Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Chrystus Nadzieją Europy”

Pielgrzymka Narodów do Mariazell

22 maja br. w austriackim sanktuarium maryjnym w Mariazell, z inicjatywy kard. Christopha Schönborna z Wiednia, odbył się Środkowoeuropejski Dzień Katolików - 2004. Z tej okazji do tego malowniczo położonego miasteczka Maryi przybyło ok. 100 tys. pielgrzymów z Bośni i Hercegowiny, Czech, Chorwacji, Węgier, Austrii, Polski, Słowenii i Słowacji.
Miejscem modlitwy było alpejskie lotnisko. W przeddzień procesyjnie przyniesiono na lotnisko łaskami słynącą figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, czczoną jako Matkę Austrii i krajów niemieckojęzycznych, ale również jako Matkę narodów słowiańskich i Węgrów. W tym prastarym cudownym wizerunku Maryja wskazuje na Jezusa i podobnie jak w Kanie mówi: „Czyńcie wszystko, cokolwiek Syn Wam powie”. Na uroczystość przyozdobiono Madonnę pięknym płaszczem z herbami poszczególnych narodów. Przesłaniem spotkania w Mariazell było zawierzenie Europy Maryi.
Na placu modlitwy widniało logo: osiem ramion krzyża, symbolizujące osiem krajów uczestniczących w uroczystości, z napisem: „Chrystus Nadzieją Europy”. Po prawej stronie ołtarza ustawiono duży krzyż - pamiątkę z Mszy papieskiej z Wiednia. Z okazji Pielgrzymki Narodów odlano dla bazyliki w Mariazell 8 dzwonów z herbami krajów-uczestników historycznego spotkania. Ponadto z Chorwacji przywieziono średniowieczną chrzcielnicę - źródło chrztu św. do aktu odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.
Mszy św. przewodniczył legat papieski - kard. Angelo Sodano. Uczestników modlitewnego spotkania: kardynałów, biskupów, licznie zgromadzonych kapłanów, zakonników i zakonnice oraz polityków i innych reprezentantów narodów powitał biskup Graz-Seckau Egon Kapellari. Do uczestników skierował pozdrowienia Jan Paweł II. Arcybiskup Wiednia - kard. Schönborn powiedział w kazaniu, że przyszłość Europy powinna być jednością wielości z Bogiem. Powiedział też, że po upadku muru berlińskiego między Wschodem a Zachodem pozostały duchowe mury. Dlatego potrzebna jest praca nad pojednaniem i jednakowym traktowaniem wszystkich, aby móc sobie patrzeć w oczy bez uprzedzeń. Kardynał zachęcał katolików do zaangażowania się w budowę zjednoczonej Europy, także przy współtworzeniu jej praw. Apelował o modlitwę o jedność, obronę godności ludzkiej, obronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, obronę dnia świętego, aby niedziela była spotkaniem z Bogiem i człowiekiem. „Z Bogiem wszystko nam się uda, pokonamy mury podziałów, bo korzenie Europy są chrześcijańskie, a wzorem dla każdego narodu są święci - mówił Arcybiskup Wiednia. - Europa potrzebuje duchowych miejsc, w których niebo spotka się z ziemią, miejsc, w których Bóg całuje ziemię i gdzie człowiek może czerpać siły duchowe”.
Po Mszy św. biskupi zawierzyli europejski kontynent i jej mieszkańców Matce Bożej. Skierowano też wezwania do mieszkańców Europy, którzy powinni: 1. Wskazywać ludziom Chrystusa; 2. Uczyć się modlić i uczyć modlitwy; 3. Mnożyć i pogłębiać znajomość wiary; 4. Ukazywać znaki, czyli przyznawać się do wiary w życiu prywatnym i publicznym; 5. Zachować kulturę świętowania niedzieli; 6. Bronić życia we wszystkich jego fazach i je rozwijać; 7. Wspierać poczucie solidarności w Europie i na świecie.
Błogosławieństwo Legata Papieskiego zakończyło uroczystą Eucharystię.
23 maja została odprawiona Msza św. dla młodzieży, w której uczestniczyło 4,5 tys. młodych chrześcijan. Mszy św. przewodniczył kard. Miloslaw Vlk z Pragi. Kazanie wygłosił kard. Petér Erdő z Budapesztu.

Reklama

O. Jan Maria Sochocki OFM Cap

Wiedeńskie sympozjum nt. powołań

Jedną z inicjatyw towarzyszących Katolickim Dniom Środkowej Europy (Mitteleuropäischer Katholikentag 2004) było sympozjum na temat duszpasterstwa powołań, które odbyło się w Wiedniu w dniach 20-21 maja br. Organizacji sympozjum podjęło się austriackie Krajowe Centrum Powołań (Canisiuswerk), a obradom przewodniczył abp Alois Kothgasser (Salzburg) - delegat ds. duszpasterstwa powołań z ramienia Konferencji Episkopatów Europy. W sympozjum uczestniczyli biskupi, kapłani, siostry zakonne i zakonnicy, a także świeccy z Austrii, Czech, Polski, Niemiec, Słowacji i Węgier.
Uczestnicy sympozjum zapoznali się z modelami duszpasterstwa powołań na poziomie parafii (na przykładzie jednej z parafii w Wiedniu), zgromadzeń zakonnych (na przykładzie pracy z młodzieżą w placówkach Księży Salezjanów) oraz diecezji (na przykładzie diecezji Linz). Wysłuchali również referatu ks. Marka Dziewieckiego, wicedyrektora Europejskiego Centrum Powołań, na temat teologicznych i psychopedagogicznych podstaw odnowionego duszpasterstwa powołań po I Kongresie Powołań w Rzymie (5-10 maja 1997 r.), który powiedział, że powołanie to przejaw Bożej miłości wobec człowieka. To Boże marzenie o każdym z nas. Każde radykalne powołanie do więzi opartych na trwałej i odpowiedzialnej miłości - zarówno powołanie do małżeństwa i rodziny, jak i powołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego - wiąże się z niepowtarzalnym zamysłem Stwórcy. Podstawowym celem duszpasterstwa powołań jest promowanie kultury powołaniowej, czyli świadomości, że wszyscy w Kościele mają określone powołanie i że każdy ochrzczony wezwany jest do aktywnej troski o powołania, zwłaszcza przez modlitwę i radosną wierność własnemu powołaniu.
Podczas sympozjum stwierdzono, że obserwowany, zwłaszcza w Kościołach lokalnych Europy Zachodniej, kryzys powołań - w rzeczywistości jest kryzysem człowieka oraz przejawem kryzysu więzi i wartości. Z tego właśnie powodu młodym Europejczykom nie tylko trudno jest podjąć decyzję o wstąpieniu do seminarium czy nowicjatu, ale także zdecydować się na zawarcie małżeństwa i założenie rodziny.
Podczas sympozjum opracowano tezy i propozycje duszpasterskie, które będą przesłane do osób i instytucji związanych z troską o powołania.
22 maja uczestnicy sympozjum udali się do sanktuarium maryjnego w Mariazell, aby uczestniczyć w Pielgrzymce Narodów, która była centralnym punktem Środkowoeuropejskiego Dnia Katolików.

M. D.

Bp Karpiński odwiedził rodaków w Europie

W dniach 15-20 maja br. delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji - bp Ryszard Karpiński odwiedził Wiedeń, Rzym i Paryż, gdzie sprawował posługę wśród naszych rodaków.
W stolicy Austrii (15 i 16 maja) udzielił sakramentu bierzmowania 48 osobom. W kazaniach położył nacisk na świadectwo wiary polskiego katolicyzmu w nowym środowisku.
Była to także okazja do spotkań z miejscowymi polonijnymi środowiskami kościelnymi i z przedstawicielami Forum Polonii, skupiającego prawie 90 proc. organizacji polonijnych w Austrii.
17 maja w Torvaianica pod Rzymem bp Karpiński wziął udział w drugim spotkaniu duszpasterzy polskich we Włoszech, zorganizowanym przez koordynatora tego duszpasterstwa - ks. dr. Adama Dalacha. Omówiono bieżący stan polskiego duszpasterstwa, współpracę z czasopismami Niedziela i wydawanym we Włoszech Quo Vadis, z organizacjami polonijnymi we Włoszech i nowe perspektywy tego duszpasterstwa po wejściu Polski do Unii Europejskiej.
Głównym celem pobytu bp. Karpińskiego w Rzymie był udział w obchodach 60. rocznicy bitwy pod Monte Cassino, na które przybyło wielu weteranów i kombatantów oraz ich przyjaciół z kraju i emigracji. Bp Karpiński był jednym z koncelebransów uroczystej Mszy św., której 18 maja przewodniczył na zboczach góry biskup polowy Wojska Polskiego - gen. Sławoj Leszek Głódź.
Nazajutrz Delegat Episkopatu ds. emigracji wraz z ok. 50 biskupami z całego świata wziął udział w audiencji ogólnej, po której zapewnił Ojca Świętego o modlitwie rodaków na całym świecie.
W drodze powrotnej do Polski - 20 maja bp Karpiński przewodniczył Mszy św. w polskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu, podczas której udzielił bierzmowania 44 osobom. Po zakończeniu ceremonii rozdał bierzmowanym pamiątkowe różańce od Ojca Świętego i krzyżyki - dar od poszczególnych parafii polskich, z których pochodzili kandydaci.

Tydzień Na Świecie

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję, w której potępiła Izrael za wyburzanie palestyńskich domów w Strefie Gazy. Jednocześnie wyraziła „głęboki niepokój” z powodu masakry 34 palestyńskich cywili, dokonanej przez izraelską armię podczas operacji „Tęcza” w Strefie Gazy. Rezolucja jest dużym ciosem dyplomatycznym dla Izraela, bowiem zazwyczaj podobne ONZ-owskie inicjatywy państw arabskich blokowali Amerykanie.

O odniesienie do „chrześcijańskich korzeni” w konstytucji europejskiej zaapelowały wspólnie do Irlandii - która prowadzi negocjacje w tej sprawie - rządy 7 państw: Polski, Włoch, Litwy, Malty, Portugalii, Słowacji i Czech. Inicjatorami listu są Polska i Włochy.

Na nowego prezydenta Niemiec został wybrany Horst Köhler, kandydat CDU, były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego (urząd obejmie 1 lipca br.).

Z powodu kryzysu finansów publicznych Wolfgang Clement, minister gospodarki i pracy Niemiec, postanowił ograniczyć wysokość pomocy finansowej dla landów byłej NRD.

W czeskim Kromieryżu odbyło się pierwsze po rozszerzeniu UE posiedzenie Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Czechy, Słowacja). Ustalono, że współpraca będzie nie tylko kontynuowana, ale i rozszerzona. Na wniosek Czechów podwyższono składkę do budżetu funduszu.

Węgry ogłosiły zamiar wprowadzenia waluty euro w 2010 r.

Parlament Łotwy zdecydował, że kartoteki dawnego KGB zostaną odtajnione. Nieograniczony dostęp do dokumentów będą mieli wszyscy obywatele.

Trybunał Konstytucyjny Ukrainy odmówił rozpatrzenia projektu ustawy o nadaniu językowi rosyjskiemu statusu języka oficjalnego obok języka ukraińskiego. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest ostateczna.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka oskarżył byłe republiki sowieckie, że prowadząc indywidualne negocjacje z NATO, naruszają „ducha regionalnego systemu bezpieczeństwa”.

Rosja i Unia Europejska podpisały protokół o zakończeniu rozmów w sprawie członkostwa Rosji w Światowej Organizacji Handlu. Dokument przybliża przystąpienie Rosji do liczącej 147 krajów organizacji.

Według Agencji Reutera, Rosji grozi katastrofa, jeśli społeczność międzynarodowa nie przyspieszy swojej pomocy w rozebraniu rdzewiejących atomowych okrętów podwodnych. Innym zagrożeniem związanym z wycofaną z użytku bronią tego typu jest dostanie się materiałów radioaktywnych w ręce terrorystów.

Obliczono, że osobisty majątek 100 najbogatszych Rosjan odpowiada wartości aż 25% rosyjskiej gospodarki. Łączna wartość majątku wszystkich amerykańskich miliarderów stanowi jedynie 6% PKB USA.

Manmohan Singh, były minister finansów Indii, został wybrany przez kierownictwo Partii Kongresowej na premiera elekta. Singh ma przedstawić prezydentowi Indii Abdulowi Kalamie listę posłów deklarujących poparcie dla jego osoby jako przyszłego premiera i poprosić o powierzenie mu misji utworzenia rządu.

Chińskie władze upomniały prezydenta Tajwanu Chen Shui-biana, by wyrzekł się planów ogłoszenia niepodległości, grożąc, że w przeciwnym razie posuną się do zaatakowania wyspy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

[ TEMATY ]

św. Józef

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

1 maja 1955 roku zwracając się do Katolickiego Stowarzyszenia Robotników Włoskich papież Pius XII proklamował ten dzień świętem Józefa rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r., świętu pracy. W tym dniu Kościół pragnie zwrócić uwagę na pracę w aspekcie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

We wspomnienie świętego Józefa, rzemieślnika prawie 300 wiernych wyruszyło na pielgrzymi szlak z Sanktuarium NMP Matki Nowej Ewangelizacji i św. Anny do Sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady w Sulistrowiczkach.

Tradycja tej pielgrzymki wywodzi się od śp. ks. Orzechowskiego, który w czasach trudnych, komunistycznych zabierał studentów i innych chętnych na Ślężę, aby nie szli na pochody pierwszomajowe – tłumaczy ks. Tomasz Płukarski.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Wizyta prezydenta 1 maja miała miejsce w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda w przemówieniu przed katedrą poznańską podkreślił, że znajduje się w miejscu szczególnym, które jest kolebką naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję