Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeżeli prawdą jest, że chrześcijaństwa nie da się sprowadzić do żadnej określonej kultury, gdyż prowadzi ono dialog z każdą z nich, aby wszystkim im pozwolić dać to, co mają najlepszego w każdej dziedzinie wiedzy i działalności człowieka, to chrześcijańskie korzenie są dla Europy najlepszą gwarancją przyszłości. Czyż mogłoby drzewo bez korzeni żyć i rozwijać się? Europo, nie zapominaj swojej historii!
Jan Paweł II - papież
(Z homilii podczas Nieszporów uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 28 czerwca 2003 r.)

"Anioł Pański" z Papieżem

Ojciec Święty Jan Paweł II liczy na rychłą jedność chrześcijaństwa. W rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański 29 czerwca na Placu św. Piotra podkreślił, że wizyta delegacji Patriarchatu Ekumenicznego na uroczystościach patronalnych Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz wymiana delegacji między Rzymem a Konstantynopolem "daleko wykraczają poza akt jedynie kościelnej kurtuazji". "Wizyty te odzwierciedlają głęboki i ugruntowany zamiar przywrócenia pełnej komunii między Wschodem a Zachodem" - powiedział Ojciec Święty. Podziękował on patriarsze Bartłomiejowi I za powierzenie członkom tej delegacji misji reprezentowania go w Rzymie. "Wspomnienie Piotra i Pawła, czczonych jako «kolumny Kościoła», jest szczególnym świętem dla diecezji rzymskiej, która zakorzeniona jest w świadectwie tych dwóch wielkich Apostołów - podkreślił Papież. - Piotr, wybrany przez Chrystusa jako skała, na której miał być zbudowany Kościół, został ukrzyżowany nieopodal Watykanu, a jego grób stanowi symboliczne centrum wiary katolickiej. Paweł, zamordowany u bram Rzymu, jest przykładem ewangelizacji, a jego Listy, będące integralną częścią Nowego Testamentu, nie przestają pociągać do Chrystusa mężczyzn i kobiet każdej epoki" - stwierdził Ojciec Święty.

Jan Paweł II do Polaków

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Psalm 146 [145], który dzisiaj rozważamy, przypomina o potrzebie ufności wobec Boga. Tylko Bóg zna cel i kres ludzkiej egzystencji. I w życiu, i w śmierci należymy do Pana. «Chcę więc chwalić Pana, jak długo żyć będę. Szczęśliwy, kto zawierzył swoje życie Bogu». Pamiętajmy o tym zawsze, także w czasie wakacyjnego odpoczynku. Bóg zapłać za dzisiejsze odwiedziny".

Audiencja generalna 2 lipca 2003 r.

Orędzie na Dzień Turystyki

26 czerwca odbyła się w Watykanie prezentacja orędzia Jana Pawła II na XXIV Światowy Dzień Turystyki (przypadający 27 września) pt. Turystyka: element napędowy walki z ubóstwem, tworzenia nowych miejsc pracy i budowy zgody społecznej.
Szokujący jest fakt, że tylko 715 milionów osób na całym świecie może uprawiać turystykę, a większość ośrodków turystycznych znajduje się w krajach rozwijających się. Zwrócił na to uwagę przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych - abp Stephen Fumio Hamao, który zapoznał z dokumentem dziennikarzy akredytowanych przy watykańskim Biurze Prasowym.
Japoński hierarcha podkreślił, że Ojciec Święty zachęca w nim do przemyślenia turystyki w świetle nauki społecznej Kościoła, tak aby ona także była "okazją do budowy cywilizacji miłości". "Być może upatrywanie w turystyce elementu mobilizującego do walki z ubóstwem, tworzenia nowych miejsc pracy i budowy zgody społecznej uznane zostanie za przejaw utopii, jednak Kościół nie przestanie nalegać, aby uczynić, co tylko możliwe, by wszystkie dziedziny, łącznie z turystyką, stały się realizacją tej nowej «wyobraźni miłości», która sprawia, że jesteśmy solidarni" - powiedział abp Hamao.

Reklama

W trosce o świętość kapłanów

Z okazji uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, w którą obchodzi się Światowy Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów, watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa skierowała do wszystkich kapłanów specjalny dokument, zatytułowany: Eucharystia i kapłan: nierozłącznie zjednoczeni Miłością Bożą. Jest on oparty na najnowszej encyklice Jana Pawła II Ecclesia de Eucharistia.
"«Poczucie odpowiedzialności za tę doczesną ziemię», o którym Papież pisze w punkcie 20. najnowszej encykliki, dotyczy wszystkich - czytamy w dokumencie. - Szczególny odzew znajduje w nas, kapłanach. Każda celebra eucharystyczna powinna rozbudzić sumienia tych, którzy w niej uczestniczą. W kapłanach rozbudza odpowiedzialność za świat, który musi być przemieniony, przeobrażony przez Eucharystię. Wypowiadając słowa: Oto tajemnica wiary, kapłan lepiej rozumie, że to wołanie wiary posyła go do świata, w którym Chrystus czyni cuda, i odczuwa w sobie nie cierpiącą zwłoki potrzebę szerzenia wszędzie Jego królestwa" - stwierdza dokument.

Reklama

Wkrótce beatyfikacja Matki Teresy z Kalkuty

19 października Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosi błogosławioną Matkę Teresę z Kalkuty. Wybrana przez Papieża data beatyfikacji ma podwójny symboliczny charakter: będzie to jubileusz 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II, a także Światowy Dzień Misyjny, połączony z zakończeniem ogłoszonego przez Papieża Roku Różańca.
Uroczystości rozpoczną się 17 października adoracją Najświętszego Sakramentu w bazylice św. Jana na Lateranie. 18 października w Auli Pawła VI w Watykanie odbędzie się czuwanie modlitewne przed Światowym Dniem Misyjnym. Następnego dnia, w niedzielę po południu, w tej samej sali wyświetlony zostanie film o Matce Teresie. Od 20 do 22 października w bazylice na Lateranie będą wystawione relikwie nowej Błogosławionej.
Szczegółowe informacje o beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty dostępne są na stronie internetowej http://motherteresacause.info. Znajduje się tam także biografia Matki Teresy napisana przez postulatora jej procesu beatyfikacyjnego - o. Briana Kolodiejchuka.

Adhortacja "Ecclesia in Europa"

28 czerwca w Watykanie odbyła się prezentacja adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Ecclesia in Europa, będącej podsumowaniem drugiego specjalnego zgromadzenia poświęconego naszemu kontynentowi. Dokument podpisał tego samego dnia wieczorem w Bazylice św. Piotra Jan Paweł II. Papież podkreśla, że Europa potrzebuje jakościowego skoku w uświadomieniu sobie swojego duchowego dziedzictwa.
Adhortację zaprezentował sekretarz generalny Synodu Biskupów - kard. Jan Schotte. Ujawnił on, że już w końcu 1990 r. Papież planował zwołanie synodu biskupów Europy. Po powrocie z Anglii, gdzie rozmawiał na ten temat m.in. z kard. Basilem Humem, ówczesny abp Schotte zwrócił się do Papieża z propozycją w tej sprawie. "Ojciec Święty uśmiechnął się i podał mi kartkę, na której wynotował punkty, których dotyczyć miały obrady" - powiedział belgijski kardynał. Przypomniał, że jak dotąd tylko Europa miała dwa synody: w 1991 i w 1999 r. W tym ostatnim, który odbył się w dniach 1-23 października 1999 r., wzięło udział 245 osób, w tym 179 biskupów. Na zakończenie obrad przekazano Papieżowi 40 tzw. propozycji i uwag, które posłużyły mu do napisania adhortacji Ecclesia in Europa. Jan Paweł II odwołuje się do nich aż 86 razy. W swym bardzo obszernym dokumencie Papież analizuje problemy Starego Kontynentu i Kościoła w Europie. Podkreśla, że Europa jest kontynentem z przyszłością, i że Kościół może zaoferować rozwiązania prowadzące do jej autentycznego zjednoczenia, z poszanowaniem praw człowieka i równości wszystkich jej mieszkańców.
Kard. Schotte wyjaśnił, dlaczego dokument papieski ukazuje się dopiero teraz, po czterech latach od synodu, i w Rzymie, a nie np. w Brukseli, Luksemburgu, Warszawie czy Berlinie, gdzie został zapowiedziany. Zadecydowali o tym sami jego uczestnicy jeszcze przed zakończeniem obrad. Jeśli chodzi o datę - "po 2001 r. wielokrotnie dochodziliśmy do wniosku, że jeszcze nie jesteśmy gotowi, a idea Europy nie jest jeszcze wyraźnie skrystalizowana". Wreszcie Papież uznał, że nadszedł odpowiedni moment - "ponieważ dobiega końca dyskusja nad konstytucją UE i zbliża się moment wejścia dziesięciu nowych członków. Moment jest więc odpowiedni".
Adhortację omówił główny relator synodu - arcybiskup metropolita Madrytu - kard. Antonio Maria Rouco Varela.

Uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła

29 czerwca Ojciec Święty przewodniczył uroczystej Mszy św. na Placu św. Piotra, podczas której poświęcił paliusze dla czterdziestu nowych arcybiskupów metropolitów, mianowanych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Był wśród nich abp Tomasz Peta ze stolicy Kazachstanu - Astany.
W Liturgii udział wzięła delegacja Patriarchatu Ekumenicznego z Konstantynopola na czele z arcybiskupem greckoprawosławnym Ameryki Demetriosem. Jej obecność skłoniła Jana Pawła II do poruszenia tematu ekumenizmu i złożenia uroczystej deklaracji: "Jako Biskup Rzymu i Następca Piotra ponawiam dziś, w sugestywnych ramach tego święta, całkowitą gotowość do oddania mojej osoby na służbę komunii wszystkich uczniów Chrystusa. Pomóżcie mi, Drodzy Bracia i Siostry, przez nieustanne wsparcie Waszej modlitwy. Proście dla mnie o niebieskie wstawiennictwo Maryi, Matki Kościoła, i świętych Piotra i Pawła. Niech Bóg da nam wypełnić misję, którą nam powierzył w całkowitej wierności aż do ostatniego dnia, ażeby w więzach Jego miłości stworzyć jedno serce i jedną duszę".

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrońca wiary

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

święty

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Święty Atanazy urodził się w pobożnej rodzinie najprawdopodobniej w Aleksandrii, będącej jednym z największych miast Cesarstwa Rzymskiego. Jako młodzieniec udał się do pustelni, gdzie rozwijał swoją duchowość pod opieką św. Antoniego. Dorastał w cieniu prześladowań chrześcijan. Poprzez obserwowanie męstwa i odwagi męczenników, sam nabrał chartu w obronie tego, co najcenniejsze – wiary. Jak się wkrótce okazało, ta cecha pozwoliła mu stać się obrońcą wiary, gdy herezja Ariusza zaczęła zdobywać popularność na dworze cesarskim.

CZYTAJ DALEJ

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Rozważanie 2

CZYTAJ DALEJ

Fatima: sanktuarium udostępniło możliwość rezerwacji noclegu przez internet

2024-05-02 15:55

[ TEMATY ]

turystyka

Fatima

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Przed Bazyliką w Fatimie

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ogłosiły uruchomienie witryny internetowej booking.fatima.pt, za pośrednictwem której można zarezerwować nocleg w placówkach hotelowych prowadzonych w tym miejscu kultu maryjnego. Pielgrzymi mogą za pośrednictwem portalu dowiedzieć się również o historii tych miejsc, służących zarówno jako nocleg oraz miejsce rekolekcji.

Rektorat portugalskiego sanktuarium na uruchomionym portalu udostępnia też możliwość rezerwacji przestrzeni na organizację większych wydarzeń. Za pośrednictwem strony można m.in. zamówić audytorium w Centrum Duszpasterskim im. Pawła VI, które zostało zainaugurowane w 1982 r. przez Jana Pawła II, podczas jego pierwszej podróży apostolskiej do Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję