Reklama

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cedyni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera



Liczba wiernych: 2307

Proboszcz: ks. Stanisław Piekarz

Wikariusz: ks. Grzegorz Gierek

Kościoły filialne: Golice - pw. św. Jakuba, Osinów Dolny - pw. Wniebowstąpienia Pańskiego

Wspólnoty: Żywy Różaniec, ministranci i lektorzy, schola, Odnowa w Duchu Świętego, Oaza Dzieci Bożych, Mali Misjonarze, Akcja Katolicka, Parafialny Zespół Caritas, grupa młodzieżowa, Rada Parafialno-Gospodarcza, Anonimowi Alkoholicy

Czasopisma: "Jaś", "Dominik", "Arka", "Droga", "Tęcza", " Oremus", "Rycerz Niepokalanej", "Niedziela" - 28 egzemplarzy

Od wielu już miesięcy na łamach Kościoła nad Odrą i Bałtykiem prezentujemy poszczególne parafie naszej archidiecezji. Ich położenie odzwierciedla właśnie morsko-rzeczny charakter specyfiki geograficznej naszej zachodniopomorskiej ziemi. Ostatnio wędrowaliśmy nadbałtyckimi ścieżkami, odwiedzając dekanat Świnoujście. Obecnie znad morza powracamy na pełne historii nadodrzańskie szlaki, chcąc przez najbliższe tygodnie bliżej przyjrzeć się parafiom, które skupiły się wokół prastarej Cedyni. Od niej to właśnie rozpoczniemy kolejny odcinek pielgrzymiej drogi, by zafascynować się bogactwem historycznej przeszłości i zbudować postawą tych, którzy obecnie tworzą tutaj zręby teraźniejszości.

Osadnictwo w rejonie Cedyni rozwijało się już ok. 4500 lat temu. W okresie kultury łużyckiej teren ten był gęsto zaludniony. W IX w. powstał tutaj ważny gród obronny Pomorzan przy przeprawie przez Odrę. W drugiej poł. X w. Mieszko I przyłączył te obszary do swego państwa. Rozbudował też gród w potężną warownię obronną. Najsłynniejszą datą pozostanie na zawsze rok 972, kiedy to Mieszko I wraz z bratem Czciborem odnieśli na rozległych polach zwycięstwo nad Niemcami, którymi dowodził Hodon. Bitwa ta zadecydowała o przynależności obszarów u ujścia Odry do Polski. W 1235 r. zbudowano potężny zamek kasztelański. Na początku XIII w. Cedynia dostała się pod panowanie brandenburskie. Ważną datą jest rok 1278, kiedy powstał tu klasztor Cysterek. W 1299 r. po raz pierwszy wymieniono Cedynię jako miasto z pełnymi prawami. W latach 1402-54 Cedynia znajdowała się w rękach Krzyżaków. Od tego czasu rozwój oparty był na rolnictwie, hodowli bydła i rybołówstwie. Późniejszy wiek to, niestety, czas wojen i pożarów. Większy rozwój zanotowano dopiero w XIX w. - uregulowano Odrę, wybudowano cegielnię i tartak, poprowadzono linię kolejową. Działania wojenne w 1945 r. nie oszczędziły ponownie miasta i okolic, które zostały zniszczone w 45 %. Jednak, co ważne, w dość dobrym stanie pozostał kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Pochodzi on z drugiej połowy XIII w. Zbudowano go z kostki granitowej jako budowlę salową na rzucie prostokąta z wyodrębnionym chórem i wieżą od zachodu. Po przebudowach w XIII i XIV w. pozostały od strony południowej i północnej ślady zamurowanych, ostrołukowych portali. We wnętrzu warto dostrzec barokowy ołtarz, ambonę, 13-głosowe organy, a w kruchcie wieży stare epitafia z roku 1700 i 1774. Swoje pielgrzymie kroki należy skierować do ruin klasztoru Cysterek. Kilkakrotnie przebudowywany po reformacji został zamieniony w folwark. Po wojennych zniszczeniach został częściowo odbudowany. Klasztor ten znajduje się na tzw. europejskiej trasie cystersów.

Frapująca jest także historia parafii. Choć oficjalnie erygowano ją 25 stycznia 1968 r., to zapisy w kronice parafialnej przynoszą niezwykle cenne informacje o pracy kapłanów kładących tutaj w pierwszych powojennych latach fundament pod trwanie wspólnoty kościelnej. Hołd ten należy się księżom: Piotrowi Smoczyńskiemu, Janowi Mądrzakowi, Julianowi Zawadzkiemu, Ludwikowi Chamskiemu, Olgierdowi Ostrokołowiczowi, Szczepanowi Kopaczowi, Bolesławowi Smolirze, Michałowi Rębiszowi. Kolejni rządcy parafii to już oficjalni, prawni proboszczowie: ks. Aleksander Jaszczur (9 maja 1962 r. - 16 października 1974 r.), ks. Joachim Lemke (11listopada 1974 - 29 lipca 1988), ks. Waldemar Michałkowski ( 29 lipca 1988 - 30 czerwca 1981). Czwartym proboszczem w historii parafii jest obecny ks. Stanisław Piekarz, który objął tę placówkę 1 lipca 1991 r. Każdy z dotychczasowych administratorów cedyńskiej parafii stawał przed innymi wyzwaniami czasu. Lata powojenne to przede wszystkim troska o budowanie świadomości religijnej i patriotycznej, gdyż przez długi okres miejscowa ludność przeżywała rozterki dotyczące pewności życia na tych terenach w obrębie niepodległej Polski. Kolejne pokolenie, które związało się już z Cedynią, szukało stabilizacji życiowej na fundamencie szczęśliwej rodziny i poczucia pewności jutra, także pod względem pracy. Temat ten, jak wszędzie, stał się problemem wpływającym także na postawy religijne. W dobie ogólnego bezrobocia szansą na przetrwanie tutejszych mieszkańców stało się ogromne targowisko w Osinowie Dolnym. Pracy na nim podporządkowano wszystko - życie rodzinne i osobiste oraz wartości, którymi zaczęto się kierować. Degradujący moralnie osobowość szczególnie młodych ludzi wpływ zachodnich trendów jest tutaj aż nadto widoczny. Jest to pole do duszpasterskiego oddziaływania, czemu - jak podkreśla Ksiądz Dziekan - podporządkowane jest wiele parafialnych zamierzeń. Nieustanna praca nad tym wynika m.in. z zagrożenia świętości niedzieli. Układ Mszy św. jest tak zaprogramowany, że odpowiada wszystkim. W Cedyni Msze św. odprawiane są o godz.: 8.00, 11.30, 15.00 - dziecięca, 18.30, w Osinowie - dla handlowców w sobotę o godz. 19.00 i w niedzielę o 13.00, w Golicach o godz. 10.00. Ksiądz Proboszcz z satysfakcją zaznacza: "Msze św. w Osinowie w czasie funkcjonowania targowiska gromadzą wiele osób przybyłych z dalekich stron Polski, którzy stali się już ´naszymi´ i żywo angażują się we wszystkie inicjatywy". W tygodniu, w kościele parafialnym Msza św. sprawowana jest o godz. 18.00 (zimą - 17.00), natomiast w Osinowie w poniedziałek, dzień później w Golicach. Codziennie w kościele parafialnym przed Mszą św. wierni modlą się Koronką do Miłosierdzia Bożego, a w środę gromadzi ich kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Ważnym działem pracy cedyńskich kapłanów jest katechizacja szkolna. Chlubą miasta jest oddana kilka lat temu do użytku nowa, przestronna szkoła podstawowa, która od niedawna przyjęła także gimnazjum. Posługę katechetyczną w szkole podstawowej pełnią: proboszcz ks. Stanisław Piekarz, ks. Dariusz Pauk - proboszcz z Siekierek oraz Agnieszka Szustakiewicz. Natomiast w gimnazjum uczył do tej pory ks. Marek Rokosz, a po jego odejściu do Pyrzyc misję tę przejął neoprezbiter ks. Grzegorz Gierek. Znamienne jest to, że podobnie jak w wielu innych parafiach także i tutaj doskonale układa się współpraca wychowawcza pomiędzy katechetami a całym gronem pedagogicznym. Kolejną radością serca Księdza Dziekana jest funkcjonujący od niedawna dom Parafialny. Tuż obok kościoła niszczały pomieszczenia dawnej szkoły. W porozumieniu z lokalnym samorządem parafia przejęła ten niszczejący budynek, tworząc z niego funkcjonalne miejsce spotkań różnorodnych grup duszpasterskich. Trzeba przyznać, że wyremontowana sala budzi podziw gustownością i uniwersalnością zastosowanych rozwiązań. Przy tej okazji Ksiądz Dziekan podkreśla niezwykle harmonijne współdziałanie z cedyńskimi władzami samorządowymi na różnych szczeblach służby wobec drugiego człowieka. Wspólnym znakiem czasów jest także zbliżająca się integracja z Unią Europejską, co zaznacza się chociażby nawiązaniem współpracy duszpasterskiej z sąsiadującą niedaleko za granicą w Osinowie parafią we Writzen, którą obsługuje polski redemptorysta - ks. Grzegorz Mazur. Zresztą Księża Redemptoryści prowadzili tu także misje w Jubileuszowym Roku 2000, czego trwałym dowodem są odnowione przydrożne krzyże misyjne, a także zainicjowana przez Księdza Proboszcza budowa kapliczki - groty Matki Bożej Fatimskiej na placu przykościelnym. Bardzo pięknie wykonana wśród bogatej roślinności gromadzi licznie wiernych chcących w plenerze oddać cześć Matce Bożej.

Miejscowi parafianie mówią o swoim Księdzu Proboszczu: " niespokojny duch!". Rzeczywiście, to prawda. Ksiądz dziekan Stanisław Piekarz, kończąc jedną inwestycję, myśli już o kolejnych. W samej Cedyni, na przestrzeni minionych 10 lat, założono blachę miedzianą na całym kościele, wymieniono wszystkie 10 okien witrażowych - przeołowiono je, założono podwójne okna, zainstalowano ogrzewanie, nowe nagłośnienie, wymalowano wnętrze, odrestaurowano organy, wykonano dwa nowe konfesjonały. Diametralnie zmienił się plac przykościelny oraz plebania. W Osinowie dokonano remontu wnętrza kościoła, położono nową posadzkę, zainstalowano dzwon. W Golicach natomiast również wymalowano wnętrze kościoła, wstawiono nowe ławki i konfesjonały. To tylko niektóre z prac, jakie wykonano - w planach są następne przedsięwzięcia. Ksiądz Proboszcz ze skromnością podkreśla, że nie byłoby to możliwe bez ogromnej ofiarności parafian i ich mobilizacji do pomocy przy wszystkich inwestycjach. Swoją niepoślednią rolę w tym dziele odgrywają także miejscowi strażacy - ochotnicy, którzy zawsze służą pomocą przy licznych uroczystościach i realizowanych przedsięwzięciach.

Jedyną bolączką serca tutejszych kapłanów jest brak powołań kapłańskich i zakonnych. Do tej pory wywodzi się stąd ojciec franciszkanin Ryszard Pociej - pracujący w Boliwii. Wszyscy jednak wierzą w to, że wytrwała modlitwa całej wspólnoty przyniesie wymierne efekty i pod tym względem!

Niełatwo jest się rozstać z Cedynią. To miejsce urzeka malowniczym położeniem na wzgórzu, oddechem historii i optymizmem tutejszych ludzi. Warto więc tu przyjechać nie tylko, by powspinać się na słynną Górę Czcibora, ale także, by przypatrzeć się, jak trwa tutaj Kościół Boży nad Odrą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkocja: biskupi apelują o niedopuszczenie do legalizacji eutanazji

2024-04-26 13:15

[ TEMATY ]

eutanazja

Szkocja

Adobe Stock

W liście pasterskim skierowanym do wszystkich katolików, biskupi Szkocji proszą ich o wezwanie swoich deputowanych do odrzucenia niedawno opublikowanych propozycji legalizacji tzw. „wspomaganego samobójstwa”. List zostanie odczytany we wszystkich 460 katolickich parafiach w Szkocji, podczas Mszy Świętych 27 i 28 kwietnia b.r.

Biskupi opisują propozycję przedstawioną przez deputowanego liberałów do Szkockiego Parlamentu, Liama McArthura jako „niebezpieczną” i wzywają parlamentarzystów do skupienia energii na poprawie opieki paliatywnej, która jest ich zdaniem „niedofinansowana i ograniczona”.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Patronki narodu polskiego 3 maja

2024-04-26 20:46

[ TEMATY ]

Jasna Góra

3 Maja

BPJG

O obecności Maryi, zarówno w naszej historii, ale również w osobistej historii życia wielu Polaków przypomina uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. To jedno z największych świąt maryjnych w Polsce i jeden z największych odpustów na Jasnej Górze.

Częstochowskie sanktuarium to miejsce, gdzie od ponad sześciu wieków czczona jest Matka Chrystusa uważana za patronkę i orędowniczkę polskiego narodu. Jedną z głównych intencji zanoszonych w tym roku 3 maja będzie modlitwa o pokój. Do udziału w uroczystościach, które są znakiem, ale i wezwaniem do budowania jedności, zapraszają paulini.

CZYTAJ DALEJ

Jak udzielić pasterskiego wsparcia

2024-04-27 12:45

[ TEMATY ]

warsztaty

Świebodzin

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

dekanalny ojciec duchowny

Archiwum organizatora

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

W sobotę 27 kwietnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie odbyły się warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych, które poprowadził ks. dr Dariusz Wołczecki. Tematem ćwiczeń było, jak rozmawiać, żeby się spotkać relacyjnie i udzielić pasterskiego wsparcia.

Dekanalny ojciec duchowny jest kapłanem wybranym przez biskupa diecezjalnego spośród księży posługujących w dekanacie, który troszczy się o odpowiedni poziom życia duchowego kapłanów. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą brewiarzową i wzajemnym podzieleniem się dylematami i radościami płynącymi z posługi dekanalnego ojca duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję