Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ingres bp. Jana Styrny - nowego ordynariusza elbląskiego

Nowy biskup elbląski Jan Styrna odbył 23 sierpnia br. swój ingres do katedry w Elblągu.

Uroczystość rozpoczęła się od wejścia nowego biskupa do katedry i objęcia jej we władanie. Następnie odczytano papieską bullę z 2 sierpnia br., mianującą 62-letniego bp. Jana Styrnę biskupem elbląskim, po czym dotychczasowy biskup diecezji Andrzej Śliwiwiński oficjalnie przekazał diecezję nowemu pasterzowi. Nuncjusz apostolski - abp Józef Kowalczyk, metropolita warmiński Edmund Piszcz oraz bp Andrzej Śliwiński wręczyli nowemu ordynariuszowi pastorał - symbol władzy biskupiej, a przedstawiciele miejscowego duchowieństwa złożyli mu homagium, czyli hołd oznaczający poddanie się władzy nowego ordynariusza.
W homilii bp Styrna nawiązał do Ewangelii o błogosławieństwach. „Sukces za wszelką cenę, pogoń za wynikiem, który koniecznie trzeba osiągnąć, są sprzeczne z tym, co Chrystus mówi o byciu błogosławionym” - zauważył m.in.
W uroczystości uczestniczyli licznie biskupi, m.in.: metropolita lubelski - abp Józef Życiński, metropolita białostocki - abp Wojciech Ziemba, biskup tarnowski Wiktor Skworc, biskup radomski Zygmunt Zimowski, biskup ełcki Jerzy Mazur.

Apel do Konwentu Europejskiego w sprawie zapisu o wartościach chrześcijańskich

Słowo Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz Biskupów Diecezjalnych

1. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski i Biskupi Diecezjalni, zebrani na Jasnej Górze w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, dziękują Bogu razem z całym Polskim Narodem i światem za wspaniały Jubileusz 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. Dzień Papieski, który będzie obchodzony w całej Ojczyźnie w niedzielę 12 października, niech zjednoczy wszystkich Polaków na modlitwie w intencji Namiestnika Chrystusowego na ziemi. Dźwięk dzwonów 16 października o godz. 17.15 przypomni wybór Papieża-Polaka dokonany przed 25 laty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2. Biskupi wyrażają wdzięczność Ojcu Świętemu za troskę o losy Europy i świata, zawartą w adhortacji apostolskiej Kościół w Europie oraz w publicznych wypowiedziach z ostatnich tygodni. Ojciec Święty przypomina o chrześcijańskich korzeniach kultury i cywilizacji europejskiej, wskazuje na Osobę Jezusa Chrystusa jako podstawę i gwarancję nadziei dla ludzkości nękanej obecnie wielorakimi zagrożeniami i niebezpieczeństwami; domaga się też wpisania Imienia Bożego oraz wyraźnego odwołania się do chrześcijaństwa w przygotowywanej obecnie Konstytucji Unii Europejskiej. Episkopat Polski, mając na uwadze historyczne doświadczenia zarówno naszej Ojczyzny, jak i całej Europy, a także szukając dróg wyjścia z kryzysu moralnego oraz z trudnej sytuacji społecznej, politycznej i ekonomicznej naszego kontynentu, utożsamia się ze stanowiskiem Ojca Świętego i wzywa kompetentne, demokratycznie wybrane władze Wspólnoty Europejskiej do uwzględnienia głosu Jana Pawła II. W sposób szczególny Episkopat Polski zwraca się do wysokich przedstawicieli Rzeczypospolitej Polskiej, żeby, zgodnie z myślą Papieża i pragnieniami milionów Polaków, w powyższym duchu reprezentowali naszą Ojczyznę.

Reklama

3. W sytuacji poważnych napięć, spowodowanych wielkim bezrobociem, szerzącą się korupcją, brakiem wizji, a w wielu przypadkach także woli rozwiązywania bieżących problemów ludzkich i idącą za tym biedą wielu rodzin polskich, Biskupi wzywają osoby odpowiadające za losy Polski, by w swoim myśleniu i działaniu kierowały się przede wszystkim dobrem wspólnym, a nie egoistycznymi interesami jednostek i grup społecznych bądź politycznych. Biskupi apelują do władz rządowych, samorządowych oraz biur pracy, aby zdynamizowały działania na rzecz tworzenia nowych miejsc zatrudnienia, a kierujących przedsiębiorstwami, by dbali o każde stanowisko pracy. Grzechem wołającym o pomstę do nieba jest niewypłacanie całymi miesiącami należności za pracę. Szczególny niepokój budzą także sytuacje, gdy zakłady pracy mają zamówienia, a nie mogą ich realizować wskutek niegospodarności rad nadzorczych czy zarządów. Wspólnota Kościoła według swoich możliwości pomaga i będzie pomagała ludziom dotkniętym biedą. Z całą mocą Biskupi jednak podkreślają, że rozwiązanie kwestii ekonomicznych i społecznych, a zwłaszcza bezrobocia, należy przede wszystkim do kompetentnych struktur państwowych.

Reklama

4. Biskupi zwracają uwagę, że odpowiedzialność za losy naszego kraju, Europy i za los własny spoczywa także na każdym z nas. Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego, przewidziane na czerwiec przyszłego roku, będą kolejną, ważną okazją do gruntownego przemyślenia i odpowiedzialnego zadecydowania, komu na najbliższy czas powierzyć prawo decydowania o sprawach Polski i Europy.

5. Głęboko świadomi, że losy człowieka i ludzkości spoczywają w rękach Bożej Opatrzności, Biskupi zawierzają wszystkie trudne sprawy Polski, Europy i świata nieskończonemu miłosierdziu Jezusa Chrystusa. Klęcząc przed tronem Częstochowskiej Pani, Episkopat prosi cały naród o gorącą modlitwę, zwłaszcza różańcową, do której w tym roku szczególnie zachęca Ojciec Święty.

6. Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, katechetom i wychowawcom, a także utrudzonym rolnikom i przeżywającym wielkie trudności robotnikom oraz całemu narodowi biskupi udzielają błogosławieństwa w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Podpisali: Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi polscy
Jasna Góra, 25 sierpnia 2003 r.

Fotograf Arturo Mari narratorem w filmie o Papieżu

Film dokumentalny o życiu Jana Pawła II zrealizowało krakowskie Studio Białego Kruka we współpracy z telewizją watykańską. Reżyserem filmu pt. Przyjaciel Boga. Dzieje wielkiego pontyfikatu 1978-2003 jest Katarzyna Kotula z krakowskiego ośrodka TVP. Rolę narratora, który opowiada o Janie Pawle II, pełni słynny watykański fotografik - Arturo Mari.
Film jest opowieścią o życiu Jana Pawła II, a zarazem podsumowaniem dotychczasowych 25 lat jego Pontyfikatu: od dnia wyboru aż po opublikowanie papieskiego poematu Tryptyk rzymski. Przewodnikiem, który wraz z kamerą przemieszcza się po świecie śladami papieskich pielgrzymek i opowiada o swoich przeżyciach, jest Arturo Mari, który od lat prowadzi dokumentację fotograficzną tego Pontyfikatu. Jego zdjęcia, niekiedy o unikatowym charakterze, stanowią uzupełnienie materiału filmowego, który pochodzi z archiwum telewizji watykańskiej CTV. Dwuczęściowy, trwający w sumie 142 minuty dokument stara się ukazać najważniejsze aspekty i wydarzenia Pontyfikatu polskiego Papieża: podróże apostolskie, zamach na życie Papieża, pielgrzymki do Fatimy, spotkanie z największymi osobistościami świata, wizyty w Polsce, fenomen Światowych Dni Młodzieży. Przybliża też wydarzenia dotąd nieznane.
Autorem scenariusza jest Leszek Sosnowski.

Tydzień w Polsce

Wpisania Imienia Bożego oraz wyraźnego odwołania się do chrześcijaństwa w konstytucji UE domagają się polscy biskupi w „Słowie Rady Stałej KEP oraz Biskupów Diecezjalnych”, które wystosowali 25 sierpnia br. na Jasnej Górze, na zakończenie obrad tego gremium.

Jan Paweł II nadał tytuł bazyliki mniejszej kościołowi pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie (w bieżącym roku mija 750. rocznica kanonizacji biskupa krakowskiego, pochodzącego ze Szczepanowa).

Na Mszę św., którą odprawił Jan Paweł II w Rożniawie w Słowacji 13 września br., wybiera się ok. 2 tys. pielgrzymów z Polski - poinformowała miejscowa Kuria Biskupia. Polacy mają już swój sektor - B 17. Rożniawa leży w regionie Słowacji zamieszkałym w dużym stopniu przez mniejszość węgierską. Msza św. będzie sprawowana po słowacku i węgiersku.

29 sierpnia w pożarze kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi spłonął boczny drewniany ołtarz poświęcony św. Barbarze.

Polski obóz wojskowy w Karbali w Iraku został ostrzelany przez prosaddamowską partyzantkę. Na szczęście, nikt nie zginął ani nie został ranny. Wcześniej polska strefa w Iraku została pomniejszona o teren, na którym wciąż dochodzi do wystąpień przeciw wojskom koalicji - północne obszary prowincji Babil.

Rada Ministrów zaakceptowała „Krajowy Program Działań na rzecz Kobiet” firmowany przez pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Zakłada on m.in. zwiększenie asortymentu środków antykoncepcyjnych i poronnych refundowanych z budżetu państwa.

Rząd Leszka Millera, który niedawno triumfalnie obwieszczał, jakim dobrodziejstwem dla organizacji pozarządowych będzie uchwalona z jego inicjatywy ustawa o organizacjach pożytku publicznego, teraz wykorzystuje ją przeciw nim. Chce zmniejszyć ulgi od darowizn przeznaczonych na organizacje pozarządowe; chce także odebrać fundacjom i stowarzyszeniom ich obecne zwolnienia podatkowe. Sejm niebawem ma rozpatrzyć rządowy projekt zmian w przepisach podatkowych.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch swoich funkcjonariuszy i inspektora Najwyższej Izby Kontroli. Pracownikom ABW zarzuciła przekazywanie inspektorowi tajnych informacji. Chodzi o urzędnika, który zajmował się kontrolą „raportu otwarcia” rządu Leszka Millera i wykazał, że wiele informacji w tym dokumencie było nieprawdziwych.

We wszystkich czterech kopalniach wytypowanych przez Zarząd Kopalni Węglowej do likwidacji rozpoczął się strajk. Protest związkowców z górniczej „Solidarności” jest konsekwencją realizacji rządowego pseudoprogramu restrukturyzacji górnictwa, polegającego na zamykaniu kopalń i zwalnianiu jej pracowników. Związkowcy ogłosili, że tym razem fala protestów szybko nie ucichnie.

Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami ostrzegł przed koreańską sektą Moona, która ostatnio stała się bardzo aktywna w naszym kraju. - Francja i Niemcy wypowiedziały sektom oficjalną wojnę tak jak terrorystom, a w Polsce sekta Moona działa legalnie od 13 lat - powiedział m.in. na konferencji prasowej w Warszawie Ryszard Nowak, przewodniczący komitetu.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję