Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Kanady

Papieski tydzień w Montrealu

W dniach od 12 do 19 października w Montrealu, w kanadyjskiej prowincji Quebec, z inicjatywy Kustodii Ojców Franciszkanów Konwentulanych oraz Kongresu Polonii Kanadyjskiej Okręg Quebec, odbywały się uroczystości jubileuszowe z okazji 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy z Elbląga Józef Wysocki.
Jubileuszowy tydzień rozpoczęła 12 października w katedrze Matki Bożej Królowej Świata uroczysta koncelebrowana Msza św. Przewodniczył jej biskup pomocniczy Montrealu André Rivest, który także wygłosił kazanie. Podczas Mszy św. bp Wysocki przekazał pozdrowienia dla Polonii, a kustosz - o. Wacław Sokołowski zaprosił do polonijnych parafii i misji na terenie Montrealu. Lokalne uroczystości, pod przewodnictwem bp. Wysockiego, odbywały się w każdej polskiej parafii i misji: św. Wojciecha, św. Michała, Świętej Trójcy i św. Maksymiliana. Na zakończenie Tygodnia Papieskiego, w niedzielę
19 października, w najstarszej i największej parafii - pw. Matki Bożej Częstochowskiej bp Wysocki przewodniczył Mszy św. z udziałem ojców franciszkanów. W Oratorium św. Józefa - największym w świecie domu modlitwy poświęconym św. Józefowi - 22 października, dokładnie w 25. rocznicę inauguracji Pontyfikatu Jana Pawła II, bp Wysocki, w asyście miejscowych ojców franciszkanów, przewodniczył uroczystej Eucharystii, w czasie której małżonkowie ponowili ślubowania małżeńskie, a Ksiądz Biskup dokonał Aktu Zawierzenia Polonii w Montrealu św. Józefowi.

O. Bogdan Gawot OFM Conv

Włochy

Postawienie krzyża 3-metrowej wysokości na głównym placu w Ofenie - to reakcja mieszkańców tego miasteczka na decyzję sądu w Aquila, który nakazał usunięcie krzyży z miejscowej szkoły. Mieszkańcy i wspólnota parafialna zdecydowali wraz z burmistrzem, że w centrum miasta ustawią duży metalowy krzyż, dając w ten sposób świadectwo, że „symbol krzyża stoi u korzeni cywilizacji chrześcijańskiej”. „W naszym miasteczku jest wiele żelaznych krzyży. W przeszłości za każdym razem, gdy któryś z naszych księży lub braci zakonnych wyruszał na misje, na pamiątkę stawiano o jeden krzyż więcej - powiedziała pani burmistrz podczas uroczystości odsłonięcia krzyża. - Ten krzyż natomiast pozostanie na pamiątkę nietolerancji ze strony jednostki, która wbrew przygniatającej większości miała zamiar usunąć krzyże ze szkoły”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wenezuela

Zwyczaj obchodzenia „święta duchów i śmierci” - Halloween jest obcy naszej latynoskiej i chrześcijańskiej tradycji - napisał m.in. wenezuelski dziennik Vea, krytykując rozpowszechniającą się w tym kraju modę w stylu „made in USA”. Społeczeństwu narzuca się nowy sposób na spędzenie wigilii oraz samego dnia Wszystkich Świętych - bije na alarm Vea. Modzie tej wtóruje przede wszystkim telewizja. Poddały się jej, niestety, również szkoły. Sami nauczyciele zachęcają uczniów do przyjścia na lekcje w kostiumach wiedźm czy kościotrupów - ubolewa dziennik. Odbywa się to kosztem pogwałcenia tradycji i własnej kultury, a także wyrzeczenia się dziedzictwa historycznego tego kontynentu, związanego od wieków z Kościołem katolickim - podkreślają redaktorzy pisma.

Ukraina

Reklama

1 listopada br. we wszystkich kościołach katolickich na Ukrainie zostały odprawione uroczyste Msze św. połączone z procesją na miejscowe cmentarze. Znicze zapłonęły m.in. na lwowskim cmentarzu Łyczakowskim, gdzie pochowanych jest ok. 20 tys. znanych Polaków. Mszę św. odprawił tam kard. Marian Jaworski. Wspólnie z greckokatolickim arcybiskupem większym Lwowa - kard. Lubomyrem Husarem złożyli oni kwiaty m.in. na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na cmentarzu Orląt (spoczywa na nim 2 859 polskich studentów i uczniów, którzy zginęli w walkach o Lwów z Ukraińcami w latach 1918-19).
Tysiące zniczy zapłonęło także na innej polskiej nekropolii - na wileńskiej Rossie. Spoczywa tam m.in. matka i serce Józefa Piłsudskiego.

Irak

„Do Iraku zjeżdżają z krajów ościennych gotowi na wszystko bojownicy dżihadu, których obecność może pogorszyć jeszcze sytuację w kraju” - oświadczył przed mikrofonami Radia Watykańskiego nowo mianowany arcybiskup Kirkuku dla wiernych obrządku chaldejskiego Louis Sako. Wyraził on przekonanie, że w tej sytuacji chrześcijanie, jako lepiej wykształceni od reszty ludności i gotowi do dialogu, mają do odegrania bardzo odpowiedzialną rolę. „Mogą pomóc pokonać tę mentalność przemocy - powiedział. - Święta wojna to błąd, przywracanie pokoju zaś to proces, to długa i mozolna droga” - dodał.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II przyjął w Watykanie głowę państwa rosyjskiego. Prezydent Władimir Putin złożył Papieżowi życzenia z okazji 25-lecia Pontyfikatu. W tym czasie kard. Angelo Sodano - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Igorem Iwanowem. Przedmiotem rozmów były: sytuacja w Ziemi Świętej i Iraku, stosunki między Watykanem a Patriarchatem Moskiewskim i sytuacja katolików w Rosji.

Jan Paweł II mianował Carlo Liberatiego - kapłana włoskiej diecezji Fabriano-Matelica biskupem-prałatem w Pompejach, a jednocześnie papieskim delegatem dla tamtejszego sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

6 listopada w polskiej strefie w Iraku ostrzelano konwój z naszymi żołnierzami. Zginął major Hieronim Kupczyk. Miał 44 lata. To pierwszy polski żołnierz, który zginął od czasu rozmieszczenia naszych żołnierzy w Iraku.

W Rzymie odbyła się konferencja ministrów spraw wewnętrznych państw UE i 10 krajów mających wejść do niej, nt. dialogu międzyreligijnego jako czynnika solidarności społecznej i narzędzia pokoju w basenie Morza Śródziemnego. „Unia Europejska powinna być przestrzenią wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, w której wszyscy będą się czuli jak u siebie w domu” - podkreślił Jan Paweł II w przemówieniu do uczestników konferencji, których przyjął na specjalnej audiencji.

Włoski Sąd Najwyższy ostatecznie oczyścił 7-krotnego premiera Włoch i najpopularniejszego męża stanu tego kraju Giulio Andreottiego z absurdalnych zarzutów przynależności do mafii i zlecenia zamordowania w 1979 r. dziennikarza Mino Pecorellego.

Na Litwie doszło do skandalu politycznego: ujawniony raport służb specjalnych oskarża doradcę prezydenta Litwy ds. bezpieczeństwa - Remigijusa Aczasa o budowanie potęgi rosyjskiej mafii w tym kraju. Sejm w Wilnie powołał specjalną komisję do zbadania tej sprawy.

Aresztowany w Rosji Michaił Chodorkowski, „car ropy”, zrezygnował z prezesury koncernu Jukos-Sibnieft. Oznacza to, że najbogatszy Rosjanin wycofał się z walki z Kremlem, któremu wcześniej rzucił rękawicę, otwarcie finansując partie opozycyjne.

Gruzińska opozycja oskarżyła prezydenta kraju Eduarda Szewardnadze i jego partię o sfałszowanie wyborów parlamentarnych. Postawiła mu ultimatum: albo uzna porażkę, albo odbędą się masowe protesty.

15 amerykańskich żołnierzy udających się na urlop zginęło, a 21 zostało rannych, gdy ich helikopter został zestrzelony koło Falludży, na wschód od Bagdadu.

Według szacunków ONZ-owskiego Światowego Programu Żywnościowego (WFP), 6,5 mln mieszkańców komunistycznej Korei Północnej cierpi głód i potrzebuje pomocy żywnościowej. Od lat 90. gospodarkę Korei Północnej dotyka poważny kryzys; ciężką sytuację pogorszył tegoroczny nieurodzaj. Obecnie komunistyczna Korea jest największym na świecie odbiorcą pomocy żywnościowej z funduszu WFP.

Izrael stanowi największe zagrożenie dla pokoju na świecie - orzekła opinia publiczna 15 krajów UE w najnowszej ankiecie „Eurobarometru”.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus jest dobrym pasterzem

2024-04-19 10:18

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Jesteśmy dziećmi mocnego i dobrego Boga. Jesteśmy domownikami Boga miłości, który jest gwarantem naszej wolności, tej prawdziwej.

Ewangelia (J 10, 11-18)

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: unikać eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie

2024-04-20 13:00

[ TEMATY ]

Watykan

kard. Pietro Parolin

wikimedia/CC BY-SA 2.0

Kard. Pietro Parolin

Kard. Pietro Parolin

Wszyscy pracują nad tym, aby konflikt na Bliskim Wschodzie nie eskalował – powiedział kard. Pietro Parolin przy okazji konferencji na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum. W kwestii aborcji Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił: „Jesteśmy za wszystkimi instrumentami, które pozwalają nam potwierdzić prawo do życia”.

„Wydaje mi się, że jak dotąd sprawy, poszły całkiem dobrze, w tym sensie, że nie było tego, czego się obawiano i że obie strony starają się nie prowokować w taki sposób, aby poszerzyć konflikt” – zaznaczył kard. Parolin w kwestii napięć między Iranem a Izraelem w ostatnim czasie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję