Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Waldemar Milewicz nie żyje

Urodził się w 1956 r. Był dziennikarzem redakcji zagranicznej „Wiadomości” TVP, korespondentem wojennym z Bośni, Czeczenii, Kosowa, Abchazji, Rwandy, Kambodży, Somalii, Etiopii. Zajmował się też problematyką integracji europejskiej i bezpieczeństwa w Europie. Laureat m.in.: Coba Prize for Excellence in Journalism, przyznanej przez Johns Hopkins University w Waszyngtonie za reportaż Czeczenia - 6 dni wojny, nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - za cykl reportaży z wojny domowej w Ruandzie, nagrody Fundacji Xawerego i Mieczysława Pruszyńskich, nagrody „Polski Pulitzer” w kategorii: „news” - za cykl reportaży z Kosowa i strajku górników w Rumunii; zdobywca „Wiktora” w kategorii: najlepszy publicysta, dziennikarz roku 1999.

Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski w związku z ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych

Konferencja Episkopatu Polski wyraża głębokie zaniepokojenie w związku z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, która wchodzi w życie w dniu 1 maja br. Jej rozwiązania dyskryminują rodzinę i wprowadzają nierówne traktowanie dzieci wychowywanych w pełnej rodzinie i dzieci wychowywanych przez osoby samotne.
Zdaniem Konferencji Episkopatu Polski, rozwiązanie takie nie jest zgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa spowodowała falę wniosków o rozwód lub separację, by uzyskać status osoby samotnie wychowującej dziecko, który uprawnia do szczególnych świadczeń, pozbawiając tychże świadczeń rodziny pełne.
Skutkiem, być może niezamierzonym, wejścia w życie tej ustawy, jest już i będzie w coraz większej skali, osłabienie wspólnot rodzinnych. Ustawa upowszechnia model samotnego wychowywania dzieci, prowokuje rozwody i separacje oraz życie w konkubinacie. Rezultatem takiego osłabienia rodzin jest pogorszenie środowiska wychowania dzieci, sprowadzenie wartości rodziny do poziomu opłacalności ekonomicznej, większe osamotnienie jej członków, erozja odpowiedzialności rodzicielskiej. Skutki tego odczuje głęboko całe społeczeństwo, którego rodzina jest fundamentem.
Zaistniała sytuacja powinna spowodować niezwłoczną nowelizację ustawy, aby nie przyniosła ona szkód społecznych i osłabienia rodziny przez jej dyskryminację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podpisali: abp Józef Michalik - przewodniczący KEP,
abp Stanisław Gądecki - zastępca przewodniczącego KEP,
bp Piotr Libera - sekretarz generalny KEP

Warszawa, 1 maja 2004 r.

Nowy biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej

3 maja Jan Paweł II mianował ks. dr. Artura Grzegorza Mizińskiego nowym biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej. 39-letni biskup nominat będzie najmłodszym biskupem w Polsce i na świecie.
Artur Grzegorz Miziński urodził się 13 lutego 1965 r. W 1983 r. rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie. Seminarium i studia teologiczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ukończył w listopadzie 1988 r. Jako diakon pełnił posługę w parafii pw. św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim, gdzie też - po otrzymaniu święceń kapłańskich z rąk bp. Bolesława Pylaka, 23 marca 1989 r. - pracował jako wikariusz do 1991 r. Następnie był wikariuszem parafii pw. św. Maksymiliana w Lublinie. W 1992 r. został skierowany na studia doktoranckie z prawa kanonicznego w Ateneum Rzymskim (dziś - Papieskim Uniwersytecie) Santa Croce w Rzymie. Tam 24 czerwca 1994 r. uzyskał licencjat w zakresie prawa kanonicznego. Następnie na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim odbył cykl doktorancki, zakończony 14 czerwca 1996 r. obroną pracy doktorskiej. W latach 1996-99 był słuchaczem Studium Rotalnego przy Trybunale Roty Rzymskiej. Studia te zakończył egzaminem i otrzymał tytułu adwokata Roty Rzymskiej.
Od 1 października 1999 r. rozpoczął pracę dydaktyczno-naukową na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL przy katedrze Kościelnego Prawa Procesowego, najpierw jako asystent, a od 2001 r. jako adiunkt. Od 2003 r. jest członkiem Towarzystwa Naukowego KUL.
Od września 1999 r. sprawuje urząd adwokata stałego przy Sądzie Metropolitalnym w Lublinie. Od sierpnia 2000 r. jest kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Lublinie. W grudniu 2002 r. otrzymał nominację na kanonika rzeczywistego de gremio Kapituły Archikatedralnej. Wchodzi też w skład Rady Kapłańskiej. Jest autorem wielu sprawozdań i recenzji w języku polskim i włoskim.

Reklama

Replika korony królów polskich w Nowym Sączu

Wyjątkowa gratka czekała na mieszkańców Nowego Sącza 3 maja, w narodowe święto rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W bazylice pw. św. Małgorzaty przez cały dzień można było podziwiać replikę korony koronacyjnej królów polskich. Unikatowy przedmiot został wystawiony w związku z religijno-patriotycznymi obchodami narodowej uroczystości.
Koronę jako ostatni nosił król Stanisław August Poniatowski. Potem, w 1795 r. została skradziona. Teraz odtworzył ją znany sądecki kolekcjoner Adam Orzechowski razem z siedmioma miejscowymi złotnikami. Do przygotowania korony użyto pół kilograma srebra, 700 gram złota i 600 drogocennych kamieni szlachetnych - pereł, szmaragdów i diamentów. Prace nad odtworzeniem korony trwały pół roku. Każdy etap był konsultowany z historykami.
Taka korona była wykorzystywana jedynie w dniu koronacji. Królowie nosili ją tylko przez 6 godzin ceremonii. Następnie powracała do skarbca. Odtworzenie jej było marzeniem Adama Orzechowskiego. Po prezentacji w Nowym Sączu replika korony ma być przedstawiona Papieżowi, a następnie przekazana na Wawel.

K. D.

Tydzień w Polsce



Dziennikarz TVP Waldemar Milewicz zginął w zamachu, do którego doszło 7 maja 2004 r. 30 km na południe od Bagdadu. Zginął także Polak algierskiego pochodzenia będący pracownikiem TVP Mounir Bouamrane. Zamachowcy ranili też polskiego operatora Jerzego Ernsta. Samochód, którym jechała polska ekipa telewizyjna, ostrzelano z ciężkiej broni maszynowej.

Polska, a wraz z nią Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Cypr i Malta stały się członkami Unii Europejskiej (główne uroczystości z okazji rozszerzenia odbyły się w Dublinie). W całym kraju świętowano (oficjalnie) wstąpienie Polski do UE. Jednak nie wszyscy Polacy przyjęli akcesję z radością. M.in. w Warszawie odbyła się manifestacja ok. 2 tys. osób pod hasłem Marsz niepodległości, zorganizowana przez Ligę Polskich Rodzin.

Kościół w Polsce postuluje potrzebę odwołania do Boga i uwzględnienia roli chrześcijaństwa w konstytucji UE - zaapelowali biskupi na 327. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, które odbyło się w dniach 30 kwietnia - 2 maja br. Obrady - pierwsze pod kierunkiem nowego przewodniczącego abp. Józefa Michalika - zbiegły się z historycznym momentem wejścia Polski do UE. Biskupi wzięli udział w wielkiej celebrze z tej okazji na Polach Wilanowskich, w miejscu budowy świątyni Opatrzności Bożej. Gośćmi wiosennej sesji byli przedstawiciele Episkopatów 18 krajów Europy i Ameryki.

Nieuwzględnienie odwołania do Boga i do chrześcijaństwa byłoby wielką dziejową niesprawiedliwością i zafałszowaniem prawdy - napisali w liście do premiera Irlandii polscy biskupi. Dokument przekazano ambasadzie Irlandii w przededniu wizyty premiera tego kraju Bertie Aherna w Polsce. Irlandia sprawuje obecnie półroczne przewodnictwo Unii Europejskiej. Tekst dokumentu, podpisanego przez Prezydium KEP, przyjęto na 327. Zebraniu Plenarnym Konferencji.

Burmistrzowie, merowie oraz prezydenci Altötting, Fatimy, Lourdes, Grazu i Częstochowy uczestniczyli w kongresie miast należących do Stowarzyszenia Miast Sanktuariów Europy „Shrines of Europe”. Podczas spotkania do Stowarzyszenia zostało przyjęte Mariazell. Kongresowe dyskusje dotyczyły działań samorządów na rzecz rodziny w krajach zjednoczonej Europy.

Bp Józef Zawitkowski został tegorocznym laureatem Ogólnopolskiej Nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba - za kształtowanie poprzez swe słynne kazania patriotyzmu Polaków.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski powołał rząd Marka Belki (nie wiadomo jeszcze, czy Sejm go zaakceptuje). Wcześniej do dymisji podał się gabinet Leszka Millera. Nowy rząd liczy 17 ministrów, z czego 7 to dotychczasowi ministrowie L. Millera. Wśród „nowych” twarzy są: Izabela Jaruga-Nowacka - wicepremier, Ryszard Kalisz - szef MSWiA, Sławomir Cytrycki - szef Kancelarii Premiera, Marek Sadowski - minister sprawiedliwości, Krzysztof Pater - minister polityki społecznej, Jacek Socha - minister skarbu, Krzysztof Opawski - minister infrastruktury, Mirosław Sawicki - minister edukacji, Wojciech Rudnicki - minister zdrowia.

W Warszawie odbył się, przy nadzwyczajnych środkach bezpieczeństwa, Europejski Szczyt Gospodarczy - z udziałem 18 głów państw oraz ok. 2 tys. polityków i biznesmenów (głównie z Europy Środkowo-Wschodniej). Spotkaniu towarzyszyły - jak zwykle - manifestacje i protesty antyglobalistów, tym razem wyjątkowo spokojne.

W debacie Parlamentu Europejskiego nt. przyszłej konstytucji UE po raz pierwszy wzięli udział polscy eurodeputowani, którzy objęli mandaty do czasu wyborów europejskich w czerwcu br. Polscy posłowie domagali się m.in. respektowania w UE chrześcijaństwa.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zjednoczmy się wokół Mamy! Wkrótce Czuwanie modlitewne w Licheniu

2024-05-06 13:42

[ TEMATY ]

czuwanie

Licheń

Materiał prasowy

Już 18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

- Oczekując na zesłanie Ducha Świętego, apostołowie w Wieczerniku czuwali wspólnie z MARYJĄ - mówi ks. Teodor Sawielewicz, duszpasterz Teobańkologii - To Ona jako najlepsza Mama wie, co jest dla nas najlepsze. Ona zawsze prowadzi do Jezusa - dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

[ TEMATY ]

Gwardia Szwajcarska

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

W bitwie przed bazyliką Świętego Piotra, w rocznicę której obchodzone jest święto Gwardii Szwajcarskiej, zginęło 147 ze 189 papieskich gwardzistów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48

[ TEMATY ]

bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Bp Szymon Stułkowski w homilii powiedział, że Jezus w Ewangelii nie zmusza, nie zniewala, ale zaprasza do przyjaźni i do miłości. Trudno komuś rozkazać miłość, to musi być dobrowolne. Papież Benedykt XVI w encyklice „Deus Caritas est” napisał, że „Miłość może być przykazana, ponieważ wcześniej została przekazana”: - Jezus może, ma prawo wymagać od nas miłości, ponieważ dał ją nam przez krzyż, przez ofiarę Swego cierpienia - zaznaczył duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję