Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Meksyk

25. rocznica wizyty Papieża w Puebli

W Meksyku odbyły się uroczystości upamiętniające 25. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Puebli, pierwszej apostolskiej podróży zagranicznej Papieża. Ojciec Święty przewodniczył wówczas uroczystej Eucharystii otwierającej III Konferencję Plenarną Episkopatów Ameryki Łacińskiej, poświęconą przyszłości ewangelizacji na kontynencie amerykańskim.
15 lutego br. w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe odprawiono uroczystą Mszą św., będącą podziękowaniem za pierwszą wizytę Jana Pawła II w Meksyku. Wcześniej miało miejsce spotkanie upamiętniające konferencję w Puebli. Zebrani w stolicy Meksyku przewodniczący 22 episkopatów krajów Ameryki Łacińskiej, Karaibów, USA i Kanady (m. in. przewodniczący Rady Episkopatów Latynoamerykańskich CELAM, a także wiceprzewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej - abp Luis Robles) - w deklaracji końcowej podsumowali sytuację duszpasterską kontynentu w ćwierć wieku po tym wydarzeniu. Biskupi zwrócili się do Jana Pawła II z prośbą o zwołanie kolejnej konferencji plenarnej biskupów latynoamerykańskich, która powinna dostosować program ewangelizacji do aktualnych potrzeb kontynentu.

Honduras

Protest przeciw promocji środków aborcyjnych

Konferencja Biskupów Hondurasu ostro zaprotestowała przeciwko kampanii rozpowszechniania w tym kraju tabletki wczesnoporonnej - tzw. pigułki dzień po, którą prowadzi tamtejsze Towarzystwo Planowania Rodziny i sekretariat publicznej służby zdrowia.
W komunikacie podpisanym przez przewodniczącego Konferencji Biskupów - kard. Oscara Rodrígueza Maradiagę biskupi zwracają uwagę, że tzw. pigułka dzień po nie jest bynajmniej - jak się twierdzi w kampanii promocyjnej, środkiem antykoncepcyjnym, ale wprost aborcyjnym, który niszczy poczęte życie.
Biskupi Hondurasu przypomnieli wiernym, że nie da się pogodzić popierania wspomnianej pigułki z przynależnością do Kościoła. „Niech żaden katolicki lekarz ani pielęgniarka nie bierze udziału w tej kampanii masowej zagłady ludzkiego życia” - napisali biskupi Hondurasu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Włochy

Proces beatyfikacyjny komendanta policji

We Włoszech dobiegła końca faza diecezjalna procesu beatyfikacyjnego Giovanniego Palatucciego, włoskiego komendanta policji w Fiume (dziś Rijeka w Chorwacji), który w czasie II wojny światowej ocalił co najmniej 6-7 tys. Żydów. Został za to deportowany przez hitlerowców do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie oddał życie za wiarę. Miał zaledwie 35 lat.
Zamknięcie pierwszego etapu procedury, mającej na celu jego beatyfikację, odbyło się w siedzibie Wikariatu Rzymu z udziałem kard. Camillo Ruiniego. Jak poinformował Radio Watykańskie postulator procesu - ks. Gianfranco Zuccheddu, przesłuchano 41 świadków, w tym osoby narodowości żydowskiej, których zeznania przekazane zostaną teraz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Palatucci pośmiertnie został zaliczony do grona Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Wietnam

Rekordowa liczba wyświęconych księży

W diecezji Hai Phong w Wietnamie święcenia kapłańskie przyjęło 11 neoprezbiterów. Jest to największa od 50 lat grupa nowo wyświęconych księży w tym kraju - podała azjatycka agencja katolicka Ucanews, powołując się na rozmowę z bp. Josephem Vu Van Thien.
Według tej informacji, od 50 lat w Hai Phong nie działają żadne zgromadzenia zakonne. Nawet po obecnych święceniach co druga parafia będzie pozbawiona księdza. W wielu miejscowościach nie ma też kościołów.
Jak poinformowała Konferencja Biskupów Wietnamskich, mimo pewnego otwarcia w dziedzinie społecznej, sytuacja katolików, stanowiących 10% społeczeństwa Wietnamu, jest w dalszym ciągu napięta. Komunistyczne władze sprawują kontrolę nad działalnością duszpasterską biskupów i księży. Obecnie pracuje w Wietnamie ok. 2,7 tys. księży, a do kapłaństwa przygotowuje się 1,3 tys. seminarzystów.

Rosja

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan - kard. Walter Kasper udał się z wizytą do Rosji. „Dużym sukcesem jest fakt, że w ogóle doszło do wizyty w Moskwie” - powiedział m.in. Michel Kwiatkowski-Viatteau, wieloletni szef biura francuskiej agencji AFP przy Watykanie, a obecnie w Moskwie. Przypomniał on, że planowana przed 2 laty wizyta niemieckiego kardynała została odwołana z powodu napiętych stosunków pomiędzy Stolicą Apostolską a Patriarchatem Moskiewskim, po tym jak Watykan podniósł do rangi diecezji administratury apostolskie w Rosji.

Reklama

Hiszpania

Przed ideologicznym laicyzmem, który godzi w wolność wyznania, przestrzegł wiernych Prymas Hiszpanii. Arcybiskup Toledo - Antonio Canizares, wystosował list pasterski w związku z polityczną burzą, którą wywołał niedawny dokument Episkopatu na temat przemocy w rodzinie. Napiętnowanie przez biskupów tzw. rewolucji seksualnej oraz działań lobby homoseksualnego spowodowało wiele ataków na Kościół ze strony środowisk liberalno-lewicowych. „Ewidentnym nadużyciem jest żądanie, by Kościół zrzekł się swych zasad i przekonań moralnych w obliczu rzeczywistości, która wymaga oceny w świetle wiary, a jeżeli trzeba - potępienia” - napisał abp Canizares.

Belgia

Pięć międzynarodowych organizacji chrześcijańskich Caritas Europa, sekretariat Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE), Komisja Kościołów ds. Migrantów w Europie (CCME), Jezuicka Służba Uchodźcom i Rada Kwakrów ds. Europejskich - skrytykowało zaprezentowane przez Unię Europejską w Brukseli wytyczne w sprawie nowego prawa do azylu.
W ich przekonaniu, zalecenia Unii nie uwzględniają przynależnego ubiegającym się o azyl prawa do pełnej ochrony, a także nie uwzględniają indywidualnego rozpatrywania każdego przypadku. Organizacje wezwały ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych państw członkowskich UE, aby zmienili proponowane dyrektywy, które stanowią pogwałcenie zasady „państwa prawa”.

Czechy

Rzecznik czeskiego Episkopatu - ks. Daniel Herman w oficjalnym oświadczeniu w bardzo ostrych słowach ocenił decyzję tamtejszego parlamentu, który odrzucił ratyfikację układu między Republiką Czech a Stolicą Apostolską. Według niego, parlament wykazał się bardzo niską kulturą polityczną i przyniósł hańbę całemu krajowi. „Może to doprowadzić do izolowania Czech na arenie międzynarodowej” - napisał ks. Herman i przypomniał, że wszystkie kraje byłego Bloku Wschodniego uporządkowały już swoje relacje między Kościołem a państwem. Zdaniem czeskich biskupów, decyzja parlamentu świadczy o braku znajomości prawa kościelnego, międzynarodowego statusu Kościoła katolickiego, a także o „stale funkcjonujących przesądach z okresu komunistycznego i wielkim braku dobrej woli”. W parlamencie przeciwko układowi głosowała m.in. część posłów Partii Socjaldemokratycznej CSSD - największej siły w urzędującej koalicji rządowej.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II mianował nowego sekretarza generalnego Synodu Biskupów. Został nim 53-letni dyplomata watykański, pochodzący z Chorwacji - abp Nikola Eterović, dotychczasowy nuncjusz apostolski w Kijowie.

Arcybiskup Lublany w Słowenii - abp Franc Rodé został mianowany przez Jana Pawła II nowym prefektem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Konferencja Episkopatu Włoch ogłosiła, iż w kraju odbędzie się w tym roku po raz pierwszy Dzień Biblii.

Szef Banku Światowego James Wolfensohn określił jako „szalone” światowe wydatki na zbrojenia, które sięgają obecnie ok. 1 biliona dol. Tymczasem na rozwój i akcje pomocowe przeznacza sie tylko 50 mld dol.

Senator John Kerry prawie zapewnił sobie nominację na kandydata Partii Demokratycznej w jesiennych wyborach prezydenckich w USA.

W Nowym Jorku przedstawiciele tureckiej i greckiej części Cypru zaakceptowali plan sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana mający na celu zjednoczenie wyspy przed 1 maja br. Pozwoliłoby to na przystąpienie również tureckiej części Cypru do Unii Europejskiej.

Przed Trybunałem w Hadze rozpoczął się proces Momczilo Krajisznika, przewodniczącego parlamentu bośniackich Serbów na początku lat 90. XX wieku, oskarżanego o ludobójstwo. Wciąż nie udało się ująć 20 innych oskarżonych, m.in. przywódcy bośniackich Serbów Radovana Karadżicia i Radko Mladicia.

Komisja Europejska zaleciła, by UE „szczerze mówiła z Rosją m.in. o Czeczenii czy wolności mediów”. Ma także rozwijać stosunki z innymi państwami byłego ZSRR.

Niemiecki sąd uniewinnił z powodu braku dowodów Marokańczyka podejrzanego o współorganizowanie zamachów na Amerykę z 11 września 2001 r.

Kanclerz Gerhard Schroeder zrezygnował z przewodniczenia niemieckim socjaldemokratom.

Według Federalnej Agencji Pracy, liczba bezrobotnych w Niemczech wzrosła w styczniu 2004 r. do 4,6 mln osób (11%).

Prezydent Litwy Rolandas Paksas złożył pisemne zeznania przed specjalną komisją parlamentarną, prowadzącą sprawę jego odwołania. Zaprzeczył wszystkim postawionym mu zarzutom.

Po zapowiedziach nowego prezydenta Gruzji szybkiego rozprawienia się z panującą w kraju korupcją - jego administracja dokonała pierwszych aresztowań, głównie wśród urzędników administracji obalonego w ub. r. Eduarda Szewardnadzego. Prokurator generalny nie wykluczył nawet aresztowania byłego prezydenta.

Sąd w Taszkiencie skazał na 6 lat więzienia Fatimę Muchadirową za to, że powiadomiła świat o torturach w uzbeckich więzieniach.

W zamachu bombowym w Dausze w Katarze zginął Selim Chan Jandarbujew, były prezydent Czeczenii, uważany za duchowego przywódcę muzułmańskich radykałów na całym Kaukazie.

Korea Południowa niebawem wyśle 3,6 tys. żołnierzy do Iraku. Tym samym stanie się trzecią siłą międzynarodowych wojsk stabilizacyjnych w tym kraju.

Renomowane pismo Science doniosło, że koreańscy naukowcy sklonowali 30 ludzkich embrionów, które posłużyły do produkcji zarodkowych komórek macierzystych.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i PAP.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

[ TEMATY ]

komunikat

Rada Stała KEP

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Kopia Górka stała się wyjątkowym miejscem dla sługi Bożego, który miał wizję żywego Kościoła. - Jeden z kapłanów powiedział: „pamiętam, jak ksiądz Blachnicki prowadził nas po polanie i mówił, że tu będzie kiedyś kościół Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Póki co mamy w budynku kaplicę - dodał ks. dr Marek Sędek. Jej poświęcenie odbędzie w czerwcu, w 45. rocznicę ogłoszenia krucjaty, które odbyło się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję