Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rosja

Msza św. dziękczynna za przekazanie ikony Matki Bożej Kazańskiej

W moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia odprawiona została 29 sierpnia br. Msza św. dziękczynna za akt przekazania ikony Matki Bożej Kazańskiej Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. W koncelebrze, której przewodniczył kard. Walter Kasper, uczestniczyli m.in. kard. Theodore McCarrick, arcybiskupi: Antonio Mennini i Tadeusz Kondrusiewicz - przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Rosji oraz bp Renato Boccardo. W homilii, skierowanej do ok. 700 wiernych zgromadzonych w katedrze, kard. Kasper podkreślił, że „po przekazaniu ikony do Rosji chrześcijanie Wschodu i Zachodu z nadzieją patrzą w przyszłość, oczekując wzajemnego zbliżenia i osiągnięcia pełnej jedności”.
30 sierpnia br. wiceprzewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego - bp Marek przekazał delegacji Stolicy Apostolskiej specjalne orędzie patriarchy moskiewskiego i Wszechrusi Aleksego II, skierowane do Jana Pawła II. W swym dokumencie zwierzchnik rosyjskiego prawosławia podziękował Ojcu Świętemu za przekazanie kopii Kazańskiej ikony Matki Bożej, podkreślając, że nastąpiło to w dniu wielkiego święta - Jej Zaśnięcia, w soborze kremlowskim, również pw. Zaśnięcia i w obecności licznych rzesz wiernych. Według patriarchy, dobre stosunki między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym a Kościołem katolickim są niezwykle ważne dla przyszłości Europy i całego świata. „Nie ulega wątpliwości, że decyzja o zwrocie ikony świadczy o szczerym pragnieniu pokonywania istniejących między naszymi Kościołami trudności. Niech wydarzenie to stanie się naszym wspólnym wkładem w przezwyciężanie negatywnych skutków historii XX wieku, który odznaczał się niespotykanymi pod względem rozmiarów atakami na wiarę Chrystusową” - napisał m.in. patriarcha.

Indie

Episkopat zaniepokojony atakami na Kościół

Konferencja Biskupów Katolickich Indii (CBCI) wyraziła zaniepokojenie pierwszym od wielu lat zabójstwem kapłana katolickiego w stanie Kerala. 28 sierpnia br. wierni znaleźli ciało 71-letniego ks. Job’a Chittilapilliego. Został on zamordowany w pobliżu swego kościoła parafialnego w Varaprasada Matha, 40 km na północ od stolicy stanu Kerala - Koczinu. Na jego ciele znaleziono ślady pchnięcia nożem. Zabity kapłan znany był ze swej troski o ludzi ubogich, bez względu na ich przynależność religijną czy kastową. Według ordynariusza diecezji Irinjalakuda, ostatnio spotykał się on z pogróżkami. Niektórzy przywódcy hinduistyczni żądali, aby zaprzestał odwiedzania rodzin ich współwyznawców.
Biskupi Indii potępili także akt wandalizmu wobec kościoła w mieście Raikia, w stanie Orisa, we wschodniej części kraju. 26 sierpnia br. 300-osobowy tłum wdarł się do miejscowego kościoła parafialnego, rozbijając na kawałki posągi świętych i niszcząc obrazy, ponadto spalono Biblię i wyrwano tabernakulum. Proboszcz - ks. Alphonse powiedział, że w chwili dokonywania tego czynu na miejscu obecna była policja. Zdaniem obserwatorów, atak był następstwem dyskusji, jaką w ogrodzie przykościelnym toczyli miejscowi chrześcijanie i wyznawcy hinduizmu w sprawie ogrodzenia tego miejsca. Sekretarz generalny Episkopatu indyjskiego - bp Percival Joseph Fernandez powiedział m.in., że „Indie są od wieków znane z tolerancji dla innych religii, a ci, którzy dopuszczają się tego rodzaju odrażających czynów, szkodzą ludzkości”. Metropolita Raphael Cheenath, arcybiskup archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar, na której terenie leży Raikia, przesłał list do MSW z prośbą o wszczęcie śledztwa w sprawie wyjaśnienia okoliczności tego czynu. Chodzi zwłaszcza o ustalenie, czy nie jest on częścią spisku organizacji przemocy, mających na celu zamachy na chrześcijan w stanie Orisa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kenia

Apel Kościoła o pomoc ofiarom suszy

Kościół katolicki w Kenii wystosował dramatyczny apel do miejscowego rządu oraz do organizacji międzynarodowych o pilną pomoc humanitarną dla mieszkańców terenów dotkniętych suszą. Według Komisji „Iustitia et Pax” diecezji Nakuru, 8 tys. rodzin nie ma co jeść. Liczba ta może się podwoić! Z komunikatu przesłanego agencji MISNA wynika, że zapasy kolejnych 9 tys. rodzin są na wyczerpaniu. Komisja „Iustitia et Pax” zwróciła uwagę, że obecne trudności w Kenii pogłębione zostały spekulacjami rynkowymi. Ceny zboża wzrosły tam ostatnio 3-krotnie. Z danych Światowego Programu Wyżywienia ONZ wynika, że pilnej pomocy potrzebuje ponad 2 mln Kenijczyków. Kraj ten przeżywa jeden z najbardziej dotkliwych w historii okresów suszy. Szacuje się, że w 6 z 8 kenijskich prowincji zebrano o 60% plonów mniej niż zwykle. Oznacza to, że w ciągu najbliższego pół roku potrzeba tam dodatkowo 156 tys. ton pomocy żywnościowej. Najbardziej dotknięte klęską rejony, jak dolina Rift, będą zdane na pomoc przynajmniej do stycznia przyszłego roku. Przedstawiciele Światowego Programu Wyżywienia obawiają się jednak, że sytuacja może się pogorszyć. Jeśli w tym roku nie spadnie tam znacznie więcej deszczu niż w zeszłym, to 1 mln Kenijczyków grozi głód.

Reklama

Włochy

Kościół we Włoszech, a szczególnie archidiecezja mediolańska, opłakuje śmierć brata Ettore Boschiniego z Zakonu Kamilianów, opiekuna biednych i odepchniętych. Pogrzeb zasłużonego zakonnika odbył się 23 sierpnia br. w bazylice św. Ambrożego pod przewodnictwem arcybiskupa Mediolanu - kard. Dionigi Tettamanziego.
E. Boschini urodził się w 1928 r. w Manti. W latach 70. XX wieku uzyskał od Ministerstwa Transportu zgodę na urządzenie noclegowni w magazynach pod dworcem centralnym w Mediolanie. Zainstalował tam kuchnię, prysznice i pralnię dla bezdomnych. Podobne placówki zorganizował także w innych ośrodkach Lombardii.

Irlandia

Prymas całej Irlandii - abp Seán Brady wystosował apel o zapewnienie Irlandii Północnej trwałego pokoju. Hierarcha, nawiązując do przypadającej 31 sierpnia br. 10. rocznicy zawieszenia ognia przez Irlandzką Armię Republikańską, podkreślił konieczność podejmowania nowych wysiłków na rzecz pokojowego współżycia tamtejszej ludności. Dodał, że ma to szczególne znaczenie w obliczu rozpoczynającej się w połowie września br. kolejnej rundy rozmów odnośnie do przyszłości tej części wyspy. Abp Brady przypomniał wielkie zasługi Kościoła katolickiego i Ojca Świętego Jana Pawła II w upowszechnieniu kultury pokoju na świecie. Jednocześnie wyraził wdzięczność duchownym, zarówno katolickim, jak i protestanckim, którzy starali się budować klimat zaufania między obydwoma społecznościami w Irlandii Północnej.

Reklama

Grecja

Mistrz olimpijski w taekwondo (w wadze powyżej 80 kg) - Dae Sung Mun z Korei Południowej powiedział tuż po zwycięskiej walce w Atenach, że ofiarowuje swój złoty medal Chrystusowi. Pojedynek finałowy miał bardzo dramatyczny przebieg. Rywal Muna, Grek Aleksandros Nikolaidis, stracił na kilka minut przytomność. Mun przez cały ten czas pozostawał obok swego rywala do czasu, aż ten odzyskał świadomość, po czym obaj sportowcy uściskali się serdecznie. Koreańczyk podniósł następnie wysoko rękę swego przeciwnika i razem z nim odbył rundę honorową wokół widowni. „Modliłem się do Boga przed rozpoczęciem walki i prosiłem o Jego błogosławieństwo, abym mógł wygrać, jeśli taka jest Jego wola. Dlatego ten złoty medal dedykuję Chrystusowi” - powiedział zwycięzca zaskoczonym dziennikarzom.

Rosja

Katolicka diecezja św. Klemensa w Saratowie została uznana przez władze rosyjskie jako jednostka prawna. „Obecnie jest ona stowarzyszeniem zarejestrowanym i może oficjalnie działać w Rosji, budować kościoły oraz przyjmować gości zagranicznych” - powiedział 22 sierpnia br. przed mikrofonami Radia Watykańskiego bp Clemens Pickel. Tym samym diecezja w Saratowie uzyskała osobowość prawną, a jej biskup stał się oficjalnym partnerem w rozmowach np. z gubernatorem czy burmistrzem. Dla bp. Pickela prawne uznanie diecezji stanowi logiczny krok. Przed rokiem otrzymał on dokument stałego pobytu w Rosji, mimo iż ma obywatelstwo niemieckie. Także przed rokiem władze państwowe uznały osobowość prawną archidiecezji Matki Bożej w Moskwie.

Tydzień na świecie

1 września grupa terrorystów zajęła szkołę w mieście Biesłan w Osetii Północnej, wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, biorąc jako zakładników kilkaset, a - jak podały niektóre źródła - nawet 1200 osób, w większości dzieci. 3 września rosyjskie jednostki specjalne wkroczyły do szkoły. Część uzbrojonych terrorystów uciekła do miasta. W pierwszych godzinach po krwawym szturmie agencje podały, że zginęło przynajmniej 150 osób. W dniu tragedii istniały jednak obawy, że ofiar może być znacznie więcej, nawet kilkaset osób.

Wybory prezydenckie w Czeczenii wygrał - zgodnie z przewidywaniami - popierany przez Kreml Ału Ałchanow, 47-letni generał milicji, uważany za marionetkę prezydenta Rosji Władimira Putina. Jego zwycięstwo zostało zapewnione jeszcze przed głosowaniem, gdy z listy kandydatów został skreślony najgroźniejszy jego rywal, multimilioner Malik Sajdułłajew. Przedstawiciel czeczeńskiego podziemia niepodległościowego Ahmed Zakajew nazwał wybory farsą i wezwał przywódców innych państw, aby nie uznawali ich wyników. Niestety, zrobiły to już Francja i Niemcy. Na spotkaniu w Soczi prezydent Jacques Chirac i kanclerz Gerhard Schroeder poparli politykę prezydenta Putina w Czeczenii!

W centrum Moskwy doszło do eksplozji, w wyniku której co najmniej 10 osób zginęło, a ok. 50 zostało rannych. Agencja Interfax, powołując się na źródła w stołecznej milicji, poinformowała, że był to zamach terrorystyczny. Według wstępnych ustaleń, eksplodowała naszpikowana metalowymi odłamkami bomba domowej roboty, umieszczona w zaparkowanym samochodzie.

Przyczyną katastrof lotniczych samolotów Tu-154 i Tu-134, do których doszło w Rosji, była eksplozja na pokładzie samolotów. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że za zamachami stoi grupa terrorystyczna powiązana z siatką Osamy bin Ladena - Al-Kaidą.

W amerykańskiej bazie wojskowej w Guantanamo rozpoczął się proces przetrzymywanych tam od 2 lat członków Al-Kaidy. Obrońcy praw człowieka mają ogromne wątpliwości co do prawomocności procesu - nawet adwokaci zostali mianowani przez armię USA.

Według raportu komisji powołanej przez sekretarza obrony USA Donalda Rumsfelda, do torturowania irackich więźniów w więzieniu Abu Ghraib doprowadził „brak wystarczającego nadzoru” ze strony Pentagonu.

Chilijski Sąd Najwyższy pozbawił immunitetu gen. Augusto Pinocheta.

Zniesienie ustawy zakazującej noszenia chust przez muzułmanki we francuskich szkołach publicznych - taki warunek postawili rządowi Francji terroryści z Armii Islamskiej w Iraku, którzy zawiadomili o porwaniu dwóch francuskich dziennikarzy (Christiana Chesnota z Radio France Internationale oraz Georgesa Malbrunota z rządowej gazety Ouest France i paryskiego Figaro).

Ugrupowanie określające się mianem Islamska Armia w Iraku dokonało egzekucji na włoskim dziennikarzu Enzo Baldonim. W specjalnym oświadczeniu islamiści poinformowali, że zabili dziennikarza, ponieważ Włochy nie odpowiedziały na ich żądanie w sprawie wycofania wojsk z Iraku.

Frankfurter Algemeine Sonntags Zeitung podał, że rząd niemiecki próbował zatuszować przypadki zabójstw Serbów w swojej strefie administracyjnej w Kosowie. Dopiero po publikacjach prasowych niemieckie Ministerstwo Obrony potwierdziło fakty opisane przez tę gazetę.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

To święty również na dzisiaj

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

wikipedia

Czy kanonizacja średniowiecznego kapłana z Zakonu Kanoników Regularnych ma jakieś znaczenie dla nas, żyjących w XXI wieku? Czy ks. Stanisław z krakowskiego Kazimierza, który świetnie rozumiał problemy XV-wiecznych parafian, potrafi zrozumieć nasze problemy - ludzi żyjących w epoce technicznej?

Stanisław Kazimierczyk, choć umarł w 1489 r., jest ciągle żywy i skutecznie działa w niebie. W rok po śmierci przy jego grobie Bóg dokonał 176 uzdrowień, które zostały udokumentowane. Do dzisiejszego dnia tych niezwykłych interwencji były setki tysięcy. Ludzie są uzdrawiani z wielu chorób, umacniani w realizowaniu trudnych obowiązków, podtrzymywani na duchu w ciężkich chwilach życia. Dzięki skutecznej interwencji Kazimierczyka ludzie odzyskują wiarę w Boga miłującego i są uzdrawiani ze zranień duchowych i psychicznych.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

    Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach w piątek 3 maja dotarła 12. Piesza Pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej.

    Na szlaku, liczącym około stu kilometrów, 1200 pątnikom towarzyszyło hasło „Tulmy się do Matki Miłosierdzia”. Po przyjściu do Łagiewnik pielgrzymi modlili się w bazylice Bożego Miłosierdzia w czasie Godziny Miłosierdzia i uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Greger.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję