwartość rodzin, u których się zatrzymali na jeden dzień. Niektóre urządziły miłe przyjęcie w ogrodzie, inne zaprosiły młodzież do wzięcia udziału w festynie albo zorganizowały jednodniowy wyjazd - np. umożliwiły zobaczenie Rothenburga, zwanego klejnotem średniowiecza, Schweinfurtu czy innych ciekawych miejsc Bawarii.

Po uroczystej niedzielnej Mszy św. odprawionej w języku polskim w kościele św. Gertrudy z licznym udziałem wiernych polskiego pochodzenia cała grupa wybrała się na wycieczkę statkiem do Veishoachheim. Wielką przyjemność sprawił spacer po tamtejszych wspaniałych ogrodach i ... zafundowane lody, które wzbudziły wielki entuzjazm nastolatków. Salezjanie, wzorem św. Jana Bosko, doceniają rolę sportu w wychowaniu młodzieży, dlatego nie zabrakło wyjść na basen, gry w minigolfa ( co okazało się dla pierwszy raz w życiu trzymających kij w dłoni i dla obserwujących ich próby szalenie zabawne), a także wyprawy rowerowe do Ochsenfurtu, mającej na celu rozpoznanie Boga w znakach przyrody. Także wychowanie przez pracę przyniosło rezultaty. Ważne dla zawiązania wspólnoty i budowania w młodzieży poczucia odpowiedzialności był podział na zespoły, którym przydzielano na każdy dzień konkretne zadania - np. przygotowanie animacji codziennej Mszy św., pomoc w kuchni pod kierunkiem pani Zyty i pani Jadwigi, przy zakupach czy sprzątaniu salek. Łączyło się to z budowaniem w sobie odpowiedzialności za wykonanie powierzonej pracy i szukaniem dobra bliźnich.

Katolicki, wręcz rekolekcyjny duch tego spotkania, wspólne modlitwy, rozmowy z duszpasterzami, zaproszenie Chrystusa do każdej chwili życia nadawały głębszy sens temu spotkaniu. Dzięki temu może ono przynieść owoce w postaci przyjaźni, indywidualnych kontaktów między uczestnikami, otwartości na inne kultury i odrzucenia krzywdzących nieraz stereotypów, a także być może silniejszego zwrócenia się ku Bogu, odkryciu wartości Mszy św. i innych sakramentów. Okazało się także, że dla chrześcijan nie narodowość, środowisko, w którym zostali wychowani, jest istotne, ale wzajemna miłość i zrozumienie w duchu nauki Jezusa Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Zapowiedź obchodów 900-lecia diecezji lubuskiej

2024-05-06 10:00

[ TEMATY ]

jubileusz

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Ośno lubuskie

diecezja lubuska

900‑lecie

Materiały kurialne

Herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

W sobotę 11 maja 2024 w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji 900-lecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego.

Przygotowania do tej ważnej rocznicy zainaugurowano już 25 lipca ubiegłego roku podczas odpustu parafialnego w Ośnie Lubuskim. Jesienią odbyła się okolicznościowa sesja naukowa w Sali Rajców ratusza w Ośnie Lubuskim. Komitet organizacyjny przygotował również inne inicjatywy o charakterze naukowym i popularyzatorskim oraz religijnym i kulturalnym. Kulminacją obchodów będzie liturgia sprawowana w najbliższą sobotę pod przewodnictwem prymasa Polski. Ponadto w programie uroczystości przewidziano wykład historyczny, koncerty i jarmark lubuski.

CZYTAJ DALEJ

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48

[ TEMATY ]

bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Bp Szymon Stułkowski w homilii powiedział, że Jezus w Ewangelii nie zmusza, nie zniewala, ale zaprasza do przyjaźni i do miłości. Trudno komuś rozkazać miłość, to musi być dobrowolne. Papież Benedykt XVI w encyklice „Deus Caritas est” napisał, że „Miłość może być przykazana, ponieważ wcześniej została przekazana”: - Jezus może, ma prawo wymagać od nas miłości, ponieważ dał ją nam przez krzyż, przez ofiarę Swego cierpienia - zaznaczył duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję