Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowenna przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej

9-dniowa modlitwa rozpoczęła się 17 sierpnia. Codziennie o godz. 19.00 na plac przed Szczytem przybywali pieszo wierni z częstochowskich parafii wraz z księżmi proboszczami, którzy przewodniczyli Eucharystii. Przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski, zapraszając wszystkich do udziału w duchowym przygotowaniu przed „imieninami” Jasnogórskiej Królowej, powiedział: „Modlimy się, aby wszyscy Polacy byli wierni Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Tej, która jest naszą najlepszą Matką i wspaniałą Królową”. W Mszach św. uczestniczyli ojcowie paulini na czele z generałem Zakonu - o. Izydorem Matuszewskim. Codzienną nowennę kończył Apel Jasnogórski. Rozważania nowennowe głosił o. Melchior Królik, a ich tematem był zapis Ewangelii wg św. Jana mówiący o pierwszym cudzie, jaki Jezus uczynił w Kanie Galilejskiej. Oprawę muzyczną przygotowali m.in.: Kwartet „Cantus” pod dyr. Przemysława Jeziorowskiego, Jasnogórski Chór Mieszany pod dyr. Józefa Siedlika, solista Dariusz Siedlik, Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka oraz siostry uczennice Boskiego Mistrza.

19. Pielgrzymka Energetyków, Elektryków i Elektroników

21 sierpnia spotkaniem w Sali o. Kordeckiego rozpoczęła się 2-dniowa pielgrzymka pracowników branży energetycznej. Zastanawiano się m.in. nad bieżącymi problemami energetycznymi w Polsce, o których mówił Marek Palonka - prezes Zarządu Zamojskiej Korporacji Energetycznej. Krajowy duszpasterz pracowników elektryki, elektroniki i energetyki - ks. Jarosław Sroka z Częstochowy podjął temat: Przez Maryję do Jezusa. Pielgrzymi wzięli udział w nocnym czuwaniu w Kaplicy Matki Bożej, podczas którego Mszy św. o północy przewodniczył ks. Piotr Piec z Poznania - kapelan energetyków wielkopolskich.
W niedzielę pielgrzymi wyruszyli sprzed archikatedry częstochowskiej i przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny na plac pod Szczytem. Centralnej Mszy św., która zgromadziła ok. 10 tys. pielgrzymów oraz 32 poczty sztandarowe, przewodniczył i homilię wygłosił metropolita poznański - abp Stanisław Gądecki. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowało 11 kapłanów. Zebranych witał przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. „Nasza obecność tutaj jest jednocześnie wyznaniem naszej wiary w istnienie Bożej energii, która ujawnia się od samego początku istnienia całego stworzenia” - mówił abp Gądecki i zachęcał: „Prośmy Boga, Chrystusa i Maryję, abyśmy mogli stać się źródłem energii duchowej dla każdego człowieka, który się z nami spotyka, który Bożą mocą działającą w nas może uczynić nieskończenie więcej, aniżeli prosimy i rozumiemy”. Dokonano następnie Aktu Zawierzenia Matce Bożej. Słowa podziękowania wypowiedział Marian Szymański, prezes Zarządu Zespołu Elektrociepłowni Poznańskich SA.
W pielgrzymce udział wzięli: Zarząd Krajowej Rady Duszpasterskiej Wspólnoty E. E. E. „Nazaret” wraz z przewodniczącym Romanem Matwiejukiem oraz Komisja Rewizyjna, a także Andrzej Polaczek - prezes Częstochowskich Zakładów Energetycznych. Pielgrzymkę przygotowało Duszpasterstwo Pracowników Elektryki, Elektroniki i Energetyki z Poznania z okazji 100. rocznicy istnienia Zakładów Energetycznych. Uczczono także 85. rocznicę powstania Zakładów Energetycznych w Zamościu. Uroczystościom towarzyszył chór męski „Orły Białe” z Poznania pod dyr. Adama Kłonkowskiego.

Tydzień w Polsce

Jan Paweł II mianował abp. Sławoja Leszka Głódzia biskupem diecezji warszawsko-praskiej, jednocześnie przyjął rezygnację z pełnienia tej funkcji z rąk dotychczasowego biskupa diecezji Kazimierza Romaniuka.

27 sierpnia Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę z okazji 65. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uchwała zatytułowana Pamięć i odpowiedzialność ostrzega przed rozmywaniem odpowiedzialności Niemiec i Związku Sowieckiego za rozpoczęcie wojny i popełnione podczas niej zbrodnie

LPR, PSL i „Samoobrona” domagają się wycofania polskich żołnierzy z Iraku. Lider PSL Janusz Wojciechowski zapowiedział akcję zbierania podpisów pod apelem o natychmiastowe wycofanie jednostek RP z Iraku.

Sejm przyjął senacką poprawkę do ustawy zdrowotnej przywracającą przywileje w opiece zdrowotnej niektórym VIP-om: prezydentowi, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz akredytowanym w Polsce dyplomatom.

Posłowie większością głosów zdecydowali o wykreśleniu z nowej ustawy zdrowotnej dofinansowania środków antykoncepcyjnych. Według przepisów przyjętych 27 sierpnia br. przez Sejm, refundowane mogą być leki podstawowe, czyli ratujące życie i zdrowie.

Sejm odrzucił senacką poprawkę do ustawy zdrowotnej, likwidującą dofinansowanie składek zdrowotnych dla części duchowieństwa. Chodzi między innymi o misjonarzy, zakonników, a także studentów seminariów. Nadal nie będą musieli opłacać składki zdrowotnej z własnej kieszeni.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych. Przewiduje ona przyznanie za okres od 1 maja do 31 grudnia br. 70% świadczeń pobieranych w kwietniu z Funduszu Alimentacyjnego, nie więcej jednak niż 300 zł na dziecko. Po 31 grudnia br. świadczenie to przestanie istnieć.

Rada Nadzorcza PKN Orlen zwolniła prezesa Jacka Walczykowskiego, który niedawno zastąpił na tym stanowisku Zbigniewa Wróbla. Według obserwatorów, to kolejny etap wojny między Skarbem Państwa a Janem Kulczykiem. Na odprawy dla 2 ostatnio zwolnionych prezesów Orlen wyda w sumie ok. 7 mln zł.

Waldemar Milewicz został pośmiertnie wyróżniony tegoroczną nagrodą mediów NIPTEL. Nagrodę odebrała w Gdańsku córka dziennikarza, Monika.

Jarosław Sellin, członek KRRiT, w specjalnym liście do prezesa Polskiego Radia stwierdził, że w porannej audycji Sygnały dnia przedstawiciele opozycji prezentują swoje opinie 3-4 razy rzadziej niż przedstawiciele prezydenta i koalicji rządowej. Według niego, takie dysproporcje powodują, że w PR nie spełnia się „wymogów obiektywizmu, rzetelności, pluralizmu”, które to obowiązki programowe nakłada na media publiczne ustawa o radiofonii i telewizji.

20 niepolskich, lewicowych wydawnictw, członków Izby Wydawców Prasy, zamierza utworzyć konsorcjum, aby kupić większościowy pakiet akcji największego polskiego kolportera prasy „Ruch” SA. Udział w konsorcjum, które miałoby przejąć „Ruch”, zgłosiły m.in. Axel Springer Polska, Presspublica, Orkla Press. „Ruch” należy obecnie w 100% do Skarbu Państwa. Według niezależnych polskich wydawców i parlamentarnej opozycji, przejęcie „Ruchu” przez konsorcjum może oznaczać eliminację niezależnych polskich tytułów z punktów sprzedaży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję

2024-04-19 12:43

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam wystawa sztuki Biennale. Ojciec Święty odwiedzi pawilon watykański, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet. Oczekuje się, że krótka wizyta papieża w Wenecji potrwa około pięciu godzin, obejmując między innymi Mszę św. na słynnym na całym świecie Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka.

Opublikowany w Watykanie program jest następujący:

CZYTAJ DALEJ

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

Niedziela Ogólnopolska 16/2006, str. 20

wikipedia.org

Proszę o inny zestaw pytań! OK, żartowałam! Odpowiem na to pytanie, choć przyznaję, że się go nie spodziewałam. Wiesz... Gdyby tak patrzeć na mnie tylko przez pryzmat znaczenia mojego imienia, to z pewnością odpowiedziałabym twierdząco. Wszak imię to wywodzi się z greckiego przymiotnika hagné, który znaczy „czysta”, „nieskalana”, „doskonała”, „święta”.

Obiektywnie patrząc na siebie, muszę powiedzieć, że naprawdę jestem kobietą wrażliwą i odpowiedzialną. Jestem gotowa poświęcić życie ideałom. Mam w sobie spore pokłady odwagi, która daje mi poczucie pewnej niezależności w działaniu. Nie narzucam jednak swojej woli innym. Sądzę, że pomimo tego, iż całe stulecia dzielą mnie od dzisiejszych czasów, to jednak mogę być przykładem do naśladowania.
Żyłam na przełomie XIII i XIV wieku we Włoszech. Pochodzę z rodziny arystokratycznej, gdzie właśnie owa doskonałość we wszystkim była stawiana na pierwszym miejscu. Zostałam oddana na wychowanie do klasztoru Sióstr Dominikanek. Miałam wtedy 9 lat. Nie było mi łatwo pogodzić się z taką decyzją moich rodziców, choć było to rzeczą normalną w tamtych czasach. Później jednak doszłam do wniosku, że było to opatrznościowe posunięcie z ich strony. Postanowiłam bowiem zostać zakonnicą. Przykro mi tylko z tego powodu, że niestety, moi rodzice tego nie pochwalali.
Następnie moje życie potoczyło się bardzo szybko. Założyłam nowy dom zakonny. Inne zakonnice wybrały mnie w wieku 15 lat na swoją przełożoną. Starałam się więc być dla nich mądrą, pobożną i zarazem wyrozumiałą „szefową”. Pan Bóg błogosławił mi różnymi łaskami, poczynając od daru proroctwa, aż do tego, że byłam w stanie żywić się jedynie chlebem i wodą, sypiać na ziemi i zamiast poduszki używać kamienia. Wiele dziewcząt dzięki mnie wstąpiło do zakonu. Po mojej śmierci ikonografia zaczęła przedstawiać mnie najczęściej z lilią w prawej ręce. W lewej z reguły trzymam założony przez siebie klasztor.
Wracając do postawionego mi pytania, myślę, że perfekcjonizm wyniesiony z domu i niejako pogłębiony przez zakonny tryb życia można przemienić w wielki dar dla innych. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy współpracujemy w pełni z Bożą łaską i nieustannie pielęgnujemy w sobie zdrowy dystans do samego siebie.
Pięknie pozdrawiam i do zobaczenia w Domu Ojca!
Z wyrazami szacunku -

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: ani Izrael, ani Iran nie chcą wojny, ale łatwo o coś, co ją wywoła

2024-04-20 09:58

[ TEMATY ]

Izrael

Iran

Karol Porwich/Niedziela

Ani Izrael, ani Iran nie są teraz zainteresowane eskalacją konfliktu, co nie znaczy, że go nie będzie w przyszłości, bo pierwsza wymiana ciosów już nastąpiła, a w takiej sytuacji bardzo łatwo o błędną kalkulację – mówi PAP dr Ahron Bregman z Departamentu Studiów nad Wojną w King's College London.

Ekspert wyjaśnia, że rząd Izraela – także ze względu na wewnętrzną presję – musiał zareagować na irański atak rakietowy w poprzedni weekend, ale ta reakcja była w rzeczywistości bardzo stonowana, co sugeruje, że Izrael nie chce eskalować sytuacji, lecz ją deeskalować. Bregman przypuszcza, że właśnie z powodu tej stonowanej reakcji Iran również nie będzie dążył do odwetu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję