Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

TOTUS za rok 2003

„Katolicki Nobel”

W wieczór poprzedzający obchody Dnia Papieskiego, podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie rozdane zostaną, już po raz czwarty, Nagrody TOTUS - najbardziej prestiżowe wyróżnienia w Kościele, nazywane też „Katolickim Noblem”. Są one przyznawane przez Fundację Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Nagrodą w każdej kategorii jest srebrna statuetka oraz 50 tys. zł.
Nagroda, rozdana po raz pierwszy w 2000 roku, swą nazwą nawiązuje do hasła papieskiego Totus Tuus, a jej ideą jest promowanie osób i instytucji łączących w swojej działalności wartości katolickie z życiem codziennym na różnych jego płaszczyznach. Stąd kandydaci nominowani są w czterech kategoriach.
W kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” nominowani zostali: przełożona Wspólnoty „Chleb Życia” - s. Małgorzata Chmielewska, założyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, redaktor naczelny magazynu Integracja - Piotr Pawłowski, mieszkanki Krakowa wspomagające biednych i bezdomnych - Maria i Teresa Sawickie, jeden z najaktywniejszych propagatorów i uczestników ruchu pozarządowego w Polsce - Jakub Wygnański, albertynka kierująca Hospicjum Domowym Stacji Opieki Caritas w Olsztynie - s. Weronika Mościcka.
W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”: proboszcz parafii w Jarosławiu, założyciel Katolickiego Centrum Kultury - ks. Andrzej Surowiec, realizujący wezwanie papieskie do nowej ewangelizacji przez rekolekcje dla muzyków, artystów, redaktor i wydawca magazynu RuaH - o. Andrzej Bujnowski OP, artysta fotografik Adam Bujak, rzeźbiarz, autor m.in. pomnika Bohaterów Monte Cassino w Warszawie - Gustaw Zemła, wybitna krakowska aktorka i reżyser Danuta Michałowska.
W kategorii medialnej - dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach: pierwszy w Polsce katolicki portal internetowy „Mateusz”, pismo Integracja, Ruch Lednicki organizujący spotkania młodzieży z całej Polski w Lednicy, Teatr Polskiego Radia, zespół twórców filmu Edi.
W kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” nominowano: ks. prof. dr. hab. Józefa Kudasiewicza, autora m.in. dzieła Biblia w nauczaniu chrześcijańskim - za wieloletnią działalność naukowo-dydaktyczną, Katolicką Agencję Informacyjną oraz Fundację Jana Pawła II.
Spośród zgłoszonych kandydatów specjalnie powołane Kapituły wyłonią laureatów, których poznamy 11 października br. M. D.

Reklama

Oto ja, poślij mnie...

Inauguracja w Centrum Formacji Misyjnej

4 września 2003 r. Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie po raz 20. zainaugurowało rok formacyjny. Uroczystościom przewodniczył bp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Duchowo-intelektualne przygotowania do pracy misyjnej rozpoczęło 22 kapłanów, 5 sióstr zakonnych oraz 6 osób świeckich.
W wykładzie inauguracyjnym pt. Jezus Chrystus w centrum posługi misyjnej Kościoła ks. prof. dr hab. Jan Górski przypomniał biblijne korzenie misji, a tym samym wskazał na chrystologiczne ich uzasadnienie.
Chcąc odpowiedzieć na apel Papieża, należy podjąć rzetelną formację kompetentnych i świętych ewangelizatorów. O tym obowiązku i konsekwencjach zeń wynikających przypomniał dyrektor CFM - ks. lic. Jan Wnęk.
Podczas uroczystej Eucharystii wybrzmiały słowa z Ewangelii według św. Łukasza: „«Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów»! (...). «Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił». I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim” (Łk 5, 4. 10-11).
Słowo pasterskie o fenomenie misyjnego powołania wygłosił bp Wiktor Skworc. Zwrócił uwagę, iż inicjatywa „wezwania i posłania” należy zawsze do samego Chrystusa. Przychodzący Bóg - nie odbierając ludzkiej wolności - staje przed człowiekiem jako Proszący i Zapraszający. A posłuszeństwo wobec woli Bożej warunkuje owocne mówienie w imię Jezusa Chrystusa.
Liturgiczne dziękczynienie było także okazją do wyrażenia wdzięczności ks. lic. Andrzejowi Halembie za dotychczasową pracę w Komisji Misyjnej w charakterze jej sekretarza i delegata ds. misjonarzy. Na tym stanowisku zastąpił go ks. dr Czesław Noworolnik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

M. D.

Święci Patronowie na ulicach swego miasta

13 września br. - piąty raz w powojennej historii Wrocławia ulicami miasta przeszła dziękczynno-błagalna procesja z relikwiami patronów - św. Stanisława i św. Doroty. Mszę św. w koncelebrze z biskupami Wrocławia w kościele św. Bonifacego odprawił kard. Henryk Gulbinowicz. Jak przypomniał zebranym proboszcz parafii - ks. prał. Wojciech Tokarz, to właśnie w tym kościele 20 maja 1945 r. odprawiona została pierwsza Msza św. po zakończeniu działań wojennych we Wrocławiu.
Mieszkańcy Wrocławia podczas Eucharystii błagali o dalszą opiekę nad swoim miastem i całym Dolnym Śląskiem, dziękowali także za dotychczasowe lata Pontyfikatu Jana Pawła II, prosząc o zdrowie i siły dla Ojca Świętego. W kazaniu ks. inf. Stanisław Turkowski, który sam przeżył na Wschodzie sowiecką okupację, przypomniał tragiczny wrzesień w kontekście Krzyża, przez który przyszło zbawienie świata. W tegorocznej procesji licznie wzięli udział dolnośląscy Sybiracy, Rodziny Katyńskie i przebywający na swoim IX zjeździe Sybiracy Afrykańczycy.
Po Eucharystii spod pomnika Zesłańców Sybiru relikwie św. Doroty - patronki miasta i św. Stanisława - uważanego za patrona chroniącego od klęsk i żywiołów nieśli ulicami miasta przedstawiciele wszystkich stanów. Już na miejscu, w katedrze, kard. Gulbinowicz poświęcił wierną kopię Całunu Turyńskiego - płótna, które wynurzając się z mroków historii, stało się - jak powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II - zwierciadłem Ewangelii; to odbicie Twarzy, w którą od wieków wpatruje się cały Wrocław, modląc się o Boże miłosierdzie.

W. M.

W parafii i w świecie

Zaproszenie na Sympozjum koinonia

Podczas tegorocznego XIV Sympozjum KOINONIA chcemy podjąć temat: „Christifideles laici” - w parafii i w świecie. Odczuwając ciągły niedosyt zaangażowania katolików w życie publiczne, poszukujemy odpowiedzi na pytanie o sposób budowania życia religijnego w parafii, aby nadawało ono dynamikę świeckim, których powołaniem jest podejmowanie na własną odpowiedzialność „uświęcania” współczesnego świata.
Sympozja KOINONIA, które zainicjował w 1977 r. sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, gromadzą coraz więcej osób duchownych i świeckich z całego kraju.
Na XIV Sympozjum KOINONIA zaprasza w dniach 20-21 października br. parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim (ul. Raszkowska 39). Współorganizatorami są: Instytut Formacji Pastoralno-Liturgicznej KUL (Lublin); Katedra Teologii Pastoralnej Szczegółowej PAT (Kraków); Zakład Teologii Pastoralnej UAM (Poznań); Wyższe Seminarium Duchowne w Kaliszu; Instytut im. ks. Blachnickiego; Stowarzyszenie „Unia Kapłanów Chrystusa Sługi”.
Dodatkowe informacje oraz zgłoszenia udziału:
Sekretariat Sympozjum KOINONIA,
ul. ks. Blachnickiego 2;
34-450 Krościenko nad Dunajcem;
tel. (0-18) 262-32-35;
fax (0-18) 262-56-41;
e-mail: KopiaGorka@oaza.org.pl

Ks. P. K.

Tydzień w Polsce

Podziękowanie za dar finansowy na rzecz ofiar wojny w Iraku złożył Prymasowi Polski kard. Józefowi Glempowi w imieniu Jana Pawła II watykański sekretarz stanu - kard. Angelo Sodano. Caritas w Polsce zebrała dla ofiar konfliktu w Iraku ponad 3 mln zł. Był to dar narodu na jubileusz 25-lecia Pontyfikatu Papieża-Polaka. Po symbolicznym przekazaniu tego daru Papieżowi podczas pielgrzymki narodowej w maju br. pieniądze za pośrednictwem Caritas Polska zostały przekazane Caritas w Iraku.

Przygotowania do przyszłorocznej wizyty polskich biskupów w Rzymie oraz program obchodów 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Episkopatu Polski w nuncjaturze apostolskiej w Warszawie. Do wizyty polskich biskupów „ad limina apostolorum” dojdzie prawdopodobnie jesienią przyszłego roku. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski - bp Piotr Libera powiedział m. in., że dokładniejszą datę będzie można określić po spotkaniu przedstawicieli KEP z kard. Giovannim Battista Ré. Prefekt Kongregacji ds. Biskupów przybędzie do Warszawy w związku z obchodami Dnia Papieskiego.

Pogrzeb ks. prof. Tadeusza Gogolewskiego, naukowca i duszpasterza, wychowawcy katolickich dziennikarzy, odbył się w Warszawie. Obecny był m.in. Prymas Polski kard. Józef Glemp.

Sejm odrzucił - głosami m.in. SLD, UP i części PO - poselski projekt nowelizacji kodeksu pracy, zmierzający do wydłużenia urlopów macierzyńskich.

Sejm odrzucił projekty uchwał PiS i Ruchu Katolicko-Narodowego w sprawie ratyfikowania europejskiej konstytucji drogą referendum.

Sejm niewielką przewagą głosów - 207 wobec 188 - przyjął rządową informację o sytuacji w górnictwie węgla kamiennego. Tym samym zgodził się na likwidację 4 śląskich kopalń.

Sejm skrócił zasadniczą służbę wojskową: z obecnych 12 miesięcy do 11 w 2004 r., do 10 miesięcy - w 2005 r. i do 9 - w 2006 r.

Sejm przyjął ustawę ustanawiającą Krzyż Zesłańców Sybiru - przyznawany Polakom deportowanym w latach 1939-56 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w „hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości”.

Sejm ogłosił rok 2004 Rokiem Władysława Grabskiego. Okazją jest 80. rocznica powołania rządu tego wybitnego ekonomisty i autora wielkiej reformy walutowo-pieniężnej w II RP.

Członkinie Forum Kobiet Polskich (FKP) podczas specjalnej konferencji prasowej w Warszawie zapowiedziały protesty przeciwko przyjętemu przez rząd Leszka Millera krajowemu programowi działań na rzecz kobiet. FKP przypomniało m. in., że ten skrajnie ideologiczny, obojętny wobec prawdziwych problemów kobiet dokument postuluje wprowadzenie w Polsce aborcji, dofinansowanie antykoncepcji i niekontrolowaną edukację seksualną dzieci.

Ponad 1,5 tys. policjantów, strażaków i strażników granicznych pikietowało pod Kancelarią Premiera w Warszawie. Związki Zawodowe Służb Mundurowych twierdzą, że rząd Leszka Millera nie dostrzega ich problemów.

Powstała nowa partia prawicowa - Rodzina-Ojczyzna. Wspieranie rodziny to główny priorytet ugrupowania, któremu przewodniczy Kazimierz Kapera - były pełnomocnik rządu ds. rodziny w rządzie Jerzego Buzka.

Niewypałem okazał się kolejny pomysł ministra infrastruktury Marka Pola - kredyty mieszkaniowe o stałej stopie procentowej dla rodzin o małych dochodach. Niestety, okazało się, że atrakcyjniejsze są zwyczajne komercyjne kredyty.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

Turniej WTA

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Świątek, która była najlepsza w Stuttgarcie w dwóch ostatnich latach, wygrała tu 10. mecz z rzędu i pewnie zmierza po trzeci samochód Porsche przyznawany triumfatorce.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR

2024-04-20 15:01

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Ponad 100 małżonków z całej Polski bierze udział w rekolekcjach prowadzonych przez Wspólnotę Trudnych Małżeństw Sychar, które w ten weekend odbywają się Ośrodku Rekolekcyjno- Konferencyjnym w Porszewicach k. Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję