Reklama

Rok Jubileuszowy

Ruch Światło-Życie

Od czerwca 2003 r. do czerwca 2004 r. Ruch Światło-Życie przeżywa swój rok jubileuszowy. Przez cały rok członkowie wspólnot oazowych spotykają się na specjalnych rekolekcjach, zwanych oazami modlitwy, podczas których pochylają się nad podstawowymi elementami swojej duchowości. Przygotowują się w ten sposób na wielką Pielgrzymkę Jubileuszową na Jasną Górę, zaplanowaną na 13 czerwca br. Powodem roku jubileuszowego są przypadające zarówno w roku 2003, jak i w 2004 ważne oazowe rocznice:
- 50-lecie pierwszej oazy;
- 40-lecie pierwszej oazy w okolicach Krościenka, gdzie od tylu lat mieści się centrum Ruchu;
- 30-lecie uroczystego Aktu Oddania Ruchu Niepokalanej Matce Kościoła;
- 30-lecie pierwszej oazy rodzin;
- 25-lecie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki Ruchu

Założycielem Ruchu Światło-Życie był ks. Franciszek Blachnicki (1921-87), kapłan diecezji katowickiej, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wyświęcony w roku 1950, pracował w duszpasterstwie diecezjalnym, od 1961 r. na KUL-u (najpierw jako student, a od 1964 r. jako pracownik naukowy); od 1981 r. przebywał za granicą. Stan wojenny zastał go na Zachodzie, co uniemożliwiło mu powrót do kraju. Osiadł w Carlsbergu w Niemczech, gdzie zmarł w 1987 r. W latach 1967-82 r. był krajowym duszpasterzem służby liturgicznej. Na wszystkich etapach i we wszystkich miejscach swojej posługi kapłańskiej tworzył i rozwijał dzieło Oazy. Początki Ruchu Światło-Życie sięgają 1954 r. Wówczas to, od 19 lipca do 1 sierpnia, w Bibieli - wiosce położonej niedaleko Tarnowskich Gór - ks. Franciszek Blachnicki poprowadził dwutygodniowe rekolekcje dla ministrantów z parafii Rydułtowy, w której był wikariuszem. Poprowadził je inaczej niż tradycyjne rekolekcje dla ministrantów - były one dłuższe, miały charakter przeżyciowy, a więc ich celem było nie tyle wysłuchanie nauk, co doświadczenie chrześcijańskiego stylu życia. Uczestników podzielono na grupy prowadzone przez nieco starszych kolegów, wykorzystano tradycje harcerskie. Rekolekcje nazwano Oazą Dzieci Bożych.
W kolejnych latach organizowano podobne rekolekcje dla coraz szerszego grona. Działalność ta zakończyła się w 1960 r., kiedy władze państwowe zlikwidowały akcję trzeźwościową prowadzoną przez ks. Blachnickiego pod nazwą „Krucjata Wstrzemięźliwości”. Ks. Blachnicki na kilka miesięcy znalazł się w więzieniu, później podjął pracę naukową na KUL-u.

Krościenko

W 1963 r. wznowiono organizowanie rekolekcji oazowych. Ich ośrodkiem stało się Krościenko nad Dunajcem, gdzie ks. Blachnicki zamieszkał.
Z ruchem oazowym mocno związany był ówczesny metropolita krakowski - kard. Karol Wojtyła. Odwiedzał grupy oazowe, uczestniczył w dniach wspólnoty. Towarzyszył kolejnym inicjatywom ks. Blachnickiego, był ich nieformalnym rzecznikiem w łonie Episkopatu. Bronił ruchu oazowego przed szykanami władz państwowych.
W 1973 r. kard. Wojtyła dokonuje Aktu Oddania Ruchu Światło-Życie Maryi - Niepokalanej Matce Kościoła. Akt ten Ruch uznaje za bardzo ważne wydarzenie w swojej historii - za swój „akt konstytutywny”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Gdy kard. Wojtyła został w 1978 r. papieżem, na audiencji dla Polaków powiedział: „Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła”. W odpowiedzi na to wezwanie w 1979 r. Ruch Światło-Życie rozpoczął Krucjatę Wyzwolenia Człowieka.
Jest to program działania będący służbą na rzecz wyzwolenia z nałogów społecznych, zwłaszcza alkoholizmu, oraz z wszelkiego zakłamania i lęku, które niszczą ludzką godność i nie pozwalają człowiekowi urzeczywistniać siebie zgodnie ze swoim powołaniem.

Poza Polską

Międzynarodowy rozwój Ruchu rozpoczął się w latach 70. Na rekolekcje do Polski zaczęli przyjeżdżać młodzi katolicy z ówczesnej Czechosłowacji.
Ks. Blachnicki, przebywając pod koniec życia w Niemczech, zapoczątkował działalność Ruchu Światło-Życie wśród polskiej emigracji w tym kraju. Również inni członkowie Ruchu emigrujący z Polski w latach 80. i 90. zakładali wspólnoty oazowe (w większości tzw. kręgi rodzin) w innych krajach. W ten sposób powstały wspólnoty Ruchu w USA, Kanadzie, Austrii, a także w Australii, Francji, Luksemburgu. Od 1985 r. datuje się istnienie Ruchu w Brazylii, gdzie zainicjował go pracujący na misjach moderator Ruchu - ks. Edward Zielski (od 2000 r. biskup diecezji Campo Maior).

Reklama

Rozwój ruchu

Ruch oazowy stara się wychodzić do dzisiejszego świata z ewangelizacją prowadzącą do świadomego osobistego wyboru Jezusa. Od ewangelizacji zaczyna się formacja w Ruchu Światło-Życie. Ewangelizacja jest naturalną konsekwencją i owocem realizacji programu formacyjnego Ruchu, a jednocześnie weryfikacją skuteczności tej formacji. Wszystkie wysiłki w formacji zmierzają do wychowania dojrzałych chrześcijan, by byli oni zdolni do dawania świadectwa wiary i do zdobywania wciąż nowych ludzi dla Boga.
Wspólnoty oazowe na każdym etapie formacji podczas spotkań w małych grupach modlą się, rozważają Słowo Boże, uczą się poprawnie odczytywać znaki liturgiczne, uczestniczyć w życiu Kościoła parafialnego, diecezjalnego, powszechnego. Ruch oazowy dba o piękne i staranne celebrowanie Liturgii, pamiętając, że jest ona szczytem i źródłem życia chrześcijańskiego.
Ruch Światło-Życie to troska o rodzinę. Oazowe małżeństwa należące do Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu, uczą się przeżywać i rozwijać swoją wiarę nie „obok”, nie „mimo” małżeństwa, a właśnie jako małżonkowie. Dlatego też gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie służy odnowie wspólnot rodzinnych w Kościele. Dziedzinami, w które najczęściej angażują się rodziny Domowego Kościoła, są: poradnictwo rodzinne, posługi liturgiczne, pomoc małżeństwom zagrożonym oraz pomoc charytatywna.
„Bogu dziękuję za ten Ruch, który przyniósł tyle błogosławionych owoców w sercach młodzieży w minionych trudnych latach, a i dziś stanowi prężne środowisko duchowego rozwoju młodzieży i rodzin” - powiedział Jan Paweł II na krakowskich Błoniach 18 lipca 2002 r.

Jubileuszowa Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie

Jasna Góra
12-13 czerwca 2004 r.

12 czerwca - sobota
14.00-20.00 - Kongres Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

13 czerwca - niedziela
Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie
9.00 - Zawiązanie wspólnoty
- Katecheza
- Godzina świadectwa
- Dzielenie się Ewangelią
12.00 - Eucharystia
14.00 - Agapa
15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia
- Czas radości i świętowania „Dziękuję ci, pieśni oazowa”
17.00 - Nieszpory

Reklama

Goście Pielgrzymki: abp Stanisław Ryłko - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, biskupi polscy, przedstawiciele ruchów i wspólnot odnowy Kościoła z Polski i z zagranicy, reprezentanci wspólnot Ruchu spoza Polski oraz przyjaciele z Kościołów chrześcijańskich.

Informacje: www.oaza.pl

Pismo Ruchu Światło-Życie „Oaza”

Wiodącym tematem najnowszego numeru (maj-czerwiec/2004) - Oazy - pisma Ruchu Światło-Życie jest ryzyko nadziei. Tak sformułowany temat zawiera w sobie małe i wielkie nadzieje, które na stałe wpisane są w ludzkie życie. Część zamieszczonych tekstów dotyczy „ryzyka nadziei”, związanego z wejściem Polski do UE. Wśród tekstów szczególnie zwraca uwagę wypowiedź ks. Franciszka Blachnickiego, wygłoszona w ramach Europejskiego i Ekumenicznego Kongresu Odnowy Charyzmatycznej w Strasburgu 30 maja 1982 r., oraz przypomnienie wypowiedzi Jana Pawła II, zaczynającej się od słów: „Europa jest drzewem; zmarnieje, jeśli zapomni o własnych korzeniach”. W Oazie znajdziemy również teksty mówiące o nadziei jako świadomości, że Bóg pragnie zbawienia każdego z nas, i o konsekwencjach wynikających z przyjęcia orędzia wiecznej miłości.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Papieska intencja na maj: o dobrą formację sióstr zakonnych, zakonników i kleryków

2024-04-30 17:23

[ TEMATY ]

modlitwa

zakonnica

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

W maju Ojciec Święty poleca naszej modlitwie kleryków, zakonników i siostry zakonne odbywających formację. Jak podkreśla w filmowej prezentacji tej intencji, każde powołanie musi być kształtowane przez łaskę Pana.

Franciszek wraca nieraz do tematu integralnego kształcenia, zwłaszcza na spotkaniach ze wspólnotami seminaryjnymi. „Nie możemy zaoferować jednolitych i gotowych odpowiedzi na dzisiejszą złożoną rzeczywistość, ale musimy zainwestować naszą energię w głoszenie tego, co najważniejsze, czyli Bożego miłosierdzia, i ukazywać je poprzez bliskość, ojcostwo, łagodność, doskonaląc sztukę rozeznawania” - zwracał uwagę papież na jednej z takich audiencji. Jak dodawał, ruchliwość i otwartość charakteryzuje nie tylko formujących, ale całą wspólnotę wiernych, która zawsze pragnie podążać za natchnieniami Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02

[ TEMATY ]

Edyta Stein

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

O możliwości nadania Edycie Stein tego tytułu mówi się od kilku lat. W 2022 r. z okazji obchodów 80-lecia jej męczeńskiej śmierci o. Roberto Maria Pirastu, definitor generalny zakonu karmelitów ogłosił, że została powołana komisja naukowa, która opracowuje oficjalny wniosek w tej sprawie. Sugerowano wówczas, że św. Teresa Benedykta od Krzyża, bo tak brzmi jej zakonne imię, mogłaby uzyskać tytuł Doctor Veritatis - Doktora Prawdy, ponieważ w centrum jej dociekań zawsze stała prawda, którą po nawróceniu odkryła w osobie Jezusa Chrystusa. Jak informują włoscy karmelici, oficjalny wniosek o zaliczenie Edyty Stein w poczet doktorów Kościoła został przekazany Papieżowi 18 kwietnia na audiencji dla karmelitanek bosych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję