Reklama

Zamojska Królowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historyczne wydarzenie, na które oczekiwano w diecezji zamojsko-lubaczowskiej od kilku lat miało miejsce w sobotę 9 września br. na Rynku Wielkim w Zamościu. Tym szczególnym wydarzeniem, którym żyła cała diecezja było ukoronowanie obrazu Matki Bożej Opieki, zwanej Odwachowską z katedry zamojskiej. Do przeżycia tego świętego dnia parafia katedralna oraz cała diecezja przygotowywała się poprzez czytanki majowe o Matce Bożej Odwachowskiej, katechezy maryjne. Samą uroczystość koronacji poprzedziły misje święte w parafii, które prowadzili Ojcowie Redemptoryści z Tuchowa.

Oczekiwanie

W piękne, słoneczne, sobotnie przedpołudnie liczne rzesze pielgrzymów zgromadziły się na Rynku Wielkim w Zamościu, który w tym dniu stał się jedną wielką świątynią. Wszyscy w ogromnym rozmodleniu oczekiwali uroczystej procesji, w której zostanie przyniesiony na zamojski rynek łaskami słynący Obraz Matki Bożej Opieki z katedry. Trud pielgrzymi podjęły dzieci, młodzież, nie zabrakło także dorosłych. Pielgrzymi, wraz ze swymi duszpasterzami, przybyli między innymi z parafii Tarnogród, Szarowola, Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Hrubieszowa, Płoskiego, Lubaczowa, Józefowa, Trzeszczan, Krynic, Dub, Lipska k. Zamościa, Żdanowa, ziemi tomaszowskiej, Wielączy i wielu, wielu innych parafii i miejscowości. Uroczystości koronacyjne zaszczycili także swoją obecnością przedstawiciele władz samorządowych województwa lubelskiego oraz miasta Zamościa.

Już od godz. 10.00 na Rynku Wielkim rozpoczęło się modlitewne czuwanie przygotowujące wiernych do tej ważnej w życiu diecezji chwili. Na placu panowała podniosła atmosfera. Flagi papieskie, maryjne, symbole religijne, kwiaty w oknach kamienic mówiły same za siebie. Za chwilę miało się zacząć coś niezwykłego. Tym podniosłym momentem miało być wyniesienie Najświętszej Maryi Panny z katedry w Zamościu do godności Królowej.

Matka wśród swoich dzieci

Przed godziną 12.00 Rynek Wielki wypełniony był już po brzegi ok. 40 tysięczną rzeszą wiernych. Procesja z cudownym obrazem Matki Bożej Opieki zdążała od strony katedry. W procesji obok kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski, szedł ks. bp Jan Śrutwa, pasterz naszej diecezji, ks. bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy oraz kilkunastu biskupów z Polski i z zagranicy. Uroczystą Mszę św. o godz. 12.00, której przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp, poprzedziło słowo Pasterza diecezji:

"Bogurodzico-Dziewico! Matko Bożej Opieki z zamojskiej katedry!

W roku kończącym wiek XX i całe drugie tysiąclecie chrześcijaństwa - w Roku Wielkiego Jubileuszu naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa pragniemy Ci oddać należną cześć oraz okazać nasze przywiązanie i miłość. Dlatego przybyliśmy na historyczny Rynek Wielki w Zamościu i chylimy głowy przed Twym łaskami słynącym Obrazem. Bierzemy nabożny udział we Mszy św., podczas której dokona się wyczekiwana od lat koronacja tego Obrazu. Dziękujemy za łaski dotąd otrzymane i usilnie prosimy o dalszą opiekę nad nami. Ciągle jesteśmy bowiem wierzącym w Boga ludem chrześcijańskim - a dzisiaj jesteśmy pobożnymi pielgrzymami do Twego tronu łaski.

Następnie Ksiądz Biskup skierował ciepłe i serdeczne słowa powitania i pozdrowienia do wszystkich przybyłych na tę uroczystość, a w szczególności do Księdza Prymasa kard. Józefa Glempa: "W Roku Wielkiego Jubileuszu, pierwszym i najważniejszym pielgrzymem do sanktuarium katedralnego w Zamościu jest Prymas Polski, ks. kard. Józef Glemp. Dostojnego Gościa z Warszawy, który kolejny raz zawitał w nasze strony, gorąco i serdecznie teraz pozdrawiamy! Cieszymy się z obecności Księży Arcybiskupów i Biskupów z różnych okolic Polski, a także z zagranicy. Na tę niezwykłą uroczystość przybyło duchowieństwo, władze cywilne, alumni Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne i oczywiście wielotysięczny wierzący nasz lud.

Znajdujemy się na ziemi o głębokich tradycjach chrześcijańskich. W tych dniach, towarzyszących naszej koronacji, napisano o tej ziemi uderzająco piękne i mądre słowa:

Więź z Bogiem mieszkańców Roztocza jest najsilniejsza ze wszystkich więzi. Skąd to wiadomo? Jeśli przypadkiem spotkana kobieta wracając z autobusu, w czasie beztroskiej pogawędki rzuca, ot tak sobie: "Cóż, życie nasze na ziemi to przecież chwilka, jesteśmy tu w drodze do Ojca", jeżeli inna sterana życiem kobieta opowiada, zbierając jabłka w ogrodzie, że wszystkie życiowe niepowodzenia, wszystkie doświadczenia przezwyciężyła wzywając Boga i Maryję, wiedząc że takie wezwanie nie pozostaje bez odpowiedzi; jeżeli kościoły w niedzielę nie mogą pomieścić wiernych, a długie kolejki do konfesjonałów ustawiają się w każde większe święto; jeżeli mieszkańcy tej ziemi szanują historię, bowiem życie ich przodków jest dla nich taką samą realnością jak ich własne - to znaczy, że nic nie zostało uronione z wielkiego skarbu wiary, jaki przechowywały poprzednie pokolenia Polaków (E. Polak-Pałkiewicz: Jak za dawnych czasów, Niedziela nr 37 z 10 września 2000)".

Na zakończenie Ksiądz Biskup przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w roku ubiegłym na zamojskiej ziemi oraz poprosił Księdza Prymasa o przewodniczenie Mszy św., wygłoszenie kazania oraz koronowanie Obrazu.

W czasie uroczystej Mszy św. do zgromadzonych na Rynku Wielkim czcicieli Maryi Ksiądz Prymas w swojej homilii nawiązał do ostatniej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, a w szczególności do nawiedzenia zamojskiej ziemi. Mówił o pięknie przyrody, która nieodzownie łączy się z trudną pracą rolników. "Te wydarzenia sprzed roku - mówił do zebranych - były wprowadzeniem nas w ten rok, który przeżywamy dzisiaj, który nazywamy Jubileuszem, a który z okazji koronacji obrazu Matki Bożej mamy sobie bardziej uświadomić i odpowiedzieć na pytanie: co dla mnie znaczy Rok Wielkiego Jubileuszu?". W roku przeżywanego Jubileuszu Ksiądz Prymas wezwał do refleksji nad stanem naszej wiary. Czym jest Jubileusz i jakie znaczenie ma on w naszym życiu? Jubileusz ma nam uświadomić, kim jest dla nas Jezus Chrystus. On ma przekształcać nasze życie, często odbiegające od Ewangelii, w życie dzieci Bożych. Dalej mówił Kaznodzieja, że to nie ludzie wybierają miejsca czczenia Maryi, ale Ona sama powołuje sanktuaria w różnych miejscach na ziemi. Zamość też jest wybrany przez Maryję. " Każdy kraj posiada miejsca, które Matka Boża wybiera, i które są znakiem naszej wiary i znakiem posłannictwa Maryi, która ukoronowana w niebie, wypełniając swoją misję wobec dzieła Syna, jakim jest Kościół, ma przybliżać ludzi do Ewangelii, do dobrego życia. To jest znak, który zaznaczy się w czasie tej Liturgii, gdy włożymy korony na czczony, łaskami słynący Obraz. (...) Maryja przyjmuje od nas koronę w tych miejscach, gdzie otoczona jest czcią". Po uroczystej homilii nastąpił oczekiwany moment nałożenia koron na skronie Matki Najświętszej i Dzieciątka Jezus poprzedzony odczytaniem Brewe Koronacyjnego. Brewe zezwalające na koronację odczytał ks. inf. Franciszek Greniuk, kanclerz Kurii diecezjalnej w Zamościu. "Diecezja zamojsko-lubaczowska. Na prośbę Ekscelencji Jana Śrutwy, biskupa zamojsko-lubczowskiego, przedstawioną na piśmie dnia 15 grudnia 1999 r., na mocy specjalnych uprawnień udzielonych przez Papieża Jana Pawła II, chętnie zezwalamy, aby łaskami słynący Obraz Dziewicy Maryi, która czczona jest nabożnie w kościele katedralnym w Zamościu pod tytułem Najświętszej Maryi Panny - Matki Łaskawej, w imieniu i z upoważnienia samego Papieża mógł być ukoronowany. Wbrew jakimkolwiek przeciwnym zarządzeniom. Z siedziby Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dnia 17 lutego 2000 r." Podpisał: " Gergius A. Card. Medina Estevez - prefekt, Abp Franciscus Pius Tamburrino - sekretarz". Ksiądz Prymas zanim ozdobił koronami wizerunek Jezusa i Matki Bożej wypowiedział następujące słowa: "Maryjo, Matko nasza i Królowo. Prosimy Cię, abyśmy koronując Twój wizerunek na ziemi, za Twoją przyczyną zasłużyli na ukoronowanie chwałą w niebie". Następnie w milczeniu, w asyście ks. bp. Jana Śrutwy i ks. abp. Stanisława Nowaka, nałożył korony Jezusowi i Matce Najświętszej, po czym zagrzmiały fanfary i śpiew zgromadzonego ludu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Akt zawierzenia i zakończenie uroczystości

Zwieńczeniem uroczystości koronacyjnych, bezpośrednio po Komunii św., był akt zawierzenia Matce Bożej, którego dokonał ks. prał. Czesław Grzyb, kustosz sanktuarium katedralnego. Z jego ust padły słowa: " ... Matko Pięknej Miłości i Królowo Rodzin, Twej Matczynej opiece zawierzamy wszystkie rodziny naszej diecezji. Umacniaj miłość, wierność i jedność małżeńską, wspieraj te rodziny, które borykają się z różnego rodzaju trudnościami, broń rodzącego się życia. Otaczaj Matczyną miłością dzieci i młodzież, szukającą miejsca w świecie. Spraw, by nasze rodziny, mimo ubóstwa materialnego, braku pracy i miejsca zamieszkania były środowiskiem wiary wychowując młode pokolenie w duchu wierności najtrwalszym wartościom. (...) Pocieszycielko Strapionych i Królowo Męczenników, polecamy Twemu Matczynemu Sercu ludzi chorych i cierpiących, samotnych i opuszczonych oraz tych, którzy się nimi opiekują. Matko, Ty znasz najlepiej nasze niedole. Ty wiesz, że ziemia zamojska naznaczona została na przestrzeni wieków krwią męczenników za wiarę i obrońców Ojczyzny w okresie potopu, powstań narodowych, jak i podczas walk o wolność i niepodległość w czasie II wojny światowej. Ty widziałaś łzy Dzieci Zamojszczyzny - wprowadź do nieba wszystkich poległych i pomordowanych, a żyjącym daj ludzki szacunek i radość z rozkwitu wolnej Polski. Matko spraw, abyśmy nie zniszczyli tego pięknego dziedzictwa naszych ojców i braci...". Bezpośrednio po akcie zawierzenia ks. bp Mariusz Leszczyński odczytał treść telegramu skierowanego do Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji koronacji maryjnej w Zamościu.

Reklama

Wasza Świątobliwość, Umiłowany Ojcze Święty!

Prymas Polski, kard. Józef Glemp, w obecności przedstawicieli Episkopatu, duchowieństwa i zgromadzonego licznie wiernego ludu naszej ziemi dokonał dzisiaj uroczystej koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Opieki, czczonego od bardzo dawna w Zamościu i całej okolicy. Pamiętaliśmy nieustannie w modlitwach o naszym Papieżu. Wyrażamy najgłębsze oddanie Następcy św. Piotra i pokornie prosimy o Apostolskie Błogosławieństwo na nasze codzienne życie według zasad Ewangelii Chrystusowej.

+ Jan Śrutwa

biskup zamojsko-lubaczowski

Następnie słowa podziękowania wygłosił Pasterz diecezji ks. bp Jan Śrutwa:

"Wasza Eminencjo, Ekscelencje, drodzy Bracia i Siostry!

Podejmując decyzję o koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Opieki z katedry zamojskiej mieliśmy na uwadze rozliczne motywy i kilka celów, które chcieliśmy osiągnąć. Oto niektóre z nich.

Nasza diecezja została przez Ojca Świętego Jana Pawła II oddana przed 8 laty pod szczególną opiekę Matki Odkupiciela. Żyjemy tutaj w maryjnej atmosferze naszych świątyń, kapliczek i figur przydrożnych. Lubimy się modlić do Boga za wstawiennictwem naszej Pani i Królowej nie tylko w maju czy październiku. W Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 nie mogło więc u nas zabraknąć wyraźnego akcentu maryjnego - i dlatego przygotowaliśmy tę dzisiejszą uroczystość koronacji zamojskiego obrazu Matki Bożej Opieki.

Przed 8 laty Zamość został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Na tej liście znalazła się zatem i katedra zamojska, a z nią, oczywiście, i ten Obraz, już dziś ozdobiony koronami papieskimi i widniejący przed naszymi oczyma. Akt dzisiejszej koronacji jest znaczącym wkładem Kościoła w dziedzictwo kulturowe Zamościa, całego naszego regionu i także ojczystego kraju. Spełniamy też życzenie Ojca Świętego, by nasza wiara katolicka stawała się kulturą, a więc sposobem życia według zasad prawdziwego humanizmu.

Przez naszą Ojczyznę przechodzą obecnie rozliczne ideowe podziały i pęknięcia. Nakładają się na nie problemy gospodarcze i społeczne. Ufamy, że dzisiejsza koronacja wobec tylu świadków stanowić będzie znaczący wkład w dzieło jednoczenia polskich serc i umysłów, czyli w dzieło narodowego pojednania. Wierzymy, że z pomocą tego Obrazu ludzie otrzymują od Boga przeróżne łaski i dlatego żywimy przekonanie, iż wszyscy obdarowani tutaj przez Matkę Bożą bogactwami duszy i ciała, wprowadzać będą ład społeczny - według słów Chrystusa: Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi (Mt 5, 9).

Mając to na uwadze tym serdeczniej dziękujemy - razem z ks. bp. Mariuszem Leszczyńskim, władzami miasta i duchowieństwem - wszystkim uczestnikom dzisiejszego pobożnego świętowania w Zamościu. Jesteśmy bardzo głęboko wdzięczni Księdzu Prymasowi za przyjęcie zaproszenia, przyjazd do Zamościa, sprawowanie Mszy św., piękną homilię i podniosły akt koronacji. Nasze podziękowanie niech przyjmą również: abp Stanisław Nowak z Częstochowy, abp Bolesław Pylak z Lublin, bp Marcjan Trofimiak z Łucka na Wołyniu, bp Kazimierz Górny z Rzeszowa, bp Wiktor Skworc z Tarnowa, bp Jan Mazur z Siedlec, bp Ryszard Karpiński z Lublina, bp Zdzisław Fortuniak z Poznania, bp Bolesław Taborski z Przemyśla, bp Tadeusz Zawistowski z Łomży, bp Piotr Skucha z Sosnowca, bp Ireneusz Pękalski z Łodzi.

Nie trzeba na siłę przedłużać tej listy z podziękowaniami imiennymi, więc już ogólnie powiem, że jesteśmy wdzięczni duchownym oraz świeckim, którzy przygotowali tę uroczystość, a także tym, którzy chcieli ją z nami na tym Rynku Wielkim radośnie przeżywać. Matce Bożej Opieki polecamy sprawy Ojczyzny, Kościoła i nasze sprawy osobiste. Niech Bóg zawsze będzie nam życzliwy i niech nam nieustannie błogosławi za przyczyną i wstawiennictwem Matki naszego odkupiciela Jezusa Chrystusa, któremu cześć i chwała na wieki wieków. Amen".

Po uroczystym błogosławieństwie, które zakończyło Mszę św. korowód procesyjny z cudownym Obrazem wyruszył ulicami miasta do katedry.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kim był św. Florian?

4 maja Kościół wspominał św. Floriana, patrona strażaków, obrońcy przed ogniem pożarów. Kim był św. Florian, któremu tak często na znak czci wystawiane są przydrożne kapliczki i dedykowane kościoły? Był męczennikiem, chrześcijaninem i rzymskim oficerem. Podczas krwawego prześladowania chrześcijan za panowania w cesarstwie rzymskim Dioklecjana pojmano Floriana i osadzono w obozie Lorch k. Wiednia. Poddawany był ciężkim torturom, które miały go zmusić do wyrzeknięcia się wiary w Chrystusa. Mimo okrutnej męki Florian pozostał wierny Bogu. Uwiązano mu więc kamień u szyi i utopiono w rzece Enns. Działo się to 4 maja 304 r. Legenda mówi, że ciało odnalazła Waleria i ze czcią pochowała. Z czasem nad jego grobem wybudowano klasztor i kościół Benedyktynów. Dziś św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej.
Do Polski relikwie Świętego sprowadził w XII w. Kazimierz Sprawiedliwy. W krakowskiej dzielnicy Kleparz wybudowano ku jego czci okazały kościół. Podczas ogromnego pożaru, jaki w XVI w. zniszczył całą dzielnicę, ocalała jedynie ta świątynia - od tego czasu postać św. Floriana wiąże się z obroną przed pożarem i z tymi, którzy chronią ludzi i ich dobytek przed ogniem, czyli strażakami.
W licznych przydrożnych kapliczkach św. Florian przedstawiany jest jak rzymski legionista z naczyniem z wodą lub gaszący pożar.

CZYTAJ DALEJ

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Majowy Męski Różaniec ulicami Piotrkowa

2024-05-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Maciej Hubka

W sobotę, 4 maja, ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przeszedł Męski Publiczny Różaniec. W wydarzeniu, które odbyło się po raz 62., udział wzięło ponad 60 mężczyzn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję