Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Głos Stolicy Apostolskiej o sytuacji kobiet na świecie

O aktualnej sytuacji kobiet na świecie mówiła na forum ONZ w Nowym Jorku - podczas 48. Sesji Komisji ds. Statusu Kobiet - stojąca na czele delegacji watykańskiej prof. Marilyn Ann Martone, teolog moralista z USA.
W swoim wystąpieniu podkreśliła m.in. potrzebę stanowczego potępienia przez społeczność międzynarodową „systematycznego wyzysku dziewcząt i kobiet” (m.in. handlu kobietami), wspieranego przez kulturę hedonistyczną i komercjalną.
Przedstawicielka Watykanu zwróciła także uwagę, że wszędzie tam, gdzie wybuchają konflikty zbrojne, kobiety są pierwszym celem nieludzkiego traktowania przez walczące strony. W związku z tym zażądała surowszych kar za akty przemocy wobec kobiet w regionach ogarniętych wojnami.
Prof. Martone w wystąpieniu na forum ONZ opowiedziała się też m.in. za prawem kobiet do takiej samej zapłaty za pracę jak zatrudniani na podobnych stanowiskach mężczyźni oraz za ochroną matek pracujących i zapewnieniem im wszystkiego, co wynika z praw i obowiązków w społeczeństwie demokratycznym.

Unia Europejska

Parlament Europejski za „niekaralną i bezpieczną aborcją”

Posłowie Parlamentu Europejskiego większością głosów opowiedzieli się za „niekaralnym i bezpiecznym medycznie” dostępem do aborcji w krajach rozwijających się. Za taką decyzją opowiedziało się 287 posłów, przeciwnych było 196, a 13 wstrzymało się od głosu.
Opublikowany 9 marca br. w Strasburgu raport w tej sprawie stwierdza m.in., że „przerwanie ciąży nie jest środkiem planowania rodziny. Jednak kobiety, które nie mają innego wyjścia, muszą mieć taką możliwość”. Parlamentarzyści europejscy zażądali jednocześnie przeznaczenia większych środków na wspieranie „oświaty seksualnej” w krajach Trzeciego Świata.
Dokument Parlamentu Europejskiego krytykuje m.in. Stany Zjednoczone za stanowisko w sprawie finansowania Funduszu Ludnościowego ONZ (UNFPA). W związku z prowadzeniem przez UNFPA polityki proaborcyjnej rząd USA w 2002 r. cofnął swoje dotacje dla tej organizacji. Posłowie Parlamentu Europejskiego uznali, że Unia Europejska musi zażądać od prezydenta George’a W. Busha anulowania tej decyzji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rosja

Wizyta abp. Kondrusiewicza w Radzie Federacji Rosyjskiej

Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Rosji abp Tadeusz Kondrusiewicz złożył 5 marca br. pierwszą wizytę w Radzie Federacji Rosyjskiej. Na zaproszenie czekał aż 13 lat - tyle bowiem czasu pełni swą posługę arcybiskupią w Rosji.
Do złożenia oficjalnej wizyty w Radzie Federacji zaprosił metropolitę archidiecezji Matki Bożej w Moskwie zastępca przewodniczącego Zebrania Federalnego Aleksander Torszin, odpowiedzialny za kontakty ze stowarzyszeniami religijnymi. Jak stwierdził, zaprosił głowę katolików rosyjskich w celu zapoznania się z problemami życia wspólnot katolickich w Rosji oraz zaproponowania współpracy przy opracowywaniu prawa dotyczącego m.in. aborcji.
Ze swej strony abp. Kondrusiewicz w trakcie ponadgodzinnego spotkania przedstawił nurtujące katolików problemy związane z oddaniem budynków kościelnych należących dawniej do Kościoła katolickiego lub przydzieleniem działek budowlanych pod budowę nowych kościołów, jeżeli oddanie starych jest niemożliwe. Dziękując Aleksandrowi Torszinowi za zaproszenie, wyraził nadzieję, że takie spotkania będą kontynuowane w formie regularnych konsultacji.

Laos

Chrześcijanie zmuszani do wyrzeczenia się wiary

Chrześcijanie na południu Laosu zmuszani są przez komunistyczne władze do wyrzeczenia się swojej wiary - informują obrońcy praw człowieka. Według Laotańskiego Ruchu Praw Człowieka (MLDH) w Paryżu, antychrześcijańskie represje w prowincji Attopeu nasiliły się z początkiem br. Jako przykład podano, że w wiosce zamieszkanej głównie przez chrześcijan władze skonfiskowały całe bydło oraz pola ryżowe.
Ruch potępił powtarzające się coraz częściej przypadki naruszania podstawowych praw narodu laotańskiego. Przypomniał, że na początku br. w Attopeu aresztowano 11 chrześcijan za to, że uczestniczyli w modlitwach z okazji Bożego Narodzenia. MDHL zarzuca władzom Laosu kłamstwo. Z jednej strony bowiem rząd propaguje wolność wyznania, aby w ten sposób otrzymać z zagranicy pomoc finansową, jednocześnie jednak prześladuje mniejszość chrześcijańską.
Rząd w Vientian nieustannie odpiera zarzuty MLDH i zarzuca Ruchowi, że chce go oczernić na arenie międzynarodowej. Tymczasem w grudniu ub.r. Stany Zjednoczone umieściły Laos na liście krajów, w których nie jest przestrzegana wolność religijna.

Reklama

Włochy

Dwutygodnik włoskich jezuitów La Civiltà Cattolica skomentował francuską ustawę w sprawie symboli religijnych. „Nieprzypadkowo ustawa zakazująca pokazywania w miejscach publicznych symboli religijnych przyjęta została we Francji, która otwarcie sprzeciwiła się zapisowi o chrześcijańskich korzeniach w przyszłej konstytucji europejskiej” - czytamy m.in. w artykule redakcyjnym. La Civiltà Cattolica przypomina też genezę tej ustawy i stwierdza, że „bez powodu ogranicza ona wolność religii”. Jezuickie pismo zastanawia się, co się stanie, jeśli na początku przyszłego roku szkolnego wiele dziewcząt muzułmańskich przyjdzie z nakrytą głową. „Zostaną wszystkie odesłane do domu? Czy nie lepiej byłoby postawić na dialog i wychowanie sumień?” - pyta.

Niemcy

„Odwołanie do Boga w przyszłym traktacie konstytucyjnym UE jest niezbędne. Jeśli zjednoczenie Europy ma być inicjatywą zwieńczoną sukcesem, należy uznać Boga za władzę stojącą ponad wszystkim” - stwierdził biskup Regensburga Gerhard Ludwig Müller 7 marca br. na zakończenie kongresu Miejsce spotkania - Kościół powszechny, zorganizowanego w Augsburgu przez międzynarodowe dzieło pomocy „Kirche in Not”. Bp Müller podczas obrad sprzeciwił się stanowisku usiłującemu uczynić z religii sprawę prywatną: „Na takie niedemokratyczne i nietolerancyjne poglądy nie powinno być miejsca w Europie; źródłem takiej ideologii były narodowy socjalizm i komunizm, które pozostawiły krwawe ślady w historii minionego stulecia” - powiedział.

Reklama

Indie

Katolicki biskup z Jabalpur (Indie) Gerald Almeida nazwał „farsą” rytuał powrotu miejscowych chrześcijan na łono hinduizmu. Według biuletynu Misna, niedawno w stanie Orissa 220 osób poddało się rytuałowi oczyszczenia, a w stanie Madhya Pradesz - 45 osób. „Większość z nich nigdy nie była chrześcijanami” - stwierdził bp Almeida w rozmowie z agencją katolicką Ucanews. Tymczasem wcielanie w życie serii ustaw przeciw przechodzeniu hindusów na chrześcijaństwo zapowiedział rząd Indii, kierowany przez Indyjską Partię Ludową (BJP). Przepisy tych dokumentów oznaczają w praktyce odmawianie praw konstytucyjnych chrześcijanom i zmuszanie osób, które chciałyby zmienić wyznanie, do starania się o uzyskanie na to pisemnego zezwolenia władz lokalnych.

Chiny

Chińskie władze zatrzymały biskupa Kościoła podziemnego diecezji Kikihar w północno-wschodniej prowincji Heilongjiang. Jak poinformowała amerykańska Fundacja Kardynała Kunga, bp Wei Jingyi został zatrzymany 5 marca br. na autostradzie, gdy jechał do stolicy prowincji Harbin, aby spotkać się tam z przyjaciółmi z zagranicy. Nie są znane okoliczności zdarzenia, a lokalne władze zaprzeczają, jakoby miało dojść do zatrzymania biskupa. „Aresztowanie bp. Wei Jingyi to prześladowanie Kościoła w starym stylu” - stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim o. Bernardo Cervellera, dyrektor agencji „Asia News”.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II mianował nowego sekretarza generalnego Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Został nim o. Luis Ladaria, pochodzący z Majorki jezuita i profesor dogmatyki na Papieskim Uniwersytecie Gregorianum. Jedynym Polakiem powołanym do Komisji nowej kadencji został pochodzący ze Śląska profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - ks. Jerzy Szymik.

Nową przewodniczącą Papieskiej Akademii Nauk Społecznych została Amerykanka Mary Ann Glendon, wykładowca prawa na Uniwersytecie Harvarda.

W Watykanie odbyła się konferencja ludzi biznesu i naukowców z 27 krajów świata, poświęcona problemowi globalizacji. W orędziu do jej uczestników, które odczytał kard. Renato Martino, Jan Paweł II podkreślił etyczną odpowiedzialność przedsiębiorców i managerów. Chrześcijanie w gospodarce są powołani do tego, by „uprawnione dążenie do zysku łączyć z głęboką troską o krzewienie solidarności oraz z zaangażowaniem na rzecz wyeliminowania plagi ubóstwa” - podkreślił m.in. Papież.

W Rzymie otwarto na poziomie diecezjalnym proces beatyfikacyjny bp. Alvaro del Portillo - byłego przełożonego Opus Dei, jednego z najbliższych współpracowników założyciela Dzieła św. Josemarii Escrivy de Balaguera. W ceremonii, której przewodniczył wikariusz Papieża dla diecezji rzymskiej - kard. Camillo Ruini, uczestniczył m.in. obecny zwierzchnik Opus Dei - bp Rodríguez Echevarría.

W stolicy Hiszpanii - Madrycie doszło do serii zamachów terrorystycznych. W wyniku eksplozji, które 11 marca w godzinach porannego szczytu wstrząsnęły madryckimi stacjami kolejowymi, zginęło 198 osób, a ok. 1400 jest rannych (w tym wielu ciężko). „Jan Paweł II modli się za dusze ofiar, ludzi, którzy udawali się do pracy; łączy się w bólu z ich rodzinami i podziela żałobę całego narodu hiszpańskiego” - czytamy m.in. w telegramie wysłanym w imieniu Papieża na ręce arcybiskupa Madrytu - kard. Antonia Maríi Rouco Varela w kilka godzin po tragedii. Ojciec Święty nazwał zamachy „potworną zbrodnią”, dla której nie ma żadnego usprawiedliwienia.

Amerykański sąd skazał na karę dożywotniego więzienia 18-letniego Lee Malvo, młodszego z dwóch snajperów, którzy terroryzowali Waszyngton 2 lata temu (łącznie zabili oni 10 osób).

Biały Dom oznajmił, że Libia wysłała do USA cały swój sprzęt związany z wojskowym programem nuklearnym (głównie wirówki do wzbogacania uranu) oraz rakiety dalekiego zasięgu i wyrzutnie.

Portugalski parlament odrzucił projekt liberalizacji ustawy aborcyjnej. Głosami rządzącej koalicji centroprawicowej odrzucono także projekt przeprowadzenia ogólnonarodowego referendum w tej sprawie.

Zwycięskie wybory w Karyntii (Austria) uratowały karierę populisty Jörga Haidera, lidera Partii Wolności. Haider ma szansę na powrót na polityczną scenę Austrii.

Wybory parlamentarne w Grecji wygrali konserwatyści (Konserwatywna Nowa Demokracja zdobyła aż 45,4% głosów). Klęskę poniosła socjalistyczna PASOK (40,5% głosów). Tym samym skończyła się dekada rządów socjalistów w tym kraju.

Na czele rządu Serbii stanął, dzięki poparciu partii Slobodana Miloszevicia, przywódca konserwatystów Vojislav Kosztunica. Nowy rząd oznajmił m.in., że nie będzie wydawał oskarżonych Trybunałowi ONZ-owskiemu, nawet gdyby groziło to utratą pomocy zagranicznej.

Międzynarodowa organizacja praw człowieka Amnesty International zażądała od rządu Słowacji natychmiastowej i bezstronnej analizy postępowania policji w tym kraju wobec Romów.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Wielki Czwartek, 28 marca

CZYTAJ DALEJ

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

[ TEMATY ]

Francja

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Zauważa, że wszystko zaczęło się półtora roku temu, kiedy do jego parafii zgłosiło się w sprawie chrztu kilkadziesiąt osób, tak iż obecnie ma osiem razy więcej katechumenów niż dwa lata temu. Początkowo myślał, że to przejaw dynamizmu jego parafii. Szybko jednak się przekonał, że nie jest wyjątkiem. Inni proboszczowie mają ten sam «problem», są przytłoczeni nagłym napływem nowych katechumenów.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: zawsze możesz spełnić czyn miłości! | Wielki Czwartek

2024-03-28 20:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

– Jeśli nie ma wrażliwości na siebie nawzajem, jeśli nie ma wzajemnego, w duchu, klęknięcia przed sobą, żeby obmyć sobie nogi, to spożywanie Ciała i Krwi Pańskiej z ołtarza, jest spożywaniem potępienia, to mówi św. Paweł – powiedział kard. Ryś podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję