Reklama

100 modlitw za Polskę i kalendarz Katolika Patrioty

25-lecie parafii św. Teresy w Rabce Zdroju

Władysława Anna Jamróz
Niedziela Ogólnopolska 40/2003


Fasada kościoła św. Teresy w Rabce Zdroju

25-lecie parafii pw. św. Teresy w Rabce Zdroju - pierwszej parafii w Polsce, która przybrała imię Świętej z Lisieux - przypada na 25-lecie Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, który erygował tę parafię 8 maja 1978 r. Uroczystości jubileuszowe obchodzone będą w odpust parafialny 1 października 2003 r., w dniu, w którym Kościół wspomina św. Teresę od Dzieciątka Jezus i Świętego Oblicza, karmelitankę.

Początki parafii sięgają 1927 r., kiedy to wmurowano kamień węgielny z datą rozpoczęcia budowy kaplicy, który do dzisiaj widnieje w prezbiterium kościoła. Znana jest troska ówczesnego metropolity krakowskiego Adama Sapiehy o budowę kaplicy zdrojowej w Rabce pod patronatem św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Sądził on, że ta Święta jest szczególnie bliska ludziom cierpiącym i chorym, gdyż sama chorowała na gruźlicę płuc. Jej patronat nad kaplicą i ludźmi modlącymi się w niej uznał za odpowiedni.
15 lipca 1928 r. odbyło się uroczyste poświęcenie kaplicy, którą budowali kuracjusze z całej Polski z ks. Janem Piskorzem, a od 1928 r. - z ks. Stanisławem Dunikowskim, duszpasterzem przy kaplicy do 1942 r. Po uwięzieniu ks. Dunikowskiego przez gestapo za pracę konspiracyjną w AK przy kaplicy pracowali m.in.: ks. Mieczysław Maliński (1949-61) i ks. Kazimierz Bukowski (1961-63).
9 sierpnia 1965 r. powstał przy kaplicy samodzielny rektorat - ośrodek duszpasterski wydzielony z parafii św. Marii Magdaleny. Pierwszym rektorem został ks. Józef Moroń (1963-65). Od 1965 r. do 1978 r. obowiązki te sprawował ks. Władysław Siwek.
8 maja 1978 r. - w uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski i archidiecezji krakowskiej, kard. Karol Wojtyła uroczystym dekretem skierowanym do parafii św. Marii Magdaleny w Rabce erygował parafię św. Teresy w Rabce Zdroju, a jej proboszczem mianował ks. Władysława Siwka (1978-86).
Pierwszy proboszcz nowej parafii rozpoczął usilne starania o rozbudowę istniejącej kaplicy dla potrzeb duszpasterstwa parafialnego. Projekt rozbudowy wykonali: inż. dr Przemysław Gawor z Politechniki Krakowskiej oraz inż. Małgorzata Grabacka z Krakowa. Budowę rozpoczęto 4 lipca 1983 r. Prace budowlane wykonali parafianie własnym kosztem pod kierunkiem inż. Zbigniewa Dziechciowskiego z Rabki.
Po śmierci ks. kan. Władysława Siwka (2 sierpnia 1986 r.) dalszą troskę o budowę świątyni przejął ks. Józef Kapcia, nowy proboszcz parafii (13 sierpnia 1986 r.), i doprowadził do jej konsekracji, której dokonał kard. Franciszek Macharski 1 października 1997 r., w uroczystość odpustu ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus, w stulecie jej śmierci. Do chwili obecnej prowadzone są prace mające na celu upiększenie świątyni i jej otoczenia.
Parafia pielęgnuje kult św. Teresy. W każdy wtorek w ciągu całego roku odprawiana jest nowenna ku czci św. Patronki. Wychodzi także pismo Zdrój, a każdy jego numer zawiera artykuł poświęcony św. Teresie. W kościele od 1927 r. widnieje wiele wotów dziękczynnych za otrzymane za wstawiennictwem św. Teresy łaski.
„Parafia żyje św. Teresą, czujemy się zobowiązani, żeby krzewić jej kult, ona patronuje wszystkim kuracjuszom i całej parafii” - mówi ks. prał. Józef Kapcia. - Pragniemy, by ten jubileusz 25-lecia parafii, który zbiega się z 25-leciem Pontyfikatu Jana Pawła II, był także wyrazem wdzięczności Ojcu Świętemu, ówczesnemu kardynałowi, który był żywo zatroskany o utworzenie nowej parafii w Rabce Zdroju. Miejsce to zostało szczególnie przez niego umiłowane. Tutaj często przebywał, a za czasów ks. Malińskiego przez 5 lat głosił rekolekcje wielkopostne dla młodzieży” - przypomina Ksiądz Proboszcz.

Pierwsza Dama w Gidlach o patriotyzmie i świątecznym czasie dla najbliższych

2018-12-17 14:19

prezydent.pl

Stulecie odzyskania suwerenności jest powodem do dumy, a niezwykłą rocznicę świętują Polacy w całym kraju. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego włączyli się w obchody, biorąc udział w wielu przedsięwzięciach i inicjatywach, o czym Pierwsza Dama przekonała się podczas wizyty w placówce.

Grzegorz Jakubowski

W piątek Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Gidle w województwie łódzkim, gdzie uczniowie jednej z najstarszych szkół w kraju opowiedzieli o swoim zaangażowaniu w niepodległościowe inicjatywy. - Wraz z mężem uczestniczyliśmy w wielu wydarzeniach związanych ze Stuleciem Odzyskania Niepodległości. Oboje marzyliśmy o tym, by radość z życia w wolnej i suwerennej Polsce wszyscy Polacy wyrażali na własny sposób - mówiła Pierwsza Dama. Młodzi ludzie podzielili się z Małżonką Prezydenta emocjami i wrażeniami, jakie towarzyszyły im oraz dzieciom z młodszych klas podczas przygotowań do konkursów bibliotecznych, informatycznych, historycznych oraz do przedsięwzięć o charakterze pozaszkolnym. Młodzi patrioci byli uczestnikami happeningu pt. „Nad dębem orzeł biały”, jednak największym przeżyciem był dla nich udział w spektaklu wystawionym 11 listopada na gidelskim rynku. Pierwsza Dama pogratulowała artystom odwagi, a także podziękowała za wkład mieszkańców w oba wydarzenia. - Jestem bardzo wdzięczna za ogromną kreatywność i niezwykłe zaangażowanie - powiedziała uczniom.

Grzegorz Jakubowski

Zgodnie z coroczną tradycją podopieczni szkoły podstawowej zorganizowali akcję „Kartka dla Marszałka”, a w trwającym jubileuszowym roku wzięli udział również w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „100 kartek na 100-lecie Niepodległości”. - Bardzo serdecznie dziękuję nauczycielom szkoły za wszystkie działania podjęte w tym roku oraz za przekazywanie dzieciom i młodzieży wartości patriotycznych - podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

Podczas wizyty Małżonka Prezydenta obejrzała nie tylko prace plastyczne przygotowane z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, ale także inscenizację w wykonaniu uczniów, która wprowadziła wszystkich gości w magiczny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. - Bardzo się cieszę, że pielęgnują Państwo tę piękną, jasełkową tradycję wywodzącą się ze średniowiecznych misteriów franciszkańskich - mówiła Pierwsza Dama, zaznaczając, że za twórcę Jasełek uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Agata Kornhauser-Duda złożyła życzenia, aby nadchodzące Święta Bożego Narodzenia były czasem radosnym, spokojnym, spędzonym w gronie najbliższych, a nadchodzący Nowy Rok przyniósł wiele dobrego.

Grzegorz Jakubowski

Swoją wrażliwość i zaangażowanie uczniowie Szkoły Podstawowej w Gidlach wykorzystują podczas całorocznych działań charytatywnych kierowanych do osób ubogich i chorych, a także niosąc pomoc bezdomnym zwierzętom. Jak zauważyła Pierwsza Dama, patriotyzm to miłość do ojczyzny rozumiana także jako pomaganie innym. Wśród wielu niepodległościowych zajęć w listopadzie najmłodsi gidlanie nie zapomnieli również o opuszczonych i zaniedbanych mogiłach. Placówka prowadzi także pozalekcyjne zajęcia sportowe i artystyczne. Starsi uczniowie bardzo chętnie wspierają też młodszych kolegów, organizując im m.in. „Czytanie na śniadanie”, podczas którego zapoznają maluchy z bajkami i opowiadaniami. Ponieważ młodzież bierze udział w Narodowym Czytaniu, Małżonka Prezydenta wymieniła się z uczniami swoimi doświadczeniami z tegorocznej akcji, która po raz pierwszy zaangażowała mieszkańców wszystkich kontynentów.

Agata Kornhauser Duda spotkała się z pedagogami i pracownikami szkoły. Dołączył do nich Prezydent Andrzej Duda, który następnie wspólnie z Małżonką odwiedził Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W sanktuarium słynącym z Figury Matki Bożej Gidelskiej, uzdrowicielki chorych znajdują się uratowane w czasie zaborów eksponaty. Książki, narzędzia, obrazy, wota uzdrowionych i wiele innych unikatów pokazał Parze Prezydenckiej Przeor Klasztoru. Ocalone zbiory z całej Polski stanowią cenny ślad burzliwej historii naszego państwa. (KS)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Jak podejmować dobre decyzje? Jak stawać się podobnym do Jezusa?

2018-12-18 10:30

salvenet.pl

W cyklu #BoskieMyśli dr Anna Saj, świecka misjonarka w ramach katolickiego Instytutu Ewangelizacji Świata ICPE Misja, dzieli się swoim doświadczeniem wiary i przybliża receptę na zmianę postrzegania świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem