Reklama

Polska

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP: lekcja religii jest i pozostanie przedmiotem do wyboru

Lekcja religii jest zawsze przedmiotem do wyboru i tak pozostanie. Jeśli uczeń nie będzie chciał lekcji religii, niech wybierze etykę, ale chodzi o to, żeby w szkole wychowanie do wartości było obecne - powiedział w rozmowie z KAI bp Wojciech Osial, odnosząc się do ministerialnych planów zniesienia możliwości nieuczęszczania na żaden z tych przedmiotów.

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP skomentował też warszawskie dane dotyczące frekwencji na religii. - Powinniśmy z naszej strony jak najlepiej prowadzić te lekcje, aby uczniowie w sposób wolny mogli je wybierać - zaznaczył.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiada wprowadzenie obowiązku uczęszczania uczniów na lekcje albo religii, albo etyki, a zatem zniesienie możliwości nieuczestniczenia w obydwu tych przedmiotach. W czerwcu br. Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła wsparcie dla tej inicjatywy. Zaznaczyła jednocześnie, że kwestia podjęcia tej decyzji nie leży po stronie Episkopatu a jest kompetencją rządu i ministra edukacji i nauki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Efektem podjętych rozmów na ten temat jest przypomnienie i uświadomienie, że płaszczyzna etyczna oraz formacja moralna odgrywa kluczowe zadanie w całym procesie wychowania dzieci i młodzieży. W tej materii potrzeba współpracy szkoły, rodziny i środowiska parafialnego" - podkreśliła Komisja Wychowania Katolickiego w wydanym oświadczeniu.

Od tego czasu nie słychać natomiast, aby następował postęp prac przygotowujących konkretną nowelizację zmian prawnych w tym zakresie. Milczy w tej sprawie MEiN (KAI poprosiła o komentarz i czeka na odpowiedź), zaś strona kościelna czeka na realne postanowienia.

- My, jako Kościół i Komisja Wychowania Katolickiego, wystąpiliśmy rok temu z prośbą, aby Ministerstwo Edukacji i Nauki zniosło wybór, w którym jest możliwość nieuczęszczania na nic, ani na religię, ani na etykę. Przedstawiliśmy Ministerstwu prośbę, aby wprowadzić wybór obligatoryjny: albo religia, albo etyka i oczekujemy teraz ze strony Ministerstwa konkretnych decyzji - powiedział KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.

"Pan Minister w różnych wywiadach do tego nawiązuje, ale nie ma ze strony Ministerstwa jakiegoś oficjalnego komunikatu, kiedy by to weszło w życie i na jakich zasadach. Czyli jest ta faza robocza i oczekujemy od Ministerstwa konkretnej informacji w formie zapisu prawnego, że od tego to roku wchodzi obowiązkowa etyka" - wyjaśnia bp Osial.

Reklama

W polskich szkołach, których jest ponad 20 tys., pracuje obecnie nieco prawie 41 tys. nauczycieli religii i tylko ok. 4 tys. nauczycieli etyki. Aby zwiększyć ich liczbę, MEiN spośród zgłoszonych uczelni wybrało kilka, na których kształceni będą przyszli nauczyciele etyki. Będą to m.in. Akademia Ignatianum w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Szczeciński i Uniwersytet Wrocławski. Kształcenie nowych etyków ma się odbywać w formie bezpłatnych studiów podyplomowych.

Bp Osial podkreśla, że troska o etykę nie jest staraniem Kościoła. - To powinno być w trosce o wychowanie młodych ludzi do wartości. Szkole powinno zależeć na tym, żeby wychowanie było etyczne. Jeśli ktoś nie chodzi na lekcje religii, niech ma jakieś przygotowanie do życia w wychowaniu do wartości - powiedział KAI bp Osial.

Podziel się cytatem

Reklama

"To nie jest w żaden sposób przymus. Gdzieś tam się komentuje, że teraz lekcje religii będą obowiązkowe. To jest nieprawda. Lekcja religii jest zawsze przedmiotem do wyboru i tak pozostanie. Jeśli uczeń nie będzie chciał lekcji religii, niech wybierze etykę, ale żeby to wychowanie do wartości było obecne" - podkreśla przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Reklama

Bp Osial nawiązał też do podanych niedawno przez warszawski ratusz danych dotyczących frekwencji na lekcjach religii i etyki w stołecznych szkołach. Do szkół podstawowych publicznych uczęszcza w Warszawie ponad 133 tys. uczniów. Na religię chodzi 67,6% z nich, na etykę 8,7%, na obydwa przedmioty - 4,4% a na żaden z tych przedmiotów nie chodzi 19,2% uczniów.

Z kolei do szkół ponadpodstawowych publicznych uczęszcza w stolicy ponad 83 tys. uczniów. Na religię chodzi 30,9% z nich a na etykę 2,3%. Na obydwa te przedmioty chodzi jedynie 0,1%, natomiast na żaden z nich nie uczęszcza aż 66,7% uczniów.

Zdaniem bp. Osiala, dane te stanowią na pewno powód do niepokoju. - Trzeba to widzieć i nie można tego ukrywać. Na pewno inaczej wygląda sytuacja w wielkich miastach, a inaczej w mniejszych środowiskach. Ale problem jest. My jako Kościół powinniśmy uczynić wszystko, żeby zatrzymać ten proces. Powinniśmy z naszej strony jak najlepiej prowadzić te lekcje, aby uczniowie w sposób wolny mogli je wybierać. Jakość zajęć powinna być jak najwyższa. To jest dla nas wyzwanie - powiedział bp Osial.

Reklama

Według biskupa, przyczyny odpływu młodzieży z katechezy szkolnej mogą być różne. - Jest możliwość wyboru niczego, więc jest lenistwo, ale to tylko jedna z przyczyn. Może być tak, że lekcje religii same w sobie nie przyciągają. Może być i tak, że chodzi o postawę jakiegoś buntu czy protestu w kontekście tych wszystkich wydarzeń, które miały miejsce. Na pewno nie chciałbym, aby było to odczytane tak, że wprowadzenie etyki rozwiąże problem. Trzeba szukać dróg dotarcia do młodych - stwierdził biskup.

Jego zdaniem, szansą na podjęcie tematu katechizacji i wysłuchanie młodzieży jest rozpoczęty w Kościele powszechnym, w tym w Polsce, synod. - Bardzo bym tu widział młodych ludzi, trzeba zacząć ich słuchać. W synodzie powinno być miejsce dla wszystkich, abyśmy się otworzyli na dialog. Ludzie świeccy mogą nam bardzo dużo powiedzieć. Oni też kochają Kościół i mają o Kościele swoje marzenia - podkreślił.

Biskup przypomniał też, że niezależnie od lekcji religii w szkole, istotną formą katechizacji jest katecheza parafialna. Bardzo istotna jest funkcja katechety. W bardziej sformalizowany sposób ustanowił ją, informując o tym w liście w formie motu proprio "Antiquum ministerium", papież Franciszek. Posługę tę mają pełnić osoby świeckie o głębokiej wierze i ludzkiej dojrzałości, według potrzeb duszpasterskich rozeznanych przez biskupa miejsca.

- Katecheci będą służyć w posłudze słowa w parafiach. Będzie to posługa dobrowolna, wolontaryjna, ale osoby muszą być wybrane i przygotowane. To jest kierunek zmierzający ku ożywieniu naszych działań katechetycznych w parafiach. Lekcja religii w szkole oczywiście zostaje i ona też powinna szukać dotarcia do ludzi młodych, ale jednocześnie musimy ożywiać to drugie płuco, jakim jest parafia - wyjaśnił bp Wojciech Osial.

2021-10-27 14:52

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheza nie tylko w szkole

Niedziela małopolska 50/2019, str. IV

[ TEMATY ]

katecheza

Tarnów

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Ewa Biedroń

Krótkie katechezy przed lub po Mszy św. w niedziele oraz nauki dla dorosłych to propozycje V Synodu Diecezji Tarnowskiej

Krótkie katechezy przed lub po Mszy św. w niedziele oraz nauki dla dorosłych to propozycje V Synodu Diecezji Tarnowskiej

V Synod Diecezji Tarnowskiej proponuje, aby w każdej parafii była prowadzona katecheza dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas III sesji plenarnej członkowie synodu zdecydowali o przyjęciu dokumentu „Katechizacja w diecezji tarnowskiej”

Cykliczne katechezy, zwłaszcza w określone niedziele i święta, mogłyby się odbywać przed lub po Mszy św. i wyjaśniać naukę zawartą w Katechizmie Kościoła Katolickiego. To jedna z synodalnych propozycji. Dokument wymienia także kazania katechizmowe w ramach nabożeństw, nauki tematyczne podczas rekolekcji parafialnych, katechezy w formie elektronicznej zamieszczane na stronie internetowej parafii, a także organizowane cykliczne wykłady czy spotkania z ludźmi prowadzącymi pogłębione życie religijne.

CZYTAJ DALEJ

Wiceprzewodnicząca Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet: Dzisiejszy świat nie sprzyja posiadaniu dzieci

2024-05-26 10:23

[ TEMATY ]

rodzina

dzieci

mama

Adobe Stock

Dzisiejszy świat nie sprzyja posiadaniu dzieci, nie sprzyja wielodzietność. Ludzie niepotrzebnie są tak zabiegani i zatroskani. Tak naprawdę życie jest bardzo proste, tylko trzeba na nie patrzeć oczami Ducha Świętego - zaznaczyła Maria Pietrzak, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet i matka czwórki dzieci. W rozmowie z KAI, opowiedziała m.in. o tym jak przekazywać dzieciom wiarę, a także odpowiedziała na pytanie czemu coraz więcej kobiet nie chce zostać matkami lub decyduje się tylko na jedno dziecko. 26 maja obchodzony jest Dzień Matki.

Anna Rasińska (KAI): Z niedawnych badań CBOS dotyczących deklaracji wiary religijnej i deklaracji praktyk wynika, że w rodzinach dziedziczy się w dużym stopniu zarówno religijność jak i niereligijność. Jak widzi Pani rolę matek w pokoleniowym przekazywaniu wiary?

CZYTAJ DALEJ

Dziesiątki tysięcy mężczyzn przybyło do Matki Bożej Piekarskiej

2024-05-26 16:40

[ TEMATY ]

Piekary Śląskie

pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców

Adam Stano / Vatican News PL

Jak co roku, w ostatnią niedzielę maja, Kalwaryjskie Wzgórze w Piekarach Śląskich wypełniło się pielgrzymami. Mężczyźni i młodzieńcy przybyli do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, by zjednoczyć się na modlitwie pod hasłem „Jestem w Kościele”. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Kościół jest rodziną Bożą w świecie. Ty i ja, my wszyscy, na mocy chrztu udzielonego nam kiedyś, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, włączeni zostaliśmy w Chrystusa i w Kościół. Przychodzimy dziś, by Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za to włączenie dziękować” - mówił podczas homilii abp Polak, nawiązując do obchodzonej uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Prymas podkreślił również, jak ważne jest odpowiedzialne ojcostwo:„Odpowiedzialne za wypowiadane słowa, za podejmowane decyzje, za powierzonych sobie bliskich, (…), ale także za kształtowanie w sercach synów i córek prawdziwego Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję